Když byl při příležitosti oslav dvacátých pátých narozenin ježka Sonica oznámen titul Sonic Mania, jenž měl původní díly série nabídnout ve vylepšeném kabátku hráčům na PC a současné generaci konzolí, ve fanouškovské základně tohoto modrého hrdiny okamžitě začala bublat obrovská očekávání. Dokud však hra nebyla v srpnu minulého roku vydána, nikomu se předčasně slavit nechtělo, protože bylo přítomno až příliš mnoho proměnných, jež se mohly pokazit. Týmu vývojářů, jenž byl složen z talentů posbíraných ze všech koutů videoherního průmyslu, se naštěstí podařilo udržet ve svém titulu to, díky čemu na Sonica s nostalgickou slzou v koutku denně vzpomínají desítky tisíc lidí, takže hra sklidila nevídaný úspěch. Prakticky ihned se tak začalo pracovat na drobném rozšíření nazvaném Sonic Mania Plus, jež jsme si zahráli a nyní vám přinášíme jeho recenzi.
S ohledem na cenovou kategorii, do níž toto DLC spadá, je přívlastek „drobný“ rozhodně na místě. Pro vlastníky původní hry vyjde rozšíření na pouhých pět euro, což je cena, za kterou si v současné době nepořídíte pomalu ani naprosto bezcenný skin. Obsahu na vás však za jeho branami čeká víc než dost. Tvůrci do titulu s nadšením dovedli dva nové charaktery, dva nové herní módy a celou sbírku originálních lokací, takže je k dispozici spousta různých důvodů pro projetí příběhu Sonic Mania znovu od začátku do konce. Stály ale vůbec všechny tyto postavy a módy za námahu?
S novými hrdiny, jež jsou na začátku hry Sonicem vysvobozeni z časové kapsle, se v žádném případě v tomto rozšíření nesetkáváme poprvé. Zase tak moc příležitostí, abychom si s nimi užili, však v minulosti také nebylo. Mighty the Armadillo a Ray the Flying Squirrel se poprvé objevili v polozapomenuté arkádovce SegaSonic the Hedgehog, kde se spolu se Sonicem snažili uprchnout z ostrova, kam je unesl zlomocný Doctor Eggman. Následně se ještě párkrát v různých formách objevili v různých kouscích spadajících do vesmíru oblíbeného modrého ježka, nikdy jsme si už ale za ně nedostali příležitost zahrát. O to zajímavější a překvapivější jejich znovuobjevení nicméně je. K původní trojici postav se navíc oba hodí na výbornou.
Jak už je v této sérii zvykem, i noví hrdinové disponují zajímavými schopnostmi, jichž je nezbytné na cestě hrou aktivně využívat, aby člověk dosáhnul kýženého cíle a objevil všechna možná skrytá zákoutí. Mighty the Armadillo dokáže okouzlit především střemhlavými pády do země, během nichž bezstarostně rozbije cokoliv, co mu stojí v cestě. Ještě působivější je však jeho resistence proti bodlákům, kdykoliv se začne koulit vpřed. Na straně druhé stojí Ray the Flying Squirrel, který umí plachtit po světě. Jeden by řekl, že to není žádný velký zázrak, když třeba Tails umí dokonce i létat, kousky, které Ray se svým plachtěním dokáže, však snadno předčí i ty nejrůžovější z vašich snů, neboť se s jeho pomocí budete moci dostat doslova a do písmene kamkoliv v kterékoliv z lokací.
Prvním z módů, s nimiž jsme se v Sonic Mania Plus setkali poprvé, je Competitive mode. A asi pro vás nebude žádným překvapením, když řekneme, že se v něm budete moci utkat se svými kamarády. A to dokonce až se třemi najednou na jedné obrazovce. V zásadě to funguje tak, že si každý z hráčů ukradne jeden z rohů monitoru a následně spolu závodí o čas. Celé je to sice super, co si ale budeme povídat, v tomto případě toho zase tak moc ani zkazit nešlo. Přece jenom bychom ale ocenili, kdyby se do tohoto módu dalo pustit i online. Je sice pravdou, že pro zachování old-schoolového nádechu je lokální multiplayer téměř až povinností, omezovat se na něj však, dle našeho názoru, tvůrci rozhodně nemuseli.
S podstatně větším potenciálem a většími změnami naštěstí dorazil druhý z módů, a totiž Encore mode. V tom máte vždy po ruce dvě postavy najednou. Přestože vždy poskakují po obrazovce obě zároveň, jenom o jednu z nich se staráte vy. Jejich vystřídání je pak otázka pouhého jednoho zmáčknutí tlačítka. Nikdo po vás ale nechce, abyste v průběhu levelu používali pouze ty dvě z postav, které zrovna máte k dispozici. Po světě se nachází různé páčky a počítače s otazníčky, které vás v mžiku obdaří náhodným charakterem, zatímco váš současný odpluje do neznáma. To se ale stane i tehdy, když zemřete. V módu Encore postavy žádné životy nemají, namísto restartu tak jednoduše získáte jiný z charakterů a můžete pokračovat v hraní.
Prozkoumat každý z levelů díky tomu můžete se všemi pěti postavami během jediného průchodu. A proč je to důležité? Každý level obsahuje hromady skrytých bonusů, k nimž se dá zpravidla dostat pouze s jednou z postav. Abyste tak bonusy posbírali všechny, musíte si zahrát i za všechny charaktery. Aby toho ale nebylo málo, tvůrci navíc zcela odstranili časový limit na level. Hra je tak nově mnohem více o prozkoumávání a hledání všech zmiňovaných bonusů a už vás nikdo nežene vpřed příběhem bez možnosti se zastavit. Na takového Sonica možná vůbec zvyklí nejsme, díky tomu, že hra za zkoumání odměňuje skvělými bonusovými levely, to ale stojí za námahu.
Už původní Sonic Mania spousty skrytých úrovní obsahoval, ty staré však vývojáři vzali a zahodili do kontejneru. Nahrazeny byly mnohonásobně náročnějšími 3D levely, ve kterých bylo využito řady nových featurek, jimiž je znepříjemňována vaše cesta za nablýskaným diamantem nacházejícím se na jejím konci. Protože byly také zcela změněny místa, kde se vstupy do těchto levelů nachází, fanoušci Sonic Mania se mohou těšit na další pátrání, které je, stejně jako v případě původní hry, připraveno vás ponořit do temných pocitů frustrace.
Levely se všeobecně dočkaly určitých proměn, které byly vyžadovány především příchodem dvojice nových postav. V případě některých se tvůrci nebáli změnit barevnou paletu celého levelu, jinde pouze zasáhli drobným bonusem skrytým vprostřed stěny. I přesto se však stává, že se především Ray do menších levelů kvůli své plachtící schopnosti tak úplně nevejde, což esteticky nijak skvěle nepůsobí. Není to ale nic, co by vám nutně muselo zkazit zážitek z hraní. Zachránit situaci navíc vždy pomůže nový pinball, v němž můžete bojovat o získání postav nebo penízků. I přes trochu pochybné hrátky s fyzikou je pinball vítanou novinkou, která dokáže tu a tam mile osvěžit zážitek z hraní.
Sonic Mania Plus je rozšířením, které ocení především nadšenci do původního Sonic Mania. DLC v žádném případě není přehlceno novým obsahem, za cenu, pro níž se tvůrci hry rozhodli, ho ale v rozšíření na fanoušky čeká víc než dost. Především mód Encore vydrží na dlouhé hodiny plné zábavy a nové postavy jsou natolik odlišné, že vás zaručeně donutí si projet celou základní hru pouze s nimi. A litovat toho nebudete. Hra je navíc nově k dispozici i ve velmi pěkné fyzické edici obsahující artbook a stylový cover, který zaručeně pohladí jakékoliv nostalgické srdíčko. A to za to stojí.