Herní sága Ratchet and Clank patří k rodinnému stříbru konzole Playstation. Vyšla již řada dílů a nějaké ty spin-offy. A co je důležitější – celkové prodeje se počítají na desítky milionů kusů. Tahle roztomilá a v lecčems netradiční skákačka prostě táhne už dlouhá léta a nevypadá to, že by se chystala ztratit dech. Naopak. Rozhodla se zaútočit také na přenosné PSP, i když v trochu odlišném podání. Namísto notoricky známého Ratcheta se tu ujmete o něco méně známého a oblíbeného Clanka, který ale rozhodně má potenciál rozvinout se v plnohodnotnou herní postavu. Titul Secret Agent Clank mu k tomu rozhodně dává ideální příležitost. Už jen proto, že není tak zběsilý, jako když vystupuje v jiných hrách ságy. Jak už název napovídá, tentokrát si střihne roli tajného agenta se vším všudy, tedy i s poměrně výraznými stealth pasážemi. Ale nebojte se – tradice musela být aspoň částečně zachována, takže se můžete těšit i na poskakování a velkolepou destrukci. Navíc si na určitých místech zahrajete i za jiné postavy série, mezi nimiž nesmí chybět Ratchet ani třeba Qwark.
Secret Agent Clank začíná poměrně šokujícím zjištěním, které není menší než ohrožující samotného velkého Ratcheta. Ten byl totiž bezprecedentně obviněn z krádeže cenného „Eye of Infinity“ z Boltairova muzea. Důkazy ukazují jasně jeho směrem, i když všechno působí už od počátku jaksi narafičeně. Clank to tak samozřejmě nemůže nechat a vydá se na složitou misi, na jejímž konci by mělo být očištění přítele od všech obvinění. Pravda, jeho záměry jsou motivovány ještě skutečností, že předtím podepsal agentský kontrakt, který ho zavazuje k nalezení Eye of Infinity. Clank tak vychytrale zabije dvě mouchy jednou ranou.
Není těžké uhodnout, že Secret Agent Clank je jakousi parodií na špionážní filmy v čele s Jamesem Bondem. Je jasné, že brzy rozplete obskurní propletenec konspiračních vztahů a ani náčiní, se kterým operuje, není pochopitelně vůbec konvenční. Například pero vylučující černou hmotu, jež odstraňuje bezpečnostní systémy. Nebo knoflíčkové bomby. A co byste řekli třeba na lidožravou rostlinu? Už je snad dostatečně patrné, že tohle je hodně velký úlet a využívání všech těch podivností vás rozhodně bude bavit. Je jich mnohem více a dají se najít jednak na nejrůznějších místech, na která se dostanete jen s trochou snahy, nebo koupit od často se vyskytujících prodavačů.
S tím jak postupujete hrou, vylepšujete Clankovy schopnosti v jeho bojovém stylu, pro který se vžila přezdívka „Clank-Fu“ a jde pro změnu o parodii Matrixu a všech těch snímků se specifickými a naprosto neskutečnými bojovými scénami. Když to na malé obrazovce PSP roztočí Clank, budete se občas i smát. Postupem času si otevíráte nová bojová komba a musíte se rozhodovat, zda se vrhnete spíše bojovým, nebo špionážním směrem. Dá se říci, že tvrdým přístupem lze vyřešit téměř každou situaci, ovšem design levelů je pozitivně nastaven také pro příznivce stealth stylu. Ten ale bohužel většinou není vyžadován. Na druhou stranu je motivující, že jste odměňování příjemnými bonusy za vyhnutí se hlídce, vyřazení bezpečnostního systému či tiché odpravení nepřítele.
Posledně jmenované, tedy tiché zneškodnění protivníka, je jednou z miniher, na které v Secret Agent Clank narazíte. Když už se po cestě vyskytnou, jsou povinné, což někdy může znamenat docela problém. Kromě výše zmíněné jde totiž ještě o honičky v roztodivných vehiklech, sofistikovanější skládačku pro otevírání zámku a jakousi rytmickou hříčku. Ne že by snad nebyly zábavné, ovšem pokud vám některá z nich svým stylem nesedne tak, že s ní mát obtíže, budete se s ní docela otravně zdržovat. Na druhou stranu, jestliže se vám některá zalíbí, můžete se jí věnovat v podstatě do aleluja. Připravte se ale spíše na první možnost, jelikož zejména rytmické sekvence frustrují vcelku často a navíc v nich nenarazíte na žádné checkpointy, přestože občas trvají překvapivě dlouho.
V některých úrovních je vám svěřeno ovládání takzvaných Gadgebots, což jsou tři miniaturní droidi s několika specifickými schopnostmi. Dokáží vést elektřinu, hýbat páčkami, zvládají základní boj a umí se postavit na sebe a dosáhnout do slušné výšky. Převezmete-li ovládání jednoho z nich, je vám umožněno udílet jednoduché příkazy zbylým dvěma. Jakmile se tito droidi objeví na scéně, můžete si být prakticky jisti, že vás čeká plnění nejrůznějších puzzlů. Ty nejsou kdovíjak nápadité a většinou jsme je řešili systémem pokusu a omylu. Stejně jako všechny ostatní technologické vychytávky, také ovládání Gadgebots je možná až příliš přímočaré. Například přeskoky různých propastí není třeba kdovíjak časovat, ale stačí v daný moment stisknout tlačíko a robůtek se bez problémů přenese. Použití ostatních gadgetů je také nalinkované a vůbec tak nedovoluje hráči, aby se nad užitím zamyslel a cítil se uspokojen, že na šikovné řešení přišel sám. Vše je řešeno zobrazujícími se symboly, které vám neustále říkají co a jak.
Mise za agenta Clanka nejsou vůbec špatné, ale občas si budete připadat, že nejsou tak úplně vyjasněné, čímž pak trpí spád hry. Podobný pocit ale rozhodně nezažijete v pasážích za Ratcheta či kapitána Qwarka. Překvapivě právě tyhle postavy pozvedají hru, jež na nich není vůbec založena, ještě výše. Za Ratcheta si opravdu mohutně zabojujete proti vězeňským nohsledům. Zajímavým prvkem je přitom využití zbraní, které svému kamarádovi posílá Clank. Jen škoda, že Ratchet nemůže nabídnout variabilnější mise. To ale plně nahrazuje Qwark, jenž se pohybuje ve velmi zvláštních prostředích a řeší hodně netypické situace.
Docela potěší, že tahle 3D akční adventura netrpí komplikacemi s ovládáním, což je pro žánr poměrně typické. Naopak se ovládá velice dobře a intuitivně od samého začátku, čemuž napomáhá také vychovaná kamera, která trpí jen několika malými omezeními ve vertikálním směru pohybu. Grafiku lze potom v rámci PSP tvorby označit za povedenou. Pravda, je potřeba si zvyknout na přebujelý styl tohoto univerza, ale jakmile se vám to podaří, nebo ještě lépe již podařilo, budete obdivovat nápadité prostředí a řadu povedených detailů.
Secret Agent Clank nezapomíná na svůj původ a hráčům nabízí širokou škálu vyžití. Jen dohrání vám napoprvé zabere nějakých deset hodin, což je na PSP hru slušné. Je však třeba říci, že je to do značné míry dáno vyšší obtížností. Ovšem jedním dohráním to nekončí. Po něm se otevře nový mód, který vám do cesty postaví plošně silnější nepřátele, ale na oplátku vám dá do rukou všechny zbraně a gadgety, s nimiž jste první rozehrávku zakončili. Jelikož je princip hry dost zábavný, pravděpodobně touto výzvou nepohrdnete. Byla by to škoda, stejně jako minout celý tenhle titul. Sice v sérii není nejlepší a často mu je co vytknout, přesto je ale moc dobrou zábavou, která jednoznačně patří mezi nejlepší PSP tituly poslední doby – 81%
hm skoda nemam psp kdyby to dali zase na ps2 to mam vsechny dily a poradne jsem se u nich bavil zatim byly vsechny dily dobre a tenhle vypada taky slibne bratranek ma psp tak doufam ze si to koupi abych to unho mohl parit :)
hustej je aj ten klip jak lozi pres ty lajzry jo a pekny clanek
Vypadá to velmi pěkně,kámoš to určitě koupí bo má psp.Takže až to bude mít tak pořádně vyzkouším a ohodnotím :-)
Parádní článek.Supr hra.Skoda ze nemam PSP,ale nejde mět všecko.
Ratchet and Clank je nej serie her umne fakt super
to si urcite stahnem s intraku na PSP
super...este stastie ze mam PSP aby som to mohol stiahnut z internetu
Ja mam vsechny dily ratcheta jeste mit to PSP
-II-
dobrá hra :D:)
hrál jsem ratchet and clank a je to jedna z nej skákaček na PSP (možná že Daxter je lepší) tohle vypadá zajímavě, možná to zkusim :-)
Pekna kravina
ej na psp je to upne mrda goooooooooooood
ja ja ja