Tohle je jedna z nejbláznivějších a zároveň nejgeniálnějších arkádových her, kterými jsme se mohli v poslední době pokochat na našich monitorech. Kvalitní akce, spousty možností, ironie, parodie, recese, ale také střípek pravdy, která je obklopena tunami humoru a lží. Inu, která jiná hra vám umožní stanout v roli amerického prezidenta, cestovat dimenzemi, pohrávat si s telekinezí, ale zároveň se klidně projet městem a ještě zamávat svým voličům? Právě kontrast zdánlivých protikladů je něco, čeho vývojáři umí docílit a nepochybně jsou si toho vědomi, jelikož s ním skvěle pracují. To hráč pozná již v prvních fázích. V jádru se však nekoná nic jiného, než staré dobré Saints Row, které je tentokrát bizarnější, než kdy předtím.
Pokud patříte ke skalním fanouškům série, možná zažijete mírné zklamání, které však nikterak nedegraduje nabízenou zábavu. Budete se prostě jen muset smířit s pocitem, že tohle už jste někde viděli… Naproti tomu pokud nejste doposud políbeni touhle ujetou záležitostí – není důvod nezačít právě se čtvrtým dílem. Můžeme vás ujistit, že zážitek ze hry to pro vás bude opravdu působivý a vaše nadšení dosáhne mnohem větších hodnot, než u hráče, který má odehrány všechny předešlé díly. Jinými slovy – nové Saints Row IV není po technické a grafické stránce příliš inovativní, i když pro některé hráče mohou být rozličné psychické ability a holografická realita inovací dostatečnou.
Zřejmě nikoho nepřekvapí, že úvodní mise slouží, jako jakýsi prolog, který vás uvede do děje. Krom toho však stihne hned z kraje náramně parodovat symbol amerického superhrdiny, který je imunní na veškerá zranění, většinu kulek od sebe odráží a každého zabije lousknutím prstů. Po jeho dohrání, které zabere řádově několik minut je samozřejmostí tvorba vlastní postavy. A zrovna úprava vašeho alter-ega je věc, která se od posledního dílu takřka nezměnila. Ne, že by to bylo špatně – jelikož možnosti, které Saints Row v tomto ohledu nabízí, by mohly překonat nejedno průměrné MMORPG.
Hra vás nenechá dlouho čekat, a tak se po prologu dostáváte rovnou do bílého domu – do kanceláře prezidenta. První momenty budou velmi klidné a umožní vám učinit několik rozhodnutí, jako třeba zda ze světa vymýtíte rakovinu nebo hlad. To není jediná situace, ve které se musí hráč rozhodovat, každopádně kdo si prohlídne screenshoty, bude mu to jasné. To už však nejsme daleko od momentu, který nastaví směr a cestu pro celou další dobu, kterou ve hře strávíte.
Zlomovým momentem není v tomto případě nic jiného, než invaze mimozemšťanů na Zemi. A z čistě subjektivního hlediska můžeme říci, že její provedení nemá chybu. Abychom byli konkrétní, nejen, že přistání mimozemšťanů působí intenzivním dojmem – ukazuje také bezmoc lidské rasy, kterou se v daný moment možná pobavíte i vy. Nikdo totiž nemůže vzdorovat Zinyakovi, který celou invazi vede a také za ní jedná (mluví). Právě on je hlavním záporákem hry, což je poněkud nešťastné, pokud se vám představí jako “constructor of your reality”.
Ano a o tom to vlastně celé je. Zinyak si hraje na boha a všechny lidi drží v jakémsi – snu – iluzi – holografii, kterou kolemjdoucí lidé mylně považují za realitu a tak si spokojeně žijí své nepokrokové životy. Inspirace Matrixem je v tomto případě zcela evidentní. Mnohem více vás však bude motivovat zjištění, že Zinyak vás v žádném případě nechce zabít. Přesně naopak – chce vás udržet naživu a v utrpení! Vašim hlavním úkolem je tedy uniknout z tohoto snu a navrátit věcem původní pořádek – k tomu však vede poměrně dlouhá, krvavá, ironická, ale především zábavná cesta.
Hra by se tak dala rozdělit na 2 části, které se nutně prolínají. Jednou je holografie, ve které se nachází celé město, tak jak ho známe. Jen nad ním lítají neznámé létající objekty a občas se stane něco opravdu divného… jako třeba, že pedestriánovi vylezou oči z hlavy. A druhou je vaše základna, kde dostanete většinu úkolů a zároveň se zde bude postupně shromažďovat známá parta Saints. K cestování poslouží tradiční kouzelné dveře.
Velkou výhodou je, že se Saints Row 4 snaží být nelineární. Samotné screenshoty opět ukazují různorodost misí a také místa, na která v průběhu hry zamíříte. A vzhledem k tomu, že se zajedeme podívat i do starého dobrého 2D – je to opravdu cesta kolem vesmíru. Jde však hlavně o mise tvořící hlavní příběhovou linii. Ty se snaží být opravdu rozmanité a provedou vás od typického zastřel a znič, přes zápasnický klub až k textové adventuře. Za to u nás mají vývojáři opravdu velké plus, jelikož se to každý den (a konkrétně ty dnešní dny) opravdu nevidí… Vedlejší questy se pak jen opakují, ale co jiného bychom mohli čekat. Kompenzací může být kooperativní mód, který je ve hře rovněž přítomen.
Nemusíte se tedy v žádném případě bát, že byste se u Saints Row IV nudili. Už samotný příběh a množství parodie, kterému se neubránil ani legendární Metal Gear Solid a Mass Effect zkrátka zaručí zábavu na několik desítek hodin. Velkou novinkou jsou pak psychické schopnosti (ability), které si určitě zaslouží dostatečný prostor. V prvních momentech se můžou psychické ability jevit, jako kýč. Hráč na to není zvyklý a z počátku působí dojmem, že ve hře nemají, co dělat a jsou tak zbytečné. Vývojáři však odvedli opravdu kvalitní práci, a tak se z psychických schopností stane během krátké chvíle stěžejní součást hry, která je nutná k dalšímu postupu.
Super skok, sprint a notoricky známý fireball. Právě to jsou schopnosti, ke kterým se dostanete, jako první (společně s zmražením). Vy je však můžete využít k usnadnění cesty nebo postupu, ale zároveň nemusíte. Pokud chcete přeskákat všechny domy a zahrát si na spider-mana, můžete. Pokud však dáváte přednost klasice a radši se projedete autem a poslechnete nějakou muziku – můžete.
V prvních fázích představují tyto schopnosti možnost. Dříve nebo později se však změní v nutnost! Ve hře jsou totiž příšery, které jsou na rány z brokovnice a SMG tak nějak zvyklé, a k jejich poražení bude nutno vytáhnout s novými kartami. A když to nejde brokovnicí, můžete zkusit třeba auto, které uchopíte pomocí telekineze a následně na mimozemskou příšeru hodíte. V souladu s fyzikou, která ve hře funguje dobře, se jedná o opravdu nevídanou zábavu a magistrát vám ještě poděkuje za vyřešení problémů s parkováním. Na hráče samozřejmě čekají i další schopnosti a navíc jsou všechny vylepšitelné! Takže ano – povedly se. Jen si k nim hráč musí najít cestu a naučit se je správně využívat.
Grafická stránka může působit zastarale. Hra má v podstatě stejnou grafiku, jako její předchůdce, což se stalo terčem kritiky většiny recenzí. Já si však dovolím vyzdvihnout druhou stranu mince. Přesto, že grafika působí zastarale, samotná hra vypadá stále sympaticky a navíc to dost jistě má své opodstatnění. Je třeba brát v potaz, že vám superschopnosti umožní cestovat po městě opravdu velmi vysokou rychlostí (větší než nejrychlejším autem), což samozřejmě koresponduje s rychlým načítáním exteriéru – především skáčete-li ze střechy na střechu. A v tomto případě dáváme přednost plynulosti před kvalitnějšími texturami.
Hudba je něco, co bych společně s hlavním příběhem a psychickými schopnosti vyzdvihnul asi nejvíce. Nejen, že celkem věrně reflektuje celou atmosféru Saints Row. Je však také součástí recese a vytvářením kontrastu. Kupříkladu když sestřelujte mimozemské lodě a v tom začne hrát “Baby don’t hurt me”. O překvapení s Dubstep gunem vás nechci připravit – je to další originální záležitost, kterou byste jinde hledali jen marně.
Hře nechybí ani široké spektrum zbraní a systém vylepšování, který kromě zmíněných abilit dovolí upravit i oblíbené zbraně, zvětšit jejich poškození, ale stejně tak třeba i zvýšit svoje zdraví nebo sílu. V Saints Row je prostě to, na co jsme zvyklý z jiných akčních her, ale ještě navíc to, co jsme v jiných hrách nikdy neviděli. K tomu všemu to skvěle funguje a pro ty přemýšlivější je tu i skrytá pointa.
Cena není úplně libová. Na steamu vás nové Saints Row vyjde na 49,99€ (cca 1300,- Kč). Na internetu ji však určitě seženete v rozmezí 800-1000,- Kč. Je to sice jednorázová záležitost, zážitek však intenzivní. Na první pohled kýč a kravina, ze které se s trochou času stává jedna z nejlepších akčních arkádových her. Tohle se nám vrylo silně do paměti, a proto si nové Saints Row IV zaslouží krásných 90 %.
kdo muzen apsat takovy clanek...hra je stupidni a uz od druheho dilu v ni nevidim zadne rozdily...krom malych drobnosti...nejakej ten novej uces,tetovani,obleceni...ve IV teda nadprirozene skakani a behani...ale porad je to ta sama kravina,kde ma muzske pohlavi tak neprirozenou postavu az to boli a ovladani aut mi pripada jak z Revolta...takze za me chudych 30-40%...a to tuhle hru beru s nadhledem...
Jsme věrným fanouškem Saints Row (Fuck GTA krome SAMP) a byla to pro mě velká rána že už je to uplně něco jiného ovšem jsem to překousl a opět mě hra velice baví ! Spíš bych řekl že není lepší hra než Saints Row 3 nebo 4
Boužel lituji lidí kteří se brání maximální srandě a šíleným hrám
Všechny díly jsem dohrál na xboxu na plný ajchy a můžu říct že to byla fuška ale ani na sekundu mě to nepřestalo bavit - to ale nemůžu říct o GTA 4 ! Doufám že čtyřku taky tak nepodělají a budou se řídit podle SA !
Jinak na GTA V na mulťáku (Xlive) ZDAREC !
Myslel jsem pětku aby nepodělali
Trochu moc šílený...trojka ještě ušla...ale tohle...nevim nevim
Nevím jak vy, ale ta grafika teda nic moc musím říct.