Remake třetího Resident Evil si u nás odnesl vcelku dobré hodnocení. Pravdou však je, že třetí díl trpěl krátkou herní dobou, protože tvůrci nevysvětlitelně vypustili několik lokací z původní hry. Ani New Game + nás po závěrečných titulcích nečekalo. Capcom ale věděl, jak nás přilákat znovu k monitorům a společně k remaku třetího dílu přiložil ještě multiplayerový titul Resistance.
A nejedná se o klasický multiplayer, ale o asymetrický 4v1. Co to znamená? Pokud jste hráli Dead by Daylight nebo námi nedávno recenzovaného Predatora, nejspíš máte dobrou představu, co vás čeká. Jenže zatímco v obou výše zmíněných titulech jsme ovládali buď jednoho z několika nešťastníků, kteří sloužili jako lovná zvěř, nebo za samotného lovce, v Resistance je úhlavní nepřítel pohodlně usazen v křesle a trápení ostatních pozoruje na kamerách.
Hra je situována ve výzkumném centru Umbrella Corporation, kde ti kapitalisti unesli čtyři mládežníky, nakazili je T-virem a vystavili je svému nejnovějšímu pokusu. V nich je cílem měřit hladiny strachu respondentů a pozorovat reakci T-viru. A pokud se nikdo z nich nedokáže dostat na druhý konec mapy živý, tím lépe.
Na začátku každé hry si vybereme jednoho ze sedmi charakterů, kteří se budou prodírat jednou ze čtyř map a snažit se uniknout. Každá mapa je rozložena do tří zón, z nichž na každou máme přesně pět minut. Na hraní máme maximálně patnáct minut. Pokud však některý z hráčů poprvé zemře, po čase se respawne a čas na útěk se zkrátí. Pokud zemřou všichni čtyři hráči najednou, hra končí. Někde v levelu musí čtveřice splnit nějaké úkoly rozházené po mapě. Jednou je to aktivace několika panelů, jindy hacknutí počítače, což nějakou dobu trvá, nebo posbírání několika klíčů.
Důležitý je i výběr charakterů v týmu. Každá postava má svoje speciální schopnosti. Někdo umí uzdravovat, další umí hackovat kamery, označit nepřátele, aby je viděli ostatní hráči. Jiní jsou více rezistentní oproti útokům nebo mají sami silnější útok s ruční zbraní. Ať se vývojáři snažili rozdělit schopnosti rovnoměrně, podle nás je nejdůležitější Valerie, která kromě schopnosti uzdravovat umí označit důležitá místa na mapě. Každá z postav má ještě jednu vedlejší schopnost, kterou lze použít jednou za čas. Valerie vyléčí všechny kolem sebe oblakem zeleného kouře, zatímco třeba Martin dokáže paralyzérem ochromit nepřítele. Mimochodem zatímco šest postav zapadá do typické škatulky vyjukaného středoškoláka, v nedávném updatu nám tvůrci přidaly jako sedmou hratelnou postavu Jill Valentine.
Jak v singleplayeru bylo důležité počítat každou kulku, v Resistance je nábojů tolik, že se na každého dostane. Odpadá tak strach z vyprázdněných zásobníků a například speciální schopnost Beccy mít na krátkou dobu neomezenou munici, je téměř na nic. Sice nám protihráč v podobě správce klade před nohy pasti a pouští na nás různá monstra, ale s plným zásobníkem a dalšími třemi charaktery za zády, kteří jsou také po zuby ozbrojení, tak nějak strach odpadá, i když čelíme třeba Tyrantovi.
Úplně opačný herní zážitek má hráč, který si vybere hrát za postavu správce. Ti byli zpočátku na výběr pouze čtyři a to Annette Birkin, Daniel Fabron, Alex Wesker a Ozwell E. Spencer. Opět jiný nedávný update nám do hry přidal Nicholaie Ginovaefa ze třetího dílu. Každý správce má trochu jiné schopnosti a hlavně může na chudáky vypustit svou biozbraň.
Správci mají úplně jiný systém hraní. Mapu pozorujeme jen skrze servisní kamery, které zkušení protihráči z řad uvězněných studentů rádi ničí. Jako správce můžeme na mapu umisťovat pasti a nepřátele, jenže výběr není neomezený a probíhá skrze karty, které máme právě vylosované. Buď je tedy všechny postupně použijeme, nebo si necháme karty znovu zamíchat. Speciální karty, jako jsou zmíněné biozbraně, se objeví v paklíku až v pozdější fázi hry.
Výběr typů karet není příliš široký a v základu v sobě má medvědí pasti, turrety, psy, zombíky a občas lickery. Poslední zmíněné můžeme i přímo ovládat, což je jediná akční pasáž při hraní za správce. Nejdůležitějším momentem je však ovládání samotného biomutanta. Každý správce má svého vlastního. Daniel Fabron má Tyranta, Annette Birkin G-Birkin a nedávno přidaný Nicholai přímo Nemesis. Kromě obrovské síly jsou ale tyto postavy pěkně nemotorné, takže přeživší kolem nich s trochou štěstí jednoduše proklouznou, než uběhne krátký čas, po který je můžeme ovládat.
A tady přichází kámen úrazu v podobě zkušeností hráče na straně správce. Ten několika rozhodnutími totiž dokáže udělat protihráčům z procházení mapy procházku růžovým sadem nebo úplné peklo. Zatímco kamery jsou rozmístěny staticky, umístění pastí si vybíráme sami. Stačí tak pár špatných rozhodnutí a než se nadějete, jsou všichni čtyři hráči pryč, aniž by potkali vašeho jediného zombíka. Ještě že má správce tři levely v rámci jedné hry, ve kterých může své chyby napravit.
Odměnou za přežití účastníků, stejně jako v případě správce za odstranění všech čtyř cílů, jsou body, za které lze odemknout malá vylepšení v loot boxech. Druhou možností, jak získat body, jsou mikrotransakce. Těmi se dají koupit takzvané boostery, které zvyšují množství bodů za ukončenou hru. Za tyto body si tedy můžeme koupit loot boxy, ve kterých jsou věci buď kosmetického charakteru, nebo funkční zlepšováky. Kdo se tedy nebude bát přihodit nějakou korunu, dokáže vylepšit svoje postavy mnohem rychleji. Pay2Win jako vyšitý.
Už chápeme, proč Capcom nevydal titul Resident Evil Resistance jako samostatnou hru. Na to, abychom za ni zaplatili plnou částku, toho nabízí příliš málo. Dohromady na čtyřech dostupných mapách se v kůži studentíka po několika kolech jednoduše zorientujeme. Ti schopnější si zapamatují i rozmístění kamer. Náročnost mapy tak stojí a padá na schopnostech správce a faktu, jestli máte v týmu Valerii. Hraní za správce je sice o to větší zábava, ale zas nepocítíme špetku strachu, která je v sérii Resident Evil základním stavebním kamenem.
Hra automaticky hází hráče s různými zkušenostmi do jednoho zápasu. Může se tak stát (a často se stává), že na jedné straně budou stát samí začátečníci v kůži uprchlíku, zatímco roli správce si střihne o tři desítky levelů zkušenější hráč.Pokud dokážeme překousnout malý herní obsah, hořkou pilulkou jsou přítomné mikrotransakce. Nutno však uznat, že jako přídavek zdarma ke krátkému remaku třetího dílu se jedná o příjemnou jednohubku, která ale na disku nezůstane příliš dlouho.