Upozornění! Tato recenze obsahuje spoilery na poslední sérii GoT.
Když vývojářské studio Nerial roku 2016 vydalo jednoduchý simulátor vládnutí Reigns, zaznamenalo velký úspěch. Až dodnes je hra hodnocena na zhruba 90 % a tak není divu, že již o rok později následovalo pokračování v podobě Reigns: Her Majesty. Po dalším roce pak dorazila také verze s podnázvem Game of Thrones, která se samozřejmě věnuje fantasy fenoménu, jenž mnozí znají zejména díky seriálovému zpracování. Zájem o hru je do určité míry obnoven nyní, kdy seriál skončil a další díly knihy jsou v nedohlednu. Právě tato hra tak nabízí takřka poslední místo, kam se fanoušci GoT mohou uchýlit.
Seriál versus hra
Hra byla očividně updatována ohledně děje poslední série, takže v mnoha ohledech víceméně vychází ze situací, kdy seriál skončil. Jsou zde však určité výjimky – Železný trůn stále existuje a nezemřelo ani mnoho významných postav. Není tak problém, abychom z trůnu vládli v podobě Cersei nebo matky draků Daenerys Targaryen. Stejně tak nejsou poražení bílí chodci a v průběhu hry se dozvídáme i některé tajemství, které seriálový fanoušek už dávno ví. Jde například o příbuzenský vztah mezi Johnem Sněhem a Daenerys. O to větší zadostiučinění se dostane řadě fanoušků, kterým se nelíbilo Johnovo odmítání své lásky kvůli této spojitosti. Stejně tak hru ocení ti, kteří odmítají samotný závěr seriálu (což je velká část diváků a nelibost vyjádřila i řada hlavních herců).
Některé spojitosti ze seriálu se přenesly, takže v případě vládnutí Tyriona po jeho boku povstane bratr Jaimie. Stejně tak k sobě mají blízko všichni Starkové a v případě Daenerys najdeme různé interakce s jejím drakem Dragonem. Samozřejmostí je nepřátelství mezi Starky a Cersei nebo mezi Cersei a bratrem Tyrionem. Jenže se může „hodná“ postava postavit i na stranu zla. I když tedy vládneme, jak nejlaskavěji můžeme, může nás například Varys klidně nechat zabít. V důvěře to tak nesmíme přehánět a je třeba dávat si dobrý pozor, komu důvěřovat a komu ne.
Jeden vládce, čtyři ukazatele
Naším úkolem je vládnout všem okolo. Z hlediska seriálu se tak ocitáme po bitvě rodů, kdy právě my se (ať už hrajeme za kohokoliv) ocitáme na vysněném železném trůnu. Celkově vzato lze hrát za devět různých postav, při čemž začínáme v roli Daenerys. Následně se odemkne Tyrion, John Sníh, dále Cersei a tak dále. Nepřijdeme ani o tolik oblíbenou Aryu nebo tříokou vránu. Vždy, když hrajeme za určitý rod, se v pozadí změní hudba, takže například u Daenerys hrají skladby, na které jsme u ní navyklí ze seriálu. Často se změní i tapeta na pozadí a ovlivněny jsou samozřejmě také samotné události.
Vládnutí vlastně spočívá v tom, že je nám předestřena nějaká situace a my se můžeme rozhodnout jedním nebo druhým způsobem (výjimečně je variant více). Jelikož je hra vyrobena primárně pro mobilní platformy Android a iOS, dáváme najevo naše rozhodnutí táhnutím (myši) doprava nebo doleva. Dle situace a našeho rozhodnutí jsou ovlivňovány čtyři oblasti – armáda, víra, lidé a Železná banka. Pokud některý ukazatel klesne na minimum nebo maximum, obvykle to pro nás znamená okamžitou smrt. Zkrátka někdo přijde a zavraždí nás – hra si příliš nedělá starosti s tím, že král je zpravidla dobře chráněn. Jenže právě zde je určitý kámen úrazu – často nelze vůbec odhadnout, jak se situace vyvine a jak ukazatele budou ovlivněny. Například se nás servírka zeptá, které ze dvou jídel či pití má připravit na určitou hostinu. Jen těžko odhadneme, jaké jídlo kam povede.
Jak to chodí v Západozemí
Kralování je obtížnější, než by se mohlo zdát. A právě herní série Reigns to hezky mapuje. Neustále totiž za námi někdo chodí, jeden za druhým, abychom něco rozhodli. Jde však často o komplikované události, kde volba není zdaleka zřejmá a každá možnost má své pro a proti. Když tímto způsobem rozhodujeme každých patnáct vteřin nějaké to složité rozhodnutí, je zřejmé, že po hodně či dvou z toho můžeme být poněkud unaveni. Taktéž jde o vcelku stereotypní činnost, a zatímco řada jiných her mě osobně baví klidně i tři a více hodin, Reigns: GoT jsem zpravidla po 30 až 60 minutách vypínal.
Vraťme se ale k rozhodování. Jednou nás třeba stráže informují, že by se jim hodilo nové vybavení, jindy řešíme, zda otevřít nevěstinec. A jaká bude vaše reakce na výzvu k pomoci obraně velké zdi na severu či doporučení pobočníka, abychom se vydali do Winterfellu? Ponecháme souboje na život a na smrt jakožto spravedlivý soud, o kterém rozhodují bohové? Ačkoliv chvílemi se dostavuje zpestření v podobě naší rytířské účasti v turnaji či cestování do nějaké země, zpravidla vše prožíváme skrze rozhodování a hra nám pouze textem sdělí situaci (zadání) a výsledek. Je tu však jedna věc, která vám hru může zcela pokazit. Je to nedostatečná znalost angličtiny. Na pochopení situace a možných odpovědí totiž celá hra stojí a čeština bohužel podporována není. Ve hře je přitom použita poměrně složitá angličtina, které neporozumí každý.
Zpracování
Stejně jako předchozí díly série, i tentokrát jsme se dočkali kreslené sympatické grafiky, která sází spíše na roztomilou jednoduchost a o věrohodnosti či detailech zde nemůže být ani řeč. Bohužel je některé postavy obtížné poznat, ale je to možná tím, že se ve hře vyskytuje řada málo známých postav, zatímco mnoho známějších zcela chybí. Na to, jak hra vypadá, se ostatně můžete podívat sami. Vytvořili jsme pro vás screenshoty přímo ze hry, a to v rozlišení 4K. Hudbu jsme již zmiňovali více a k ozvučení dodejme jen to, že si texty musíme přečíst sami. Hra sice spustí určité mumlání té, které postavy, ale jedná se jen o symbolickou řeč, nikoliv čtení konkrétního textu.
Vládnout či nevládnou? To je oč tu běží
Zatímco zarytí fanoušci dostávají možnost vidět své oblíbené postavy (třeba i naživu) a hra je tak pro ně jasnou volbou, otázkou zůstává, zda se na železný trůn vyplatí sednout i těm ostatním. Ačkoliv hra nabízí solidní hudbu i příjemnou grafiku, z hlediska hratelnosti zrovna nejde o žádnou bombu. Neustálé čtení textů v cizím jazyce, nutnost rozhodovat se v nejasných situacích, kdy důsledky jsou často zcela nepředvídatelné a prakticky žádné zpestření, totiž jinak kvalitní hru sráží o několik levelů níže. Nutno ale připočíst i velice příznivou cenu 3,99 eura (zhruba sto korun), díky které se hra chlubí dobrým poměrem cena/zábava. Hra pobaví mnohé stratégy, ale spíše jen na kratší dobu. Za nás hra dostává 7 bodů z deseti.