Na málokterou hru z poslední doby se čekalo tak mohutně jako na Red Dead Redemption 2. Každý zveřejněný obrázek a video na hypu ještě přidalo a protože stejní tvůrci stojí za jednou z nejprodávanějších her všech dob, GTA V, právem se očekávala naprostá špička. My jsme se hře poměrně intenzivně věnovali předchozích čtrnáct dní, abychom se podívali, co všechno nabízí a přesto jsme ještě zdaleka neviděli vše. Pojďme ale od začátku.
Příběh druhého dílu předchází původní hře a tak ti, kdo měli tu čest hrát první Red Dead Redemption, budou mít trochu náskok v tom, která postava přežije, co se s ní stane a podobně. Nemusíte se ale bát, že byste se připravili o nějaká překvapení nebo tajemství, protože příběh je napsaný velmi zajímavě a osudy jednotlivých postav přinesou nejeden zvrat. Příběh se točí kolem bandy známého gangstera Dutche van der Linde, kterou dohání nastávající změny ve společnosti, kde už není pro zločinecké bandy a kovboje místo. Nepovedená poslední akce donutí celou partu prchnout do hor, aby se dali dohromady a mohli se připravit na tu jednu velkou poslední akci, která by je zajistila do konce života a umožnila jim usadit se na vysněném západě. Cesta to ale bude hodně dlouhá.
Hlavním hrdinou hry je Artur Morgan, člen bandy a velmi blízký přítel šéfa Dutche. V jeho kůži budete muset vaši partu chránit, zajišťovat obživu, řešit problémy a chránit ji jak před vnějšími, tak vnitřními problémy, které se postupem hry začnou objevovat. Tlak na skupinu je ze všech stran, na stopě jsou jak obyčejní strážci zákona, tak Pinkertonova detektivní agentura (tehdejší soukromá bezpečnostní agentura) a to jsou chlápci, se kterými se nežertuje. V zájmu všech je tedy chovat se co nejvíce nenápadně, ale ne vždy se to podaří. Gang je totiž mixem všech možný postav se svými názory, náturou a smyslem pro zodpovědnost, takže třecí plochy jsou od začátku jasné, i když postupem hry se možná ukáže, že vše nebylo docela tak, jak se na první pohled zdálo.
Příběh celé hry je propracován s Rockstarovskou péčí a ani sebemenší rozhovor není odfláknutý. Je pravdou, že hra je hodně upovídaná a ne každému to musí sedět. Užijete si totiž řadu dlouhých přejezdů na koních, během kterých postavy neustále něco povídají a rozebírají. Nejedná se ale o zbytečně mluvení, ale postavy rozebírají aktuální situaci, poslední události i vzájemné vztahy a vždy se dozvíme něco zajímavého, což prohloubí naší znalost o jednotlivých postavách, ale i o pozadí celkového příběhu. V souvislosti s tím je škoda, že hra neobsahuje český překlad, protože to množství textů by hru přiblížilo ještě většímu publiku. Příběh není jen dobře napsaný, ale také prezentovaný, postavy jsou výborně rozanimovány, jejich gesta jsou úplně přirozená stejně jako jejich reakce. Rockstar se nebál v rámci vedlejších úkolů a situací dotknout i poměrně kontroverzních témat té doby, jako je otroctví, segregace a práva žen. Nejedná se o žádné násilné zapracování a ani se autoři nesnaží podsunout vám nějaký svůj názor, přesto ale dokážou zmínit poměrně nepříjemné události a možná někoho i něco naučit.
Základnou vašeho gangu je váš kemp. Ten bude postupně na několika místech, nicméně vždy je to zajímavé místo, kde je toho dost zajímavého. Zaprvé je tu váš stan, kde se můžete vyspat, oholit si rostoucí vousy nebo změnit převlek. Dále jsou tu místa, kde si můžete doplnit zdraví jídlem, náboje a kde si odpočine i váš koník. Kemp je samozřejmě bydlištěm i pro ostatní členy a pokaždé, když na někoho narazíte, prohodíte pár slov o aktuální situaci, posledních událostech, nebo si můžete zahrát karty a další hry. Postupně také bude kemp výchozím bodem pro jednoduchý fast travel, který můžete využívat. Nepočítejte ale s teleportováním po mapě, jak potřebujete, většinu cest si odbydete hezky v sedle koně nebo na vozíku. Tábor je možné postupně vylepšovat, zlepšit zásobování, zkvalitnit spaní a přikoupit lepší ustájení koní. To vše vyžaduje finance, které bude tábor získávat jako podíl z vašich akcí a současně je nutné, aby se každý člen podílel i sám a přispěl do společné kasičky nějakou tou kořistí nebo financemi.
Krom hlavní dějové linky můžete, stejně jako v GTA, samozřejmě řešit spoustu jiných událostí ve hře. Neustále narážíte na nějaké náhodné události a setkání s podivnými osobami, kdy některé jsou pouze jednorázové, ale někdy se to může rozvinout do delšího úkolu, díky kterému můžete i něco získat. Každopádně drtivá většina z nich je napsána tak zajímavě, že ve finále mě tyto náhodně situace bavilo i vyhledávat. Další podstatnou částí hry, kterou ale, pokud nechcete, nemusíte vůbec využívat, je lov a rybaření. I to je zpracováno s nesmírnou pečlivostí. Jsou tu desítky zvířat k lovení včetně několika legendárních, na které máte speciální notýsek a musíte je vyhledat a potom i šikovně ulovit. Ulovená zvířata se dají zpracovat na maso, které využijete pro doplnění svého zdraví, získáte kožešinu, kterou můžete prodat, případně celé zvíře můžete věnovat do kempu pro obživu ostatním. Pořád to ale není všechno, co hra nabízí. Jsou tu sběratelské krabičky od cigaret, indiánské amulety a další skryté zajímavosti, které můžete a nemusíte hledat. Ve hře je zkrátka stále co dělat a dokončit ji na 100% bude záležitostí jen pro ty nejvytrvalejší.
Všechny vaše činnosti ve hře mají vliv na vaší reputaci. Podle toho, na jaké je úrovni, se k vám ostatní chovají, obchodníci dávají zboží za lepší ceny a nemusíte se bát vjet do města, aby po vás nešli strážci zákona. Ostatně pokud provedete nějakou neplechu, je zde systém podobný tomu v GTA. Čím více nepravostí provádíte, tím náročnější strážci po vás jdou. Může na vás být také vypsána odměna v dané oblasti a vy si tak musíte dávat pozor, aby vás někdo nepoznal, měnit oblečení, klobouky, nebo se prostě z odměny vyplatit.
Vaším hlavním společníkem budou především váš koník a široká plejáda zbraní. Koně se vyplatí si dobře hlídat, protože čím déle používáte stejného koně, tím více se s vámi propojí, budete umět nové schopnosti a také se váš kůň tak snadno nevyplaší při střelbě nebo přítomnosti predátora. Vašeho koně definuje sedlo, které máte jen jediné a na kterého koně jej umístíte, ten se stane vaším hlavním. Koně mají samozřejmě různé vlastnosti, výdrž, velikosti i vzhled. Samozřejmě můžete vzít kteréhokoliv koně, ale jen ten, který nosí vaše sedlo má i veškeré vaše vybavení v něm umístěné. Navíc zapomeňte, že jako v Zaklínači, si koně kdykoliv zavoláte. Sice na něj můžete hvízdat, ale ten vás uslyší, jen pokud je poblíž a pokud od něj odjedete daleko, budete ho muset hledat, případně si jej vyžádat ve stájích rozmístěných po mapě.
Se zbraněmi to také není tak jednoduché. Těch najdete ve hře poměrně širokou nabídku, kterou můžete obohatit buď během hlavního příběhu anebo v kterémkoliv obchodě se zbraněmi a střelivem. Obchody jsou zpracovány opravdu hezky, kdy si prohlížíte detailní katalog a tam si vybíráte, co zakoupíte. O zbraně je třeba také pečovat, protože používáním se špiní, rezaví a je třeba ji pravidelně mazat olejem a čistit, jinak ztrácí trochu ze svých statistik. Ale i tady platí, že kdo nechce, nemusí se se zbraněmi patlat, ale může si v obchodě zaplatit vyčištění. Zbraně jde také personalizovat a měnit jak barvu, tak materiál, ze kterého jsou vyrobeny a doplnit to ozdobnými štítky nebo gravírováním. Drtivou většinu těchto úprav ve hře vůbec neuvidíte, ale je to další důkaz toho, do jakého detailu je hra zpracována.
Postupně se dostáváme k mistrovské části celé hry a to je vzhled. Rockstar opět vytáhl z PS4 naprosté maximum co jde a už při prvních minutách vás dostane realistické zpracování sněhu, sněhové bouře a vůbec pochmurné atmosféry, která je najednou vystřídána úžasnými výhledy z hor do zamlženého údolí, abyste se následně přesunuli do zcela jiné krajiny, plné slunce, kopců, trávy a lesů. Obrovská mapa nabízí tolik různých typů krajiny, prostředí a stylů, které najdete málokde, a vše je zpracováno se smyslem pro ten nejmenší detail. To vše je navíc umocněno zcela přirozenou změnou denní doby a krajina v noci snad vypadá ještě lépe.
Co je ale v dnešní době snad nejúžasnější na celé hře je její dokončenost. Dnes, v době, kdy většina her získává obří one-day patche, často větší, než hra sama, je RDR2 až neuvěřitelně hotové. Samozřejmě jsme narazili na pár bugů, například jednou jsme se vyspali v domě a ráno se nešlo dostat ven, protože dveře nešly otevřít, vystřílené město je brzy opět plné stejných lidí, ale ve srovnání s celou hrou jsou to naprosto marginální věci. Nenarazíte na žádné nedodělávky, nefunkční věci, koně skákající po střechách domů a podobně. Prostě hru nainstalujete (mimochodem na PS4 má přes 100GB a je na dvou discích), plynule hrajete a bavíte se. Palec nahoru pro Rockstar!
RDR2 prozatím vyšlo pouze ve verzi pro hru jednoho hráče, nicméně multiplayer je v přípravě a koncem listopadu by se měla objevit otevřená betaverze a následně poté plná. Prozatím víme, že v mutliplayeru bude dostupná celá mapa a hra se hodně inspiruje úspěšným GTAV Online, od kterého převezme mechaniky, které si hráči oblíbili. Pokud bude multiplayer stát za to, určitě se na něj podíváme v samostatném článku.
Hodnocení tentokrát bude naprosto jednoduché. Rockstar stvořil neuvěřitelně komplexní a rozsáhlou hru s propracovaným příběhem, velmi zajímavými postavami a desítkami hodin hratelnosti, kde budete mít neustále na práci něco nového. To vše zabalené v nádherném kabátku, který ždíme z konzolí maximum a i po letech se bude jednat o jednu z nejlepších her této generace konzolí. V neposlední řadě, je třeba vyzdvihnout, že vše je bez zbytečných chyb a nedodělků. Někomu možná bude vadit pomalé tempo, velká upovídanost a další specifika hry, ale my hru oceňujeme absolutním hodnocením a rozhodně si to zaslouží.
až to vyjde na PC,klidně koupím....Konzole sou blivajz:)