Konzole od společnosti Sony se proslavily především svými mnohými exkluzivními kusy, které se nesmazatelně zapsaly do historie herního průmyslu. Alespoň něco musí snad každý hráč vědět o sériích jako God of War, Jak and Daxter či Ratchet & Clank, kvůli níž tu jsme dnes. Studio Insomniac Games se totiž konečně rozhodlo vydat nejnovější pokračování série nesoucí název Ratchet & Clank: Into the Nexus. Současně jde o jednu z posledních her určených výhradně pro konzoli PlayStation 3, což samozřejmě vyžaduje náležitou dávku pozornosti. Stojí tento kousek za pořízení, nebo nic nezkazíte, když titul přeskočíte a rovnou se vrhnete na novinky určené pro nedávno vydaný PlayStation 4?
Jak už jsme stihli zmínit v předchozím odstavci, titul mělo na starosti studio Insomniac Games, kterému v rukou Ratchet & Clank leží už od roku 2002. Tehdy šlo ještě o sérii určenou pro konzoli PlayStation 2, načež se ale toto zkušené studio spolu s vydáním PS3 vrhlo na FPS sérii Resistance. Přesto, jak je vidět, nebyli Ratchet a Clank zapomenuti, protože se od roku 2006 dočkali hned pěti nových dobrodružství. Studio tu je s námi každopádně už od roku 1994, kdy ještě pracovalo na oblíbené sérii Spyro určené pro původní PlayStation. Zkušenosti a znalost světa série by tu tedy rozhodně byly. Odrazilo se to však na kvalitě hry Ratchet & Clank: Into the Nexus dostatečně důrazně?
Na začátku hry sledujeme slavnou dvojici při jejich snaze přepravit nebezpečnou kriminálnici Vendru Prog napříč vzduchoprázdným vesmírem. Celé se to ale jaksi zvrtne a Vendra při probuzení z kryospánku využije svých nadpřirozených schopností, díky nimž kompletně vymizí gravitace z celé vesmírné lodi. Když už se zdá, že je všechno v pořádku a Vendra je opět bezpečně uvězněna, přiletí jí na pomoc její dvojče, načež v dramatické scéně umírají robotí přátelé hlavních hrdinů Cronk a Zephyr. Ratchet a Clank se tak vydávají na cestu odplaty, během níž se jim každopádně podaří odhalit, že dvojčata plánují nebezpečné otevření vesmírných bran, při němž by mohlo dojít k zániku celého světa. A tomu se musí přirozeně pokusit zabránit.
Jednoduchá story, která si na první pohled staví na úplně stejných základech jako každý druhý film spadající do sci-fi žánru, může nabídnout překvapivě velké množství dojemných momentů, jež si i přes své lehce komické zpracování dokáží najít cestu k vašemu srdci. Jako obvykle tu jsme nicméně v první řadě kvůli hratelnostní stránce hry. Ratchet & Clank: Into the Nexus se od svých předchůdců příliš nezměnil a opět jde v první řadě o akční plošinovku, jíž si dopřejete z pohledu třetí osoby. Pokud si chcete užít skutečně všeho, co může nabídnout, bude vaším hlavním cílem neustálé prozkoumávání světa kolem vás, protože je v něm ukryto více skrytých bonusů, než si vůbec dokážete představit. Jestliže vás ale hledání drobností v obrovském otevřeném světě neláká, připravíte se tak sami o jedno z největších lákadel celé série.
Do hry se navrací i rozmanité hádanky, které musíte plnit, pokud chcete dále postupovat v příběhu. V tomto díle se téměř vše soustředí na gravitaci a ani tyto puzzle nejsou výjimkou. Vytváření vzdušných vírů podobajících se těm, které si zajisté pamatujete z Portalu 2, je jednou z nejzajímavějších featurek, ačkoli se vám tu a tam létání nad propastmi zaryje pod nehty poté, co se vám třikrát za sebou povede spadnou do neznáma kvůli jedinému nepovedenému pohybu páčkou. S tím souvisí i vcelku nepříjemný systém checkpointů, u nichž bychom ocenili větší pravidelnost už jenom díky tomu, jak málo stačí k pádu smrti. Platí to každopádně i pro ukládáné pozice při přestřelkách s nepřáteli, u nichž není neobvyklé, že se po nešťastné smrti musíte znovu zbavit celé stovky nepřátel, což se může po čase stát dosti frustrující záležitostí.
Většinou si na druhou stranu bojů s nepřáteli užijete víc než dost, protože při nich máte možnost na světlo světa vytáhnout své zbraně, které jsou natolik neobyčejné, že si jich není možné neužít. Co byste takhle řekli na pušku, která děsí nepřátele k smrti a odvádí tak od vás pozornost. Nebo chcete rovnou povolat spojence z jiných dimenzí, jež vám v boji vypomohou? Pokud se zrovna necítíte na takto šílené kousky, můžete nepřátele prostě tak jen z ničeho nic zmrazit na místě a vypořádat se s nimi hezky ručně. Protfolio prostředků, jak zabít na vás nabíhající protivníky, je více než bohaté a snad každý si v něm najde svého oblíbence, jemuž bude moci následně věnovat speciální pozornost při vylepšování arzenálu.
Ratchet & Clank: Into the Nexus obsahuje drobnou řádku RPG prvků, mezi nimiž vyčnívá právě možnost vylepšovat a levelovat zbraně spolu s tím, jak moc je používáte a kolika zabití jste s nimi již dosáhli. Vy sami bohužel nikam dále nepostupujete, což vám však dokážou snadno vynahradit gadgety, které se vám do rukou dostávají od náhodných NPC, na něž na svém dobrodružství narazíte. Jak jsme už řekli, titul si má čas od času potřebu hrát s gravitací. Jakmile se ale odlepíte od země, v nejednom případě se vše stává lehce neovladatelné a dali byste absolutně cokoliv za klasickou myš, abyste se mohli pořádně zorientovat. Některé systémy tak působí lehce nedopracovaně, což naštěstí vaše zážitky se hrou ve výsledku nijak výrazněji neovlivní.
Úvodní scénka na vesmírné lodi, v níž bojujete se samotnou Vendrou a jejími poskoky, kteří unikli ze svých cel, nemá po stránce zajímavosti prostředí příliš co nabídnout. Od té doby však otevřené prostředí začíná nést ovoce a nejednou narazíte na situace, kdy se můžete ke stejnému výsledku dostat hned několika různými cestami. Lokace, do nichž se dostanete, jsou ještě k tomu překrásné a je na nich vidět, že si s nimi dali tvůrci rozhodně práci. S tím samozřejmě souvisí i parádní atmosféra, díky níž si budete mít okamžitou potřebu zavzpomínat na předchozí díly této série, kterým se nový Ratchet & Clank v mnoha směrech podobá.
Vzhledem k tomu, že se již nacházíme na konci vývojového cyklu konzole PlayStation 3, není se čemu divit, že z ní tento titul tahá maximum. Přesto nám přišlo, že jsme už v minulosti viděli hry, které po stránce grafiky dokázaly nabídnout o mnoho lepší zážitek. Častokrát se zde totiž na obrazovce objeví různé pixelaté pasáže, jež si dle našeho názoru mohli vývojáři bezproblémů odpustit, protože je hned v další scéně vidět, jak skvěle titul dokáže s trochou snahy vypadat. Na audio stránku si pak stěžovat v žádném případě nemůžeme, neboť hra oplývá kromě příjemného soundtracku hlavně precizním dabingem, na němž je znát, že se Sony nebálo do hry zainvestovat.
Ratchet & Clank: Into the Nexus je důstojným nástupcem oblíbené série, který si rozhodně zaslouží pozornost všech fanoušků, přestože nedosahuje kvalit originálních dílů, jež si ještě můžete pamatovat z dob PlayStationu 2. Hra může kromě poutavého příběhu nabídnout i zajímavou hratelnost, jež vás nutí prozkoumávat svět kolem a získávat stále další a další přídavky do vašeho arzenálu neobyčejných zbraní. Titul každopádně pronásledují i mnohé nepřehlédnutelné mínusy, kvůli nimž mu nejsme schopnit udělit více než 75 %. Pokud ale máte akční plošinovky na tento způsob rádi, věříme, že se zklamáním od hry v žádném případě neodejdete.