Je až k neuvěření, že v době, kdy velká studia najímají stovky vývojářů z celého světa, kteří dřou na jedné hře i několik let, vznikají stále nezávislé projekty, za kterými může stát třebas jen jediný člověk. To je i příběh Pumpkin Jacka, ďábelské duše vtělené do dýně, která nám na letošní Halloween připomene staré klasické plošinovky, jako je MediEvil nebo třeba dávno zapomenutý Jinx. A specialitkou je fakt, že za vývojem hry stojí jen jediný vývojář jménem Nicolas Meyssonnier.
Ve světě, kde se náš příběh odehrává, nastalo období klidu, míru a prosperity. Byla to tak nezajímavá doba, že i ďábel se začal nudit a vypustil na lidstvo armádu svých démonů a nemrtvých. Lidé však věděli, na koho se obrátit a tak zašli za mocným čarodějem, který na jejich prosbu začal se zlými silami bojovat. I tahle se dá hrát ve dvou, pomyslel si ďábel a poslal na čaroděje svého šampiona Jacka, démona zakletého ve vyřezávané dýni. Ten má teď jediný úkol – najít a porazit čaroděje. A pokud se mu to povede, slíbil mu ďábel odchod na věčnost.
A tak se Jack, hrdina, který podle legendy dokázal přelstít ďábla, objevuje znovu ve světě, kde je nevítaným hostem. Průvodcem se mu stává sova, ďáblův posel. Ta dostala za úkol Jacka hlídat, protože ďábel mu moc nevěří. Však je Jack všemi mastmi mazaný a už v minulosti udělal pár úskoků, které se arcivévodovi pekla úplně nelíbily. Kromě sovy, kterou potkáme jednou za čas, je Jackovým nerozlučným parťákem také havran. Ten mu po většinu času sedí na rameni a je připraven kdykoli vzlétnout do útoku.
Většinu Jackových nepřátel tvoří samotné armády pekla. Proč? Protože její členové mají tak poskrovnu inteligence, aby se nevraždili mezi sebou, že toho podivného strašáka do zelí s dýní místo hlavy považují za nepřítele.
Styl boje s nemrtvými je jednoduchý. Jack umí kromě základního útoku ještě úskok a útok na dálku pomocí havraního parťáka, který reaguje na povel pravého tlačítka. Havran po povelu vyrazí jako šipka a zapíchne do nepřítele svůj ostrý zobák. To se hodí zejména na statické nepřátelé, kteří po Jackovi plivou ohnivé koule už z dálky, zatímco na ostatní platí klasická strategie útok – úskok.
Každý level je tematicky unikátní, i když si stále zachovává na oko ponurou atmosféru. Svět Pumpkin Jacka je ale tak pastelově barevný, že bát se u něj budou jen malé děti. My ostatní, zejména pokud jsme hráli MediEvil, víme, že tady na nás nečekají žádné lekačky a jiná děsuplná překvapení. Atmosféra hry je vlastně halloweenským kostýmem sama o sobě, když má na oko postrašit, ale zároveň ukázat svůj převlek v plné parádě. A co se za tím převlekem skrývá? Jednoduchá skákačka místy protknutá souboji, prohledáváním mapy, jednoduchými hádankami a bossem na konci každého levelu.
Jako platidlo ve hře slouží lebky havranů. Náš okřídlený přítel na rameni to sice nevidí rád, pro Jacka je ale každá lebka drahá. V každém levelu je totiž jen dvacet lebek, některé jsou schované, o jiné Jack doslova zakopne. Naopak gramofony, které Jack také rád sbírá a ještě u nich zatancuje, jsou ukryté a v každém levelu je pouze jeden. A co si za lebky lze pořídit? Nové zbraně či schopnosti? Nikoliv. Na několika místech potkáme obchodníka, u kterého si nalezené havraní lebky můžeme směnit pouze za nový obleček. Ještěže pár nových zbraní získáme postupně během hraní.
Po mapě jsou také vcelku často rozmístěné kotlíky. Ty slouží jako checkpointy, ze kterých si Jack rovnou jedním douškem doplňuje zdraví. To se dá doplnit i v otevřeném prostoru a to rozbíjením věcí nebo nepřátel, takže většinu doby má náš hrdina plné zdraví. To ovšem neznamená, že smrt nečeká za každým rohem. I když je Jack nejnebezpečnější válečník, kterého peklo má, bojí se vody a neumí plavat. Skok do hlubin je tak pro něj smrtelný a logicky tak voda tvoří přírodní bariéru mapy a temnou hlubinu pod různými krkolomnými můstky.
Kromě běhání víceméně koridorem, skákání přes překážky, rozbíjení krabic a drcení nepřátel jsou levely oživeny hned několika minihrami. V některých místech musí Jack doslova vzít hlavu do hrsti a na malé mapce vyřešit jednoduchou hádanku. Jinde zas sedne na vozík a projede polorozpadlý důlní tunel plný nosníku a jiných překážek, nebo sedne na koně a vydá se krkolomným tryskem temným lesem. I když každá minihra je příjemným zpestřením, pravdou je, že ve většině případů je jedna jako druhá. Jedná se vlastně o pohyb vpřed s minimální možností zahýbání a jen je potřeba v přesný okamžik vyskočit nebo poslat havrana, aby odstranil překážku. Otravné ovšem je, že jediná chyba nesmázne část Jackova života, ale končí rovnou načítací obrazovkou. Ve výsledku tak u některé takové povinné minihry můžeme strávit desítky minut, než se nám ji podaří prořítit bez stránky květinky.
Z grafického hlediska se nejedná o žádný detailně vybroušený diamant. Hra na perfektní grafiku ani necílí a ve hře není jediný místo, které by vybočovalo z již od počátku nastavených standardů. Jinými slovy nenajdete zde žádný model, který by byl detailněji zpracovaný než okolí, nebo naopak rozmazané místo s chabou texturou. Pumpkin Jack si prostě za svým vzezřením stojí a v lehce ponurém kabátku naopak vyniknou efekty jiskřiček, odlesků a roztomilých animací. O ty se zasloužil použitý Unreal Engine, který se díky své knihovně stará o všechny efekty bez jediného zaškobrtnutí.
Hudební doprovod složil Yohan Jager, kanadský skladatel, který v herním průmyslu není žádným nováčkem. Kromě Pumpkin Jacka má na kontě šest dalších her z nezávislé produkce. Halloweenský styl hry jeho hudbě padl jako ulitý a tak Jacka doprovází hravé melodie plné roztodivných zvuků z bezpočtu hudebních nástrojů, místy se ozvou chorály a celkově je soundtrack kvalitou vysoko nad žebříčkem nízkorozpočtové produkce, kterou Pumpkin Jack je. Pokud bychom ozvučení měli k něčemu přirovnat, podobá se prvnímu dílu série Fable, který skládal známý Russell Shaw. Soundtrack je tak povedený, že tvůrci jej dokonce nabízí extra ke koupi za necelých osm Euro.
Za tři čtyři hodinky skákání, mlácení nepřátel, občasného zapojení mozku a umírání v útěkových minihrách je hotovo. Znovuhratelnost vězí maximálně v pokusu o nasbírání všech vraních lebek, které jsme při prvním průchodu mohli minout. Na druhou stranu očekával od této hry někdo víc než jen příjemnou jednohubku s halloweenskou tématikou? My ne a musíme říct, že na tvorbu od jediného autora má hra Pumpkin Jack vysoké kvality, které vzdávají hold klasickým hopsačkám z éry první a druhé generace Playstation. S ohledem na dnešní generaci ale nepřináší nic nového a drží se pevně kolejí herního průmyslu, které byly položeny zhruba před dvaceti lety. Zahrajeme si Pumpkin Jacka znovu? Nejspíš ano, ale nejdříve v příštím roce, zas před Halloweenem.