Na málokterou hru pro konzoli Nintendo Switch se čekalo tak netrpělivě, jako na Pokémon Let’s Go. Hra vyšla v polovině prosince a bez nadsázky během pár dní se stala nejprodávanějším titulem pro Switch. Je holt vidět, že fenomén Pokémonu stále táhne a najde se i dost nostalgiků, kteří si vzpomenou na starý titul Yellow, ze kterého hra vychází. Jedná se v podstatě o remake původní hry s některými inovacemi odpovídajícím současným postupům a také propojení s mobilním titulem Go, ale o tom více později.
Pokud jste nikdy nepřišli s žádným pokémoním titulem do kontaktu tak vězte, že se jedná v podstatě o jednoduché RPG, ve kterém v těle hlavního hrdiny putujete světem, seznamujete se s pokémony, lovíte je, trénujete a také s nimi bojujete. Na pozadí toho všeho je překvapivě zajímavý příběh, do kterého se připletou jiné trenéři, váš úhlavní nepřítel/kamarád a také zločinci pokémoního světa – Rakeťáci.
Celá hra začíná u vás doma, kde si zvolíte pohlaví svého hrdiny, jeho jméno a také jméno svého úhlavního nepřítele, se kterým se budete v průběhu hry setkávat. Dále se klasicky vydáte za profesorem Oakem, který je znalec pokémonů, ale tentokráte nedostanete na výběr, jakého pokómona si do začátku vyberete, ale to je pevně svázáno s edicí hry, kterou jste si vybrali. Na výběr je edice Pikachu nebo Eevee, která vám jako průvodce hrou přihraje toho daného pokémona. Na hru samotnou to v podstatě nemá vliv, takže záleží čistě na vaší preferenci. Já jsem si zvolil edici Eevee, takže mým průvodcem byl po celou dobu tento pejsek. Na rozdíl od jiných pokémonů chycených ve hře se tito průvodci nemůžou vyvinout do své silnější podoby, ale bez ohledu na úroveň zůstanou tak, jak jsou. Postupně ve hře se můžou vyjma nových útoků naučit i nové schopnosti jako je sekání stromů, fast travel nebo osvětlení tmavých jeskyní. Ostatně bez naučení těchto schopností se ani nedostanete dále.
Jakmile máte svého pokémona, můžete se vydat do širokého světa regionu Kanto, který obývají pokémoni výhradně první série (tedy do čísla 150) a váš úkol je jednoduchý. Nachytat co nejvíce pokémonů a stát se tím nejslavnějším trenérem. K tomu ale vede dlouhá cesta přes řadu měst, kde každé má svůj trenérský stadion, kterému vládne jeden z trenérů. Pokud ho porazíte, stanete se vládcem stadionu a získáte odznak do ligy, kterých je celkem osm, a ve finále se budete moci postavit i finální čtyřce.
První novinka oproti předchozím hrám je zjevná hned, jak vyjdete do světa. Samozřejmostí je inovovaná a detailní grafika, ale novinkou je, že pokémoni, kteří se náhodně pohybují po světě, a především v trávě, jsou vidět. Tedy ihned víte, o jakého pokémona jde a můžete se mu případně vyhnout, pokud už ho nepotřebujete. Dříve jste viděli jen vlnící se trávu, ale druh pokémona jste se dozvěděli až při samotném chytání, a to docela zdržovalo. Chytání pokémonů je v podstatě provedeno stejně, jako v mobilní hře Pokémon Go. Pro nasměrování pokébalu můžete využít buď naklánění Switche, a nebo jeden z kloboučků. Poté pokébal hodíte do zmenšujícího se kruhu a pokud se vám to povede dobře, můžete se těšit na novou potvoru do sbírky. Samozřejmě můžete využívat různé sladkosti pro zlepšení šance na chycení pokémona a také několik druhů pokébalů, podle jejich síly.
Pokémonů u sebe můžete nosit celou řadu, ale v partě jich v jednu chvíli můžete mít jen šest. Tato šestice se může účastnit bojů a také dostává zkušenosti za chytání a boje. Tuto šestici je dobré mít sestavenou co nejuniverzálněji, protože souboje fungují na principu kámen nůžky papír a třeba proti kamenným pokémonům je velmi efektivní travní pokémon, zatímco ostatní se budou trápit. Vyplatí se tedy před bojem v pokédexu prověřit, jak si který pokémon stojí a zvolit odpovídající strategii. Každý pokémon může mít čtveřici útoků, ale jejich nabídka je mnohem větší, a tak je třeba dobře volit, jakým směrem si kterého pokémona budete směřovat. Jestli hodně na zvyšování statistik, silové útoky, pasti a negativní buffy, způsobů hraní je celá řada.
Celá hra ale není jen o soubojích, i když je to převažující část celého postupu. Mezi městy se nedá dostat jen prostým přechodem, ale v drtivé většině případů je v tom nějaký háček. Jednou je v cestě strom a je třeba cestu obejít podzemními jeskyněmi, jindy je cesta blokována domem a nebo tam usnul obrovským Snorlax, kterého je třeba nějak probudit. V tu chvíli budete muset trochu zapojit mozkové závity, protože hra vás rozhodně za ručičku nevede a párkrát určitě narazíte na situaci, kdy budete slušně tápat. Ostatně nemá smysl hru nijak zvlášť uspěchat, protože svět kolem vás se nijak neškáluje a pokud dojdete do nějaké lokality dříve, než by bylo záhodno, narazíte na hodně silné trenéry a pokémony, se kterými nebudete schopni si poradit.
Po technické stránce hra vypadá skvěle, svět je zpracovaný v nádherných barvách, všude běhají pokémoni a i samotné bitvy vypadají velmi dobře. Jsou zpracovány ve 3D, ačkoliv samotný boj samozřejmě probíhá 2D, na tahy a za podpory statistik jednotlivých účastníků. Moc hezký pohled je na zpracování útoků, kdy Pikachu metá silné blesky, Lapras dělá obří přílivovou vlnu a Charizard zahrne nepřítele plamenem. Trochu škoda je, že některé věci hru zbytečně zpomalují. Jde například o některé textové hlášky, které jsou odklepnout až ve chvíli, kdy se u nich objeví symbol a s ohledem na to, že některou hlášku vidíte skoro v každém souboji, začne to být brzy opruz. Stejně tak je hodně nepraktické, že hlavní hrdina neumí skákat a nevyjde ani malý schod, takže když seskočíte, už se nedostanete zpět a musíte okolo. Na druhou stranu je ale pochopitelné, že se jedná o část gamedesignu, na které jsou založeny některé logické postupy ve hře.
Jak už bylo zmíněno na začátku, hru je možné propojit s mobilní hrou Pokémon Go. Propojení probíhá pouze ve speciální budově v jednom z posledních měst, kam se dostanete zhruba za deset hodin hraní. Tam se můžete napojit a poslat si pokémona z mobilu do Switche. Pokémon je ale automaticky vyresetován na základní statistiky, jako kdybyste ho chytli ve hře, a navíc si jej skutečně musíte chytit na jedné z luk kolem budovy. V mobilní hře za to dostanete mystery box, který můžete využít především pro chycení speciálního nového pokémona Meltana. Propojení s Go verzí tak není nijak zásadní a před vydáním hry jsme asi doufali v něco trochu sofistikovanějšího, než je prosté přeposlání pokémona přes Bluetooth.
Pokémon Let’s Go je ideální vstup do světa Pokémonů, dostatečně moderní na dnešní dobu a přesto podvědomě původní, jako na Gameboyi. Není to kdovíjak hardcore hra, ale tou by mělo být plnohodnotné RPG, které přijde příští rok. Zatím Let’s Go funguje jako zábavná hra, ve které ztratíte celou řadu hodin a budete se dobře bavit. Některé postupy se sice dost opakují, ale celkově pořád narážíte na něco nového. Pokémon rozhodně stojí za vyzkoušení a ne nadarmo je to momentálně nejprodávanější hra pro Switch.