PlanetSide 2 je střílečka z první osoby, odehrávající se v daleké budoucnosti. Než se však pustíme do naší první bitvy, je třeba si vytvořit vlastní postavu. Nejprve si zvolíme ze tří frakcí, z čehož má každá velice specifickou ideologii. Vanu Sovereignty věří v pokrok technologií, které jsou ze všeho nejdůležitější. Terran Republic je konzervativní, kolektivistický a autoritativní hnutí, které zase nestrpí žádné zpochybňování, diskuze či kompromisy. New Conglomerate tvoří odboj snažící se všechny osvobodit od kontroly Republiky. Tyto tři frakce spolu vedou nekonečnou válku o území planety Auraxis. Hra probíhá na desítkách serverech, kde může vzniknout různý poměr frakcí, což se odvíjí od počtu právě připojených hráčů z určité frakce. Pokud je nějaká frakce v nevýhodě, tedy má na serveru málo hráčů, získá tomu úměrný bonus ke zdrojům a nabývání zkušeností. Při vytváření postavy si lze server zvolit pouze jednou, proto volte obezřetně. Pokud následně chceme přece jenom hrát na jiném serveru, musíme si vytvořit zcela novou postavu. Při onom vytváření si dále vybíráme přezdívku, pohlaví a obličej. Celé tělo je zakryté uniformou, která odpovídá naší frakci, takže zde již nic změnit nelze.
Do hry můžeme zasáhnout skrze pětici velmi odlišných povolání. V krátkosti si je popišme.
Infiltrator dřímá odstřelovačku, se kterou dokáže neutralizovat nepřátele na ohromnou vzdálenost. Kromě toho se dokáže na krátkou chvíli stát neviditelným, při čemž však nemůže střílet. Dokonale neviditelný je však jen pokud se nehýbe. Při pohybu jsou pak částečně vidět, dosti na to, aby jej blízcí nepřátele zpozorovali. Infintrator také dokáže odhalit soupeřovy neviditelné jednotky.
Light assault alias lehkou pěchotu si můžeme prohlédnout v akci na přiloženém videu. Vybaven je kompaktním samopalem, který se hodí do většiny situací. Stejně jako na videu má jetpack a tak je pro něj hračka přeletět řeku či dostat se na vysokou základnu nepřítele.
Combat medic léčí své spolubojovníky přímo v boji pomocí léčící pistole, kterou jen namíří na spoluhráče a zázračný paprsek mu okamžitě doplňuje zdraví. Dokonce i již zemřelé bojovníky, kteří čekají na respawn dokáže tahle pistolka oživit. Na nepřátele naopak medic vytahuje účinný samopal nebo pistoli s pořádnou kadencí.
Engineer neboli inženýr umí stavět turrety, avšak ne automatické (jaké známe z většiny her), nýbrž manuálně ovladatelné. Jejich palebná síla je však ohromná. Dále je vybaven zbraní opravující všechny vozidla, věže a zkrátka jakoukoliv techniku. Také svým spoluhráčům dokáže doplňovat munici.
Heavy assault je nejtěžší jednotka, která soupeřům právem nahání strach. Nepřátele rozpráší pořádným kulometem a vozidla nebo stíhačky zase bazookou. Pokud se přece jen dostane do potíží, na několik sekund aktivuje štít, redukující přicházející poškození.
Samotná přestřelka často netrvá příliš dlouho. Stačí několik ran a hráč se potácí k zemi. To je poněkud nepochopitelný krok vývojářů, neboť boje probíhají opravdu ve velkém a tak když se například bojuje o obří základnu, může na vás nepřítel vystřelit z tisíců míst. Ve hře je také mnoho možností a začínající hráči mohou mít poněkud problém pořádně se zorientovat. Sotva totiž vylezou z rodiště, udělají několik kroků a nepřítel je snadno zastřelí. Zřetelně to lze pozorovat ihned po připojení do hry, kdy frustrovaní hráči často obývají vnitřek budovy a kdykoliv vykouknou ven, ihned je rozdrtí soupeřův tank nebo jiné z vozidel, které budovu obklopují. Ještě hůře na tom jsou hráči, kteří neumí anglicky, neboť ne zrovna jednoduchý systém hry je třeba dobře pochopit a vše je samozřejmě pouze anglicky. Nemůžeme se tak divit, že právě tady ztrácí PlanetSide 2 řadu hráčů, kteří zkrátka nemají chuť opakovaně umírat bez tušení, co mají vlastně dělat. Trplivější hráči se postupem času samozřejmě všemu naučí.
Smyslem války je stále dobývat nové teritoria, která poskytnou našemu hnutí nové zdroje, o kterých si povíme za chvíli. Nově získané teritorium musí přímo navazovat na naše další území, tedy nemělo by být obklopeno nepřátelskými teritorii. V takovém případě se na mapě ono území vybarví tmavší barvou a žádné zdroje z něj neplynou – je tedy téměř bezcenné. Aktuální stav obsazených území sledujeme na barevné mapě, kde každá barva reprezentuje danou frakci. Na mapě je navíc vidět spousta informací, které můžeme zpřehlednit použitím filtru, čímž zobrazíme pouze námi chtěné info. Mapa dále slouží k volbě místa narození. Jakmile zemřeme, při čekání na další spawn si můžeme rozmyslet, na kterém místě se následně chceme narodit, tedy na které frontě budeme bojovat. Poněkud nepochopitelně se však označený bod spawnu po každé smrti vrací na bod nejdál od nepřátelské linie a my tak musíme stále mechanicky určovat, že chcem tam, kde posledně. Mimo to při čekání jedním kliknutím změníme třídu, za kterou budeme další kolo hrát. Boj probíhá na obrovském území, které naštěstí není žádným způsobem stereotypní. Podíváme se do obřích laboratoří, architektonicky vyladěných základen i na futuristické mosty. Takové stavby přitom najdeme v několika rozličných lokacích. Jednou tak probíhá nelítostná bitva ve vyprahlé poušti, jindy zase v útrobách deštného pralesa. Díky tomu se PlanetSide 2 nezdá být vůbec stereotypním, ba naopak máme pokaždé pocit jedinečnosti právě probíhající akce.
Již tedy víme, jak získávat zdroje. Ale k čemu je vlastně potřebujeme? Jsou poměrně důležité, neboť si pomocí nich lze spawnout spoustu užitečných věcí jako jsou tanky, vozidla, čtyřkolka nebo letadla či stíhačky. Pokud však upřednostňujete raději boj na vlastních nohou, jistě si zamilujete koupi MAX obleku, což je mocné robotické brnění, se kterým navíc držíme v každé ruce jednu zbraň. Poškození obleku se následně neřeší medikem, ale musí ho opravit inženýr.
Ve hře narazíme na dva druhy měn. První je Cert points, které získáváme za zabíjení nepřátelských jednotek či jiné zdařilé akce. Station cash jsou pak jakési VIP zlaťáky, které je možné získat pouze za reálné peníze. Ačkoliv si hodně hráčů stěžuje, že není fér pouštět do stejné bitvy obyčejné hráče a hochy nanejvýš vybavené, díky vkladu reálných financí, je třeba pochopit, že vývojáři zkrátka musí nějak vydělávat. U free-2-play her jsou pak výhody za peníze klasickým postupem. Za zhruba 300 korun na měsíc získáme jednak okamžitý přísun station cash a jednak podstatně vyšší odměny v podobě cert points za úspěchy ve hře. Při větší zátěži server jsme také přednostně připojováni. Pokud se vám i tak 300 korun/měsíc zdá hodně (a skutečně to nejsou malé peníze) a hra vás skutečně baví, můžete si hru předplatit až na rok, při čemž cena na měsíc tak vyjde pochopitelně mnohem levněji. Za získané herní penízky si ve hře vybereme z řady vybavení a zbraní. Těšili jsme se na nekonečný arzenál nejrůznějších zbraní budoucnosti, dočkali jsme se však pouze pár desítek kusů. To nás poněkud zklamalo, ale snad se v budoucnu ještě další zbraně objeví.
Mínusem hry se zdá být hra s kamarádem, se kterým je dosti obtížné ve hře potkat. Pokud se tak chceme pustit bok po boku do akce, může to být poněkud problém. Jinak je hra až nečekaně týmovým počinem a úspěch závisí na spolupráci celého týmu. Zapomeňte tak na jakékoliv sólové akce. Soupeřův tým vás totiž snadno dostane. Při hře na tak rozsáhlé mapě by se dalo očekávat sem tam nějaké načítání, když z jedné lokace přejdeme do druhé. Na nic takového však při hraní nenarazíme a můžeme klidně létat od jednoho rohu mapy do protilehlého a hra se ani na chvíli nezastaví. Za takovou neuvěřitelnou plynulost hry však nemilosrdně zaplatí vytížení našeho hardwaru, které je značné. Nepřispěje tomu ani skutečně hezká grafika. Silné sestavy tak mohou mít potíže, jak na tom však budou sestavy slabší, bojíme se vůbec pomyslet.
Nastal čas zúčtování. PlanetSide 2 je vydařenou akcí, se kterou navštívíme zajímavé lokace, ovládneme nejedno plavidlo a skrze nesčetné nepřátele dobydeme mnoho území. To vše prožijeme coby jedna z pěti tříd, které jsou navíc také dobře vyvážené. Na druhou stranu bude mít náš PC co dělat, aby hru řádně rozjel. Naše trpělivost pak díky absenci češtiny a pořádného tutoriálu může být na vážkách, zvláštně při prvních momentech ve hře. Oceňujeme však, že si může PlanetSide 2 každý zdarma vyzkoušet a tak hodnotíme slušnými 84%.
Hodně dobrá hra. Všem doporučuju a dá se hrát se hodně masivně. Je to sice jiným stylem než klasický střílečky, svět tady v tom žije.
printscreeny u článku jsou típnuté na slabší kvalitu - zejména textury terénu. Mám pracovní komp na grafiku, takže nemám problém spustit to na max a je to nádhera. Herně se jedná o čirou extázi. Povolání jsou při každém respu k dispozici a perfektně vybalancovaná - hra nenutí hráče se specializovat, volíte aby jste byli zrovna užiteční. A WOW při boji o základnu v 50ti lidech na úpatí obrovského kráteru už z hlavy asi nedostanu : ) Někdo mi bude tvrdit, že hry jsou ztráta času, PS2 je masivní zážitek. Zdar
Hraju na serveru Mallory ze frakci Vanu Sovereignty už asi čtvrt roku (krátce po vydání hry) a jsem naprosto spokojenej. Kdyby se chěl někdo přidat tak mám nick NIAUcz
paradní hra doporučuju