Když Jerry Bruckheimer plánoval první díl Pirátů z Karibiku, jistě doufal, že dá vzniknout úspěšnému letnímu bijáků, ale pravděpodobně nepočítal s tím, jakou mánii kolem Johnyho Deppa a spol. a pirátství vůbec rozpoutá. Výsledkem byla veleúspěšná filmová trilogie, přičemž se spekuluje o čtvrtém dílu a herní průmysl zareagoval po svém. V míře větší než obvyklé začaly vznikat nejrůznější pirátské tituly rozporuplné kvality. Do díla se pustili také vývojáři z Flying Lab Software, kteří ucítili velkou šanci etablovat se na trhu masivně multiplayerových titulů a rozjeli vlastní projekt. Vzhledem k jeho rozsáhlosti a komplexnosti ale nestihli hlavní vlnu zájmu, a tak Pirates of the Burning Sea vychází v době, kdy jsou pirátů všichni tak trochu přesyceni. Ale to neznamená, že bychom hru měli odepisovat – právě naopak. Kdo čekal další řadovou, nezajímavou a především nudnou onlinovku, ten se škaredě spletl a nyní by se měl vývojářům omluvit.
Do vod širých oceánů se můžete vydat za jeden ze tří národů, jimiž jsou Francouzi, Španělové a Britové. K dispozici je trojice povolání v podobě obchodníka, námořního oficíra a jakéhosi křížence lovce pokladů a úkolů. Tak trochu mimo stojí pirát. Na první pohled se od sebe jednotlivé třídy příliš neliší. Teprve po podrobnějším prozkoumání a především delším hraní vyplynou rozdíly napovrch. Obchodníci toho například mnoho neuhrají v přímém boji, ale na otevřeném moři jim bárky plují s větrem o závod. S loďkou odpovídajících charakteristik a dobře zvoleným schopnostem se s tímto povoláním dá hravě dosáhnout rychlosti sto uzlů. To se hodí, protože pirátům tak často není problém prostě a jednoduše upláchnout. Námořní důstojníci pro změnu stoupají rychle vzhůru po úrovních, jelikož jim jejich schopnosti (kratší doba ládování kanónů například) dávají jasnou bojovou výhodu a zkušenosti se tak jen hrnou. Ovšem v otázce obchodu (nákup lodí či zboží) jsou nemilosrdně odkázáni na jeden z vybraných národů, což je pochopitelně omezuje. Protipólem jsou pak piráti, kteří si jako jediní mohou přivlastnit pokořené lodě.
V Pirates of the Burning Sea se rozlišuje mezi dvěma typy úkolů. První řešíte na moři, druhé na zemi, respektive na suchu – ve městech. Oba druhy se ale odehrávají ve speciálních instancích, vytvořených jen pro vás, popřípadě pro skupinku vašich spoludobrodruhů. Jak už jsme v podobných titulech dobře navyklí, suchozemské mise jsou stereotypní a nepříliš zajímavé. Takřka výhradně v nich jde o to, zlikvidovat nepřítele pomocí několika úderů mečem či výstřelů z pistole. Úkoly a s nimi spojené boje na moři už jsou o poznání napínavější a zábavnější. Tu musíte eskortovat loď, tam probourat blokádu, jinde zase zatnout tipec skupině pirátů. V závislosti na směru a síle větru, počtu nepřátel a zadání úkolu jsou mise na moři pokaždé úplně odlišné. Někdy se hodí ze všeho nejdříve rozstřílet nepřátelské stěžně či potrhat plachty, aby se rychlost jeho lodí snížila a vy se mohli vrhnout rovnou na palubu, jindy se více vyplatí mířit rovnou na trup a doufat v rychlé potopení protivníka. Ať už ale děláte jakýkoliv útočný manévr, stále se musíte dobře ohlížet na to, abyste neutržili zásadní poškození. Například je třeba nastavovat nepřátelským výstřelům, kterým se někdy prostě vyhnout nedá, méně poškozenou stranu lodi. Dobré manévrování zkrátka k námořním bojům patří stejně tak jako nasazení vhodných druhů munice či schopností toho kterého povolání.
Nedostatku úkolů se rozhodně bát nemusíte. Na questy narazíte na každém rohu ve všech přístavech, jichž není málo. Ani kapitáni na maximální, padesáté úrovni ještě nemusí do důchodu. Pro ně se otevírají patřičně náročné, několikaúrovňové a minipříběhy vyprávějící celky úkolů. Kdo zrovna nemá chuť na plnění misí, může vyrazit na rozlehlé moře a zabývat se napadáním lodí jiných národů. A vězte, že to je pořádná zábava. Na souši něco podobného možné není, autoři ale formou patche plánují přídavek, který by zpřístupnil nějaké ty ostrovy volnému prozkoumávání.
Jedním z nejlepších zážitků ve hře je nákup první opravdu dobré lodě. Na začátku vám sice Pirates of the Burning Sea přidělí startovní bárku, se kterou se sice dají uspokojivě brázdit oceány, ale o nějaké útočné síle se mluvit rozhodně nedá. Přesně šest kanónů (tři na každé straně) zkrátka moc škod nenapáchá. Ani lodě, které získáte plněním questů nejsou z těch nejlepších. Nezbývá než trpělivě střádat zlaťáky a jednoho krásného, prosluněného dne se vydat do aukčního domu a koupit si pořádné plavidlo, které vám bude říkat pane. Je zajímavé, že některé z dražených lodí pochází od samotných hráčů, kteří je vytváří ve svých loděnicích a tím si vydělávají. Nákup je do jisté míry vázán na vaší úroveň, ovšem mnohem více rozhoduje naditost peněženky. V případě, že poctivě šetříte, můžete si pěknou loď koupit třeba už na dvanácté úrovni. Klidně i takovou, kterou řada hráčů používá ještě na dvacáté úrovni. V aukci lze vydražit nejen lodě, ale také obchodovatelné artikly, kanóny či suroviny. Poslední jmenované potřebujete právě ke konstrukci lodí. Jejich zdroje jsou přitom vázány na přístavy, které se dají dobývat. Jistě není třeba dodávat, že o ně mezi národy panuje velký boj.
Bitva o přístav se odehrává hned v několika úrovních. Nejprve je třeba zničit všechny hráčské i NPC lodě v blízkosti přístavu. Potom se spustí stav nepokoje, oblast kolem přístavu se zbarví jako PvP zóna, do níž jsou zváni hráči, kteří se podíleli na přípravách dobývání. Pokud je jich příliš mnoho, proběhne losování a do samotné bitvy se dostanou ti šťastnější. Pak už se jde do instancovaného boje. Vyhrává ten národ, který zničí všechny lodě protivníka na moři, popřípadě se zmocní města suchou nohou. Po bitvě má vítěz přístup k surovinovým zdrojům přístavu.
Graficky nepatří Pirates of the Burning Sea mezi špičku. Otevřené moře s hrubě načrtnutými ostrovy a přístavy nepůsobí zrovna lákavě. A také řada suchozemských sídel nevypadá moc skvostně. Autoři se ale snaží propůjčovat městům stále více detailů a je pravdou, že oproti stavu krátce po spuštění působí tyto dnes mnohem živěji a zalidněněji. Bez jakékoliv pochybnosti je však třeba pochválit modely lodí, na nichž jsou k rozpoznání námořníci při rozličných činnostech, například při ládování kanónů či lezení na stěžně. Za kormidlem stojí hrdý kapitán, který rozdává rozkazy.
Pirates of the Burning Sea nejspíše neuspokojí hráče World of Warcraftu, kteří jsou zvyklí na okamžitou přístupnost a snadné ovládání. Tedy aspoň zpočátku se projeví jejich rozmazlení a neochota učit se složitějším mechanismů. Všechno tu jde zkrátka tak trochu pomaleji, námořní bitvy potřebují svůj čas. Rozhodně se ale vyplatí vytrvat, obzvlášť pokud vás to táhne na moře a už od malička jste chtěli být námořníkem či pirátem. Má to něco do sebe a Pirates of the Burning Sea dokáže ten blažený pocit zprostředkovat. V neposlední řadě jde o velmi dobře fungující MMORPG, které už se pár měsíců po vydání podařilo velmi dobře vyladit a nemusíte se obávat rozličných dětských nemocí. 80%
No ten boj na mori môže byť zaujímavý...
neco podobnyho jsem zkusil mozna to bylo tohle a je pravda ze je to pekne propracovany a asi to cloveka chytne ale me to nejak nesedlo ale sanci tomu dat jeste musim pac jsem toho moc neprolital.
NUDA , LOL :D
...WOWko to ale neohrozí , jinak když vidím název Pirates hned si vzpomenu
na super gamesu Sid Meier's Pirates! , sic to je jen singleplayerovka bez mulťáku .
Ehm nebyla by zde někde prosím cenovka plateb?
Myslim ze bylo vcelku zbytecne pichnout na konci pekneho clanku do WoW komunity. Preci jen veta "nejspíše neuspokojí hráče World of Warcraftu, kteří jsou zvyklí na okamžitou přístupnost a snadné ovládání" je si myslim trochu mimo.
Že ty hraješ WoW :-)
Voyage century online. Tohle je jenom verze hry ktera se musi platit jinak je to uplne stejny. Kdo si chce tuhle hru zahrat zadarmo tak nevahejte a stahnete si Voyage century.
Samozrejme ze hraju ale i kdybych nehral myslim si ze ten zaver byl trosku zbytecnej.
nevite nekdo o nejakem neoficialnim serveru preci bych si jen rad zkusil nez to koupim
s ICE-FROSTem je to jen kopie voyage century online s tim rozdilem ze za tuhle hru se plati a za VCO ne ;)
Nějak nechápu co tim autor myslel.
nic moc...vubec me to neoslovilo...grafika,hratelnost,doba..nuda
sem hrál a musim říct že nic moc ... po pár dnech neuvěřitelnej stereotyp ... mimot myslim že pirates of the burning sea byly ohlášeny mnohem dřív ... usudte sami co je "kopie" pač kdybych měl počítat 99 procent mmo sou jen kopie .. i to vaše vysněný wow je kopie x her splácaná dohromady neříkám že špatně ...
voyage century je free mmorpg od cinanu.. tuhel hru delaj amici cca 4 roky..
ale pre nic moc kvuli instancovani :(
WoW je veleuspěšně MMORPG (snad pro to že ho zvládné hrát i 2lete dítě) a tak se není čemu divit že to všichni srovnávaji... i když už je to docela trapné)
tak skvělý nápad a tak příšerné provedení :-(
tak se s tím piplají a lidi jim to jen kritizujou a ještě srovnávají s nečím co s tím nemá absolutne nic společnýho
hrál jsem port royal a tohle bych si klidne taky zahral vypadá to moc zajímavě a jesi to má i nějaký příbeh může to byt celkem dost dobrá hra
Podle ranných screenshotů jsem se na to kdysi hodně těšil, ale koukám, že jsou v tom zase arkádový bitvy s pohledem shora. No nic, tak zpátky ke hrám od Akelly. Už aby vyšlo City of Abandoned Ships a East India Company.
to vapadá slibne to si stahnu xD
Hra je dobra jen do 50te urovně potom už to přestane bavit když už dojdou dějove mise potom to je jen o loveni ostatnich hraču na pvp:)
WoW je prostě BEAST!!! aď si každý říka co chce!!!!!!!!!!!!!
WoW is BEAST
No vypadá to dobře, wowka už mám plný zuby.
hmm nevím proč všude cpou WoW, škoda to ovládání těch bitev na moři, proč si nevemou příklad z Sid Meiers Pirates to byla fakt dobrá hra, v dnešní době jde udělat fakt hodně aby hra byla super, jsou hry co mají fakt super grafiku tak nevím proč to tak odflákly.
zdravim jak se dá koupit nová loď v pirates of the burning sea dik za odpověd.
v pirates of the burning sea mozes kupit lode jedine v aukcii. potom zalezi za co hras ci za piratov alebo nejaku krajinu. v aukcii za krajinu mozes kupovat iba lode deed co su lode co vyrobia hraci su sice drahsie ale vydrzia viac potopeni min3. a ako pirat mozes kupovat ak lode ktore su ako captured deed. to su lode co zajali hraci pirati su lacnejsie ale maju iba jednu na potopenie. ale ked nakupis viac mozes si to v pristave zvysit. potopenie je to ; durability. pekny den