Vývojáři v Hi-Rez Studios si, zdá se, zavedli jednu tradici, a sice že zkouší se svými hrami vstupovat na žánrová pole, která již mají své hegemony, a tyto hegemony se snaží porazit. Zatímco třeba se Smite chtěli překonat DoTu a LoLko, nyní se snaží sesadit z trůnu Overwatch. Řeč je samozřejmě o titulu Paladins. Ten lze jednoduše popsat jako fantasy kooperační fps hru s prvky rpg.
Hlavní výhodou oproti Overwatch je bezpochyby cena, jelikož Paladins si můžete zahrát zadarmo. Jedním dechem je ale potřeba dodat, že bezplatná verze je spíše na úrovni dema a pokud to s hrou budete myslet vážně, investicím do ní se nevyhnete, jelikož v základní verzi dostanete k dispozici pouze 6 šampionů ze současných 36. Ty zbylé si můžete dokoupit za 30 euro (anebo si je kupovat po jednom). Za dalších 40 euro je zde přítomný season pass a nutno je zmínit i to, že zde narazíte na námi všemi milované lootboxy. Tudíž to s tou bezplatností není úplně tak pohádkové, jak by se mohlo zdát.
Jásdrem hry jsou samozřejmě hrdinové, přičemž každý má své unikátní schopnosti a vlastnosti. Skrze ně sestavíte pětičlenné týmy, jež se proti sobě utkají v jednom ze dvou klasických módů, a sice v deathmach, nebo v oblehání, v rámci kterého je nutno dotlačit do nepřátelské základny vůz s nákladem. I zde je tedy inspirace Overwatchem jasně vidět. Tito šampioni jsou prvním a posledním celé hry. Na své by si měl přijít každý, protože hra nabízí velkou variabilitu. Můžete například coby skřet naskočit do mecha a svými kulomety rozprášit nepřátele, ale pokud preferujete vyhýbání se přímé konfrontaci a místo ní raději útočíte z bezpečí úkrytu, dočkáte se i vy. Svého hrdinu si pak můžete přizpůsobit pomocí různých skinů a doplňků, kterých je ve hře více než dost. Samozřejmostí ale je, že si tyto doplňky budete muset koupit.
Další možností, jak si hrdiny upravit jsou kartičky, tzv. loadouty. Ke každé postavě je dostupná sada karet, které různým způsobem upravují její schopnosti. Zpravidla jí zesílí útok, zkrátí cooldown a další podobná vylepšení. Tento systém hře dodává více prostoru pro využití taktiky, poněvadž vám umožňuje přizpůsobit hrdiny konkrétním podmínkám. Pokud například víte, že protihráč má šampiona schopného použít štít, můžete si zesílit poškození dávané právě štítem. Osobně mě tenhle systém velmi nadchl a zalíbil se mi, jelikož dosti obohacuje hru a dává vám další možnosti, jak své hrdiny využívat.
Smutnou skutečností ale je, že tyto kartičky získáváte právě z truhel, což jsou klasické lootboxy. Toto je velký nedostatek, jelikož lootboxy tak ovlivňují celkovou hratelnost. Vliv těchto karet sice není nikterak markantní, určitě ne na nižších úrovních, nicméně je citelný. Jasně, Paladins je přece bezplatná hra, takže tohle není až tak velký problém. Nepříjemnost to ale rozhodně je, jelikož prostě časem budete muset investovat do lootboxů, abyste nebyli pozadu. Jakýsi paralelní systém k těmto kartičkám tvoří předměty, které si můžete zakoupit v rámci jednotlivých bitev. Ty už si naštěstí nekupujete za skutečné peníze, ale za body, již získáváte přímo v zápasu. Je to velká škoda, že ony karty jsou placené, protože tohle je podle mě velká výhoda oproti Overwatch. V něm jsou všichni hrdinové identičtí, nemůžete je upravit podle konkrétních okolností. Jedinou možností je zkrátka zvolit jinou postavu, zatímco zde máte mnohem více prostoru k uplatnění svého taktického nadání.
Hrdinové samotní jako by často z oka vypadli těm z Overwatche. Podobnost rozhodně není čistě náhodná a někdy je až do očí bijící. Doporučuji si na Youtube najít videa, ve kterých jsou jednotliví šampioni porovnáni, stojí to za to. Na rozdíl od hrdinů v Overwatch nejsou ti v Paladins tak zábavní a – až na výjimky – ani zajímaví. Jak bylo vtipně řečeno na Youtube kanále The Leaderboards, hrdinové v Overwatch jsou tak ikoničtí, že se objevují i mimo samotnou hru, a to třeba jako figurky anebo na cosplay akcích, mimo jiné se objevují právě i v Paladins.
Podobné je to i s jednotlivými mapami. Ty jsou spíše průměrné. Ačkoli poskytnou důstojný prostor k svedení vašich krvavých bitev, určitě nenabídnou prostředí, na které byste vzpomínali, nebo které by vás čas od času donutilo zastavit se a pokochat se okolím. Toto úzce souvisí s grafikou hry, ta dle mého názoru nenabízí nic extra. Je sice stylizovaná do jakéhosi komiksového fantasy, ve výsledku ale kvůli jejímu zpracování je spíše průměrná až podprůměrná. Občas jsem si kvůli tomu při hraní připadal, jako kdybych se posunul v čase o několik let zpátky.
Ačkoli Paladins má své nedostatky, kterých není úplně málo, v podstatě je to docela dobrá hra. Samotné zápasy jsou rychlé, plné akce a hlavně zábavné. Pokud si složíte vlastní tým, s kterým budete komunikovat a domlouvat se, určitě budete z Paladins nadšení, aspoň po nějaký čas. Problém tkví v tom, že Paladins přichází tak trochu s křížkem po funuse, jelikož toto žánrové pole je již obsazeno. Vývojáři v Hi-Rez si toho evidentně byli vědomi a snažili se nabídnout něco, co konkurence postrádá, a povedlo se jim to. Dokonce bych se nebál říci, že se jim povedlo přesně uhodit hřebíček na hlavičku, jelikož možnost vybavovat hrdiny kartičkami a předměty, ovlivňující jejich schopnosti, zní tak dobře a přirozeně, že je až s podivem, že toto v Overwatch není. Bohužel k smůle Paladins tuto výhodu záhy zadupali do země tím, že kartičky si musíte kupovat.
V ničem jiném hra už asi konkurovat nemůže a v celé řadě věcí zaostává za svou konkurencí. Je tu pořád pár prvků, které se opravdu povedly, jsou to už ale jen maličkosti, kterého jen tak někoho nepřinutí, aby přešel k Paladins. Např. po spawnu můžete nasednout na koně a dojet s ním do centra akce, ačkoli samotné ovládání oře je dosti neohrabané, je to stále příjemné zrychlení akce a celkové dynamiky hry.
Pokud máte tenhle žánr rádi, určitě Paladins zkuste a využijte toho, že je zadarmo. Kdo ví, třeba si vás něčím získá a zůstanete u něj. Pro mě osobně ale hra v mnohém pokulhává za konkurencí a to, čím by ji mohla předehnat, úspěšně zničí. Lootboxy, které ovlivňují hratelnost, jsou pro mě velmi negativním prvkem, a pokud jediná výhoda Paladins se váže k těmto lootboxům, je jasné, jak se věci mají. Je mi jasné, že spousta lidí si teď říká, že mnohé můžeme Paladins odpustit, protože je zkrátka free-to-play. Já osobně si to ale tak úplně nemyslím, jednak protože Paladins není ve výsledku úplně tak zadarmo a druhak protože samotná cena kvalitu hry nikterak neovlivňuje. Např. grafika hry se mi nelíbí, a nic na tom nezmění, jestli je hra bezplatná, nebo ne, pořád se jedná o tu samou grafiku.
Je to holt na vašich prioritách, pokud máte tenhle herní žánr rádi a nemáte moc peněz, jděte do Paladins, pokud si ale můžete dovolit investovat nějaké ty chechtáky, kupte si rozhodně Overwatch. Hru ve výsledku hodnotím jako lehký nadprůměr, což jí vynáší 63 %.