Kvalitních her, které můžete hrát se svojí drahou polovičkou, není zrovna hodně. Když tedy v roce 2016 vyšel první díl dnes již velmi oblíbené kuchařské hry Overcooked, ihned se stala velkým hitem nejen pro svoji skvělou hratelnost, ale hlavně díky své jednoduchosti, která umožňuje naprosto každému, aby si ji užil dosyta. Vzhledem k velkému úspěchu prvního dílu jsme se o dva rok později dočkali i dílu druhého, který stejně jako první dostal několik DLCček, které přidaly původní hře několik hodin zábavy. A to všechno, co jsem dosud zmínil, je součástí kolekce Overcooked! All You Can Eat, která je předmětem této recenze.
Už na první pohled je jasné, že hra doznala několika změn. Ta největší se určitě týká grafického kabátku, který na nových konzolích vypadá opravdu moc hezky. Hra běží ve stabilních 60FPS při rozlišení 4K, což je dnes už jakýmsi videoherním standardem. Můžeme se tedy těšit na lepší nasvícení nebo na stabilní a nikdy nekolísající framerate, což je u této občas chaotické hry určitě příjemné.
Další změnu nám vývojáři ze studia Ghost Town Games připravili u herních módů, kterých je v kolekci hned o dva více. Tím prvním je režim Arcade, jež vám umožní začít náhodný level z jakýkoli lokace. To se týká nejen obou dílů, ale také DLCček, takže už nemusíte jednotlivě přepínat hry, pokud chcete hrát v jednom určitém prostředí. Ten druhý je pak Assist Mode, jež ocení hlavně trochu pomalejší hráči, kteří mají sem tam problém s mačkáním tlačítek rychle za sebou. V tomto režimu dostanete na každý level více času, přičemž odpočítávání začne až od chvíle, co pošlete do restaurace první hotový talíř s jídlem.
Samozřejmě se ve hře nachází i Versus mód. Ten vás postaví proti vašemu kamarádovi a rozdělí kuchyň na dvě části, přičemž každý z vás se chopí role dvou šéfkuchařů, které přepínáte pomocí tlačítek L1 a R1. Tento mód možná zní jednoduše, ale vězte, že se jedná o pořádnou výzvu, a to zejména kvůli načasování vaření, sekání ingrediencí, posílání talířů do restaurace a také jejich mytí, na které stoprocentně občas zapomente.
Gameplayově je hra stále stejná, což je určitě dobře. Znovu se tedy s jedním až třemi dalšími hráči ocitnete v kuchyni plné ingrediencí, prkýnek a hrnců nebo pánví, které využíváte k vaření a následnému servírorání objednávek. Každá objednávka má pak svůj čas na splnění, přičemž pokud objednávku do této doby nezvládnete udělat, propadne a sebere vám určitý počet pokud. Pokud naopak jídlo připravíte rychle, dostanete za něj bonusové body.
Skvělou zprávou je, že všechen obsah v Overcooked! All You Can Eat můžete hrát i on-line s náhodnými spoluhráči či protivníky. To se navíc týká i prvního dílu, který původně on-line režim neobsahoval. Tuto skvělou možnost vylepšuje ještě fakt, že vývojáři do hry během roku 2021 přidají cross-platformní multiplayer, takže se již brzy nebudete muset omezovat na majitele konzole PlayStation 5.
Když jsem zmínil přidání on-line multiplayeru do prvního dílu, musím se podělit o problémy, které jsem s ním měl. Sem tam se totiž hra laguje, což se projevuje různým poskakováním vašeho kuchaříčka, který se prostě a jednoduše z jednoho místa přesune na jiné. Stalo se mi teda například to, že jsem odcházel s hotovým talířem jídla a těsně před jeho servírováním jsem se posunul k odpadkům a prostě jsem ho nechtěně vyhodil. Doufám, že si vývojáři dají tu práci a tyto problémy s připojením odstraní. Ve druhém díle, včetně všech jeho DLC, jsem neměl jediný problém, takže to opravdu vypadá, že je tento neduh součástí pouze prvního dílu.
Tím nejideálnějším způsobem, jak hrát Overcooked, je rozhodně kooperace dvou až čtyř lidí. Hru samozřejmě můžete hrát i sami, ale tu pravou zábavu si prostě užijete až v partě lidí, které nejlépe osobně znáte a můžete si jeden ze druhého dělat legraci. Pokud se rozhodnete hrát hru on-line s náhodnými spoluhráči, počítejte s docela dlouhým čekáním na spojení, které mi občas zabralo i několik minut.
Overcooked! All You Can Eat nabízí opravdu obrovskou porci obsahu, kterou budete hrát po dobu několiika desítek hodin. Hra si stále drží svůj skvělý a jednoduchý gameplay, díky němuž si ji užije naprosto každý, včetně lidí, kteří videohrám zrovna neholdují. Vývojáři navíc do hry přidali dva skvělé herní módy a také on-line multiplayer do prvního dílu, takže se jedná o poctivou kolekci, ze kterého by si mnozí další vývojáři mohli vzít příklad. Co ale musím vytknout, jsou lagy při hraní multiplayeru prvního dílu, které, jak já doufám, vývojáři v budoucnu opraví.