Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo, vědět, jak budou hry vypadat za pár let? To je přesně Microsoft Flight Simulator. Ve svém rozsahu a věrnosti se zdá, že jde o návštěvu z budoucnosti, kdy je běžné mít přístup k velmi realistické verzi naší planety. Není nic tak vzrušujícího, než když můžete naskočit do letadla a svobodně se proletět nad svým vlastním městem, za stejných povětrnostních podmínek a osvětlení, které můžete vidět za oknem. Tohle je totiž definice open world světa. Po mnoha letech nám tedy Microsoft opět ukázal, jak se dělá pořádný letecký simulátor. I když letos se nepovedl tak jak se očekávalo.
Jedná se o klíčový herní moment pro celý svět her. Ovšem ani tento technický zázrak se neobejde bez problémů. Protože hned jakmile hra vyšla a začali ji první hráči stahovat, vyskytla se přímo hora bugů. Spoustě lidí se simulátor ani nechtěl stahovat a pokud se jim to nějakým způsobem povedlo hra se dost často zasekla v menu, což byl jasný pokyn k reinstalaci, hra vás totiž nikdy nepustila dále. Další bugy se vyskytovaly, nebo pořád vyskytují, přímo ve hře. Například taková mizející tlačítka na palubní desce vašeho letounu mohou způsobit pěknou neplechu. Časté byly také pády hry, například po zvolení výchozího a cílového letiště se při stisku tlačítka FLY hra úplně vypnula. Ale na druhou stranu se musíme vývojářů zastat, protože spousta bugů dostala rychlý hotfix a nyní již ve hře nejsou. A ty další se odstraní pravděpodobně někdy v budoucnu, jako součást pravidelných aktualizací.
Než se ale pustíme do recenze podíváme se nejprve trochu do historie této série. První díl vyšel již v roce 1982, což už je 38 let herního vývoje. Samozřejmě na hře už nepracují stejní lidé, jako tehdy, ale 38 let je v herním světe opravdu velmi dlouhá doba a už jenom proto že série Flight Simulátoru vydržela do dnes si zaslouží obdiv. Během těchto 38 let vyšlo 15 hlavních titulů a mnoho dalších menších her.
Při vydání hry je ve standardní edici zahrnuto celkem 20 letadel, které zahrnují tři dopravní letadla, dva tryskáče a patnáct menších letadel. Pomocí kteréhokoli z těchto letadel se můžete postavit na přistávací dráhu jakéhokoliv letiště na světě, vyletět na oblohu a vidět přesnou kopii reálného světa pod křídly vašeho letounu. Je to premisa s cílem nad rámec obvyklých kompetencí Flight Simulátoru. Kdo z vás by nechtěl létat v hratelné verzi map Bing s rozlišením 4K, realistickým osvětlením a přesným počasím v dané oblasti? Nebo co takhle najít svůj vlastní dům? Ano i toto vám tento simulátor dovolí. Dále si můžete koupit Deluxe edici, která navíc obsahuje deset mnohem detailnějších letišť a dalších deset letadel.
Hra vás také neobtěžuje nějakým zdlouhavým kariérním postupem. Ten existuje pouze do té míry, že vás čeká absolvování letecké školy a odškrtnutí pár výzev přistání a letů. Ale nebudete na nich trávit stovky hodin. Hra je v tomto směru spíše sandboxová záležitost.
Ovšem všechen tenhle svět se někde potřebuje ukládat a provádět výpočty, což nás přináší k hardwarovým požadavkům, které nejsou úplně skromné. Minimální jsou:
- OS: Windows 10 64 bit
- Procesor: Intel i5-4460 | AMD Ryzen 3 1200
- Paměť: 8 GB RAM
- Grafická karta: NVIDIA GTX 770 | AMD Radeon RX 570
- DirectX: Verze 11
- Pevný disk: 150 GB volného místa
A doporučené:
- OS: Windows 10 64 bit
- Procesor: Intel i5-8400 | AMD Ryzen 5 1500X
- Paměť: 16 GB RAM
- Grafická karta: NVIDIA GTX 970 | AMD Radeon RX 590
- DirectX: Verze 11
- Pevný disk: 150 GB volného místa
Tyto požadavky mohou být pro některé hráče až příliš, a tak by bylo dobré před koupí hru vyzkoušet, třeba jako součást Xbox Gamepass pro PC, kde za malý poplatek máte k této hře přístup. Tento krok doopravdy doporučujeme i pro ty kteří mají slabší připojení k internetu, protože hra stahuje během hraní dost dat z map a různých meteorologických webů. Hra tedy není dostupná úplně pro všechny, ale když už si jí můžete na vašem zařízení zahrát, přinese neuvěřitelný zážitek a opravdu vás donutí se zamyslet nad vývojem počítačových her za poslední roky.
Co se týče ovládání hry, tak je to něco s čím si vůbec nemusíte lámat hlavu, vývojáři vytvořili několik úrovní podpory, jak pro začínající piloty, tak i pro ty ostřílené veterány. Asistence se dají zapnout tak, že letadlo by dokázal ovládat úplně každý. Na druhou stranu je tu i možnost všechny tyto podpůrné systémy vypnout a dostat tak skoro realistický zážitek z pilotování letadla. Hra vás nechá si s nastavením pohrát tak, že padne dokonale každému.
A to nás přivádí na závěr této recenze. Hra se nám velmi líbila a co se týče vzhledu, tak si myslíme, že i za pár let nebude dělat ostudu. Z hlediska gameplaye nabízí několik možností obtížnosti, aby si každý našel to svoje. Hra ale také hlavně z počátku přinesla spoustu problémů, které nemůžeme ignorovat. Vývojáři se sice tyto chyby snaží napravit, ale v době psaní recenze jich je ve hře pořád spousta a celkem to kazí celkový dojem ze hry. To je prostě něco, co by se nemělo stávat při vydání hry, tedy ne v takové míře. Nakonec jsme se hře rozhodli udělit 8 bodů z 10 za překvapivě realistické zpracovaní, rozsáhlé možnosti a velmi pokročilou grafiku. Nebýt tolika technických problémů, mohla si hra odnést ještě o bodík víc. Snad vývojáři zapracují a brzy toho co nejvíce opraví.