Recenzování remasteru je vždy obtížné. V ideálním případě redaktor hrál již původní hru, nejlépe před vydáním hezčího bratříčka. Poté není co řešit a psaní recenze se stane vlastně takovým srovnáním obou dílů. Existuje ale i případ, kdy recenzent původní hru nehrál, tím pádem tak trochu vaří z vody. Díky bohu, já patřím do té první skupiny a tak jsem mohl poměrně čerstvé vzpomínky na původní Mafii 2 srovnat s remasterem nazvaným Mafia 2: Definitive Edition. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak se vylepšení deset let staré hry vývojářům povedlo. Je to opravdu remaster, nebo jen nepovedený port a HD mód?
Když Hangar 13 před více než týdnem oznámil, že chystá remake první Mafie a remaster zbývajících dvou dílů, mé myšlenky se upnuli k těm radostným momentům, které jsem u všech tří her strávil. Hned na to bylo leaknuto, že remaster druhého dílu ponese název Mafia 2: Definitive Edition a dočkáme se ho už 19. května. Nelenil jsem tedy a nainstaloval si původní díl, abych si oživil vzpomínky a v recenzi mohl porovnávat. Když jsem tedy obdržel kód a hru dal stahovat, cítil jsem se jako malé, pětileté dítě. Ta radost, když jsem projížděl Empire Bay, poslouchal soundtrack prvního dílu z rádia a hlášky mého přítele Joea, byla nepopsatelná. Nyní ale pár řádků k příběhu.
Silně pochybuji, že jste druhou Mafii někdo neviděl, neslyšel o ní, nebo ji nehrál. I takoví se ale mezi námi najdou. Tudíž…. Hrajeme za Vita Scalletu, který se vrací z války, kde bojoval s fašisty. Po tom co je postřelen, se dostává zpět domů, sežene si od svého mafiánského přítele Joea Barbary propouštěcí papíry, aby se již nemusel vracet a naše mafiánská pouť začíná. Budeme vykrádat obchody, střílet lidi, krást auta, střílet mafiány, vyhazovat hotel do vzduchu, střílet mafianské bossy a v neposlední řadě odpalovat auta, hádejte čím? Správně, střílením do nádrže. Jak asi tušíte, střílení je opravdu hodně. Aby ne, když je v Empire Bay více obchodů se zbraněmi, než obchodů s oblečením, nebo autoopraven. Čekají nás předrenderované cutscény, vylepšené zvuky zbraní a….bunda a auto Lincolna Claye?
Čtete správně. Tvůrci si s tím, že takové auto v té době ještě neexistovalo moc starostí nedělají. Dokonce má Vito ve skříni stejnou bundu, na které je napsáno Clay! Buď cestuje časem a nebo je jeho druhé jméno Clay. Tak či onak, kdo by chtěl využívat věci, které souvisejí se třetí Mafií? Když jsme u třetí Mafie, “remasterovaná” verze vyšla také 19. května. Na obrázku můžete vidět jak Lincolnův auťák pojmenovaný Samson Drifter vypadá. Do doby prostě nezapadá. Pokud si předobjednáte Mafia: Trilogy, dostanete dnes již legendární taxík Tommyho Angela spolu s jeho oblekem, který není černý jak je zvykem, ale bílý.. .Hrajeme v letním a v zimním období a je to znát. Auta na ledu/sněhu kloužou a my s tím nic neuděláme.
Na dabing se lidově řečeno nesahalo. Proč měnit něco, co už tehdy fungovalo dobře ? Nejedná se o remake, jako u první Mafie, proto se nic měnit nemuselo a neměnilo.
Gameplay je na tom ale trochu jinak. Je stejně kvalitní jako v původní hře. Ježdění je ve hře spousta, po chvíli si ale zvyknete. Přejíždíte z místa na místo, z dálnice do města, z bohatých částí do chudších částí města. Umělá inteligence je na stejné úrovni jako předtím a to není velké plus. Samozřejmě se jedná o remaster, ne o remake, ale stejně by si AI nepřátelé zasloužili více IQ. Běhají do zdi, jezdí do sloupů a policisté kteří by měli být opravdu dobří, jsou prostě pitomci. V pohodě jsem jim i na střední obtížnost, v pomalejším autě dokázal ujet, i přes to že po mně šli s brokovnicemi a samopaly. Když tu ale píšu o gameplay, auto se ovládá neuvěřitelně špatně, ať už v zimě, nebo v létě. Je to až nerealistické, že když jsem jel autem v létě, dělal jsem více driftů než v zimě, na zasněžené silnici s propíchnutou pneumatikou.
Tady se dostáváme k pocitu ze střelby. Zvuk palby zbraní byste asi nepoznali, protože to je jedna z mála věcí, co byla pozměněna. Brokovnice nyní zní opravdu jako brokovnice, Colt 1911 zní podobněji realitě, ovšem Thompson 1928 zní jako….no, ne jako Thompson 1928. V původní hře, zněl podle mého lépe. Snímková frekvence na konzolích není tak veselá. Byl jsem rád když mi hra jela bez záseků. Při střelbě se hra sekala, o jízdě radši ani nemluvě. Nebyla prudká zatáčka, aby jsem nepocítil zásek. Pokud hrajete na počítači, tak podle některých zkušeností hráčů se předrenderované cutscény sekají i na tom nejnovějším kousku od Ryzenu, nebo Nvidie, i při nejmenších detailech.
Definitivní edice ale ve finále vypadá lépe, než ta původní. Lepší osvětlení, ostřejší textury. Přesto, pokud hrajete na počítači, stejný efekt dostanete při nainstalování nějakého HD módu. Co vidím ale jako plus, je to, že Vito nově zanechává stopy ve sněhu, co vidím jako změnu negativní je to, že má modré oči! V originále měl oči hnědé. Nevím, proč se tvůrci rozhodli pro takovou změnu.
V základní hře strávíte nějakých 15-20 hodin, pokud jste ji nikdy nehráli. Pokud jste hráli už původní hru, nebojte se si zapnout nejtěžší obtížnost. I s ní vám to zabere nějakých 10 hodin, při počtu patnácti kapitol. Pak jsou tu ale i DLCčka, která dostanete společně se hrou již v základu zdarma. V prvním, s názvem Zrada Jimmyho, hrajeme za sympatického “plešouna” Jimmyho, který maká pro mafiánského bosse Tama Brodieho a Sala Gravinu.
Zbylé tři rodiny Falcone, Vinci a Clemente pravděpodobně utekly na jih. Nikoho z nich nepotkáme, přesto je možné zajet do Falconeho baru, nebo také do Freddyho baru.
Druhý dodatek s názvem Jimmyho Vendeta se opět točí okolo Jimmyho. Poté co s ním jeho šéfové, podle jeho slov “vyjebou” a pošlou ho do vězení, se Jimmy jde pomstít. A mstí se krutě. Ničí auta, ničí obchody, zabijí kumpány. To vše děláte i v předešlém dodatku. Nějaké filmečky? Ne! Nějaké příběhové mise? Ano, ale je jich velmi málo. Každou misi spouštíte skrz levitující věc. Zbraň, kolo apod. Ve všech třech DLCčkách jsem napočítal deset cutscén, alespoň v původní hře.
A zde se dostáváme k třetímu DLCčku, které je na rozdíl od předchozích dvou více příběhové. Odehrává se v době, kdy Vito odchází po jedné nevydařené fušce do vězení. Joe ale z města musí utéct také. Vracíme se po několika letech, v letním období a děláme zase mise, bez filmečků. Občas se objeví nějaká větší fuška, ale to je třikrát (!) za celé DLC. Za střílení a ježdění vysokou rychlostí dostáváme body. Čím vyšší obtížnost, tím více bodů.
Na počítači měli někteří hráči problém i s tím, že se usekly cutscény. Mně osobně se stalo, že mi v celé šesté kapitole vypadl zvuk, přesněji řečeno dabing. Ať jsem dělal co dělal, nedokázal jsem to zprovoznit zpátky.
Ať to ale je jakkoliv, za cenu do 800 Kč hru pořídíte spolu se všemi dodatky. Za 800 Kč bylo možné hru pořídit v základní edici. Pokud druhý díl již vlastníte na Steamu, remaster dostanete zdarma a k tomu se vám doplní veškeré dostupné dodatky. Pokud si propojíte hru s 2K účtem, dostanete navíc nějaká auta a oblečky.
Remaster skoro 10 let staré hry se tedy povedl. Konzolisté jásají, pro hráče na počítači to je příjemné zpestření, obzvláště teď, kdy je trochu herní sucho. Pokud si hru chcete připomenout, teď je skvělá příležitost.