Zatímco kina ovládla premiéra filmu Hobit: Neočekávaná cesta, na PC, PlayStationu 3, PS Vita, Xboxu 360, Wii, Nintendu DS i Nintendu 3DS si zopakujeme třídílnou cestu J. R. R. Tolkiena v podobě uznávané klasiky – Pána prstenů.
Již při instalaci hry se nabízela otázka, zda si i v tomto Legu užijeme tolik zábavných momentů, jak tomu bylo u ostatních dílů série. A odpověď je naštěstí kladná, což je patrné nejen z přiložených screenshotů, ale také z dostupných trailerů. Vývojáři jasně dali najevo, že si srandy užijeme dostatek.
Samotný děj hry není úplnou kopií filmů nebo knih, jak by se dalo očekávat. Přestože drtivá většina příběhu se odehrává podle zajetého scénáře, sem tam na nás vyskočí nějaké to legrační překroucení děje. Některé pasáže jsou zcela vynechané, jiné poněkud pozměněné, ale klíčové momenty pochopitelně zůstaly stejné. Nutno dodat, že ony změny podstatně přispívají k výborné hratelnosti, nemusíme se totiž nudit u zbytečně zdlouhavých pasáží. V celé hře na nás čeká také spousta videí, které pěkně dokreslují příběh a ačkoliv se v řadě her vyplatí videa přeskakovat, tady by to byla přinejmenším škoda.
Příběhová linie sleduje nejenom osud prstenu, který vládne všem, ale prožijeme také dobrodružství nám dobře známých hrdinů. Jak jsme se již zmínili v úvodu, ve hře proletíme napříč kompletní třídílnou ságou. Potkáme tak spoustu postav, mimo jiné Froda, Sama, Pipina, Gandalfa, Legolase, Aragorna, Faramíra, Gluma, Saurona a desítky dalších. Za většinu z nich si pak přímo zahrajeme a mezi přítomnými v onom ději lze i libovolně přepínat. Při výpravě Společenstva prstenu tak můžeme přepínat mezi devíti postavami, což jistě není málo.
Každý hrdina má přitom své speciální schopnosti a tak je třeba jich naplno využít, abychom mohli všechny specializované akce provést. Někde najdeme terče, do kterých musí svůj šíp vypustit lukostřelec (nejčastěji Legolas). Jinde na nás zase čeká ohniště, kde musí Sam zažehnout plamínek. Podobných interakcí je celá řada a je zábava měnit postavy a ony malé úkoly plnit. Pokud použijeme na daný úkol špatnou postavu, jsme přehledně upozorněni, za koho ji máme vyměnit.
Pozitivní také je, že nemusíme pouze bezhlavě plnit připravené mise, ale můžeme také volně cestovat po celé Středozemi. Přesněji tedy můžeme cestovat mezi body rychlého cestování, což jsou tady jakési sochy. Od nich už pak musíme pěšky. Díky volnému pohybu si tak můžeme vybrat, zda se vrhneme na vedlejší úkoly, které nám postavy na každém rohu nabízejí, nebo se vrhneme přímo na misi příběhu.
Po celém světě jsou přitom rozesety všelijaké předměty, které je třeba posbírat. V první řadě narazíme na lego dílečky, které později můžeme utratit za nákup nových postav. Tyto kousky lze získávat především rozbíjením okolních objektů, jako jsou kameny, rostliny, stoly nebo židle. Jsou rozlišeny barevně stejně jako vzácné předměty v RPG hrách. Zatímco šedé obyčejné díly nám do kasičky přispějí minimálně, za fialovou se už vyplatí vydat na hotovou výpravu. Dává totiž několikanásobně více. Ale pozor, o již nasbírané kostky můžeme také snadno přijít. Stačí když přijdeme o všechny čtyři srdíčka, které symbolizují naše životy a hrdina se rozpadne právě na ty samé kostky, které celou dobu sbírá. Ony kostky však chvíli zůstanou na zemi a tak jich lze většinu posbírat zpět.
Kromě toho můžeme objevit návod, truhly i stavební kostky. Za návod a kostky si pak v kovárně můžeme ukovat zbraně se speciálními schopnostmi. Například meč, který prvním seknutím promění nepřítele v kostru a druhým seknutím jej usmrtí. Špatný není ani luk, jehož šíp udělá z oběti bezbrannou kostku ledu. Kromě toho lze vyrobit užitečné předměty jako laso, lopatu nebo kyblík, pomocí kterých pak lze provádět jinak nepřístupné interakce a získávat tak ještě více odměn. Takové předměty jsou přitom přístupné naprosto všem postavám ve speciální truhle, kterou má každý hrdina vždy při sobě.
K získání tolik užitečných věcí je však často vyžadováno vyřešení nějaké té hádanky, probádání jen těžko povšimnutelné oblasti nebo pořádná dávka zručnosti při zdolávání překážek. Jako příklad můžeme uvést ježdění na koze skrze brány, mezi kterými je nutno projet v krátkém časovém úseku.
Vzhledem ke vzácnosti řady předmětů je pravděpodobné, že je všechny nenajdeme napoprvé. Nemusíme však věšet hlavu, neboť si danou misi můžeme kdykoliv zahrát znovu. Tentokrát dokonce s libovolnou postavou, kterou si vybereme z těch odemknutých.
Velkým pozitivem Pána prstenů také je, že si ho můžeme užít i v multiplayeru, konkrétně v coopu. A to nejenom na internetu, ale dokonce i na jednom PC. Ovládání je přitom rozumně rozdělené na konce klávesnice, takže se žádné proplétání prstů s kamarádem konat nebude.
Poněkud kontroverzní je rozdělení kamer na obrazovce, které jsme si zprvu pochvalovali, později nám však častokrát zamotaly hlavu a vůbec jsme nevěděli, kdo se kde vlastně nachází. Dokud jsou postavy u sebe, náhled na situaci je přes celou obrazovku. Jakmile se ale kamarád vydá jinou cestou, obrazovka se rozdělí napůl. Zda se tak stane vertikálně nebo horizontálně záleží na směrech, kterými se vydáme.
Ne vždy však budeme ve stejném ději, jako náš herní přítel. Někdy je totiž každý hráč v úplně jiné oblasti. Ilustrovat to můžeme na boji s Barlockem, kde s ním první hráč coby Gandalf vede epický boj.
Druhý hráč mezi tím pobývá v dolech Morie, bojuje se skřety a snaží se dostat svou skupinu ven. I tady však funguje vazba mezi hráči, neboť jeden musí v ději pokročit, aby umožnil pokračovat druhému.
Lego The Lord of the Rings v sobě uchovává stejně jako knižní nebo televizní podání určité, jen těžko popsatelné kouzlo. Atmosféru, do které jakmile se ponoříme, naprosto ztratíme pojem o čase. A pokud si nenastavíme budík, Středozem nás pustí až za několik hodin.
Takovou atmosféru značně podporuje animovaná grafika, která je pro sérii Lego zcela charakteristická. Vizuální zpracování přitom musíme velice pochválit, neboť je velmi propracované a nikde jsme snad ani nenarazili na žádný nedodělek. O celý titul se postarali vývojáři z Traveller’s Tales, označování také jako TT Games. Ti mají s Legem patřičné zkušenosti, neboť již vyrobili na neuvěřitelných patnáct Lego her.
Bohužel se ani titulu jako je Lego Pán Prstenů nevyhnulo několik chybiček. Většina z nich téměř nestojí za řeč, jiné však dosti kazí herní zážitek. Například jdeme coby Stromovous zaútočit na Sarumanovo sídlo, když v tom se náš žijící strom objeví kdesi vysoko v nebi a nemůže se odtud dostat (to se nám stalo hned na třech místech). Naštěstí se asi po minutě objeví na pevné zemi. Někdy také není úplně zřejmé, kudy se vydat nebo co přesně máme vlastně udělat a tak můžeme na jednom místě plní frustrace zamrznout i na deset minut.
I přes několik výtek je Lego Lord of the Rings jasným hitem a zaslouží si od nás slušných 90 %. Nabízí totiž nejen nanejvýš zábavné podání trilogie Pána Prstenů, ale také výbornou hratelnost a ohromnou atmosféru. Stejně tak musíme pochválit značně povedený coop, který nás spolu s dalšími hráči chytne a jen tak nepustí.
Nejlepší vzpomínky dětství :D
vzít téma, které už bylo minimálně jednou normálně herně zpracováno a převést ho do Lego podoby...
Ať si vymýšlejí vlastní, originální náměty na Lego hry, ne?
Těším se na to až si to koupím :)
Jej Dálší lego super těšíng uplně nejvíc...:D :D
Nejsme fande těchto lego her, ale to je věc názoru. Jistě pro nadšence je tato hra více než uspokojující.
tesim se az si to zkusim, tyhle lego hry jsou nejlepsi na nudu XD
Jen kvůli bodům.
To vypadá celkem fajn
Original si zopakuju detství :D
Přijde mi to jako dobrý nápad, her kde člověk se musí snažit a zároveň se pobaví je málo. Já to hrál a líbila se mi hra. Jsem zastánce Lego her, mám rád jejich humor. Navíc dabing postav je výborný, který u Lego her chyběl.