Dětství strávené stavěním z kostiček LEGO obnáší z velké části překrásné vzpomínky. Čas od času se mezi ně bohužel vloudí i bolest a utrpení, k nimž bylo zapotřebí pouhé jedné drobné kostky zapomenuté uprostřed koberce a následná nepozornost při procházení daným úsekem. Pozitivní pohledy zpět do minulosti naštěstí bezproblémů srovnávají ty negativní se zemí, takže nám při zmínce o videoherní sérii LEGO nepřicházejí na mysl noční můry a problémy s došlápnutím na chodidlo. Naopak se vynořuje pýcha z každého dokončeného díla a radost neodlučitelně spojená s každou novou stavebnicí, jež se díky narozeninám či Vánocům objevila v naší sbírce. I proto jsme s nadšením vyhlíželi vydání novinky v podobě titulu LEGO The Hobbit, na nějž se spolu podíváme v dnešní recenzi.
LEGO tituly mají na starosti už od jejich počátků tvůrci ze studia Traveller’s Tales. To bylo nicméně založeno již před více než dvaceti lety, kdy ještě byly kostičky v každé hře bez výjimky a nikdo se je s legendární značkou pojit nesnažil. Už tehdy však studio pracovalo na videoherních zpracováních nově vydávaných filmů. Právě z jeho rukou pochází herní Finding Nemo, A Bug’s Life a Toy Story. Zlom nastal v roce 2005, kdy se mu dostal do rukou vývoj kusu LEGO Star Wars: The Video Game, na jehož úspěch navázal už o rok později s pokračováním zpracovávajícím celou původní trilogii pravděpodobně nejznámější sci-fi série na světě. Tvůrčí celek se následně k LEGO hrám vracel čím dál častěji a už od roku 2009 nemá v záznamu jediný titul, jenž by v sobě stavebnici neměl zakořeněnou.
Každý už si asi stihnul uvědomit, že se LEGO The Hobbit zaobírá dílem J. R. R. Tolkiena, bez něhož by pravděpodobně nikdy neměla šanci vzniknout trilogie Lord of the Rings. Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky se momentálně dostává na filmová plátna díky mistrné práci Petera Jacksona, jenž se ji rozhodnul rozdělit na tři části, z nichž byly dosud vydány první dvě. A právě těmi své hráče LEGO The Hobbit provádí, ačkoli na závěr stíhá lehce nakousnout i příběh třetího dílu filmové série. Tvůrci každopádně hodlají závěrečnou bitvu zapracovat do LEGO světa také. Dostupná ale bude teprve ke konci tohoto roku ve formě DLC. Knižní a filmové zpracování se každopádně v určitých směrech lehce liší, a pokud bychom měli určit, komu se bude více zamlouvat hra, nejspíše náš zrak padne na milovníky stříbrného plátna, z něhož se do hry přenáší obzvláště románek mezi trpaslíkem Thorinem a elfkou Tauriel.
V úplném základu tento kousek nepřináší nic zásadního, co byste v žádném jiném LEGO titulu nemohli vidět už dříve. V zásadě jenom běháte napříč levely, ničíte všechno, co se dá zničit, sbíráte kostky a užíváte si přepracovaného příběhu, jenž nabral na vtipu a shodil zbytečně složité a myšlenkově hluboké pasáže, které by mladší hráče tak maximálně obtěžovaly. Až se prokousáte přes hlavní příběhovou linii, můžete se do ní pustit znova a začít hledat skryté bonusy, jež ukrývá. Také se vám zdostupní možnost výběru z obrovské spousty herních charakterů, s nimiž budete dále prozkoumávat krásný svět, v němž tkví kouzlo každé hry z této série. Ve skutečnosti ale brzy zjistíte, že to vše je větší, hezčí a hlavně lepší. I když se to tak na první pohled nemusí zdát, LEGO The Hobbit si známku „next-gen” rozhodně zaslouží.
Jasným důkazem toho, že se série postupem času posunula do úplně jiné ligy, je už dokonce pouhý soubojový systém. Titul se do jisté míry oprostil od obyčejného sekání a rozkládání nepřátel na kostky, místo něhož jsou ve hře k dispozici výborně vypadající komba a speciální útoky, jež jsou pro každý charakter unikátní. Celé je to možná až příliš jednoduché, což vám však vadit v žádném případě nebude. Na druhou stranu nám přijde, že by si větší pozornost zasloužily boss fighty, které sice vypadají naprosto skvěle, ačkoli vás po chvíli dokola se opakující quick-time eventy snadno omrzí.
Titul se ukázal s puzzle systémem, jejž si snadno vybaví každý, kdo si kdy nějakou z LEGO her alespoň vyzkoušel. Typické hádanky jsou založeny obvykle na využívání předmětů, které jsou charakteristické pouze pro určité herní charaktery, jež máte právě k dispozici. Bilbo tak kupříkladu umí díky svému prutu lovit ryby, Legolas by nebyl tím, kým je, kdyby si nedokázal za pomoci luku a šípů poradit s pár terči rozvěšenými po stromech, a trpaslíci se svými sekyrami zničí jakoukoli překážku, co se jim postaví do cesty. Žádná větší výzva nacházející se za hranicemi těchto úkonů vás nečeká. Pravdou je na druhou stranu to, že některé z hádanek vyžadují trochu pozornosti a nemusí být tak snadno a rychle pochopitelné. Není to ale proto, že by byly složité, nýbrž se vám pouze nenamáhají říci, že to, co k jejich vyřešení potřebujete, vlastně ještě ani nemáte šanci získat.
Jak jsme již řekli, v základu se LEGO The Hobbit od ostatních dílů série neliší. I přesto v sobě každopádně ukrývá něco, co jste ještě nikde vidět nemohli. Při ničení nepřátel, rozbíjení věcí rozházených po světě a kopání rud začnete chvíli po začátku hry objevovat speciální předměty, kterými se začne plnit váš inventář. Ty jsou následně vyžadovány hned u dvou různých miniher. Jednodušší z nich vám dovoluje z těchto surovin kovat nové zbraně, kvůli čemuž prakticky jenom vyklikáte pár tlačítek. Ta druhá má každopádně něco do sebe. Přímo ve hře díky ní máte možnost někde v prostředí utvořit dočista novou stavbu, u níž se můžete dopodrobna podívat na to, jak se staví. V průběhu ale samozřejmě bude třeba vypomoci doplňováním kostiček, které to celé dělá ještě zajímavějším. Dobrým bonusem by bylo, kdyby tvůrci vytvořili přímo ve hře jakýsi katalog, s nímž byste si každou z těchto staveb mohli rozvrhnout a poté postavit i ve skutečnosti, o čemž si však prozatím můžeme nechat tak maximálně zdát.
Velkou slabinou LEGO her bývá velmi často fakt, že jakmile jednou projdete příběhem, obvykle už nemají co dalšího nabídnout. Pro novinku to však překvapivě neplatí. Jakmile budete mít zhruba desetihodinový příběh za sebou, své náruče vám otevře obrovský otevřený svět, v němž si budete moct dělat, cokoliv se vám zachce. V první řadě se před vámi objeví na výběr z desítek vedlejších questů, jež srší vtipem a upoutají vás na pěkně dlouho. Kromě jejich plnění můžete ale i dále rozšiřovat své kolekce, kvůli čemuž se bude třeba skrze „free play” mód navrátit do misí z hlavního příběhu, tentokrát s neomezeným výběrem charakterů. Bohatý obsah mimo hlavní příběhovou linii pak přirozeně vedou achievementy, které budou lákadlem především na konzolích, jejichž majitelé si na sbírání trofejí a skóre potrpí nejvíce.
Jak by se dalo očekávat, obzvláště na PC a konzolích PlayStation 4 a Xbox One hra vypadá fantasticky. Ještě větší poklonu si každopádně zaslouží dabing, který byl převzat z filmové série, kvůli čemuž nás nesmírně překvapuje, že jej vývojáři dokázali do hry vsadit tak precizně. LEGO hry bývají obvykle skvělou příležitostí pro mladé otce, jak se dostat blíže ke svým dětem, což platí i pro Hobita, takže se nemusíte bát, že by v něm nebyl k nalezení lokální kooperační mód. Ocenit by se nicméně dalo, kdyby tvůrci do některé z dalších her zapracovali online co-op, za nějž by jednoznačně spousta fanoušků dala cokoliv.
S čistým svědomím můžeme říct, že se dá LEGO The Hobbit považovat za zatím nejlepší díl celé série. Má totiž všechno, co na LEGO hrách tolik milujeme, ačkoli se nebál ukázat i s něčím naprosto novým. Jde možná jenom o drobnosti, kterých si ale budete při hraní vždy všímat a nepřestanete si užívat toho, že zde jsou. I Hobit má samozřejmě své mouchy, jež se na druhou stranu naučíte velmi rychle přehlížet. Titul si tak z naší recenze odnáší 80 %. Obzvláště pro fanoušky LEGO her by mělo jít o jasnou volbu, protože neexistuje důvod, proč by je tento kousek měl zklamat. Právě naopak.
Vypadá to skvěle :)
Podobné jako lego star wars... ale super hra, hodně srandy a dobrý příběh :)
Je to podobné jako LoTR Lego, tak fajn, příjemná grafika, chytlavý příběh, doporučuji zkusit, dá se to hrát i ve více lidech :-)
Vypadá to výberně! .)