Kousanců od radioaktivních pavouků a přežitých výbuchů jaderných elektráren můžete mít za sebou, kolik se vám jenom zachce, s největší pravděpodobností však nikdy nezačnete z ničeho nic létat a rentgenovým zrakem nahlížet na spodní prádlo kolemjdoucích slečen. Když ale budete mít trochu štěstí, třeba vám po nich ani nevypadají všechny vlasy a neskončíte do pár týdnů pod víkem rakve. Superhrdinské kousky proto zatím raději nechejte na svých oblíbených charakterech z komixových okének a ze stříbrného plátna. Herní průmysl se nás naštěstí nebojí do jejich rolí čas od času usadit. Pokud se nemůžete rozhodnout, který z nich se vám líbí nejvíce, nijak dlouho nad tím nepřemýšlejte a vrhněte se na některou z LEGO her, jichž se superhrdinská mánie drží již pěkných pár let.
Vývojáři z TT Games se jí v poslední době nechali unést kupříkladu při tvorbě kousků LEGO Batman 2: DC Super Heroes a LEGO Marvel Super Heroes. Oba tyto tituly si samozřejmě plnými doušky dopřávaly úžasných světů, které jim jejich univerza nabízejí. O to hůře jsme se každopádně cítili, když jsme se vrhnuli na nejnovější titul, který nás už potřetí vrhá za tajemným ochráncem Gothamu skrývajícím se za vějířkem peněz a svým věrným sluhou Alfredem. Abychom však kousku nekřivdili, pojďme si nejprve do detailů rozebrat, co se tentokrát na jinak úžasné formulce, kvůli níž jsme se na kolena v minulosti položili už před dlouhou řadou mnoha různých her, pokazilo, přestože se opět pouze snažila spojit jednoduchou, skvěle fungující hratelnost s jedním z našich oblíbených fantasy světů.
Novinka začíná tam, kde druhý LEGO Batman skončil. Náš hlavní hrdina se musí krátce po opětovném vrhnutí se do světa spojit se zbytkem Ligy spravedlivých, aby zabránil nové, ještě větší hrozbě. Mysleli jste si, že by Joker a jeho tým mohli donutit všechny zachránce světa spojit síly? Kdepak. Dokonce i všichni tito naši oblíbení záporaci jsou donuceni přiložit ruku k dílu, aby bylo možné zastavit obávaného Brainiaca, jemuž se zachtělo přidat si do své sbírky celou naši planetu. Na první pohled tento příběh není nijak neobvyklý. Vlastně není neobvyklý ani na druhý pohled. Přesně tento scénář bychom očekávali téměř pokaždé, když bychom některého ze superhrdinů slyšeli rozhovořit se o své poslední větší prácičce, která mu přišla pod ruce. Po výborném druhém dílu, jenž po stránce příběhu zazářil, bychom ale očekávali něco víc, čeho se nám tak trochu za celou hru nedostalo.
Největším problémem příběhu hry LEGO Batman 3: Beyond Gotham je bez diskuze to, že se mnohem méně soustředí na vše, co známe díky své lásce k DC Comics. Brainiac byl vždy druhořadým záporákem, s nímž se do potyček dostával výhradně Superman, který si s ním vždy vcelku obratně poradil i bez pomoci. To by nám ale nijak nevadilo, spíše nám připadá, že o něm prakticky nic nevíme. Tvůrci kolem něj nicméně musejí točit celou dlouhou hru, takže nezbývá čas na to, abychom si užili odkazů a narážek na všechny ty světy, které společnost DC Comics v minulosti vytvořila a které známe do každého zbytečného detailu. Když se kupříkladu Brainiac ve druhé polovině hry pouští do boje a začíná s demolicí měst, nestalo se, že bychom navštívili Gotham a Smallville, tvůrci se místo toho vydali na památeční místa v Londýně, Pise a Paříži, což nám vzhledem k dostupné značce připadá jako extrémně nevyužitý potenciál. Na odbouchávání památek tu přeci máme spousty jiných her.
Po stránce humoru nastává obdobný problém. Kolem vás se neustále pohybují určité charakery, jejichž vtípky vás velmi brzy omrzí. Hra však nemá připraveny žádné do zásoby. Zatímco hlavní příběhová linie vás proto neustále zásobuje vtipnými scénkami, jež vám na tváři vykouzlí alespoň úsměv, neustále, jakmile se přes ni dostanete, z ničeho nic vás okolní svět začne štvát pokaždé, když se s ním pokusíte začít komunikovat. Ocenit každopádně musíme, kolik obsahu je k dispozici poté, co se před vámi zjeví téměř dokonalé závěrečné titulky. Především s novými úkoly, odhalováním bonusových charakterů a sbíráním achievementů je možné strávit pěkných pár desítek hodin navrch.
V rámci hratelnosti se titul, jak už jsme zmínili, drží svého jména. Některé featurky, jež se objevily třeba v LEGO The Hobbit, byly sice odebrány, další se však ve hře objevily místo nich úplně poprvé v rámci celé série. Nejzajímavější z nich je bez diskuze vyměňování oblečků. Zatímco dříve jste kvůli němu museli k panelům, kde byl dostupný jeden určitý, takže jste přesně věděli, co budete v nadcházejících minutách potřebovat, nyní vše odhalujete o trochu samostatněji. Postupně skrze tokeny nacházející se všemožně po herním světě odhalíte obleky, které si určité charaktery mohou nasadit. Díky těm se jim kompletně změní sady schopností, takže budete moci postoupit dále, neboť se dostanete k možnosti vyřešit různorodé hádanky, které před vás hra postavila. Na rozdíl od LEGO Batman 2: DC Super Heroes však jednotlivé levely nejsou ani zdaleka tolik otevřené, což všechny fanoušky zaručeně zklame. ‚Free play’ sice alespoň do určité míry odemyká více prostoru v každé z úrovní, při možnosti poletovat kolem se Supermanem a dalšími superhrdiny jde každopádně jen o velmi slabou útěchu.
Čas od času nám přišlo vcelku diskutabilní, zda byla volba charakterů tak úplně správná. Tvůrci jich do hry zahrnuli několik desítek, takže se nemusíte bát, že byste je všechny odhalili hned a nečekala by vás různá překvapení, některé z nich se nicméně vůbec nepojí se světy DC Comics a nebo jde dokonce o charaktery, které s komixy nemají vůbec co dělat. Třeba takový Conan O’Brien a Green Loontern patří k postavičkám, jež by snadno mohly být nahrazeny zajímavějšími volbami, jež se pravidelně ve světech DC Comics objevují, neboť takové k nalezení rozhodně jsou. Alespoň však nemůžeme mít žádné výtky vůči technické stránce hry. Titul vypadá fantasticky a dabing jednotlivých charakterů je více než dostačující, i když se v naprosté většině samozřejmě neukazují hlasy, jež vychází daným hrdinům z úst kupříkladu ve filmech. Během hraní jsme sice narazili na pár bugů, žádný z nich naštěstí nebyl natolik závažný, aby znemožňoval v postupu, takže si není na co stěžovat ani po této stránce.
Když se podíváme o dva roky zpátky na to, jak se hrál druhý LEGO Batman, trochu se nám zasteskne. LEGO Batman 3: Beyond Gotham je klasickou LEGO hrou a v žádném případě se při jeho hraní nebudete cítit špatně, nevyzařuje z něj každopádně nadšení pro superhrdiny a jejich světy, které bychom po předchozím dílu minisérie a třeba kousku LEGO Marvel Super Heroes očekávali. Titul obsahuje pár drobných vylepšení v hratelnosti, mírně nás na něm nicméně zklamal herní svět a humor, který by si zasloužil více pozornosti, neboť je pro LEGO hry všeobecně nesmírně důležitý. Pokud si nenecháte ujít jedinou z LEGO her, rozhodně z novinky nebudete zklamaní. Pouze vás nenadchne tolik jako ostatní, kvůli čemuž jsme se jí rozhodli udělit 75 %. Přijde nám, že by si studio mohlo dát alespoň na chvíli volno a zkusit se na své hry podívat z trochu jiného úhlu. S LEGO kousky strávilo možná až trochu moc času a fakt, že vydělávají, by neměl znamenat, že se už nikdy neposune zase o kousek dále. Nyní je na to zrovna ideální čas.
Je to super hra já to hrál z kámošem(lacika123) když nemáte co dělat nebo nemáte žádnou hru na kompu doporučuji stáhnout :-) :-) :-)
FAAAAKT JE TO SUPER <<-_->>