Úvod
Procesory s jádrem Lynnfield budou prodávány s označením Core i5, ale také jako slabší modely Core i7. Z toho vyplývá, že s Core i7 se setkáme jak ve standardním Socketu 1366, tak v Socketu 1156, zatímco Core i5 patří výhradně do patice s 1156 ploškami.
Lynnfield je způsob, jak rozšířit výkonnou architekturu Nehalem do mainstreamového proudu. Hlavním rozdílem u současných procesorů Core i5 je absence HyperThreadingu, takže každé jádro dokáže zpracovávat jediné vlákno. Zároveň zatím jediný dostupný model i5-750 je taktován na nižší frekvenci než slabší varianty Core i7 procesorů s číslem 860 a 870.
Další odlišností mezi novým Lynnfieldem a nejvýkonnějším Bloomfieldem je klasický dvoukanálový paměťový řadič, který ještě dále snižuje cenu nové platformy. Oficiálně jsou podporovány pouze moduly s velmi nízkou frekvencí do 1333 MHz, jako je tomu u nejvýkonnějších Bloomfieldů, ale jak můžete tušit, toto omezení nechává výrobce základních desek chladnými.
Za povšimnutí u procesorů Lynnfield stojí vysoká frekvence v Turbo módu, která jako u Bloomfieldů dovoluje jednomu jádru zvýšit svoji frekvenci zvednutím násobiče v situacích, kdy software nedokáže využívat více jader. Pro správné fungování této funkce bylo třeba upravit nastavení testovacího sytému Windows 7.
V diagramu procesoru Lynnfield můžete vidět přepracovaný paměťový řadič v horní části a nově vestavěný řadič sběrnice PCIE v pravé části. Na čip o rozloze 296 mm^2 se vejde úctyhodných 774 milionů tranzistorů, což je o 43 milonů více než u jádra Bloomfield, které je zároveň o 60 mm^2 menší.
Nový čipset Intel P55 Express přináší na první pohled jednu významnou změnu. Vzhledem k integraci paměťového a PCIE řadiče do jádra samotného procesoru se na základních deskách již nesetkáme s částí čipsetu northbridge. Menší množství křemíku na základních deskách je tedy hlavním důvodem jejich nízké ceny, o které jsme se zmiňovali dříve. Nové rozložení komponent na základní desce kromě snížených výrobních nákladů přináší i úsporu elektrické a tepelné energie.
A co nová čipová sada postrádá ve srovnání s X58 pro Bloomfieldy? Řadič PCIE je sice integrován v procesoru, ale v případě využítí dvou x16 karet se počet jejich tras sníží na 2x 8. O absenci tříkanálového paměťového řadiče již byla řeč výše.
Testy
Testování nebylo zaměřeno na srovnání procesorů v jejich výchozím stavu, kdy se dost odlišují ve frekvencích, ale na porovnání za stejných podmínek, tedy v situaci, kdy bychom měli brát v potaz jen odlišnou architekturu. Cílem je poukázat na rozdíly v architektuře na stejné frekvenci, kdy dobře uvidíme rozdíly ve výkonu bez ohledu na sníženou frekvenci levnějších modelů.
Intel tvrdí, že důvodem vzniku nové patice je jednoduše zmenšení a s tím spojené šetření nákladů, což se dá pochopit. Co už se dá pochopit hůř je fakt, že přes téměř shodné rozměry se Socketem T (775) došlo ke změně upevňovacího mechanizmu pro chladiče procesoru. Bylo by jistě velkým přínosem umístit stávající kvalitní chladiče z architektury Core 2 na nové procesory a šetřit tak náklady i samotným uživatelům, leč nestalo se tak.
Procesory
Intel Core i5-750
Intel Core i7-870
Intel Core i7-920
Intel Core 2 Extreme QX6800
AMD Phenom II 955
Základní desky
Asus P7P55D Deluxe
MSI P55-GD80
Asus P6T6 WS
Gigabyte X48-DQ6
Asus M4A785TD-V EVO
Paměť
Patriot Viper PVV34G2000LLK
Disky
Intel X25-M
Western Digital Velociraptor WD1500HLFS
Systém
Microsoft Windows 7
Syntetické testy
Nemá cenu přikládat velkou vypovídací hodnotu syntetickým testům, protože vůbec nevystihují rozdíly v reálném výkonu. Jejich hlavním posláním je odhalit případnou závadu v počítači, kdy v takovém testu můžeme doáhnout výrazně nižšího výkonu. Takovýto druh testů je vzhodný třeba pro porovnání výkonnostního nárůstu po přetaktování. Přesto se věnuje syntetickým testům velká pozornost při uvádění nových procesorů, kde můžeme vidět, jak to starším modelům dokážou natřít.
Sandra Memory Bandwidth Buffered Integer
Na výchozí frekvenci 2,66 GHz pro procesor a 1066 MHz u pamětí se ukazuje v paměťové propustnosti jádro Lynnfield jako velmi dobré. Po přetaktování pamětí na 1,6 je situace obdobná a nedá se mluvit o znatelných rozdílech. Výraznější rozdíl pozorujeme po vložení třetího paměťového modulu k procesoru i7 920, kde se ke slovu dostává tříkanálový řadič. Ve všech případech je na první pohled vidět výkonnostní nárůst nad procesory Core 2 a Phenom II.
Sandra CPU Dhrystone ALU (2009 v1542)
I přes frekvenční náskok soupeřů za sebou Core i5 zanechává jak Core 2 Quad, tak Phenom II od AMD, jejichž výsledky jsou vyrovnané. Výsledky všech Core i7 procesorů jsou vyrovnané a nijak se neliší ani i7-920 se třemi paměťovými moduly v zapojení triple channel.
Hiper Pi v 0.99B
Hiper Pi měří výkon jediného jádra. Ve všech případech jsou výsledky Core i5 i Core i7 procesorů vyrovnané a odpovídají architektuře Core 2 na vyšším taktu. Nejpomaleji vychází Phenom II.
wPrime v2.00
wPrime využívá pro výpočet všech vláken, takže zde jasně vítězí Core i7 s HyperThreadingem. Core i5 na nižší frekvenci se svým výkonem v tomto testu řadí mezi Phenom II a Core 2 na frekvenci vyšší, na stejných taktech je opět rychlejší. Za povšimnutí stojí i těsné vítězství letošního Phenomu II nad Core 2 architekturou, která je stará tři roky.
Multimediální testy
Multimediální benchmarky vystihují výkon procesorů v reálných situacích. Práce s videem a hudbou, převádění mezi odlišnými formáty a různá úroveň komprese dokáže v těchto aplikacích využít procesor na maximum. Testování probíhalo jednoduše, u všech testovaných čipů se změřil čas, za který každou úlohu zvládly zpracovat.
Lame 3.98.1
Program Lame představuje software, který pro převod hudby z formátu wav do mp3 využívá jediné vlákno. Přínosem by zde měla být funkce nových procesorů Intel – Turbo mód, kdy dochází ke zvýšení frekvence na jednom z jader, kterou bylo třeba pro objektivní testování na stejných taktech vypnout. Jak je vidět, všechny procesory Core i5 a i7 podávají přibližně stejný výkon, Core 2 se snaží udržet v těsném závěsu a Phenom z celého souboje odchází jako poražený.
WinRAR v3.90
WinRar kromě samotného procesoru těží také z paměťové propustnosti, což patří mezi výsady nových Core i5 a i7 procesorů. Zde si udržuje menší náskok Core i7 pro Socket 1366, následovaný modely Core i5 a Core i7 pro Socket 1156. Core 2 dohání ztrátu na méně taktované Nehalemy lehce zvýšenou frekvencí a Phenom opět zůstává bezkonkurenčně pozadu.
TMPGEnc 4.0 Xpress v4.6.2.266
V programu TMPGEnc jasně vítězí procesory s technologií HyperThreading, tedy všechny Core i7, za kterými se drží s drobnou ztrátou Core i5. V tomto případě je výkon Phenomu II totožný s Core 2.
Videora IPod Converter
Videora převádí videa do formátu pro iPod a také využívá více paralelně zpracovávaných vláken najednou. Ačkoliv jsou rozdíly ve výsledcích minimální, je zde vidět stejné škálování výkonu jako u předešlého testu. Core 2 a Phenom II jsou na tom opět stejně.
Herní testy
Testování na hrách v této podobě v žádném případě nevypovídá o reálných rozdílech při hraní mezi jednotlivými procesory. Ve všech případech došlo ke snížení rozlišení na minimum, aby se zamezilo přesunu větší části výpočtů na grafickou kartu. Ve všech případech se měřil průměrnýpočet snímků za sekundu na nahraných demech z každé hry.
Lost Planet
Hra Last Planet jako jediná vůbec dokáže využít multithreadingu. Jasným vítězem jsou tedy procesory Core i7 pro obě patice, za kterými se tradičně drží Core i5. Horší situaci shledáme u šipů Core 2 a Phenom II, kde je výkon stejný a výrazně nižší než u nových čipů.
Quake 4
Všechny procesory s architekturou Nehalem si s Quakem 4 poradily přibližně stejně, pokles FPS je patrný opět jen u Core 2 a Phenomu II, kde oba dosahují stejného výkonu jako u předešlé hry.
FarCry 2
Ve FarCry 2 jsou na tom nové procesory opět podobně, Core 2 dohání ztrátu na pomalejší Nehalemy vyšší frekvencí, AMD si s Phenomem II stabilně udržuje poslední výkonnostní příčku.
Crysis SP 64-bit Demo
Výsledky ve hře Crysis téměř přesně kopírují rozdíly ve výkonu jako u FarCry 2, jenom Core 2 se zde víc blíží výkonu Phenomu II než Nehalemu.
Spotřeba
Hodnoty naměřené na zákaldních deskách s čispety Intel a s defaultním nastavením všech procesorů i hodnot v BIOSU vypovídají o tom, že Lynnfield je o pár desítek wattů úspornější než Bloomfield. Měření v plné zátěži probíhalo se spuštěným programem Prime, který zatěžoval všechny jádra na sto procent.
Závěr
Po zhlédnutí výsledků testů můžeme s klidným svědomím prohlásit, že Lynnfield je skutečně velmi výkonný procesor, který si najde oblibu jak u náročných hráčů, tak u uživatelů, kteří potřebují vysoký výkon pro svoji práci.
Core i5-750 lze aktuálně pořídit za zrhuba čtyři tisíce korun včetně DPH, což je za takový výkon opravdu příjemná cena. Pokud využíváte aplikace s podporou multithreadingu, pravděpodobně zvolíte Core i7 z řady 800, kde levnější model 860 stojí šest tisíc včetně DPH, 870 už bohužel dvakrát více. Při pořizování Lynnfieldu potěší i nízká cena základních desek, které lze sehnat i pod dva tisíce s DPH. Pokud patříte mezi ladiče výkonu, nebude pro vás problém dostat se s kvalitním vzduchovým chlazením až za hranici 4 GHz bez nějakého zásadního zvýšení teploty, podobně jako tomu je u dalších procesorů od Intelu. Pokud pečlivě vyberete paměti, ani zde vás Lynnfield nezklame a podle prvních pokusů není problém se špičkovými moduly dosáhnout hranice 2,3 GHz.
Nový král mainstreamu pevně sedí na svém trůnu. Pořizovací náklady na Core i5 jsou stejné nebo dokonce nižší jak u konkurenčního Phenomu II, který je na tom po stránce výkonu ve srovnání s Lynnfieldem dost špatně. Zdá se, jako by se AMD až teď snažilo dorovnat výkon na téměř tři roky starou architekturu Core 2, kterou Intel pomalu přesouvá do segmentu lowendu. Možná už je pomalu na čase, aby AMD přišlo po delší době s nějakým výkonným procesorem…
zajimavy pekny a informativni. davam 5*
dobrej článek xD 5 z 5
Slusnej clanek :P pekny spracovany :D az moc odborne :D:D:D
ktery je 5roku stare...mozna uz 6...a pracuje na frekvenci 3,2Ghz
dosti podrobný článek... x)
Pěkný článek, ale I5 920 neexistuje, oprav si v grafech na I7 920. Dobré že ukazuješ default + stejný takt.
v poho článekhttps://www.gamepark.cz/img/smile/fear.gif
Dobře zpracovaný text a moooc podrobný...zase jsem o tři A4ky chytřejší:D:) dávám full points =)
Celkem zajímaví.
Jr pravda že mě výkon ¨lynnfieldů překvapil a co mě štve hlavně je spotřeba,která zůstala na 95W a oproti mé i7 se 135W je to trochu rozdíl no..Bohužel byl jsem sbrklej a bál jsem se počkat aby i7 do staršího socketu ještě byli,smplet jsem se no,ale nelituju :).
Jinak pěkný,tboje články se mi fakt líbí.
... že to má bejt výkonná levná varianta, když ta 870ka samotná podle článku stojí nějakejch 12 litrů... ;)
;P
se na to nemůžu dívat , bych začal slintat :D Moje Pět let stará P4 3,4GHz, 512 L2 ttž stojí za houby už ... :DD
Mám do I7 920 a naprostá spokojenost ale kdybych neměl tak určitě by jsem hodně přemýšlel jestli I7 nebo I5
clanek v poho
tento clanek se povedl
nechce sa mi prechadzat so vsetkym na intel amd by uz konecne malo s dacim prist lebo upada do zabudnutia
pekny clanek a tie fps dobre vytiahnute , 5/5
Prislo se na to ze procesory do patic 1156 a 1366 nejsou az tak zadane. Proto tu je neco o podobnem vykonu jako C2Q a doufaji ze si jim podari jste letos na techto socketech ziskat vetsi zisky.
to je sice hezký, ale má to pořád jenom jedno jádro ještě před rokem jsem ho měl taky, docela dobrý, ale novější hry už na tom nerozjedeš, ani takový CoD5 ani assassins creed 1
Pořád mi přijde. že nový procesory nejsou nějak extra výkoný. Vždyť já se svou C2D E8500 mám 3.16GHz a nemám problém. I i7 má v základů menší výkon než moje mašinka.
Mě se teda článek nelíbí. Je hrozně zavádějící.
- U sestav není napsána žádná grafická karta.
- U syntetických i herních zdůraznujete že jsou zavádějící a nevystihují reálný výkon. Proč tedy testujete? Nehledě na že v závěru z těchto grafů
- Celý závěr je jako z jiné planety (až na odstavec).
--Core i5-750 jsem za 4tisíce neviděl.
--Nízká cena základních desek pod dva tisíce? No nvm když desky na této cenové hranici začínají.
--"Pořizovací náklady na Core i5 jsou stejné nebo dokonce nižší jak u konkurenčního Phenomu II". I zde bych se hádal. Desky AMD jsou výrazně levnější, testovaný PII 955 lze koupit také levněji (a to se nebyvim ještě o chladiči). Už z testovaných sestav lze něco usuzovat. Pro 1156 desky stojí 4600Kč ale deska pro AMD 2000Kč.
Phenom 955 vs i5 750..jsou po herní stránce naprosto stejné...,protože jak víme hry v dnešní době nejsou omezovány CPU ale GPU..ale pokud jdeme enkodování ..winraru atp tak je jasné že i5 750podá lepší výkon..jen škoda že postradá HT. Na obranu P II přidám že BE edice potaktuje opravdu každý, to se u intelu nedá říct.
Pokud pujdu do Phenomu 955 tak mě výjde na 3.700 + MB 2100 => 5800,-
i5 750 =>>>
i5 750 -4100 + MB 3000 => 7100,-
cenově pěkné .jen možná bych počkal měsíc než se cena ustáli a spadne pod 4k a cena desek taky spadne, protože na novinka jsou ceny sice nízké ale pokud se budou chtět dost do mainstremu..budou muset slevnit, protože hlavní tahoun je mainstrem a tam nemá ADM konkurenci.. Highend je kategorie s pár % které zajímá zákazníky..takové jsou statistiky ze 4 největších shopu v ČR
quad je silnějši
Dobrý článek
JInak se omlouvám že v předchozím příspěvku chybý i celá slova :D
BTW výkon Lynnfieldu nezpochybnuju :)
Bral bych hned ...
hezkej článek..5*...slusnej procik na tu cenu
kupte si Phenoma, desku osadte slusnou grafarnou a nemate co resit
U grafu "Spotřeba ve wattech" je místo i7-920 i9-920 :)
co je to procesor? xD
pokrok co možná nejvíce pomalu,jen jak je nakoupená stará technologie
i5 je trapnej procesor to uz radsi ten phenom II
vsadim se,ze 95% navstevniku nevi o co jde
No Phenom taky stoji 2000 narozdil od i5 a taky amd ma novou radu vykonych procesoru quantrom nebo jak ktere stoji okolo 6000 amd sou dobre procesory pro ty co nemaji tolik penez
nemít výkonný procak v patici 775, asi bych po i5ce šmatnul, a to i z důvodu že používám SLI a desky s p55 podporu sli mají.... výkon je velice solidní za slušné peníze ...
zamilovanostINTEL...
V tom aby se čert vyznal
já těmto věcem vůbec, ale vůbec nerozumím.......ale je to drsný
vystacim si zatim teda s tim co mam
Má pravdu ten chlapec ;-) ....a plně souhlasím AMD nemá v mainstremu konkurenci a nikdy mít ani nebude....a v poměru výkon/kvalita/!!!CENA!!! pro běžné uživatele bohatě stačí AMD. Těch několik K za produkty od INTELU je jen za jejich značku, protože u jednotlivých řad je výkon rozdílný jen o několik málo bodů či procent v porovnání AMD/INTEL . Což běžný uživatel ani při běžném hraní her a užívání PC nepostřehne.
zní to dobře ale jake to bude vpraxi
Moc peknej clanek 5/5
Nebo taky jenom uznale kývete hlavou jako já ? :-)
Odmietam citat clanky o novych procakoch...clovek si kupi novinku za kur...penaaze a za chvilku je tu lacnejsia varianta....potesi ne???
akorat by sem mohli davat neco po cem by mi nebylo smutno ponevadz tohle aj nikdy mit nebudu :-D
celkem nice ..ale moc grafu :D ...5*
technika jde do predu hry taky ale stejne starsi hry jsou lepsi
mohli jenom napsat ty GHZ a je to ne :D
takovyhle procaky by mi stacily davam jim 6 z 5:D
Opravdu zajímavý článek. Pěkný grafy. =D
čo všetky tie písmenka a číslice znamenajú... kašľať nato hlavne že ide PC.. načo nejaký 5-10 jadrák nové hry stoja za *****
o cem ten clanek je?
myslím že plno lidí nechápe o co jde,ale takovy procesor by se mi určo hodil
Nadpis mluví za vše... AMD/ATi/ASUS (všimli ste si těch 3 Á?? :D)= nejlepší procesory/grafiky/ základky... Já Intelu moc nevěřim, iNvidia do všeho cpe PhysX a stejně to je k ničemu, kloudně to využije jen Mirror´s Edge... 3x ať žije Aliance 3 Á :) :D :D ROFL lol lol
v ankete jeste chybi i7 procesory jinak docela gut. xD
Když votom víte hovno tak radši zmlkněte...
kdybych mel prach tak do toho du
vypada to velice zajimavě,ale ta cena :-)
ja bych spis bral AMD...AMD je proste lepsi
velide dobré přiblížení procesorů
tak ten by se hodil
jo s timhle procakem absolutne souhlasim :)) 5 /5
možná že bude lepší než ty starý..ale pokud bude drahá..tak ať se propadne..:_d
celkom zaujimava novinka...konecne nejaky kvalitne rozpracovany clanok
Ja podpořím AMD.Proč? Protože jejich procesory jsou na hry dostačující a levné.Představ te si že AMD skrachuje a zustane jen Intel.Kolik asi bude stat procesor od INTELU ktery tet stojí dejmetomu 4 tisíce? Vsádím se že klidně si daj cenu 8 tisíc.Proč ne, když není konkurence.Doufám že se zamislíte nad mím komentářem, jinak si nachystejte peněženky.
Co se týče mě, jsem pro Phenom x4. Cena/výkon nesrovnatelně lepší než i7. Co se týče i5, možná v tom je budoucnost. Pač by to mohlo bejt pro většinu lidí cenově dostupný. Stejně, AMD je pro mě lepší :P
mat ho tak na MB
Konečně něco co jde kupředu i pro méně majetné
ten chci xD
moc pěknej članek, klobouk dolu před autorem
Mám radši AMD, takže volba by byla jasná i kvůli ceně...
co to :D tak to je teda nice no
hezky grafy. Ale moc dlouhý na čtení. Jinak Nvidia + Core i7 rulezz
bracha je nekdy dost silnej:))
Hezká reklama na Intel.......ale na howno...
Já sám mám processor AMD ale nechápu jak někdo muže říct že AMD je lepší když intel je o hodně dál než AMD ...až budu kupovat novej komp tak nerozmýšlím a volím nejlepší kombinaci(Intel,Nvidia,MSI) jinak good článek dávám 100%
To už je teda trochu moc na podporu Intelu ... podívejte se na poměr cena výkon a doporučuju schlédnout nějaké víc regulerní testy obzvláště v hrách, zjistíte že za ohodně menší peníze dostáváte nepatrně nižší výkon od AMD. Pokud chcete jen hrát a radi ušetříte nějakou korunu tak jedině Phenom II.
tak to vubec nerozumim tohle je pro me spanelska ves.me staci ze ta seda krabicka hraje:)
je to good článek
ale kazda znacka je dobra sice Intel je drahsi ale aj AMD je dobre
Já měl vždy AMD a u AMD vždy zůstanu =o)
už se těším až bude doma
dobrej vykon
plně souhlasim s warpem.
super
pěkné pěkné:D
NEvím no.. jsou na trhu i lepší..
hned si ho koupim
Mám radši AMD, takže volba by byla jasná i kvůli ceně
pekny informativni članek ...
to chcu.. :-)
A ty rozlišení, v kterém jsou ty hry testované ... :P
nevim ja mam ted AMD xD a zatim slape xD
myslím, že každý výrobce má své příznivce.. někteří rádi taktují, jiný raději ušetří..
ne
na hry je lepší AMD bych řekl
to jako fakt
Zajmavy davam 5
Nic moc radeji phenoma :-)
clanek co ty lidi nevymyslej aby videlaly
teď už člověka budou zajímat jen ceny
super good hmm to mit.
Také to odpovida i ceně za malo pěněz malo muziky
tož ten je fakt good nevíte kolik stojí? a jinak za 5* good
peknej ale taky mam rad raci ADM
Ja bych ho zase neprecenoval...
mazec urcite koupim...
ale nechce se mi na to kupovat zakladovku:D
to bude asi mastny
bych chtel
tyhlety intelacke prociky se nehrabou na AMDckovske highendy ani mainstreamy cenove to vychazi vzdy vyhodneji pro AMD :-)
podle mne je lepsi AMD
Corei5 je nejlepší dobrý článek
good game vsichni to zkuste
Tak ten já mužu
intel je moc drahy amd je levnejsi u intel se plati jen za znacku
chtelo by to vyměnit větší část kompa
teď už člověka budou zajímat jen ceny
SUPER
BOMBA
Intel ste vede a bude na spici
Mno ešte na to niekde nahrabať
Keby na to mam tak to berem xD.
tomu
Mazák to bude, ale jen v ceně.. počítám že takovech 30 klacků ty socky za to chtít budou, takže AMD 4 all
Clanek me nejak nazaujal
Super!!
docela dobré potvurka 4z5
AMD jsou lepsi
Nádherný článek ,hodně zajimávý,už se těším až si ho koupím,výměním ho za starý...
a co tak atari alebo pp06
tak to je luxxus
tak hned bych bral
todle je pecka uz setesm na zari
zajimavej clanek...kez bych mel aspon na neco prachy
mám prostě radči AMD
nechtelo by se mi to lustit
zase sou dal
stacilo by do mojeho pc
intel to všem este ukáže !!
radsi phenom :)
CAJK jako vypada fkt c pohode
ten by se mi hodil
no jo no tohle by se mi siklo :D
jeste ze prej tomu rozumim:P
procesory Intel jasne nejlepsi
takový procesor by mi stačil
mít takový procesor to by bylo fakt good
NEhalemům můžeme bez obav věřit... Obzvláště na poli mainstreamu je považuji za krále
a pekne draha
skoda ze je to tak drahy jinak bych ho uz mel doma
tak ten bych bral vsema 20ti
dobrí porcák
Radsi Phenom II, protoze v cena/vykon i5ky drti na cely care...
mám radši amd, intel se mi prostě nelíbí
hm 5/5
do phenomu
!
Tu si musim koupit
velmi povedeny clanek...
kolonel1