Většina hráčů jistě uzná, že užít si kvalitní hru bez zvukového doprovodu v odpovídající kvalitě řadě her ubere dost podstatnou část atmosféry. Ať už máte doma někoho, koho by hlasitý zvuk rušil, nebo vlastníte například nějaký herní notebook, jehož reproduktory nejsou na top ozvučení stavěny, určitě využijete kvalitní headset a jelikož jsme dostali možnost vyzkoušet nejnovější zařízení od firmy HyperX, podíváme se dneska na něj.
Pokud neznáte společnost HyperX pak vězte, že se jedná o divizi společnosti Kingston, tedy známého výrobce pamětí. Tato divize je zaměřena na vývoj špičkových zařízení pro hráče, ať už se jedná o rychlé disky, paměti, podložky pod myš nebo právě herní sluchátka. Značka HyperX je také sponzorem řady progamingových akcí v čele s Intel Extreme Masters. Tolik k představení značky, se kterou jsme tady na Gameparku měli již několik soutěží a nyní již na samotná sluchátka.
Herní headset Cloud 2 je, jak již název napovídá, druhá generace úspěšného headsetu, která přináší řadu vylepšení. Předně se podíváme, co najdete v designově povedené a velmi pevné krabici. Krom samotných sluchátek a odnímatelného mikrofonu je to USB ovladač, skrze který můžete sluchátka připojit k PC. Sluchátka samotná mají metr dlouhý kabel a ovladač je připojen dalšími dvěma, což dává úhrnem pěkné tři metry. Samozřejmě můžete sluchátka napojit k PC napřímo pomocí standardního jack konektoru, ale tím se ochudíte o některé funkce, o kterých si povíme za chvíli. Dále v krabici najdete náhradní sluchátkové krytky z jiného materiálu, redukci na dvoujackový stereo konektor použitý například v letadlech a taštičku na přenášení všeho zmíněného. Kvalita zpracování jak samotné krabice tak jejích obsahu je opravdu příkladná a na první dotek poznáte, že v ruce držíte něco lepšího. Až by nám bylo celkem líto krabici vyhodit.
Sluchátka jsou vyrobena z kvalitních materiálů, což dokazuje hlavový most vyrobený z hliníku pokrytý paměťovou pěnou, která se perfektně vytvaruje dle povrchu vaší hlavy a nikde netlačí ani po mnohahodinovém hraní. Drobnou poznámkou je poměrně malý rozsah roztažitelnosti sluchátek a lidé s extrémně velkou hlavou mohou mít problém, ale většina uživatelů to ani nepozná. Kryty sluchátek jsou vyrobeny z měkké koženky vycpané také pěnou a na rozdíl od některých jiných sluchátek nezačnou po hodině nepříjemně tlačit. Pokud vám nebude materiál ušních klapek vyhovovat, můžete je vyměnit za jiné, pokryté semišovým povrchem. Vybere si tedy každý. Otvor pro odpojitelný mikrofon je zakryt vkusnou gumovou krytkou, takže při nepoužívání není skoro vidět a nedostane se do něj prach. Mikrofon samotný je připojitelný přes jacku podobný konektor a je umístěn na ohebném drátu, jehož zpracování je asi největší slabinou celého zařízení a uvidíme, jak dlouho vydrží i při jemném zacházení. Jinak se zpracování nedá vytknout nic a za své peníze dostanete opravdu prvotřídní kvalitu. Trochu je škoda hodně viditelných drátů propojujících sluchátka skrze hlavový most. Pokud by byly nějak integrovány, vzhledu by to ještě více pomohlo.
Přítomnost standardního jack konektoru zajišťuje, že sluchátka je možné připojit jak k PC, tak k mobilním telefonům, tabletům i dalším zařízením a také k ovladačům PS4 a Xbox ONE (zde je potřeba koupit speciální microsoftí redukci), kde je rovněž zajištěna podpora mikrofonu. Připojení PC probíhá standardním zapojením do USB slotu a není nutno instalovat žádné ovladače nebo doprovodný software, což je výhoda i nevýhoda v jednom. Výhodou je, že není nutnost instalovat nepoužitelný a velký software, ale na druhou stranu nějaký sympatický prográmek na vyladění poslechu by neuškodil. Sluchátka tedy fungují hned a automaticky. USB ovladač v sobě obsahuje virtuální 7.1 zvukovou kartu a dokáže tedy do sluchátek emulovat prostorový zvuk. Zapnutí 7.1 emulace se provádí tlačítkem na ovladači, které se hezky červeně rozsvítí a integrovaná karta začne pomocí míchání levého a pravého kanálu vytvářet dojem prostorového zvuku. Dojem není špatný, ale je to především pro efekt a hlavní funkcí 7.1 zvuku je vše zesílit a udělat zvuky více výrazné. Když už řešíme ovladač, tak obsahuje další dvě dvojice tlačítek pro přidávání hlasitosti ve sluchátkách a pro nastavování hlasitosti mikrofonu, což se při hraní velmi hodí. Mikrofon můžete také zcela vypnout bočním mute tlačítkem.
Zvuková kvalita doznala oproti první verzi Cloud řadu změn směrem k lepšímu. Podporované frekvence sahají od 15 do 20 kHz, díky své konstrukci a integrovaným funkcím slušně tlumí okolní hluk a zaručuje křišťálově čisté nízké, středí i vysoké tóny společně se zesílenými basy. Ne nadarmo mají sluchátka HiFi certifikaci. Subjektivně hrají sluchátka opravdu dobře, a i když nejsem žádný hudební specialista, tak kvalita zvuku ve hrách byla skutečně skvělá. Například při spojení s Elite Dangerous, na které brzy přineseme recenzi, si můžete užívat všech zvuků, které se v jinak tichém vesmíru objeví společně s perfektním ambientním hudebním podkresem, aniž by vás rušily zvuky okolí. Oddělitelný mikrofon obsahuje funkci automatického potlačení okolního šumu a také ozvěny, takže se vám nestane, že byste ve sluchátkách slyšeli několikrát sami sebe.
Zkušenosti s vytvářením první verze se rozhodně projevily, a pokud hledáte lepší sluchátka k PC a nejste vyloženě hudební znalci, kteří poznají rozdíl jednotlivých úrovní zvuku, určitě neprohloupíte, pokud HyperX Cloud II minimálně nevyzkoušíte. V prodeji je najdete za cenu kolem 2 700 Kč a za své peníze dostanete slušnou kvalitu. Vybírat si můžete z kombinace šedo-černé, rudo-černé a měla by být dostupná ještě růžovo-bílá.
Co hodnotíme pozitivně?
- Kvalitu zvuku
- Třímetrový kabel
- 7.1 zvuk, byť se jedná pouze o emulaci
- Možnost připojit i k zařízením bez USB
- Prémiové zpracování a pohodlí
- Ovladač
- Připojení bez nutnosti instalace
Co naopak hodnotíme negativně?
- Hůře zpracovaný kloub mikrofonu
- Chybí obslužný software pro ladění (ale to je pouze malá výtka, někdy spíš výhoda)
- Kratší možnost nastavení hlavového mostu
Medián čisté české mzdy = 15 000 Kč. Sluchátka stojí 3 000 Kč. Někde bude chyba