House flipper je vcelku nevšedním herním počinem, jež zároveň nabízí poměrně dobrou příležitost odreagování. A jak tomu často bývá, i tentokrát nevšední počin pochází z nezávislého studia. Co je tedy cílem hry od polských autorů Empyrean?
Staneme se šikovným kutilem, který si na své živobytí vydělává poctivou řemeslnou prací. Hned z kraje se vypravíme do svého malinkého domečku, kde na notebooku už čeká několik e-mailů, každý představuje jednu potencionální zakázku. Vybereme si, co chceme a vrhneme se rovnou do práce. Klienti nám zpravidla nechají prázdný dům a my tak máme zcela volný prostor pro práci.
Pak už jen zbývá naklusat do cílového domu a začít plnit zadané úkoly. Někdy budeme jen vytírat, jindy přimontujeme nové topení nebo vymalujeme některý pokoj. Splnit je třeba pouze 70 % úkolů, pak si můžeme v klidu odkráčet s penězi v kapse. Pokud však chceme plnou platbu, budeme pochopitelně muset také vše splnit. To je užitečné, protože pokud nás některá činnost skutečně nebaví, můžeme se jít z velké části vyhnout.
Ačkoliv zakázky budeme mít k dispozici po celou herní dobu, slouží spíše jen jako podpůrný systém vydělávání peněz. Ta pravá zábava totiž spočívá teprve v koupi vlastního domu. Vybereme si tedy ze zhruba dvaceti nabízených příbytků, a po uskutečněné koupi se můžeme rovnou vydat dát stavbu do pucu. Zatímco u zakázek nás hra navigovala skrze úkoly, ve vlastním domě máme zcela volnou ruku. Obvykle je potřeba udělat mnohem více práce, než u nějaké té zakázky. Záleží také na onom domě. Zatímco jeden dům má zničené omítky a je zamořený šváby, jinému pouze chybí pár topení a nábytek.
Ačkoliv osud domu je pouze na našem uvážení, musíme mít na zřeteli, že jej budeme opět prodávat (samozřejmě za vyšší cenu). Jelikož ale pracujeme v ne tak velkém městě, je zde jen 12 potencionálních kupujících. Máme tu například seniorskou dvojici, mladou rodinu či samostatného pracujícího muže. Už jistě tušíte, že každý z nich bude mít zcela jiné požadavky na svůj vysněný dům. Samozřejmě jsou zde některé společné rysy a špinavý dům sníží možnou cenu u každého, ale například jeden zájemce si přeje dvě ložnice, zatímco druhý dvě ložnice označí za zbytečný luxus. Jeden zájemce chce často vařit a tak ocení moderní spotřebiče a velkou kuchyň, nevařící člověk pak označí moderní kuchyň za naprostý přežitek. Když jsme s domem spokojeni, dáme dům do aukce, kde se k němu vyjádří každý ze zájemců. Řeknou s čím jsou spokojení, s čím nespokojení a následně nabídnou cenu. Cenu lze ještě usmlouvat na trochu vyšší sumu. O čím víc si ale řekneme, tím menší šance je, že se nám to podaří prosadit. Abychom nemuseli náhodně hádat, co by většinu zájemců mohlo zajímat, máme u většiny z nich podrobné informace o tom, co chtějí a co nikoliv. V podstatě tak můžeme tvořit dům i pro někoho konkrétního.
Podívejme se ale konečně na jednotlivé typy prací. Jako první se hráč naučí uklízet. Je třeba vyhodit staré harampádí jako jsou krabice, smetí, ale třeba i desítky prázdných láhví po studentech. Uvolníme-li si takto prostor, můžeme se pustit do čištění podlah, zdí a různých povrchů. K tomu nám poslouží smeták, který vše zvládne. Zapomenout pak nesmíme ani na vyleštění oken. Co se týče zdí, může být špína již natolik zažraná, že je třeba zeď přemalovat. V případě koupelny místo toho zase položíme nové dlaždice. Občas však v domě pobývali natolik akční lidé, že jsou ve zdech dokonce i díry. Pak je třeba je nejdříve zasádrovat.
Se zdmi si ale nakonec pohrajeme ještě o trochu víc. Lze je totiž zcela zbourat velkým kladivem, stejně jako postavit zcela nové. Nesmíme zapomenout ani na instalování nových zásuvek, záchodů či třeba topení. To vše uděláme šroubek po šroubku, kdy nám hra zvýrazní určité místo a my na něm jen podržíme tlačítko myši. Starý nábytek (ale třeba i auto v garáži) jde prodat a na jejich místo pak můžeme vložit cokoliv z široké nabídky produktů. Hráč má neustále k dispozici tablet s nabídkou mnoha produktů, ať už jde o postele, židle, stoly, lednice, umyvadla, dveře, ale třeba i kyblíky s barvou. Ačkoliv si lze třeba u konkrétní postele vybrat, jakou chceme barvu rámu či povlečení, hra v podstatě neřeší nakolik se nábytek k sobě hodí. Člověk zároveň získá užitečné zkušenosti i pro vlastní život, protože vidí, že hezká barva na obrázku neznamená, že bude slušet i konkrétnímu pokoji.
Zatímco zpočátku nám každá činnost trvá poměrně dlouhou dobu, s nabývajícími zkušenosti odemykáme nové skill pointy. Ty utratíme za jedno z možných vylepšení v každé oblasti. Například u malování si můžeme vybrat, zda chceme malovat větší plochu najednou, stejnou plochu rychleji nebo ušetřit veškerou barvu při malování již zcela nabarvené plochy.
Pravdou je, že předělávání domu má své velké plus. Brzy totiž vidíte velké výsledky, což se u mnohé práce v reálném čase prostě neděje. Například když napíšu recenzi, odevzdám ji a nemám vyloženě pocit, že bych nějak hmatatelně ovlivnil svět kolem sebe. Stejný pocit zažívá velké procento lidí. Naopak když člověk pracuje na chátrajícím domě, tak ve hře je už po pár desítkách minut z naprosté trosky nádherný domov. Člověk před sebou vidí výsledek, vidí hodnotu, kterou vytvořil vlastními rukami. Až po čase začne člověk uvažovat, zda by něco podobného neměl dělat i v realitě. Nenechte se ale stejně jako zmást jednoduchým namontováním čehokoliv. Můžete sice nabýt pocitu, že jste odhalili, jak jednoduchá montáž ve skutečnosti je, ale pokud to zkusíte v reálu, zjistíte, že hra skutečně silně zjednodušuje. Osobně jsem se na počest špičkové herní montáže rozhodl vyřešit vlastní toaletu, která občas trochu protéká. Vždyť ve hře jsem zašrouboval jen pár šroubků, vyměnil součástky a zase zašrouboval, oč to může být v realitě horší? Jeden by se ale divil a tak po celodenní práci a nových součástkám za 600 korun, mi záchod protéká ještě dvakrát tolik.
Co se týče zpracování, hra lehce pokulhává. Hudba je až příliš nevýrazná a ani grafická stránka není nic moc. Ne, že bychom se tomu mohli příliš divit, vždyť autorské studio má jen devět členů. Ve výsledku je House Flipper bohužel i poměrně stereotypní záležitostí, která je vhodná spíše k jiné činnosti, jako je třeba sledování televize. Uznejme však, že cena necelých 17 euro (cca 440 Kč) taktéž není vysoká. K dispozici již je i Apocalypse Flipper DLC Pack zaměřený na nukleární hrozbu. Budeme tak stavět protiatomové kryty se vším vybavením a zásobami. I tak od nás však dostává 70 % za slušnou originalitu.