Nejen recenzemi herního softwaru živ je redaktor. Tentokráte se podíváme na zoubek i hernímu hardwaru a to v podobě 27″ herního monitoru ViewSonic Elite XG270QG. A co je na něm kromě velké úhlopříčky tak zajímavého? Spojení vysokého rozlišení 2560 na 1440 pixelů, frekvence 165 hertzů a ceny atakující dvacet tisíc korun.
Už prvotní seznámení s monitorem při předání od kurýra je překvapivé. S úhlopříčkou dvacet sedm palců se nejedná o žádného kancelářského drobečka, monitor je však vsazený v polystyrenem vypolstrované krabici o velikosti středně velkého psa. Může za to masivní kovový stojan, tvarovaný do písmene T s nenápadným, přesto elegantním, stříbrným nápisem ELITE na pravém rameni. Dopředu tak doporučujeme změřit i hloubku hráčského stolu, protože jen stojan má přes dvacet centimetrů od přední hrany až po nosný pivot v zadní části.
Daň za prostor je však vyvážena velmi dobře zpracovaným nosným kloubem. Po snadném nasazení monitoru do něj jediným nacvaknutím lze ovládat výšku monitoru, jeho náklon a otočení až do vertikální polohy jediným prstem. Oproti kovovému stojanu je zbytek monitoru usazen do plastového pouzdra. Díky úzkému rámečku není lacině vypadající plast na první pohled vidět, ale spodní hrana monitoru je téměř dva centimetry vysoká a nelichotivý kontrast matného hrubého plastu vyniká na první pohled, protože je tak jen pár centimetrů nad hranou kovového stojanu.
Součástí balení jsou také dva odnímatelné postranní štíty pro nerušené hraní na profesionální úrovni, i když je monitor dalšího hráče jen pár centimetrů vedle toho vašeho. Pokud však hrajete jen z domova, nejspíš zůstanou zabalené v krabici navždy, což je pořád lepší varianta, než kdyby byly k monitoru neoddělitelně připevněné. Povrch displeje monitoru má navíc matnou úpravu, takže štíty nevyužijete ani jako stínítka.
Obecně zadní strana monitoru je neméně zajímavá než samotný displej. Kromě zdířek a středového kloubu je zde totiž hned několik překvapení. Jedním z nich jsou dva gumové držáky na kabely klávesnice a myši. Kabely od herních periférií můžete společně s DisplayPortem a zdrojovým kabelem protáhnout otvorem ve stojanu monitoru a mít je tak všechny přehledně vedeny až za monitorem. Na levé straně monitoru je zas ukrytý háček na sluchátka. Kromě toho je na zadní straně vyústění dvou reproduktorů o výkonu dvou wattů. Nejedná se o žádný extra kvalitní zvuk s relativně dobrými výškami a téměř nulovými basy, ale jako zastoupení doby, kdy nechce mít hráč na uších sluchátka, bez problému postačí.
Zajímavým doplňkem je RGB šestihran na zádech monitoru. Ten doplňuje ještě sada LED diod ve spodní hraně monitoru. V nastavení displeje lze nastavit barevné schéma podsvícení stěny za monitorem a pod ním. Funkci Ambilight pro podvědomé rozšíření obrazu, jako to mají některé televize, však od podsvícení monitoru ViewSonic Elite XG270QG nečekejte. Jde pouze o efekt několika barevných škál, který lze v ovládání monitoru vypnout.
Obecně ovládání monitoru je vyřešeno velmi intuitivně. V menu monitoru se pohybujete analogem umístěným na středu spodní lišty, jeho stisknutím akci potvrdíte. Další tlačítko slouží k návratu zpět a třetím tlačítkem monitor natvrdo vypnete. Velmi uživatelsky příjemná funkce je možnost navolení funkce pro tlačítko zpět, pokud zrovna není vyvolané menu. Defaultně je nastaveno pro zapnutí/vypnutí filtru modrého světla, které jsem osobně s povděkem ponechal a často využíval.
Co se týče připojení, je ViewSonic Elite XG270QG osazen dvojicí konektorů: DisplayPort a HDMI. Zdířka HDMI standardu 1.4 je sice nejběžnějším typem připojení, ale počítejte u ní s maximální obnovovací frekvencí 60 Hz. Pro využití maximální frekvence 165 Hz a odezvy pod 1 ms je potřeba připojit vaše PC přes DisplayPort. Kromě zdířky pro drátová sluchátka v podobě klasického 3,5 mm jack jsou na zadní straně další tři porty. Ty slouží k připojení USB 3.0 periférií a o jejich komunikaci s PC se stará další zdířka pro kabel USB-B 3.1. K monitoru je dodáván jak DisplayPort kabel, tak i USB-B kabel. HDMI kabel v balení nečekejte.
IPS displej o úhlopříčce dvacet sedm palců má opravdu krásné a věrné podání barev. A teď nemluvím jen o hrách, ale také při práci ve Photoshopu, kde zobrazené barvy opravdu odstínově seděly vytisknuté realitě. Za to může 98% pokrytí prostoru DCI-P3 a 10-bitová hloubka barev. Majitelé herních karet od společnosti Nvidia jistě ocení technologii G-SYNC, která synchronizuje vysílaný obraz s LCD monitorem bez hrozby lagů, jako je tomu u zapnuté funkce V-SYNC.
Co bohužel displeji i přes mnoho pozitiv chybí, je podpora HDR. S kontrastním poměrem 1000:1 a jasem 350cd/m2 by se funkce HDR hodila jako sůl. To ale poznáte hned po prvním zapnutí, kdy vás oslní nenaškálovaný monitor a bude vám trvat několik dlouhých minut, než si vytvoříte profil, jehož nastavení vám bude vyhovovat. Jakmile si vše nastavíte a uložíte pod jedním z profilů, je jejich přepínání jednoduché na pár pohybů ovládacím analogem.
Dalším negativem vzhledem k narůstajícímu využití USB-C v elektronice je absence zdířky právě s tímto nejnovějším profilem. Jinak se ale monitor ViewSonic Elite XG270QG povedl. Se svými parametry a RGB podsvícením nabízí efektivní i efektní stroj. Pokud oželíte pár vychytávek, jako jsou zabudované reproduktory, držáky na sluchátka a na kabely a velmi kvalitní kloub pivotu, můžete na trhu najít monitory s podobnými parametry a nižší cenovkou. ViewSonic svým designem ale jasně cílí na hráče, kteří kromě nadprůměrných technických parametrů očekávají od monitoru i neotřelý design. A ten monitor ViewSonic Elite s RGB podsvícením, masivním stojanem a kovovými doplňky rozhodně má.