Gigantic vyvinuli v americkém nezávislém studiu Motiga (ofiko stránky studia zde). Jelikož kromě jejich dnes recenzovaného díla není nikde památky po žádné jiné hře, zřejmě se jedná o jejich vůbec první počin. Ačkoliv se u nezávislého studia málokdy dočkáme opravdu kvalitní grafiky, zde tomu je jinak. Čeká nás krásné a nápadité kreslené prostředí, ale radost pohledět je i na nejrůznější efekty, byť by to bylo pouhé šplouchnutí vody.
Hra rovnou začíná malým překvapením. Úvodní tutoriál je totiž zcela povinný a ani z části se nedá přeskočit. Autoři k tomuto kroku ale mají dobrý důvod. Systém bitvy je totiž nezvyklý a hráč tak pro pochopení potřebuje o něco více času. Sám jsem koncept plně pochopil asi až 20 minut po skončení tutoriálu. Ani ten tak není vše říkající. Vám naštěstí postačí přečíst si několik dalších řádků a vše důležité budete znát.
Začněme ale pěkně od základu. Vybereme si jednoho z hrdinů a naskočíme do arény, kde proti sobě stojí dva týmy. Ať už hrajeme PvE nebo PvP, naším cílem ne získat pro naše mužstvo rozhodující body. To lze učinit zabitím kteréhokoliv soupeře. Ten se sice za asi 15 vteřin narodí znovu, ale body nám již zůstanou. To je také důvod, proč vždy musíme vzít nohy na ramena, jakmile máme málo životů. Nechceme přece soupeři dávat body zadarmo. V aréně také najdeme stanoviště, na kterých lze během male chvilky vyvolat některé ze spřátelených zvířat. To pak zůstává na místě a hráčům poskytuje bonusy. Na výběr je hned z několika druhů. Některé bytosti dokáží automaticky léčit spojence, jine zase útočit na blízké nepřátele. Tyhle tvory jde dokonce povýšit na novou úroveň, takže svou práci pak odvádí o něco efektivněji. Zatím by se zdálo, že čím více podporující zvířat máme, tím lépe. To ale neplatí stoprocentně. Soupeřův tým totiž získá body také za zničení našeho podporujícího tvora, takže je dobré jich vytvořit tolik, abychom je stihli bránit.
Gigantic je specifický v tom, že každý tým má na základně obří zvíře. Jeden tým má bytost vypadající jako něco mezi orlem a lvem, druhý tým zase hada. Oba zůstávají na svých pozicích. A právě pro ně sbíráme zmíněné body. Jakmile jich našetříme dostatek, začne se odpočítávat čas, po kterém náš obr zaútočí na soupeřového giganta. Přesněji řečeno na něho jen skočí a dočasně ho paralyzuje, aby ho mohli zranit samotní hráči. V časovém limitu tak musíme uštědřit dostatečné poškození, abychom soupeřovému obru ubrali jeden život. Pokud to nestihneme (bránící tým nás rozmete), soupeřův gigant život neztratí a naše zvíře se vrátí zpět. Pokud se ale zadaří, poškodíme nepřítelova obra a ten ztratí jeden ze tří životů. I v tomto případě se náš obr vrátí na své místo a čeká, až našetříme další dostatečný počet bodů. Hra končí, jakmile ztratí i život poslední.
Zabíjení soupeřů či pouhá asistence nám poskytuje zkušenosti. S novou úrovní si pak můžeme vylepšit kterýkoliv aktivní skill, pasivní skill či dokonce základní útok. Ať už si pro vylepšení vybereme kteroukoliv schopnost, rozbalí se nabídka dvou možností a vybrat si samozřejmě lze jen jednu z nich. Jelikož žije hra rychlým tempem, na počátku má hráč trochu problémy pořádně si vybírat. Časem si ale možnosti alespoň zhruba zapamatuje a vše jde samozřejmě mnohem rychleji. Již jsme také nakousli, že různí hrdinové mají různé schopnosti. Každý má kromě primárního a sekundárního útoku také 4 aktivní schopnosti a jednu superschopnost. Superschopnost je naši nejmocnější zbraní, avšak je třeba ji nabít prostřednictvím pořádného boje.
Dohromady nás čeká 19 zajímavých hrdinů. Každý z nich je mimořádným kouskem. Máme tak možnost stále někoho prozkoumávat a dozvídat se nové věci o dalším nám ještě neznámém hrdinovi. Vývojáři jdou našemu poznání naproti a tak v menu hry je k dispozici seznam hrdinů s popisy jejich útoků i schopností. Že je popis málo? Pak zapněte speciální mapu, zvolte si kteréhokoliv hrdinu a vyzkoušejte jej v akci. Zvláště doporučujeme vyzkoušet toho hrdinu, kterého si hodláte zakoupit, abyste jej měli k dispozici permanentně. Máte-li raději videa, můžete se mrknout na oficiální Youtube kanál, kde jsou jednotliví hrdinové představeni ve vlastních videích, viz zde. Na rozdíl od podobných her zde musím ocenit, že si lze hrdiny prohlížet i při čekání na nalezení zápasu. Konečně tak nemusíme koukat do nicneříkající obrazovky! Aby nás hra někdy nenechávala čekat příliš dlouho na zápas, spustí klidně zápas jen 3 na 3. Můžeme to brát jako milé zpestření.
Jak již víte, Gigantic si v rámci free-2-play konceptu můžete zahrát zcela zdarma. A jelikož vývoj něco stojí, najdeme tu možnost vrazit do hry reálné peníze. Můžeme si také rovnou zakoupit prémiové balíčky a získat tak několik výhod. Za Starter Pack zaplatíme 10 euro, za což získáme 8 vývojáři určených hrdinů, 100 jednotek prémiové měny a nějaké další drobnosti. Pokud se vám to zdá být málo, možná zvolíte Ultimate Pack. Za 30 euro získáte všechny hrdiny, 100 prémiové měny, pár skinů či nějaký ten boost.
Hru hezky zpestřují karty. Každá z nich nám dá úkol do hry a jakmile jej splníme, získáme odměnu ve formě herní měny. Karet můžeme mít aktivních sedm, takže maximum je sedm úkolů najednou. Za herní měnu si lze koupit konkrétního hrdinu, díky čemuž jej získáme napořád. Nebudeme tak závislí na tom, kteří hrdinové budou zrovna k dispozici zdarma, protože to se občas mění. Zakoupit si lze také skiny nebo nové zvířata, jež pak vyčarujeme na obsazených stanovištích.
Pokud nemáte v lásce PvP, nevadí. Hra totiž nabízí také zápasy 5 na 5 v co-opu, tedy PvE. A pokud máte rádi podrobnosti, jistě si po své smrti rádi přečtěte, který protivník vás nakolik a čím vlastně zranil. Příště si tak na to můžete dát majzla.
Ať už máte Windows nebo Xbox One, Gigantic vás zajisté pobaví. Očekávejte lehce nadprůměrnou hratelnost, spoustu originálních hrdinů a skvělou atmosféru. Naopak neočekávejte příběh, nulovou stereotypnost či široké možnosti. Osobně mě hra bavila do chvíle, kdy jsem získal dva nejoblíbenější hrdiny. Pak jsem již pomalu začínal mít dojem, že se hraje stále to samé dokola. Vyzkoušejte a uvidíte sami. My titul hodnotíme na 75 %.
Tuhle hru jsem hrál a za mně mohu říci, že ačkoliv jsem hrál daleko lepší, a ze začátku mne tato hra nic moc neříkala, zůstal jsem u ní skoro týden. Po chvíli hraní vás to vtáhne do děje a nemůžete přestat. Jinak článek hodnotím velice pozitivně, hezky napsané a výstižné. Za mně plný počet. (100%)