Pokud si myslíte, že větší odvaz než sklízení kukuřičného pole a skákání v rytmu vrzání dveří zrezivělého traktoru neexistuje, asi jste už o sérii Farming Simulator v minulosti slyšeli. Nikdy však není pozdě na to, abyste se dozvěděli či zkusili něco nového, takže, pokud vám nic podobného dosud přes nos nepřeletělo, stále ještě máte příležitost se na den vžít do role neschopného farmáře, který si vzal svých pět švestek a rozhodl se dobýt svět. Sám to ale nezvládne a bude k tomu tedy zapotřebí vaší asistence. Tvůrci navíc konečně začali myslet i na ty z vás, kteří místo počítačů používají kalkulačky a her si tak dopřávají výhradně na konzolích Xbox 360 či PlayStation 3. Právě na tyto dvě platformy totiž nyní dorazilo nové pokračování, o němž si povíme v dnešní recenzi.
S touto sérií si v posledních několika letech pohazovala řada vývojářských studií jako se žhavým uhlíkem. Naposledy jej do rukou chytilo vydavatelské studio Focus Home Interactive, které se ihned poté rozhodlo předat vidle odpovědnosti studiu Giants Software. To už se sérií koneckonců mělo něco málo společného před třemi lety, kdy ji vyvíjelo pod dohledem BigSims.com. Nový Farming Simulator, který se dostavil na X360 a PS3, by se dal pravděpodobně nejlépe srovnávat s titulem Farming Simulator 2013, jejž si můžete pamatovat z října minulého roku. Ten se tehdy objevil na PC a Macu a jako obvykle sklidil obrovský úspěch především v Německu, kde jsou podobné simulátory považovány za herní božstva. Byli by však to samé schopni tamější fanoušci říci i o konzolové verzi?
Jestliže jste ještě nikdy v životě neopustili hranice velkoměsta, možná ani nevíte, co se tak zajímavého může v simulátoru podobného ražení stát. Abychom vás tedy uvedli, hodilo by se říci, že jde o hry, kde vám může obrovská pila useknout ruce při pozdravu, kde si kombajny stelou na vašich hlavách, jež následně nadšením vybuchují, a kde mají krychlovité balíky slámy tvar válce. A přesně tohle by se ve farmářských simulátorech dělo, kdyby se na ně nevrhla partička tvůrců z Giants Software, jež si usmysleli, že ježdění tam a zpátky s traktorem 24 hodin 7 dní v týdnu je mnohem větší zábava než sledování výše jmenovaných událostí, jež by navíc ani neměly absolutně žádnou šanci ovlivnit to, že je na obalu hry napsáno doporučení pro hráče už od tří let. Na projíždění se po identických drahách stále znova a znova už tu přece máme v záloze sérii Need for Speed a od této hry jsme tedy očekávali něco lepšího a zajímavějšího. V tom nás však vývojáři hluboce zklamali.
Alespoň ale víte, že všechno, co vám hra dovolí, záleží jen a jen na vás. Chcete traktor Raktor nebo traktor Baktor? Je na vás, který si koupíte, i když nakonec zjistíte, že potřebujete oba dva, neboť by se vám bez nich na trhu s obilím ostatní vysmáli, což přeci nechcete. Musíte jim samozřejmě dokázat, že máte mnohem větší pytle brambor než oni. A přesně to je náplní celé této hry. Plníte pytle, prodáváte je na trhu s obilím a vyděláváte peníze, až nakonec zjistíte, že už ani neexistuje nic dalšího, co by bylo možné koupit, a mír na zemi je moc drahý dokonce i pro vás, obyčejného farmářského burana ze vsi. Když se to ale vezme kolem a kolem, přesně takto zemědělství funguje i v reálném světě a ani usínání za volantem vašeho traktoru v něm není novinkou.
Dalo by se tedy říci, že položka realističnosti, která musí být u každého správého simulátoru, je zde odvedena na výbornou a můžeme ji považovat za splněnou. Titul je dokonce tak propracovaný, že vám dá šanci uvědomit si, že obyčejní farmáři svá pole také obvykle nespravují na vlastní pěst a že si najímají pomocnou sílu, pokud je zrovna jejich rodina úplně neschopná a nedokáže jim pomoci sama. Přesně 2% z celkové frustrace ze hry jsou díky tomu svedena do náruče umělé inteligence. Zbylých 98% je naneštěstí celý zbytek hry, takže nás tvůrci vlastně ani před ničím nezachránili a za svaté na bílém koni byste je rovnou považovat neměli. Teď už se ale vraťme k ježdění tam a zpátky, aby nám naše polu čirou náhodou neuschla a my nepřišli o úrodu, pole, traktor Raktor a poté i manželku.
Jednou z věcí, jež na konzolové verzi musíme ocenit, je ovládání. Na osobních počítačích se totiž jednalo o ďábla, před nímž jsme se bránili poléváním klávesnice svěcenou vodou, což bohužel nijak výrazně nepomáhalo. Je sice fakt, že se na konzolích hra ovládá stejně děsivě, ačkoli je třeba říci, že skládáme poklonu tvůrcům za to, že se jim povedo takovou porci tlačítek natlačit na jediný, úplně obyčejný gamepad. Ani sebelepší optimalizace však nezajistí to, že byste věděli, co děláte, až budete naštvaně mačkat veškerá tlačítka, jež máte pod rukama, za účelem vysypání nákladu na korbici právě zakoupeného autíčka. A nezlepší se to ani po stovce hodin strávených ve hře, po nichž už ale stejně nejspíše budete mít, pokud to vydržíte, o kolečko navíc, takže na tom asi ani příliš nezáleží.
Bezproblémů bychom si mohli stěžovat na absenci pořádného tutoriálu. Hoši z Giants Software se však alespoň snažili a ukázali se s drobnými příručkami, které vás sice nenaučí prakticky nic, i když budete mít pocit, jako kdybyste tuto hru ovládli a již vás v ničem nemohla překvapit. I když byste měli všechny tipy a triky zkompletované ve své hlavě z PC verze, stále s vámi hra bude dřít o asfaltovou silnici svým ovládáním, tudíž odsud ve výsledku neexistuje žádná schůdná cesta k tomu, abyste si hry užili. Pár těžších úderů do hlavy ale bude bohatě stačit k tomu, abyste se od duše zasmáli pokaždé, když vyořete myš. Pak už však bude stačit jen pár hrabošů k tomu, abyste vybouchli frustrací a disk se hrou hodili do mikrovlnky a nastavili teplotu tak, abyste měli jistotu, že již nikdy neznačí naděje žádných dalších lidí, kteří si mysleli, že bude hraní kusu nazvaného Farming Simulator zábava.
Je paráda, že vám někdo nabídne hru, v níž děláte přesně to, co byste dělali ve skutečnosti. Stojí o to ale vůbec někdo? Existují spousty simulátorů, jež na to jdou zábavnou cestou, a určitě by se dalo nalézt i pár takových, které si za místo účinkování hlavního hrdiny vybraly farmu. Nutit se do hraní a brát to jako povinnost ale není to, co po kvalitním kusu požadujeme. Vlastně to není ani obrovská hromada bugů, jimiž je celá tato hra proložena od začátku do konce, který v ní vlastně ani není. Pár komických momentů pro vytrhnutí z nudy naštěstí nabídne zdejší fyzikální engine, který se navrací k úplným počátkům 3D her. I s ním je ale tato hra pouhým utrpením zabaleným do krabičky s traktorem na obálce, kterou pro jistotu ani nedoporučujeme otevírat.
Potěšeni nebudete dokonce ani grafickou stránkou, jíž se podařilo z výkonu dnes již postarších nástrojů vyždímat jen jedinou kapku potu – až tak špatně se na Farming Simulator dívá. Vlastně by bylo mnohem lepší a zábavnější, kdybyste si tam, kde máte obvykle televizní obrazovku, postavili balík slámy. Ze stránky hratelnosti vás stejně ani jedna z věcí, jež budete sledovat, nezaujme o nic více, takže by šlo o soutěž grafiky, v níž realistická sláma bezproblémů překoná tu, která se nachází v samotné hře. A ani audio vás nijak zvlášť lákat nemusí. Dokonalé ticho je totiž podstatně lepší než vynucené vrzání nepromazaných dveří a bouchání ztrouchnivělých závitů uvnitř motoru vašeho traktoru.
Existuje řada lidí, kteří sérii Farming Simulator z celého srdce milují. Doporučujeme jim nicméně zůstat u PC verze, protože se na konzolích vše špatné ještě zhoršuje a vše ucházející padá do pekelných hlubin. Ať už prstem namíříme na hratelnost, herní náplň, ovládání nebo audiovizuál, žádná ze stránek této hry si pochvalu nezaslouží. Nechceme být ale přespříliš kritičtí, takže uznáváme, že se tvůrci snažili a upřímně je obdivujeme za to, jak se jim povedlo nacpat miliony kombinací z klávesnice na jediný prachsprostý gamepad. Konzolová verze hry Farming Simulator si od nás ale ani tak více než 20 % neodnese. Nad vyšším hodnocením ani nezačneme uvažovat, dokud nebude kompletně proměněn koncept hraní a dokud nás alespoň jedna z částí hry nenaplní pocitem, že nás hraní této série baví, i kdyby se mělo jednat o naprostou drobnost.
Všetky diely a zo začiatku to je ako tak zábava ( pre tých, čo majú radi farmu ). Postupom času je to samozrejme nuda a nezachránia to ani kúpa nových strojov.... Naštastie si do hry viete stiahnuť ďalšie veci, ktoré túto hru vedia urobiť veľmi zaujímavú, ale neprinútilo ma to ku kúpe a nikdy neprinúti.
má pravdu, začátek "farmování" je super,ale postupem času radost ze hry odpadá,bohužel.
Vypada to prekrasne :P
.....nojo, také jsem si Farming vyzkoušel a fakt mě to hodně bavilo, jenže jen do doby, než začal vypínat noťas po nastartování hry! A jak jsem si všiml na netu, nebyl a nejsem v tom sám. Podobné zkušenosti mají i další hráči. Škoda, jedna z docela dobrých her. Tak snad příště. :-))) *zm*
Jako hra je opravdu ze začátku skvělá, ale časem se omrzí a jak píše kolega, tak naštěstí jdou stáhnout různé módy a další blbinky.