Sony udělalo se sérií Everybodys opravdu velký úspěch, který se opírá o kombinaci několika pro široké publikum velmi atraktivních prvků. Jednak to je srandovní komiksová grafika s hopsajícími postavičkami, spousta obsahu v podobě vizuálního i funkčního vylepšování charakterů a samozřejmě hratelnost, kterou se podařilo skvěle vypilovat a zjednodušit, ovšem nikoliv na úkor dlouhotrvající hratelnosti. Stereotyp je to poslední, nad čímž byste u této série přemýšleli – jde hlavně o zábavu a té se hráčům dostává plnými hrstmi. Přitom je docela těžké to specifické kouzlo popsat, zejména pak u Everybodys Golf, který arkádovou formou ztvárňuje sport, jenž si mnozí spojí se starými zbohatlickými páprdy, kteří už nemohou běhat, a tak za nemalé peníze odpalují míčky na trávníku a pak za nimi chodí. Pokud máte o golfu podobnou představu, budete se hodně divit, jak atraktivně lze tento sport ztvárnit. Everybodys Golf 2 to dokazuje s novou vervou.
Stejně jako všechny předchozí díly, ať už na PSP nebo na Playstation, také Everybodys Golf staví na jednoduchém, nezměněném konceptu, který pochopíte bez tutorialu. Možná i to je důvodem, proč je série tak úspěšná. Když někdo může hrát golf, aniž by se musel složitě učit pravidla, za zkoušku to přeci stojí. A ta zkouška se většinou protáhne na neurčito. Abychom byli konkrétnější – ať už si nastavíte jakýkoliv mód, vždy stanete na hřišti, uprostřed obrazovky panáček s holí a míček na odpališti. Zásadní důležitost má ukazatel na spodu obrazovky, který bude při každém odpalu středem vaší pozornosti. Jakmile zmáčknete X, hybatel na ukazadlu se dá do rychlého pohybu. Je třeba ho zastavit na příslušné síle, kterou k odpalu potřebujete. Je jasné, že zpočátku to bude chtít pořádné rány, později si dáte spíše lehký ťukec. Zastavíte ho přitom opět stisknutím X, ovšem tím to ještě nekončí. Dalším stisknutím stejného tlačítka je nutné navolit přesnost. Tato kombinace sice nenabízí takovou škálu úderů jako na skutečném golfu, rozhodně je ale pořádně variabilní, určitě více, než se takhle z popisu může zdát. Nehledě na to, že nechybí ani pár vychytávek, jako třeba extra silná střela – to když se potřebujete posunout o větší kus dále. Takových je ale na jedno kolo jen omezené množství.
Jak se říká: v jednoduchosti je krása. Pro Everybodys Golf 2 toto úsloví platí stoprocentně. Nemyslete si ale, že se takhle diplomaticky vyjadřujeme o plytkosti hry. Přístupné ovládání a povrchnost jsou dvě oddělené nádoby. Autoři zvolili velmi dobře nastavený přístup, kdy hráči neustále pouští nové specialitky a detaily, které drží jeho pozornost. Mohou to být pouhé nuance, ale hratelnost i tak skvěle vylepšují a obnovují.
Opět konkrétní příklad. Když hrajete déle a slavíte úspěchy, brzy se vám otevřou nové obzory a možnosti. Zatímco zpočátku tvoříte celý proces střely pouze tlačítkem X, později se do hry dostane třeba i trojúhelník a kroužek. Pokud je stisknete při nastavování přesnosti, buď přidají nebo o něco uberou razanci. Proč to, když sílu ovlivňujete již v prvním sledu? To pochopíte při hře. Často se vám nepovede trefit ten správný okamžik a se silou nemůžete být spokojeni. Zmíněným způsobem se to můžete pokusit ještě zachránit.
Lze si vyhrát také se spiny, které dodají střele určité zatočení. Ty se ovládají pomocí d-padu a existuje hned několik typů. A jsou to právě spiny, které se budete muset nějakou dobu učit zvládat. Zpočátku nejsou příliš důležité a obejdete se od nich, ale doporučujeme cvičit je od samého začátku, protože zanedlouho přijdou výzvy, kde bez nich nedáte pořádnou ránu. Vůbec nejlepší je potom Super spin, jehož vyvolání ale žádá již slušnou prstovou ekvilibristiku a vystihnutí toho pravého momentu. Ani tím však možnosti nekončí, jsou tady ještě opravdové specialitky, jako Homing Ball, Rising Ball či Spiral Ball. Ty sice s opravdovým golfem už vůbec nemají co do činění, ale naučíte-li se je zvládat, budete mít s překonáváním nejrůznějších překážek vystaráno. Everybodys Golf 2 tak své herní mechanismy ve většinové míře opírá právě o inovativní ovládání, které je navíc návykové.
Na výběr je desítka dobře zpracovaných charakterů, přičemž právě oni slouží jako otvíráky k novým herním i ovládacím možnostem. Je třeba být věrný jedné postavičce a s tou budovat kariéru. Potom můžete po dlouhou dobu odemykat nové a nové vychytávky či předměty. Každý charakter má navíc různě nastavené atributy, například sílu, kontrolu, přesnost či spin. Ty se v průběhu času vylepšují a napomoci tomu můžete sbíráním vzácných předmětů, které se dají vyhrát na turnajích. Autoři si byli dobře vědomi, že se hráči budou chtít s postavou ztotožnit, a tak kromě nových holí nezapomněli také na lifestylové doplňky, jako je exkluzivní oblečení, pěkné účesy či luxusní auta. Ze svého svěřence prostě děláte po všech stránkách úspěšného sportovce a i tím hra dokáže až překvapivě bavit. Vylepšování vlastností postav je naopak zásadně důležité, jelikož některé pozdější turnaje, postavené na extrémních jamkách, nejdou odehrát bez pořádné síly či vycvičeného spinu. Mnohdy také pomohou speciální skilly, jež hráč získá prostřednictvím sběratelských kartiček.
Každý z desítky charakterů je opravdu hezky vizuálně prokreslen ve velmi specifickém komiksovém stylu. Potěší nejrůznější animace, které jsou unikátní pro každou postavu. Vůbec nejvíce ale táhne možnost vybraného svěřence protáhnout nejprve amatérskými a následně profesionálními žebříčky. Pokud hře opravdu přijdete na chuť a už jsme zmínili, že to není těžké, čeká na vás v rámci hlavní nabídky dvanáct okruhů k pokoření, což je záležitost na docela dlouhou dobu. Některá hřiště jsou ale převzatá z předchůdce a právě tady vidíme možná největší nedostatek Everybodys Golf 2. V některých ohledech působí jako recyklovaný první díl. Jistě, je tu i dostatek nových okruhů a počet jamek je dvojnásobný, změnil se také systém získávání předmětů i postup hrou, ovšem samotná hratelnost zůstává prakticky nedotčena. Ano, je stále stejně skvělá, ale poprvé to člověka posadilo hluboko do křesla, dnes už jen potěší.
Významně ale pookřál multiplayer a pokud něco, pak právě on je jednoznačným důvodem k pořízení Everybodys Golf 2. Je tu jak v ad-hoc variantě až pro šestnáct hráčů, tak v poněkud přízemnější, ale mnohdy stejně zábavném střídání se u jednoho PSP na kola. To by měl být podle nás standard u každé PSP hry, která to aspoň trochu umožňuje. V tomto případě se nám ukazuje, že jde jednoznačně o krok správným směrem – k hráčově libosti.
Grafika se oproti předchůdci viditelně vylepšila, ať už jde o přidání jásavějších barev, nebo pokrytí prostředí kvalitnějšími texturami. Animace postaviček jsou pak kapitola sama pro sebe. Pohled na statické obrázky je tak skvělý, ovšem i při hře zjistíte (pokud jste to nevěděli), že golf je dost statickou hrou, takže se tvůrci nemuseli zabírat plynulostí komplikovaných scén a mohli se soustředit na detaily. A to se jim podařilo stejně jako nahrání povedeného zvuku a hudby. Přestože je tak Everybodys Golf 2 v některých oblastech opravdu hodně podobný prvnímu dílu, rozhodně ho můžeme doporučit, protože je to pořád výborná zábava, tentokrát navíc i v hutném multiplayeru – 80%