Mickey Mouse se na plátně úplně poprvé objevil v listopadu roku 1928 v krátkém animovaném filmu Parník Willie. Mnozí lidé však ani netuší, že kdyby legendární tvůrce Walt Disney nebyl odmítnut jeho zaměstnavatelem v případě žádosti o zvýšení prostředků na tvorbu jeho animovaného sériálu Oswald the Lucky Rabbit, Mickey by ani nikdy světlo světa pravděpodobně nespatřil. Naštěstí se tak stalo a přítomnosti roztomilého dětského hrdiny si tak můžeme užívat dodnes. Dokonce se časem rozhodnul oprostit od televizních obrazovek a my jsme si tak za něj měli příležitost již několikrát zahrát v samých výborných videohrách. Naposledy šlo kupříkladu o sérii Epic Mickey, kvůli jejímuž druhému dílu tu jsme dnes. Nedávno se totiž objevil na osobních počítačích a my se rozhodli podívat na to, jak si na nich vede.
Titul Disney Epic Mickey 2: The Power of Two (v češtině nazvaný Disney Epic Mickey 2: Dvojitý zásah) vyšel původně již před necelým rokem na Xboxu 360, PlayStationu 3, Nintendu Wii a Nintendu Wii U. Po půl roce se pak ukázal i na kapesní konzoli PlayStation Vita. Z pohledu hodnocení si v recenzích hra nicméně nevedla ani zdaleka tak dobře jako první díl a ani po stránce prodejů nemohla originálu v žádném případě konkurovat, na čemž se každopádně vývojáři rozhodli zapracovat spolu s tím, jak pracovali na verzi pro PC. Povedlo si jim to každopádně, nebo je PC port ještě horší než původní hra na konzolích a tvůrci se jej rozhodli vydat spíše z donucení než kvůli tomu, že by se chtěli pochlubit hráčskému publiku tím, o kolik titul během těch 12 měsíců postoupil kupředu?
Dvojka se odehrává krátce po událostech prvního dílu. Městečko se zotavuje a světu se navrací jeho původní barva, kterou krátce předtím ztratil, jakkoli se tomu Mickey snažil zabránit. Moc dlouho však krásná idea šťastného života navždy netrvá. Děsivé zemětřesení totiž otřese všemi obyvateli a na scéně se znovu objeví starý známý Šílený Doktor, který však, jak se zdá, tentokrát hraje za stranu dobra. Zajíce Oswalda přiměje k tomu, aby šel s ním a postavil se nové hrozbě s ním po boku. Ortensia, Oswaldova přítelkyně, mu každopádně nevěří a s pomocí Guse, vůdce gremlinů, povolá do svého světa Micky Mouse, aby jim vypomohl. A to se také samozřejmě rozhodne udělat. S Oswaldem se následně spojí a budou to právě oni dva, kdo se pohádkový svět pokusí zachránit tentokrát.
Pokud byl Mickey Mouse, když jste byli malí, vaší denní drogou a neuměli jste bez něj svůj život představit, Epic Mickey 2: The Power of Two vám dočista učaruje. Navrací se v něm totiž všechny méně známé i doslova nezapomenutelné charaktery. O některých z nich jste možná ani nikdy neslyšeli, což ale neznamená, že byste si jich neužili stejně jako těch ostatních, protože je na nich poznat charakteristický rukopis Walta Disneyho, který se nezapře u žádného z jeho děl. Nadšená atmosféra zdejšího světa ve vás každopádně probudí vaši dětskou stránku i v případě, že máte pouze rádi animované filmy z jeho dílen. Zdejší fantastický svět totiž vyniká takovými věcmi, jako jsou kupříkladu velmi pěkné písničky či 2D ukázky podobající se vůbec prvním animovaným kusům, jež kdy byly vytvořeny. Jakmile vám ale Disney a jeho pohádky nic neříkají, budete v tomto vesmíru ztraceni.
Jestliže hrajete sami a nijak jste se neobtěžovali se sháněním si partnera pro nově příchozí kooperační mód zakládající si na spolupráci Mickeyho a Oswalda, můžete být v klidu, protože za vašeho kamaráda všechno oddře umělá inteligence a za dva vás nikdo nutit myslet nebude. Úplně sami na druhou stranu v tomto světě také nevydržíte, protože jsou mnohé překážky stavěné právě na spolupráci dvou postav a pouhý jeden sebespeciálnější charakter je nemá žádnou šanci pokořit. A na čem si zdejší hratelnost zakládá? Opět je vám do rukou vložen štětec a vy s ním můžete dodávat všemu či brát barvy ze všeho kolem vás. Objevit tak musíte cesty, kudy dále, což je naneštěstí dětinsky snadné a výzvu jako takovou je proto v této hře hledat zbytečné.
Při hře za Oswalda každopádně štětec v rukou nedržíte. Může ale dělat víceméně to samé jako Mickey svým dálkovým ovladačem, který máte vždy připraven po ruce. Právě hra za zajíčka a zároveň staršího bratra myšáka dodává druhému dílu na atraktivitě. Mickey jako takový se totiž nijak výrazně nezměnil a všechno zajímavé tedy musíte hledat u druhého z bratrů, který byl pořádně uveden teprve nyní, i když se v příběhu samozřejmě vyskytoval již naposledy. Oswald má hromady zajímavých schopností určených pro boj s nepřáteli i pro řešení mnohých hádanek rozmístěných všude kolem vás. Ideálním příkladem je „létaní” s pomocí jeho uší či házení bumerangu, jenž je ve skutečnosti jedna z Oswaldových rukou, za účelem získání předmětu v dáli či udeření protivníka, jichž se před vámi nachází spousta a vypořádat se budete muset s každým z nich.
Nesmírně zajímavou featurkou nového titulu je fakt, že může vyvrcholit hned několika různými způsoby na základě toho, pro co jste se rozhodovali v průběhu hraní. Dostanete totiž hned několik příležitostí k rozhodování o tom, jak se světem kolem vás naložit. Ve výsledku jde bohužel o téměř nicotné změny a nebudete tak nijak výrazně ovlivněni tím, když si při zmíněných volbách hodíte mincí a mozek necháte s klidem vypnutý. Při prozkoumávání světa byste však pozor dávat měli, abyste dokázali odhalit řadu fantasticky vypadajících kostýmků pro Oswalda a Mickeyho. Některé můžete nakoupit v městečku, jiné zase dostanete příležitost vyhrát v některé z mnoha miniher, ačkoli ve výsledku skončíte stejně u jediného oblečku, který se vám bude líbit nejvíce a z rukou už jej nepustíte.
K nalezení jsou ve světě ale i hromady dalších zvláštností, které si můžete vystavit do své sbírky. Konkrétně tu mluvíme o artworcích, modelech postav nebo třeba krátkých videích odhalujích záblesky z minulosti Disneyho studií. Ve všech případech jde o překrásné bonusy, bez nichž se však bezproblémů obejdete. Zaměřme se ale na zřejmě nejdůležitější novinku v rámci této série. Hraní ve dvou lidech sedících u jednoho počítače je rozhodně větší zábava, než když se do akce pustíte sami. Připravit byste si ale měli ideálně dva gamepady. Navzdory tomu, že se tvůrci o optimalizaci pro osobní počítače snažili, na výsledku to příliš poznat není a ovládání hry s myší a klávesnicí je hotovým utrpením. Nutnost vytáhnout z poličky gamepad se každopádně stále ještě překousnout dá.
Totéž si však nemyslíme o nutnosti smířit se s texturami, které vypadají, jako kdyby byly vytvořeny v roce 2000. Samotná hra možná vypadá skvěle a žádné námitky vůči ní mít nemůžete, každopádně na cut-scénách se vývojáři evidentně rozhodli ušetřit místo na disku, protože ve slibovaném rozlišení 1080p psaném v nastavení grafiky ani sebemenší náhodou nejsou. Na mladé hráče na druhou stranu zaručeně zapůsobí kompletní česká lokalizace se vším všudy. Kromě titulků si tedy hrdiny ze hry v češtině dokonce i poslechnete. Precizní práci odvedli také tvůrci soundtracku, jež se výborně uvedli už první výraznější písničkou plynoucí z úst Šíleného Doktora v momentě, když se snaží přemluvit Oswalda k tomu, aby s ním vyrazil čelem proti nebezpečí, čímž vlastně celá tato hra začíná.
Epic Mickey 2: The Power of Two se bohužel ani po roce na trhu v žádném směru nezlepšil a v mnoha směrech bychom PC verzi mohli dokonce považovat za ještě horší variantu toho, co vyšlo na zbylých platformách. Hlavně tímto výrokem poukazujeme na řady nových bugů, nevychytané technické problémy s grafikou a přišernou ovladatelnost při hraní s myší a klávesnicí. Na skvělou atmosféru, s jakou se jinde než u Walta Disneyho nesetkáte, však zapomenout nesmíme. Z naší recenze si tak titul odnáší 45 %. Rozhodně jsme od PC verze očekávali více, a pokud nejste Micky Mousem doslova posedlí, pravděpodobně do tohoto kousku nemá cenu příliš investovat a raději se podívejte do očí kupříkladu remaku legendární hopsačky Castle of Illusion Starring Mickey Mouse.
jo super :)