Společně se zakončením filmové trilogie úspěšného příběhu o Škyťákovi a jeho dračím příteli Bezzubkovi nám tvůrci z DreamWorks přinesli i herní adaptaci pod názvem Dragons: Dawn of New Riders. Vyjma PS4 verzi, kterou jsme měli možnost otestovat, si hru můžete užít i na Xboxu a Switchi.
S hrami na motivy filmů je obecně problém, že se buď moc drží filmové linky, nebo se jí naopak nedrží vůbec a nemají s filmem mnoho společného. Druhým problém je, že filmové hry jsou zpravidla sekány v co největší rychlosti a jejich kvalita je většinou hodně pochybná. Na Dawn of New Riders je od začátku vidět, že ambice byly trochu větší a že půjde o něco lepší titul. Autoři se šikovně vypořádali s tím, aby neriskovali, že s hlavními hrdiny filmů udělají něco nepatřičného a tak nám hned na začátku příběhu představují nového hrdinu i jeho draka. Tím hrdinou je Scribbler, který ztratil paměť a nepamatuje si kdo je zač a kde se na místě vzal a jeho přítelem se okamžitě stane čerstvě vylíhnutý drak Patch. Celou hru se příjemně pošťuchují a je vidět, že je to sympatická dvojice, ale na druhou stranu není třeba se s nimi nějak sžívat, protože nejsou tím hlavním, co hra nabízí.
S ohledem na to, že se jedná především o hru pro děti, je jasné, že nemůžeme čekat nějakou náročnou RPG hru se řadou prvků, ale spokojíme se s jednoduchou akční dobrodružnou hrou z pohledu shora, kde procházíte jednotlivé ostrovy, zkoumáte jeskyně a plníte jednodušší, ale i komplikovanější hádanky a fyzikální puzzly, je to takové jednoduché Diablo pro děti. Díky tomu je hra naprosto jednoduchá na ovládání a velmi brzy jsme hru hráli společně se čtyřletým synem, který nadšeně běhal s oběma hrdiny, sbíral kytičky a rozbíjel truhličky. Jako hra pro dospělého + dítě se jedná o parádní titul, na který se navíc moc hezky kouká. Samotné dítě ale občas může mít problém, protože některé logické hádanky vyžadují hlubší zamyšlení a to nemluvíme o soubojích s bossy, kdy některé jsou opravdovou výzvou i pro zkušenějšího hráče a je třeba si nastudovat, jak protivník útočí a které schopnosti použít.
V procházení příběhu můžete, a vlastně musíte, hrát za oba hrdiny. Mezi drakem a člověkem můžete dle potřeby přepínat a využívat jejich schopnosti. Lidský hrdina je především na fyzické souboje za pomoci meče, kladiva nebo sekery, ostatně je to pravý viking, zatímco drak umí plivat oheň, kterým propálí a aktivuje některé překážky a později i nějaké další schopnosti, jako je elektřina, kterou umí spustit jednoduché mechanismy, nebo ledový dech, který umožní přecházet přes vodu. Hra si přímo říká o kooperaci, jakou nabízí například LEGO hry, ale bohužel tu autoři nepřidali. Tím pádem občas poměrně trpíte, když se počítačově ovládaný druhý charakter zasekne někde o skálu, vleze přímo do nepřítele nebo zkrátka dělá něco, co nemá. V tu chvíli nevíte, zda se přepnout na jednoho nebo druhého a máte ovladače plné ruce. To se týká hlavně některých složitějších environmentálních puzzlů, kdy jedna z postaviček musí aktivovat spínače na jednom místě, zatímco druhá postava musí o kus vedle provést něco jiného.
Středobodem všeho je váš výchozí ostrov, který napadly nepřátelské jednotky a prvně je třeba jej osvobodit, abyste se později s vaším drakem vydávali na letecké výpravy na jednotlivé ostrovy v okolí. Bohužel letecké části, které mohly být velmi zajímavou částí příběhu, jsou ty nejhorší, protože pohled se najednou přepne do pohledu třetí osoby a ovládáte draka s hlavním hrdinou na zádech. Ovládání je bohužel tak toporné a nepřesné, že budete rádi, že dorazíte na místo a létání si užívat moc nebudete. Na každém z ostrovů je třeba vždy projít celou lokaci, vyřešit řadu hádanek a najít hlavního nepřítele, který ovládá chudáky draky a osvobodit je, protože stejně jako v poselství filmu, draci tu nejsou zlí, jen je ovládají zlí lidé. Jakmile jednotlivé draky osvobodíte, můžete je pomocí vikingského rohu tu a tam povolat na pomoc při těžkém souboji. To do hry přidává i trochu té sběratelské touhy vyzkoušet, co umí další objevený drak.
Hra nabízí i jednoduché RPG mechaniky, kdy během zkoumání ostrovů sbíráte různé suroviny, jako jsou různé druhy rostlin, které poté můžete využít na nákup různých lektvarů, které prodává známá postavička z filmu Astrid (která je nečekaně vždy a všude před vámi a neopomene vám to neustále připomínat), případně si můžete vylepšit zbraně a brnění u další známé filmové postavičky Tlamouna, kterého najdete na svém hlavním ostrově. Suroviny se válí skoro všude, ale když přijde na obchody, najednou zjistíte, že jich máte hrozně málo. Například léčivé lahvičky mizí ve velkém, protože každý zásah jich ubere rovnou několik, ale jejich cena u Astrid je hrozně vysoká, takže zpravidla jich máte jen pár. Při hraní jsme s prckem poctivě procházeli všechny lokace, hledali jsme všechny truhly a bonusy, ale i tak jsme při soubojích s bossy dojížděli na poslední lahev. Na to, že se jedná o hru pro děti, je to poměrně silný klacek pod nohy.
Po grafické stránce je hra dostatečně hezká na to, aby se líbila dětem a neurazila dospělé, draci jsou dostatečně roztomilí a prostředí detailní a různorodé na to, aby hra nezačala brzy nudit. A to je vlastně ten hlavní problém. Poté, co dítě začala hra bavit a ovládání mu začalo hezky jít, hra v podstatě z ničeho nic skončila. I když jsme procházeli všechny lokace, našli všechny truhličky a některé souboje jsme několikrát opakovali, za zhruba šest hodin hra skončila a zůstal jen smutný pohled syna, že je najednou konec. Je to škoda, protože jinak se jedná o velmi dobrou hru, se zajímavým prostředím a dobře vyváženými možnostmi.
Dragons: Dawn of New Riders je hra, kterou určitě můžeme doporučit, pokud máte mladší děti, které mají filmy Jak vycvičit draka rádi a pokud si chcete najít nějakou hru, kterou můžete hrát společně. Rozhodně nebude litovat a naše hodnocení hru řadí mezi ty lepší filmové hry. Navíc si umím představit, že si ji dítě zahraje i několikrát dokola. Takže do kina na draky a doma také :o).