Herní série Dragon Age si vydobyla mezi hráči své důstojné místo a i když leckdo může mít řadu připomínek, asi nemůže vyvrátit, že tato série patří k těm výraznějším a tak není divu, že na třetí díl v pořadí, Inquisition, se hodně čekalo. Za hrou opět stojí studio BioWare, které hru vydalo pod křídly Electronic Arts, což některé hráče trochu rozpaluje do běla, ale my si musíme přiznat, že nás to netrápí.
Příběh hry navazuje přímo na dvojku a výhodou samozřejmě je, pokud jste předchozí díl, nebo lépe oba, hráli. Jak jistě víte, zemi Thedas obývají, krom obyčejných lidí, také mágové, kteří mají samozřejmě výrazně lepší schopnosti a tak si někteří, především templáři, myslí, že je třeba je kontrolovat. To se mágům logicky nelíbí a vše vyústilo ve válku mezi mágy a templáři, která po dlouhém boji vyústí v setkání obou protistran u společného stolu. Bohužel na to zrovna někdo čekal a pomocí magické bomby zabil všechny přítomné vyjma jediného přeživšího – vás. Vy jste kupodivu vyvázli pouze s jedinou jizvou, která má shodou okolností stejně zelenou barvu jako trhlina na nebi, ze které začali na zemi vylézat démoni a jak se záhy dozvíte, tak díky této trhlině umíte trhliny zacelovat. Toliko stručně k příběhu, který vám samostatně asi nic moc nevysvětlí, a proto se doporučuje pořádně si nastudovat herní kodex a seznámit se se všemi reáliemi, které na vás hra sype. Pokud jste přeci jen předchozí hry hráli, naimportují se vám do hry rozhodnutí a volby z předchozích dílů. O tuto volbu nejste ochuzeni ani v případě, že jste předchozí díl nehráli a v tom případě můžete využít aplikaci keep, která vám umožní některé volby uskutečnit, jako byste si je přinesli z předchozí hry.
Váš cíl je tedy nasnadě, musíte zabránit konfliktu a navíc vyhnat potvory, co se valí do světa. Za tímto účelem musíte složit inkvizici, odtud tedy název hry, a všechny sjednotit buď silou, nebo diplomacií. Úvod hry je hodně rozvláčný a v úvodní lokaci Hinterlands budete spíše plnit klasické rpg úkoly jako někde něco najít, někam něco donést, nebo někoho zabít. Postupně si ale budete více a více otvírat příběh, rozšiřovat členy vaší party, narazíte na staré známé z předchozího dílu a budete získávat nové schopnosti. Úkolem první lokace je uklidnit situaci mezi mágy a templáři a dokázat, že má smysl podporovat vaši „organizaci” a že to není jen krátkodobý výmysl. Úvodní lokace, a platí to i ostatních, je prošpikována úkoly a to povinnými a kupou nepovinných. Kolik jich splníte je jen na vás, ale za jejich plnění získáváte body reprezentující sílu vaší inkvizice, skrze které otevíráte nové lokace a tedy i příběhové úkoly. Celou hru tedy můžete pokaždé projít zcela jinak, protože pořadí lokací si můžete otevřít dle vlastní volby.
Celá hra je rozdělena na obří lokace, mezi kterými se přesouváte na velkém plánovacím stole. Nejedná se tedy o jeden velký svět, ale o spojení různých lokací s různou krajinou, úkoly a nádechem. Ty nové si otevíráte za zmíněné body právě na plánovacím stole a tamtéž můžete také odesílat své poradce na mise. Tento systém jsme již viděli v jedné z Assassins Creed her a zde funguje dost podobně. Pro každou tuto misi máte na výběr, zda tam pošlete diplomata, špiona nebo vojenskou sílu reprezentovanou daným poradcem. Každý z nich vám navrhne nějaké své řešení a vy se rozhodnete podle toho, které se vám líbí. Pokud se vám situaci podaří pěkně vyřešit, dostanete příslušnou odměnu a nějaké ty body. Rozhodně se vyplatí tyto mise nepodceňovat, protože zisky mohou být zajímavé. Volby budou ale dost obtížné, protože občas se mohou všechna řešení zdát špatná nebo naopak dobrá.
Příběh hry je vůbec dost variabilní a těch voleb, které za hru provedete, je skutečně hodně. Volba začne už zvolením postavy, za kterou budete hrát, přičemž na výběr máte čtyři rasy – člověka, elfa, trpaslíka a Qunari a tři povolání – válečníka, roque a mága, zcela chybí healeři, ale o tom si povíme v části se souboji. To v druhém díle nebylo možné a řada hráčů to velmi špatně nesla. Ono co si budeme povídat, ale volba postavy je u RPG jedním z nosných prvků. Vaši postavu si můžete vhodně přizpůsobit v přehledném editoru a pak už se směle vydat přímo do hry. Jedno velké rozhodnutí vás čeká hnedle po začátku a už tím se hra větví na dvě zcela odlišné větve. Rozhodnutí ale přijde během hry mnohem více a podle toho by hra měla mít i více různých konců (mluvilo se snad dokonce o 40 různých koncích, ale to potvrdit nemůžeme). Nečekejte ale jednoduchá rozhodnutí typu „jsem hodný nebo jsem zlý”, ale někdy nebudete vědět, zda volíte dobře, nebo zda se zdánlivě zlé rozhodnutí ve finále nezmění v to lepší. Každopádně máte absolutní kontrolu nad tím, jak se vaše postava bude vyvíjet, jak se bude chovat k ostatním a jak ve finále dopadne.
Celá hra je doslova napěchovaná obsahem a jen všechny rozhovory vám úhrnem seberou desítky hodin. Popovídat si můžete skoro s každým a rozhovory jsou pěkně rozvětvené a schopnostmi vaší postavy se mohou ještě více zkomplikovat. V tomto bodě je vhodné zmínit, že bohužel čeština není v plánu a zda bude nějaká neoficiální se zatím neví, protože jedna ze snah, která mohla češtinu vytvořit skrze český kickstarter, skončila na nelibosti lidí, kteří podezřívali autoři ze snahy na tom vydělat. Prozatím tedy nezbývá nic jiného, než se chopit slovníku a oprášit angličtinu, která mnohdy není zcela základní.
Souboje jsou časté, vyžadují taktiku a využívání všech schopností a to ani nemusíme mluvit o soubojích s draky, které jsou monumentální. K dispozici máte možnost si hru zapauzovat a zaúkolovat jednotlivé postavy, co mají dělat. Bohužel nemůžete řetězit schopnosti dopředu, ale vždy jen nastavit jednu a tu postava po odpauzování použije. Druhou variantou je použít taktický režim, kdy se hra přepne do pohledu shora a vy můžete jednotlivé postavy nejen úkolovat, ale přímo jim i klikat, kam mají jít, nebo co mají dělat. Pokud nevyužijete taktický režim, postavy se samy o sebe starají dost slušně a nemáte s nimi problémy. Pouze pokud si zapnete friendly-fire, tak si na ně dávejte dobrý pozor. Souboje jsou o něco jednodušší, ale to je možné kompenzovat volbou vyšší obtížnosti. Ještě se krátce vrátíme k absenci healerů ve hře. Ty jsou nahrazeni léčivými lektvary, které sdílí celá skupina dohromady a také mágy, kteří umí kouzlit obrané aury, takové štíty, které brání nepříteli, aby přímo odebíral postavě zdraví. Každou postavu můžete rozvíjet v různých stromech schopností a přizpůsobit si tak partu obrazu svému. Berte ale ohled na to, že voleb je tolik, že se nedokážete specializovat na vše a je třeba dobře volit.
Obsah hry ale nejsou jen rozhovory a souboje. Pokud máte rádi vyzobávání všeho, co vám hra nabízí, určitě dojdete své nirvány. Ve hře můžete sbírat různé materiály a za ně si pak v táboře vyrábět předměty, vylepšovat zbraně, nebo třeba míchat jedy. Můžete sbírat po světě rozeseté magické shardy, hledat spojitosti v souhvězdích pomocí zajímavé minihry a nebo se jen bloumat po krajině a propátrávat všechny lokace včetně těch schovaných na vyvýšených místech, což umožňuje schopnost skákání hlavní postavy a celé party (i když ta se občas někde zasekne).
Technická stránka je opravdu povedená, a ač někomu nemusí vyhovovat grafický styl, rozhodně to nebude pro jeho kvalitu, ale pro stylizaci, pro jakou se grafici rozhodli. Najdete zde hornaté oblasti, husté lesy i zabydlená města, kde se prochází desítky NPC a dodávají tak dojem života. Samozřejmě občas se najdou nějaké grafické chyby a glitche, občas maličko hapruje zvuk, ale celkově si dovolíme pochválit i technickou stránku hry, která trpí opravdu minimem problémů.
Dragon Age Inquisition je skutečně povedená hra, která navazuje na vše dobré z prvního dílu a napravuje neoblíbené prvky dílu druhého. Najdete zde dlouhé hodiny obsahu a zábavy v rozlehlém světě, každá vaše volba bude mít nějaký důsledek a ve finále se můžete dostat k rozdílným koncům. Pokud budete chtít ve hře splnit úplně všechno, určitě si vyhraďte hluboce přes 100 hodin na hraní a jakmile hru dohrajete, můžete ji spustit znovu a jinak. Pokud jsou RPG hry vaším šálkem kávy, určitě Inquisition vyzkoušejte a vy ostatní se nad tím také zamyslete. Hra je k dispozici na širokém spektru herních mašin od PS4, přes PS3, Xbox i One a samozřejmě PC. Od nás si hra odnáší 90 % a velký palec nahoru.
tak toto vyzera fakt husto, asi budem musiet objednat na ps3
myslíte že to bude s CZ titulkama na ps 3?
Myslim ze na zadny konzoli to neni v cestine. Je to skoda, sel bych jinak hned do PS4 verze.
nezda se mi to
trailer dobrý no myslím, že to nebude nič moc, keď si brat kúpi ps4 tak mi povie aké sú jeho pocity :).