Počátky žánru MOBA her bychom mohli zařadit teprve do roku 2003. Přesto je jeden z jeho zástupců v současnosti nejhranější hrou v celém herním průmyslu a ani jeho konkurence nepatří v žádném případě z pohledu hranosti k podprůměru. Na světě se ale nedávno objevil nováček se jménem DOTA 2, který tu s nám ve skutečnosti byl již několik let ve formě bety, do níž se každý den přihlašovaly stovky tisíc hráčů. Potenciál tak měla hra fantastický. Povedlo se jej nicméně studiu Valve dostat ještě o stupínek výše a vytvořilo titul schopný League of Legends, zmíněný nejhranější titul na celém světě, pokořit?
Pravým zakladatelem celého žánru byl, jak již nejspíše víte, první díl tohoto kousku. Šlo o pouhý mod s názvem Defense of the Ancients pro hru Warcraft III, jejž v průběhu let rozšiřovalo malé spektrum anonymních vývojářů, jež se nijak nehnali za slávou ani penězi a pouze dělali to, co je bavilo ze všeho nejvíce. Představitelé Valve v tom každopádně viděli něco většího. Základní kmen tvůrců proto najali do svého týmu, aby vytvořili samostatně hratelné pokračování, které si hráči po celém světě okamžitě zamilují a nebudou jej chtít přestat hrát. A přesně to také udělali.
Původní kousek k nově příchozím hráčům příliš přívětivý nebyl, a abyste se do něj dostali, museli jste do něj vložit obrovské množství času a úsilí a ani poté jste většinou neměli žádné ponětí o tom, co vše hra může nabídnout. Do jisté míry se naštěstí tentokrát tvůrci poučili a na úplném konci bety do hry přidali tutoriál, v němž se seznámíte se všemi základními principy. Dostanete se v něm ke hraní s dvacítkou jednodušších hrdinů a vyzkoušíte si vše potřebné předtím, než si s tímto omezeným výběrem postav zahrajete se skutečnými hráči mající podobné zkušenosti jako vy. Dokonce je zde načata i jistá forma příběhu, na nějž se však potřeba soustředit v žádném případě není. Jamile totiž tutoriál dokončíte a vyrazíte do skutečného světa Doty 2, váš pohled na hru se kompletně promění.
Bohužel ne zrovna v dobrém slova smyslu. První slova mířená přímo na vás, která uslyšíte od ostatních hráčů, totiž znameními pochvaly zrovna nebudou. Vlastně vám všichni upřímně řeknou, že hrajete strašně a ať okamžitě odinstalujete hru, protože to ostatním dokáže tak miximálně kazit. A budou mít úplnou pravdu. Nováčky DOTA 2 semele zaživa a vyplivne je do kanálu, ačkoli, pokud se názorům ostatních postavíte a zapracujete na sobě čtením příruček rozházených všude po internetu, se vám hra následně odmění propracovanou hratelností a stovkami hodin výborné zábavy, jež nabízí. Prvních několik dní, možná i týdnů, však bude pouze soustavným kopáním do vaší mrtvoly, od čehož si naštěstí můžete významně pomoci, pokud budete mít při ruce známého, jenž už něco málo nahráno má a s titulem vás seznámí za pochodu.
Ve hře se nyní nachází více než stovka hrdinů. V porovnání s jinými MOBA hrami je na nich unikátní to, že je každý z nich jedinečný a každý z nich má svou vlastní silnou stránku a své vlastní slabiny, jež u nikoho jiného nenaleznete. Abyste si našli ty, jež jsou pro vás ideální, budete potřebovat zkusit každého z nich, což je práce na několik desítek hodin. To se ale vyplatí a ani náhodou byste neměli skočit u prvního, který vám alespoň trochu sedne. Je tu kupříkladu Riki, jenž se od šestého levelu po pár sekundách zneviditelní přímo před očima nepřátel, takže je perfektní pro útěk. S hrdiny jako jsou Nyx či Lion zase můžete během několika desetin vteřiny svého protivníka rozdrtit na prach ultimátním poškozením, načež se ale ocitnete bez many a bez kouzel. Pak tu je Axe známý pro svoji schopnost utankovat více nepřátel zaráz díky velkému množství životů a máchání své sekery ničícímu všechny kolem něj. Někteří hrdinové jsou silnější, jiní snadní na zvládnutí, ale ve výsledku bude jen pár z nich ideálních právě pro vaši osobu a váš herní styl.
DOTA 2 nabízí dohromady šest herních módů. Nejzákladnějším z nich je All Pick, v němž máte k dispozici všechny hrdiny a je jenom na vás, kterého z nich si vyberete. Často také narazíte na Single Draft, při němž se vám objeví výběr ze tří náhodných hrdinů, z nichž je jeden zaměřený na sílu, druhý na obratnost a poslední na inteligenci. V Random Draftu je výběr sice značně omezený, ačkoli pravým chytákem je to, že si hráči vybírají postupně a je tedy jenom otázkou, zda na vás vyzbude ten hrdina, kterého jste chtěli. Mód Least Played mluví sám za sebe, přičemž čím déle budete hrát, tím méně postav budete mít k dipozici. Na konec jsme si nechali Captains Mode určený především pro týmy, protože do něj vchází výhradně zkušenější hráči a bez spolupráce si ani nemůžete vybrat svého hrdinu. Zde už se váš výběr odvíjí od postav na protější straně a zároveň můžete hrdiny zakázat a odstranit je tak ve střídajících se tazích z možností výběru pro druhý tým.
Když se to vezme kolem a kolem, DOTA 2 je pouze svým předchůdcem v novém grafickém kabátku a s hromadami vylepšení v oblasti možností, jež vám hra nabízí mimo samotné hraní hry. Jde tedy o klasickou MOBA hru, jak má být. Jsou pro vás připraveny tři cesty, kudy prochází vaše creepy, na něž se přemístíte v úvodní fázi hry. Případně může jeden z vašich hrdinů zamířit do džungle a dát tak prostor jinému z hráčů, aby rychleji získal větší obnos peněz a vyšší level. Na začátku hry je třeba se co nejrychleji rozčlenit a uzpůsobit výběru hrdinů ve vašem i protivnickém týmu. Následně se zaměřujete na ničení věží nepřátel, až se ke konci dostanete k úplnému základu jejich báze, po jehož zničení skončí hra. Až takto jednoduchý a zároveň neskutečně složitý celý komplex zvaný Dota 2 je.
Z pohledu hratelnosti si Valve dokázalo poradit skutečně se vším. Každý hrdina má k dispozici několik kouzel, většinou čtyři, která mohou být aktivního i pasivního charakteru. Stejně na tom jsou i předměty, jež si pro sebe nakupujete. K dispozici je dohromady 6 slotů na tyto itemy, přičemž jejich managment je základní instancí dobře hraného hrdiny. Tvůrci sami vám u každého hrdiny napoví, co se pro něj hodí nakoupit, i když pravé kouzlo se skrývá teprve v objevení políčka, díky němuž si přímo ve hře spustí build od hráčů, kteří již mají nahráno podstatně více než vy. Díky tomu se dozvíte naprosto přesně, co máte u vámi vybrané postavy vylepšovat za schopnosti, jaké itemy máte kdy nakoupit a dokonce i to, na čem si většina hráčů při hraní s nimi zakládá. A až si časem hrdinu dostatečně osvojíte, můžete zkusit vytvořit vlastní build či začít improvizovat na základě vaší situace.
Chvíli bychom měli pravděpodobně věnovat i matchmakingu, o jehož principech se bohužel tvůrci podělit neodhodlali. Ve většině případů naštěstí vše funguje dobře a hrajete s hráči na vaší úrovni, i když jejich level, který získáváte postupem času odehráváním čím dál většího počtu her a který zároveň hru samotnou v naprosto žádném směru neovlivňuje, může skákat kompletně mimo vaši ligu. Průměrně trvá vyhledání hry kolem tří minut. Posunutím se do skupiny hráčů s nižší prioritou však celý proces značně prodlouží. A za co budete tímto nemilým bonusem odměněni? Nepřijaté hry, odcházení z rozehraných zápasů předčasně či jednoduše za to, když vás hráči, kteří s vámi hráli, nahlásí za porušování určitých předpisů. Jak jednoduché a přesto funkční.
O tom, že spolupráce s ostatními je naprostým základem MOBA her, jsme se zmínili již dříve. U Doty 2 to ale platí dvojnásob, a proto není vůbec od věci, když si seženete zaběhlý tým a začnete hrát výhradně s ním. S cizími hráči je totiž neuvěřitelně snadné se začít hádat o úplných nesmyslech, neboť komunita Doty 2 je soutěživá a jediná prohra pro ni znamená konec světa a naprostý výbuch v jejich hlavách. Alespoň většinou. Může se stát, že narazíte na přátelské lidi, s nimiž si hraní užijete ještě více než s kamarády na Skypu či TS, ačkoli vědět, jak na tom který spoluhráč je už od začátku, výrazně posílí vaše šance na výhru, protože víte, jakou roli byste mu ideálně měli přidělit.
Pokud bychom se měli podívat na profesionální úroveň hraní titulu DOTA 2, nalezneme něco, o čem se jiným hrám může možná tak zdát. Je to chvíle, co nám do cesty přišel třetí ročník turnaje The International určeného pro 16 nejlepších týpů na světě pořádaného samotným Valve. Jeho prize pool skončil nad $2,7 milionu, což je pořádná nálož peněz. Podobné turnaje pro profesionální týmy jsou každopádně v Dotě 2 pořádané bezpřestání a každý den se můžete přímo ve hře podívat na několik zápasů v přímém přenosu za doprovodu fantasticky zpracovaného systému komentátorů. Je sice třeba si za tuto výsadu připlatit, nicméně v případě, že se chcete Dotu naučit, rozhodně nejde o utracené peníze, přestože se vám podobného, ač značně omezenějšího, zážitku dostane i na streamu.
Na něčem totiž DOTA 2 vydělávat musí. Jde o free-to-play hru, která využívá nejnesobečtějšího systému mikrotransakcí v celém herním průmyslu. Chcete si připlatit? Dobře, nicméně pokud si myslíte, že vás to jakkoli zvýhodní, jste úplně vedle. Celá hra je jenom o skillu a vše, za co si zaplatíte, jsou kosmetické věcičky pro hrdiny a, jak už jsme zmínili, možnost sledovat profesionální turnaje přímo ve hře. I ony oblečky pro vaše hrdiny, jež je dělají unikátními, vám navíc s trochou štěstí mohou padnout při hraní, a pokud se tak nestane, za jiné získané předměty je můžete snadno vyměnit s ostatními hráči a nemusíte utratit ani cent. Vy si ale stejně rádi zaplatíte. Dobrý pocit ve vás navíc může vyvolat to, že design těchto itemů vytvořili hráči jako jste vy a za každý prodaný kus získají sami nějaké malé drobné, takže si Valve ani náhodou nenechává všechny získané peníze jenom pro sebe.
Výborně si DOTA 2 vede i z pohledu audiovizuálního zpracování. Komiksové prostředí a hrdinové skvěle padnou do oka a možnost hraní hry i na slabších strojích díky obrovským možnostem nastavení dělá ze hry kus, do něhož by se měl zkusit podívat každý, kdo na to má alespoň trochu chuť. Jednoduchý soundtrack navíc doplňuje dabing každé z postav, jež vám hraní obohatí různými hláškami, jež příjemně do celého konceptu zapadají. A pokud zrovna neholdujete originálnímu dabingu oznamujícímu zbořené věžky, větší počty killů v řadě a další herní události, dokonce i to si je možné za menší peníz změnit dle vašich představ. Až tak otevřená vám tato hra je.
Pokud si chcete zahrát nesmírně kvalitní MOBA hru mající schopnost vám nabídnout všechno, co si jen můžete přát, pak je DOTA 2 určená právě pro vás. Není třeba se začít hádat o tom, zda je lepší ona nebo League of Legends, na to už si každý zvládne odpovědět sám, protože prostor k vyzkoušení obou her tu díky jejich free-to-play charakteru je. Já osobně ve hře dosud strávil kolem 350 hodin a musím říct, že jen prvních několik z této nálože mě frustrovalo neustálými nadávkami od ostatních hráčů, což bylo ale vzhledem k mému tehdejšímu výkonu pochopitelné. DOTA 2 se dá označit za úctyhodné pokračování, které na prvním dílu vylepšuje vše, co vylepšeno být mohlo. Stále se ale jedná o hru, do které se nováčci dostávají s neuvěřitelnými obtížemi, neboť ona ani její komunita nedokáží odpustit jediný chybný tah a nevědomost. Titul si tak v naší recenzi vysloužil 90% a začínáme se těšit na mnohé novinky, které ještě Dotu 2 čekají díky pravidelným updatům přidávajícím nové hrdiny stejně jako upravujícím ty stávající a zlepšujícím systémy, které nefungují tak, jak by měly.
Nejsem na tenhle typ her.
přesně
Ty obrázky jsou nějaké rozplizlé,nebo to tak vypadá za chodu??
Ano hra takto vypadá za pochodu. Jak je napsáno v recenzi, hra má komiksový styl grafiky.
Ty obrázky sou samozřejmě zkreslené jako snad u každý recenze co sem viděl. Hra za chodu na max nastavení vypadá uplně jinak (samozřejmě líp) a toto komiksová grafika opravdu není. komiksovou grafiku má možná tak LoL takže si neplést pojmy.
dota1 me bavila vic, tohle je jen a pouze zmenena grafika na dle meho horsi
Nechápu tuhle hru ani nechci :D
jak může někdo napsat - dota1 mě bavila víc ? ? ??? ? ?? ? ? ? ? ? ? ?? ?? ? ? ? ?? ? ? ! !! ! ! ! ! ! ! ! ! !!
TY HRY JSOU STEJNÝ KURVA ! nezměnilo se nic, jen je lepší interface, a zázemí, lepší vyhledávání..... žádnej posranej xpam ani garena..... takže napojení, vyhledání hry je mnohem jednodušší... a ovládání je intuitivnější, ALE HRA SAMOTNÁ ZŮSTALA NAPROSTO BEZEZMĚN
NAprosto unikátní hra, která, když chytne, tak prostě nepustí...5/5
a spoluhráči jsou pěkně sprostí,samé Czech player go out,když si to nehrál,jseš špatnej,fakt jsem nezažil vstřícného playera,co by mi poradil...
Dobrá hra kluci musím doporučit hraju jí od začátku a je fakt super jak graficky tak i ovladatelností .
Dota 2 má zásadní nevýhodu. Nejdřív se musí vykonat animace a až pak se provede požadovaný úkon. Což ve výsledku znamená, že člověk musí počítat i s animací, aby útok proběhl přesně podle jeho představ, ale občas se stane, že díky tomu to neduhu se neprovede vše co jste chtěly, protože se nejdřív musí provést ta animace což je obrovská škoda.
Super článek o super hře. Hraji ji několik hodin denně :)
Túto hru hrajte na vlastné riziko - keď sa do nej dostanete, už sa od nej len tak neodtrhnete, je to strašný žrút času :)
Původní dotu jsem hrál roky. Pár tisíc her určitě, už od 8.54.
Nelituju toho, ale už znova začínat nechci. Příliš mnoho hrdinů, příliš mnoho kombinací... když jste na špici, kam se trvá dostat fakt stovky her, než si vybudujete intuici, než spíš z obrazovky hrajete z minimapy, v hlavě simulujete pohyb nepřítele a jeho akce a jen drtíte klávesový zkratky, odměnou vám je že jste dobrej, lepší, nejlepší.
Jenže stačí na chvíli přestat hrát, vrátíte se, a... nový pravidla, předměty, změny, hrdinové, za každýho se dá hrát víc stylů, víc předmětů... pochopit to a vžít se do hry tak aby jste jí měli zas v "krvi", dokázali předem odhadovat, měli tu "intuici" kdy si co dovolit a kdy ne, trvá a trvá, kombinací je víc a víc a víc a víc...
Tohle je sice v každý hře, ale dota tenhle princip dře až na kost. Pokud chcete bejt dobrý, musíte fakt vařit mozek a mít kvanta zkušeností. Jen tak "pro haluz" se to moc hrát nedá.
Takže.... díky za perfektní čas s dotou. Ale znova už ne.
anebo to byla verze 5.84? už si moc nepamatuju :D
Všechno je to stejný lol, dota, tera a tak
hru sem nehrála ale myslím si ze to nic extra nebude,bwt LOL je težká konkurence
Nejsem fanda těchto her, ale recenze se ti povedla
Dotu jsem hral ještě než to vzniklo na steamu....
Dobrá hra :)