Dodnes si pamatuji první oznámení zombie open world akce Days Gone, které proběhlé už před dlouhými pěti lety na konferenci E3. Samotného vydání jsme se pak dočkali o tři roky později, kdy hra vyšla exkluzivně pro konzoli PlayStation 4. Pár měsíců zpátky ale Bend Studio přišlo s informací, že se majitelé počítačů dočkají portu této hry a právě na něj jsme se zaměřili v dnešní recenzi.
Days Gone se odehrává v americkém Oregonu dva roky po apokalypse, kvůli které během pár dní zemřely miliardy lidí po celém světě. My se zhostíme role Deacona St. Johna, bývalého člena motorkářského gangu, jemuž apokalypsa doslova ukradla životní lásku Sarah, kterou si krátce před vypuknutím konce světa vzal za ženu. S tím se pochopitelně nedokáže smířit, takže ji velmi často navštěvuje u jejího hrobu a když se naskytne šance, že by přeci jen mohla být stále naživu, chopí se ji všema deseti a udělá vše pro to, aby každičkou indícii naznačující její přežití křížem krážem prozkoumal.
O příběhu se víc rozpovídávat nebudu, abych zbytečně nespoilerovat. Mohu ale říct, že i když to tak třeba na první pohled nevypadá, hra si na samotném příběhu hodně zakládá a během zhruba čtyřiceti-padesáti hodin nabídne několik nečekaných zvratů a překvapení a zároveň nám postupem času hra poodkreje původ nákazy, takže i pochopíme, co se přesně stalo.
Dočkáme se také věrně stvárněného post-apokalyptického světa, který hře dodává na potřebné autentičnosti. Konec hry pak dává velký prostor po pokračování, které ale, jak samotní tvůrci v podstatě potvrdili, minimálně v dohledné budoucnosti nedostaneme. Pochválit musím skvěle napsané postavy, mezi které patří Deacon, Sarah, její bratr Boozer nebo Ricky, přičemž díky skvělému vyprávění se o nich dozvíme celou řadu informací, a to i ohledně jejich minulosti, což jim dodává určitou hloubku a my si tak díky tomu k nim můžeme udělat daleko bližší vztah.
Ze starších zombie her jsme pak zvyklý na lehce monotónnější prostředí, které ale ve hře Days Gone rozhodně není. Jak už jsem napsal výše, hra se odehrává v americkém Oregonu, a to hned v pěti různých regionech, které nabízejí jak hluboké lesy, tak i skály nebo zasněženou oblast. Rozhodně se tedy nestane, že by při prozkoumávání tohoto rozsáhlého otevřeného světa mělo dojít na stereotyp. Třešničkou na dortu tomu pak dává i dynamické počasí, které ovlivňuje jak chování nepřátel, tak i například jízdní model vaší motorky, o které se rozepíšu později.
V Days Gone potkáte také celou řadu nepřátel, přičemž ti nejběžnější jsou Hmyzáci. Ti jsou daleko rychlejší než klasičtí zombíci a navíc se shlukují do menších skupinek, takže pokud potkáte jednoho, můžete počítat s tím, že jich kolem bude více. Další skupinkou nakažených jsou Pulci, což jsou bohužel nakažené děti, které i Deacon St. John nerad zabijí. Zmínit musím samozřejmě také Hordy, ve kterých se mohou skrývat až stovky jednotlivých zombíků. Pokud se tedy na Hordu chcete vrhnout, je dobré mít určitou strategii, kterou může sem tam být i úprk do bezpečí.
Mimo nemrtvých nepřátel se dočkáme i těch z lidských řad, kteří byli nazváni Rippeři. Ti se snaží co nejvíce chovat jako Hmyzáci, aby se tak přizpůsobili novému světu. To ale ovšem zahrnuje celou řadu ne zrovna lidských aktivit, díky kterým se natolik liší od normálních přeživších, že mezi nimi panuje velké nepřátelství. Umělá inteligence všech nepřátel je pak na velmi průměrné úrovni, nicméně pokud si hru zahrajete na vyšší obtížnost, jejich projektily, popřípadě kousance, se stanou daleko nebezpečnější.
V Days Gone hratelnostně převažují survival prvky, a to hlavně na začátku, kdy hlavní protagonista nemá tak dobré zbraně a hlavně málo nábojů. Když tedy začnete hrát, je dobrou strategií nepřátele obcházet, popřípadě za využití stealthu se k nim zezadu přikrást a v tichosti je usmrtit. Stealth sice nemá žádnou větší hloubku, ale funguje dobře a díky vyladěnému ovládání se nestane, že byste se někde zasekli nebo zbytečně odhalili a přišli tak o moment překvapení.
Když už jsme u toho, zbraní je v Days Gone opravdu celá řada. Budete si moci vybrat mezi brokovnicemi, samopaly, útočnými puškami, ale naleznete zde i kuši a lehké kulomety, které jsou proti Hordám díky velkému zásobníku nejefektivnější. Časem se pak dostanete i k různých výbušninám jako jsou C4, trubkové bomby nebo i nášlapné miny, které v boji hlavně s více nepřáteli najednou dokáží pořádně pomoct.
Důležitým prvkem hry je pak i výroba předmětů, přičemž tím nejběžnějším budou nepochybně lékárničky, protože se Deaconovi nedoplňuje sám od sebe život. Dále si budete moci vyrobit různé výbušniny nebo koktejly, které vám na krátkou dobu zvýší zdraví nebo výdrž. Skvěle zakomponované jsou pak i RPG prvky, jež nejsou nijak nucené a působí prostě a jednoduše přirozeně.
Za levelování dostáváte body, které využijete pro nakupování skillů rozdělených do tří kategorií – Melee, Ranged a Survival. Každá skupina pak vylepšuje jednu konkrétní oblast, takže pokud rádi bojujete na blízko, budete investoval do Melee kategorie. Pokud ale máte rádi spíše boje na delší vzdálenost, nasypete svoje bodíky do Ranged skillů. Kromě skillů můžete v otevřeném světě hledat i stanice společnosti Nero, přičemž u každé takové naleznete speciální injekci, která vám vylepší zdraví, výdrž nebo soustředění.
Otevřený svět ve hře je opravdu obrovský, na což mysleli i samotní vývojáři, kteří vám hned ze začátku dají k dispozici motorku. Její ovládání je překvapivě dobré, chová se pak v závislosti na terénu a počasí, kvůli kterému nejednou uděláte pořádný drift. Motorku si můžete postupem času více a více vylepšovat, což přijde vhod zejména kvůli tomu, že si musíte neustále doplňovat benzín. Základní nádrž vydrží jen pár minut jízdy, když si ji ale vylepšíte naplno, tankovat budete jednou nebo dvakrát za večer.
Hra mimo hlavní příběh nabízí i celou řadu vedlejších akvivit, za jejiž plnění dostáváte různé bonusy. Dobrou zprávou je, že když například vyčistíte hnízda nepřátel nebo postřílíte všechny bandity v kempu, ovlivní to i samotný svět, který se rázem stane bezpečnějším. Vyčištění kempů vám pak poskytne i fast travel, který ale díky zábavné jízdě na motorce téměř nevyužijete.
Vylepšovat motorku nebo nakupovat nové zbraně si můžete v několika různých kempech, které v konečném důsledku sehrají daleko důležitější roli, než jsem si zkraje hraní myslel. Dostáváte v nich totiž vedlejší úkoly, které když splníte, dostanete táborové kredity. Za ty si pak můžete doplnit zásoby včetně nábojů, koupit a vylepšit zbraně a také upgradovat motorku. Je pak dobré pro každý kemp sem tam něco udělat, protože každý z nich má svou vlastní měnu, se kterou v jiných kempech platit nemůžete.
Svůj odstaveček si také zaslouží samotné PC zpracování, které je na dobré úrovni. V porovnání s PlayStation 4 verzí je tu samozřejmě znatelný posun. Textury jsou daleko hezčí, modely postav propracovanější a nasvícení také vypadá na první pohled daleko lépe. Musím ale vývojářům vytknout absenci DLSS a ray-tracingu, které by už dnes měly být na počítačích standardem, alespoň tedy u velkých AAA her. Na druhou stranu ale vývojáři přidali podporu pro širokoúhlé monitory, což řada fanoušků jistě ocení. Pochválit musím také optimalizaci, protože i na slabších strojích běží hra naprosto parádně. Je dokonce i lepší než u hry Horizon Zero Dawn.
Days Gone je i po dvou letech od svého původního vydání parádní akční hrou s krásným otevřeným světen, který je radost prozkoumávat. Pyšní se také skvělým příběhem s několika zajímavými twisty, dobře napsanými postavami a také zábavnou hratelností. Škoda jen, že se PC port nedočkal ray-tracingu, který by grafická vylepšení ještě umocnil.