Středověká křižácká tažení patří k jedněm z nejtemnějších období evropských dějin, měla na svědomí tisíce mrtvých na obou stranách a další desítky tisíc zkažených životů. Jedním z bojovníků, kteří ve jménu demagogie a účelových kázání táhli dobývat nová území a získávat bohatství pro muže v pozadí byl i Dante. Tento krutý bojovník dokázal během jediné bitvy vyřídit stovky nepřátel a jeho oddanost vedla tak daleko, že si křižácký kříž z uniformy všil přímo do své kůže. Po návratu domů ho čeká vystřízlivění v podobě úmrtí otce, který byl shodou okolností pěkný parchant, a jeho odchod do pekel, kam byla bohužel odnesena i jeho dívka Beatrice, která je ale zcela nevinná a její odchod bere Dante velmi nelibě. Bohužel po chvíli je sám zabit ranou nožem do zátylku a dočká se příchodu samotné kmotry zubaté, která si na něj dělá zálusk. Dante je ale stále v ráži a tak si to neváhá se smrtkou rozdat a ve finále ji zabije dokonce její vlastní kosou. A protože kosa velmi dobře funguje, rozhodne se vydat se do pekla a svou milou odtamtud dostat.
Toliko příběh, který je variací na knihu Dante Alighieriho Božská komedie, a který nás zavede do pekla kdesi v období středověku. I zde vám bude průvodcem po temných místech básník Vergilius, který, v podobě modrého přízraku, vždy dovede poradit a posadit aktuální dění do určité souvislosti. Příběh je docela zajímavý, ale jeho sledování velmi zhoršují maličké titulky, které se velmi špatně čtou hlavně z větší vzdálenosti a především na světlém pozadí. Zásadní momenty hry jsou protkány animovanými sekvencemi, kde se misí enginové animace s komixy, které vypráví momenty z vaší minulosti a dokreslují vaši osobnost, která rozhodně není nijak růžová a Dante je vlastně docela zloduch a parchant, i když pouze poslouchal příkazy, kterého vedly. Přesto si ho zamilujete a prostě ho budete chtít peklem protáhnout stůj co stůj.
Peklo se skládá z devíti kruhů, přičemž každý symbolizuje jeden hřích. Máme tu tedy například chtíč, obžerství, chamtivost, hněv, násilí, podvádění nebo zradu. V každém pekelném kruhu trpí stovky hříšníků a každý je také zpracován podle svého zaměření. V chamtivosti najdeme hromady peněz, v chtíči spoustu polonahých slečen a v obžerství se pěkně projdeme vnitřnostmi a cákanci humusu. Tudy všude prochází Dante a styl jeho hraní je velmi podobný hrám jako God of War, což ale není na škodu.
Dante zvládá dva základní útoky – rychlý, ale slabý a silný, ale pomalý. Krom toho dostal od své milé křížek, kterým umí vysílat kříže jako střely. Postupem času získáte i další pohyby, komba a bonusy, které si postupně dokupujete za zlikvidované duše. Rozvíjet se můžete v rámci dvou škol. Jedna je pekelná a druhá je, řekněme, božská. Která se vám více otevře, záleží na tom, jak se budete chovat k nepřátelům. Dante totiž nepřítele těsně před smrtí umí nabodnout na svou kosu a buď ho ztrestat a odeslat definitivně do hlubin pekelných, nebo mu dát rozhřešení a otevřít tak cestu do nebes. Podle toho, co si volíte, tak vylepšujete buď pekelnou část, což je kosa, nebo božskou část, což je kříž. Krom toho tu a tam narazíte na nějaké známé hříšníky jako třeba Pilát Pontský nebo Elektra, u kterých se dozvíte, jaké činy spáchali a opět je na vás, jak se rozhodnete. Vaše volba je v tomto případě završena drobnou minihrou, ve které chytáte hříchy.
Krom samotného bojování občas narazíte na nějaké hádanky, které jsou většinou spojeny s nějakým prostorovým objektem, přesouváním nebo přepínáním a většinou nejsou moc složité. Krom toho, se budete za pomoci své kosy houpat na stěnách, lézt po lanech z lidských koster nebo po stěnách z lidského masa, kdy je třeba vyhýbat se plamenům a elektřině. Hra se ukládá průběžně sama a na určených místech, u soch své milované, si můžete hru uložit sami. Sochy fungují jako místa, odkud začnete znovu, pokud hru znovu spustíte, zatímco automatické uložení pomůže v případě náhlého skonu a hodí vás před poslední akci, ale velmi často i před animačku, takže musíte sledovat video stále dokola a dokola.
Další věcí, která vylepšuje vaše vlastnosti, jsou relikvie. Ty získáváte v průběhu hraní především za souboje s bosy a je to obdoba magických kamenů z jiných her. Současně jich můžete mít aktivních pouze několik, ale jejich nabídka bude čítat více než desítku různých. Některé vylepšují útok kosy, jiné přidají život a další třeba zvýší obranu. Silné útoky budete potřebovat, protože protivníků bude skutečně velké množství. Každý kruh je zaplněn řadou hrůzných kreatur, které završují obrovští bosáci jako třeba Kleopatra nebo trojhlavý drako-pes Kerberus, jejichž eliminace není ani tak dílem síly, jako spíše důvtipu. Musíte zkrátka přijít na to, jak bosáka porazit a využít jeho slabosti. Takový souboj většinou končí videosekvencí, v rámci které se vám objevují na displeji tlačítka, která musíte rychle stihnout, aby útok proběhl správně, jinak jedete nanovo.
Dante’s Inferno nabízí čtyři možné obtížnosti. Na první je hra docela jednoduchá a problémy budete mít pouze s hlavními bosáky, střední obtížnost docela potrápí a ta nejtěžší je pro skutečně zkušené hráče. Pokud vám to přeci jen bude málo, můžete si odemknout ještě čtvrtou a nejtěžší. Ovládání rychle přejde do krve, ale na pokročilejší komba si přeci jen budete muset zvyknout, i když oproti Street Fighter a podobným hrám jde stále o jednoduché úkony. Ovládání gamepadem je naprosto přesně a reaguje ve zlomku vteřiny, takže dokážete okamžitě reagovat na výpady nepřátel. Kupodivu zážitek nekazí ani kamera, což je obvykle problémem podobných typů her, ale až na výjimky poskytuje vždy dobrý výhled na celou herní plochu.
Jako velmi pozitivní lze brát, že Visceral Games hru rovnou nasadili jako dospělou a je označena jako 18+. To neznamená, že by obsahovala nějaké samoúčelné násilí nebo erotiku, ale vše je nasazeno naprosto smysluplně. Při soubojích stříká krev všude kolem, nepřátele jsou děleni na kusy a finální potrestání kosou je většinou doprovázeno nějakou vypečenou animací. Stejně tak se dočkáme lehké erotiky především v části dle hříchu chtíče, kde na vás útočí polonahá kočky s chapadlem vyrůstajícím z určitých míst, vídáte duchy své milé, která je oblečena velmi sporadicky a vrcholem všeho je boj s Kleopatrou, které z prsů vyskakují miminka, která mají místo rukou dvě obří mačety. Jejich dětinský křik vám, mimochodem, bude dlouho znít v hlavě.
Pozadu nezůstala ani vzhledová stránka hry, za kterou stojí designér, který pracoval na filmu Hell Boy. Z jeho návrhů je cítit zkušenost a hlavně myšlenka, kterou si udrží po celou dobu hry. Prostředí opravdu vypadá jako téma, které aktuálně zpracovává a nádech pekla je takový, že byste se tam ani na minutu nechtěli dostat a přesto si při hraní připadáte jako doma. Bojovník Dante je vykreslený jako nelítostný řezník s vizáží Gerarda Buttlera z 300, jeho kosa je opravdu gigantická a každý úder přinese řadu grafický efektů. Dantovo peklo vypadá skutečně skvěle, a pokud by sám spisovatel viděl, co grafici dokázali, jistě by se mu to líbilo.
Dantes Inferno je skutečně příjemné překvapení, ke kterému jsem z počátku přistupoval úplně skepticky, ale o to více mne překvapilo. Skvělá a zábavná hratelnost, odsýpající postup hrou a hlavně devět zcela jiných kruhů, ve kterých narazíte na řadu různých nepřátel je to, co mě ke hře přitáhlo od začátku až do konce. Je jasné, že ne každému se hra a její náboženský podtext bude líbit, ale pokud si čistě jen chcete užít kvalitní mlátičku, určitě neprohloupíte. Na druhou stranu si Dante’s Inferno nezaslouží více než 80%, protože absence jakékoliv inovace a hloubky je znát na každém kroku.