Contradiction – Spot The Liar je dalším úspěšným projektem komunitního financování, konkrétně serveru KickStarter.com (odkaz zde). Přestože požadováno bylo pouze 3000 liber, vybráno bylo přes 4000£ a vývoj se tak mohl rozjet na plné obrátky. Jak už to ale často na tomhle serveru bývá, ani tentokrát se nejedná, o kdoví, jak zkušené vývojáře. Co tak od hry můžeme skutečně očekávat, zůstává nejasné. Naštěstí tu máme dnešní recenzi, která hru pořádně prověří.
Když jsme se do hry naplno zakousli, do děje nás uvedlo parádní intro, které vysvětluje hlavní zápletku. Mladá dívka jménem Kate Vine, zdobená honosným titulem Ph.D. byla nalezena mrtvá. Na první pohled se jedná o zřejmou sebevraždu. Měla opakované problémy s alkoholem a někteří dokonce tvrdí, že měla i očividné deprese. Ukončila raději svůj život, než aby se snažila najít konstruktivní řešení? Vypadá to tak. Jenže jak už to tak bývá, nesedí tu několik detailů, jako když byl třeba nalezen řidičák oběti na druhé straně města. Mohl ji tu samozřejmě nedlouho před úmrtím vypadnout, ale nebyla by to až moc velká náhoda?
Hlavní hrdina – bystrý detektiv, za kterého si ve hře zahrajeme, rozhodně nechce nechat nic náhodě. Podrobné vyšetřování tak může začít. Začneme se tedy pátravě procházet po městě, což vypadá tak, že před sebou máme fotku, na které jsou zobrazeny šipky. Dle toho, jakou šipku zmáčkneme, tou cestou se neohroženě vydáme. Celé město je tak rozkouskováno na snímky, avšak nečekejte stejný snímek, když přijdete na určité místo z jiného směru. Pak totiž zcela přirozeně uvidíme místo ze strany druhé. Ačkoliv je to logický nápad, místo najednou vypadá úplně jinak a hráči se tak mohou potkat s mírnou dezorientací. Pro rychlejší cestování lze pak otevřít mapu a posunovat se okamžitě do větších vzdáleností.
Na některých místech se objeví obrázek signalizující možnost prohledání. Stačí stisknout jediné tlačítko a spustí se hraná scéna, kde náš detektiv danou záležitost pečlivě prošetří. Často tak najdeme předmět, který schováme do inventáře. Když pak v určitých místech budeme mít pocit, že jsme nahraní, náš problém mnohdy vyřeší vytasení správné věcičky z naší úschovny. Někdy je trochu podivující chování detektiva, jako když bere podezřelé předměty, (tj. možné důkazy) holýma rukama a vážně tak ohrožuje otisky prstů či stopy DNA. Jindy zase u obydleného domu uvidí šroubovák a tak si jej bez okolků strčí do kapsy. Jasně, šroubovák se může hodit, ale musí jej muž zákona sprostě krást?
Abychom se v rozlehlosti města zbytečně neztráceli a příběh měl správný spád, lokace a různé možnosti se odemykají postupně. Sice kvůli tomu budeme muset chodit sem a tam, ale nové možnosti se díky tomu otevírají v přesně tu pravou chvíli. Nejsme zahlceni příliš mnoho možnostmi a zároveň nejsme ani příliš jednoduše a nudně vedeni za ručičku. S novou lokací tak objevíme nový předmět, se kterým vyvstanou nové otázky. Následují tak nové odpovědi a vodítka, jenž nás zavedou do nových končin města. A tak stále dokola, dokud konečně nezjistíme pravdu.
Nejzajímavější část hry jsou ale samotné rozhovory se zdejšími obyvateli. Jakmile se dostavíme do jejich příbytku, můžeme se jich zeptat na téměř každý předmět z našeho inventáře. Každá taková otázka spustí video, ve kterém se dozvíme nové informace. Výtažek hlavních informací, které jsme se právě dozvěděli, jsou rozkouskovány na jednotlivé věty a automaticky zapsány. Když ukážeme na některý předmět, zobrazí se konkrétní věty, které nám o ní protějšek řekl.
A právě tady spočívá náš hlavní úkol. Nejvíce se od hráče očekává právě v tomto bodě. Proto se také hra jmenuje contradiction – kontradikce, což v logice znamená dva výroky, které se navzájem vylučují. Každou z vět totiž můžeme označit, čímž skočí do speciálního chlívečku, ve kterém je místo jen pro dva výroky. Musíme tedy přemýšlet a pročítat si jednotlivé výpovědi, abychom našli něco rozporuplného. Ony dvě věty pak označíme, čímž v případě správné volby označí zeleně a spustí se nové video. Tyhle videa bývají zřejmě nejzábavnější, protože se detektiv pronikavě zeptá na rozpor, při čemž tázaný začne koktat a motat se do vlastních lží.
Rozpoznání lži ale ještě nic neznamená. Lidé mohou vcelku přirozeně zakrývat styk, hádky či celkově špatné vztahy se zavražděnou. Bojí se, že se stanou podezřelými a tak se chtějí „zachránit“ chytrou lží. To ještě ale netuší, jak pozorného detektiva před sebou vlastně mají. Hra si zdařile hraje s divákovým podezřením a přestože se mnohokrát některá postava zachová zvláště a my jej začneme automaticky podezřívat, nakonec se situace zcela otočí a my se zaměříme na úplně někoho jiného. Svou roli ve hře sehraje i zvláštní společnost Atlas, jehož vlastníci z našeho vyšetřování velikou radost nemají. Aby nebylo videosekvencí přespříliš, na některé předměty se určitých postav zeptat nelze. Je nám prostě oznámeno, že daná postava „k tomu nemá co říci“.
Spravedlivě musíme ocenit herecké výkony snad všech zdejších herců. V drtivé většině případů vypadají jejich výrazy a chování skutečně přirozeně a důvěryhodně. Jediná výjimka je paradoxně náš detektiv, který se chová úplně naopak. Jeho mimika je přehnaná, jeho gesta překvapivá. Připomíná spíše šaška a velkého podivína, nežli představitele váženého povolání. Možná chtěli autoři hru něčím oživit, ozvláštnit, nicméně v pochmurné zdejší atmosféře působí tenhle příliš veselý projev detektiva tak nějak rušivě.
Zato audiovizuální práce je prostě skvělá. Dobře vybraná hudba perfektně dokresluje zdejší dění a hezky prohlubuje atmosféru. Herci mají očividně silný britský přízvuk a ten mnozí angličtináři považují za jistým způsobem krásný. Když už jsme u jazyku, musíme dodat, že hra je v anglickém jazyce. Lze spustit anglické titulky, nicméně i tak je znalost angličtiny nutností. Bez toho hráč samozřejmě nemůže pochopit zdejší dění a nemůže tak ani odhalit protichůdné výpovědi svědků.
Při našich toulkách se můžeme těšit na nádhernou architekturu anglických končin, ale i hezkou přírodu, jako jsou lesy či hezký výhled na jezero. Prostředí je vcelku zajímavé a hráč se naštěstí neloudá od začátku do konce po nudných šedých ulicích. Herní doba přitom vychází na zhruba sedm hodin.
Rekapitulace. Contradiction – Spot The Liar nabízí hráči prožitek z opravdové detektivní práce uprostřed obdivuhodného anglického městečka. Díky filmovému zpracování umí unikátní atmosféra snadno vtáhnout do děje. Titul mistrovsky kombinuje hráčovu pozornost a dobře zahrané nahrávky. Přestože obsazení hlavního hrdiny je poněkud kontroverzní a čeština zde chybí, hru vám rozhodně s čistým svědomím můžeme doporučit a přidělujeme jí hodnocení 85 %.