Budovatelsko-ekonomické strategie zažívají v poslední době poměrně zvláštní období. Po několikaleté pauze se totiž opět staly relativně oblíbené. Ovšem spíše pouze u výrobců her, u nás hráčů je tomu naopak. Naprostá většina nových her z tohoto žánru totiž svou kvalitou opravdu nepotěší, ale spíše urazí. Příkladů bychom našli plno, vypíchněme z nich například strašnou sérii Prison Tycoon, kterého vyšly asi čtyři díly. Všechny byly přitom stejně bídné a naprosto nezajímavé. Ostatně klasické tycoonovky už ani vůbec nevycházejí od předních velkých a známých herních studií, ale makají na nich jen malé firmičky povětšinou z různých evropských zemí. Dnes recenzované Building & Co mají na svědomí francouzští Creative Patterns, od nichž po pravdě řečeno nic neznáme. A to nebyl zdaleka jediný důvod, proč jsme k tomuto titulu přistupovali mírně skepticky. Nakonec to ale nedopadlo až tak úplně nejhůře. Inu, posuďte sami.
Building & Co: You are the Architect! je vcelku klasickou tycoonovkou, tedy alespoň na první pohled, kdy se však námět hry jeví jako dost okoukaný a snad i nezajímavý. Zkrátka vaším úkolem je stavět. Stavět budovy. Na druhou stranu nejde ani o piplání se s malinkými rodinnými domky, ani o budování celého fungujícího města. Na hráče zde čeká nelehký úkol v připravených misích postavit dle zadání a ve finančním i časovém limitu různé obytné činžáky, celá obchodní centra, nemocnici nebo banku. A nutno podotknout, že právě ona ekonomická a manažerská stránka tady vysoce vyčnívá nad samotným stavitelstvím. Nemusíte se tedy bát, nakonec nám Building & Co přeci jen nabízí něco jiného a nejde o pouhou prachsprostou kopii nějakého staršího titulu. Kromě zmíněných misí si lze dostatečně užít i v obyčejném nekonečném sandbox módu, kde si stavíte jen tak bez cíle. Teď už nastává ten správný čas pustit se do stavění a zhodnotit si jeho jednotlivé fáze.
Ano, skutečně tady nestačí pouze vybrat si druh zdi, táhnout myší, pak vybrat druh podlah a hotovo. Z Building & Co se nakonec vyklubala skutečně vcelku složitá budovatelsko-ekonomická hra, s níž se musíte nějakou dobu nejdříve seznámit. Přestože tycoonovky jsou odjakživa téměř mojí hlavní parketou, byl jsem donucen absolvovat všech pět připravených tutoriálů, abych se to jakžtakž naučil. Jak jsem již naznačil, celé budování se skládá z několika základních fází, přičemž se vlastně musíte starat o všechno, co se běžně na stavbách zajišťuje. Všechno probíhá pomocí specialistů a kliknutím na jejich obličej v levé části monitoru se otevře jejich konkrétní nabídka. V první řadě se na každém prázdném pozemku musíte postarat o zavedení přísunu vody, elektřiny a dalších podobných nezbytností, bez nichž by se vůbec stavba nemohla rozběhnout. Pak následuje umístění určitého zázemí pro dělníky – počínaje skladištěm na nářadí a kantýnou na papání konče. Další důležitou záležitostí týkající se prvotních příprav je i prostor pro skladování materiálu. Už na tomto samotném úvodu je jasně patrné, že je zde všechno opravdu zpracované do detailů. Tolik k hrubé přípravě stavby, teď už se pojďme přesunout zase o kus dále.
Další na řadě je budování základů stavby. K tomu nám zde pomáhá architekt (pouze si zvolíme určité parametry), kterému však musíme zajistit opět všechnu pracovní sílu a nástroje. To znamená postupně objednávat (pronajímat si) různé druhy stavebních stojů, jeřábů, apod. Ty pochopitelně nepracují sami, tudíž nemůže chybět ani zaměstnávání pracovníků – od různých dělníků, až právě po řidiče automobilů. Už máme pracovní sílu i techniku a co ještě zbývá? Ano, materiál. Opět je tady mnoho druhů cihel a dalších důležitých „součástí”. U nich je zapotřebí i zajišťovat co nejefektivnější logistiku, tzn. dobře plánovat objem a čas doručení zásilek na naše staveniště. Právě plánování a efektivnost je v Building & Co hodně důležitá, protože tady stále jde o peníze. Tedy měna byla nahrazena kredity, ovšem během stavby se prostě musíme vejít do přiděleného rozpočtu. Už po tomto krátkém popisu musí být každému jasné, že prostě nejde o procházku růžovým sadem a všechny mechanizmy jsou zde vcelku složité. A to ještě nejsme zdaleka u konce!
Co se týká organizace zaměstnanců, musíte se taktéž starat o jejich rozdělování do pracovních týmů a těm následně přidělovat úkoly. Zapomenout nesmíte ani na jejich spokojenost, jež lze zvyšovat různými faktory. Každý samozřejmě slyší na vyšší mzdu, ale potěší je i povýšení v rámci týmu nebo nějaké bonusy. Zkrátka pokud jim dopřejete na stavbě teplou polévku, určitě budou makat šťastněji a radostněji. Co se potom týká samotného stavění, musíte pořád sledovat požadavky v jednotlivých patrech. Pokud dojde nějaký materiál, je zapotřebí ho objednat, stále zajišťovat nezbytné stroje a technické vybavení, postarat se o pravidelný odvoz odpadu, atp. Inu, na práci toho máte vcelku hodně a nudit se nebudete. Odměnou vám potom je pohled na postupně vzrůstající budovu přímo pod rukama. Z počátku mne Building & Co opravdu nechytlo, ale až jsem pronikl do všech možností a detailů, byla to docela zábava. Pokud jste samozřejmě maniaky v tomto herním žánru.
Celý složitý koncept a všechny postupy jsou docela zajímavé, přestože na moc dlouho nezabaví. Největším zklamáním se nakonec stala audiovizuální stránka. V první řadě jde o skutečně zastaralý engine. Na svém PC mi nešlo nijak přepnout rozlišení z 800×600, což bylo na 21″ displeji skutečně odporné. Nakonec jsem tedy recenzoval na notebooku, kde to samo od sebe běželo alespoň 1024×768. Tak jako tak se mi však grafika vysloveně hnusila a nenajdete na ní nic pěkného. A na nějaké detaily můžete rovnou zapomenout. Doufal bych tedy alespoň v přehledné uživatelské rozhraní, ale také chyba lávky. Některé tabulky jsou vysloveně neprakticky udělané, až zbytečně moc klikáte a interface nenabízí nic zajímavého, ani originální nápad. Zde zůstává všechno při starém a celkově tuto část tvůrci jednoduše nezvládli.
Building & Co rozhodně nemůžeme zařadit mezi ty nejhorší tycoonovky poslední doby. Docela nás potěšily opravdu široké možnosti, kdy se staráte skutečně o celý průběh obrovské stavby z role manažera. Na druhou stranu přestože je všechno propracované, není to ve finále až natolik zábavné a chytlavé, jak bývá běžné a jak bychom očekávali. Trvalo docela dlouho, než jsme do hry pronikli a pak nás bohužel zase vcelku rychle pustila a nebavila. Největším mínusem se stal rozhodně herní engine. Ten je značně předpotopní a grafika na dnešní dobu neuvěřitelně zastaralá. Byly velké problémy i s rozlišením 1280×1024, nefungoval multitasking a občas nám hra i spadla. Kdyby se hra dočkala modernějšího kabátku, lepší motivace k dalšímu hraní a třeba i vylepšeného uživatelského rozhraní, určitě bychom s hodnocením šáhli o poznání výš. Takhle se Building & Co: You are the Architect! zastavilo těsně před polovinou – 49%