Pokud jste hráli první díl Blackguards, určitě vám neuniklo, že tato hra rozpočtově rozhodně nepatřila mezi „AAA” hry současnosti a tento fakt se promítl jak do samotné hratelnosti, tak i do celkového zpracování. Vývojáři v Daedalic Entertainment si toho ale byli vědomi a například v rámci samotného příběhu přišli s poměrně neotřelým nápadem. Namísto epické story plné klišé a drahých renderovaných snímečků nám přinesli příběh skupinky vyvrhelů a antihrdinů, kteří si svojí jedinečnou povahou a spoustou černého humoru získali naše srdce a to je naštěstí pravda i v případě dílu druhého.
Samotný příběh začíná ve chvíli, kdy je naše hlavní hrdinka z neznámých důvodů uvězněna v podzemním labyrintu, kde je ponechána napospas svému osudu. Společnost jí tak dělají pouze místní pavouci, nevrlý hlídač a knížka o tom, jak se stát mocným vladařem, kterou Cassia najde při průzkumu kobek. Místní pavouci ovšem skrývají jedno tajemství a tím je, že s každým kousnutím připraví člověka o část rozumu. Cassia se tak během několika let ve vězení pomalu mění na zrůdu, jíž drží nad vodou pouze hlavní cíl její knížky, kterým je světovláda za každou cenu. Jejím útěkem z vězení tak začíná vaše dobrodružství a zároveň i poněkud vyšinutá cesta za získáním moci.
Stejně jako v prvním díle Blackguards strávíte naprostou většinu času souboji na bojištích, která jsou rozdělena na jednotlivá políčka, na kterých se naši hrdinové pohybují a zároveň i bojují. Poměrně zajímavou novinkou je ale fakt, že nově můžete před většinou potyček rozmístit své jednotky na několik vybraných políček, čímž ovlivníte vývoj bitvy ještě před jejím samotným začátkem. Dále nás také pozitivně překvapilo, že autoři rozmístili po bojištích poměrně hojné množství nejrůznějších pokladů, které můžete sbírat a také to, že mapy jsou nově mnohem členitější a obsahují daleko více taktických prvků, se kterými můžete operovat (například místa, na nichž nemůžete být příliš dlouho, interaktivní objekty nebo zúžené prostory, kterých se dá takticky využít). Celkově nás tedy autoři v tomto ohledu mile překvapili.
Novinek jsme se také dočkali v oblasti bojových dovedností našich hrdinů, kterým nově přibyl ukazatel jejich výdrže. Ta funguje v podstatě jako mana u magických bojovníků, ale namísto kouzel je spotřebovávána na speciální útoky, které jsou nám dobře známé z minulého dílu. Jedná se například o možnost silnějšího útoku, který má menší šanci na úspěch, výpadu, který ignoruje brnění nebo například cílené rány, která má způsobit zranění. Asi nejvíc nás ale zaujala jedna ze schopností, při které se váš hrdina dokola rozmáchne mečem a zasáhne všechny oponenty na přilehlých čtvercích a z oblasti boje na dálku vypíchneme možnost střelce hlídat předem zvolenou oblast, do které pak sám pošle až tři projektily na nešťastníky, kteří do dané oblasti zavítají.
No a mágové se zase mohou těšit na starý dobrý kouzelný arzenál z prvního dílu. K dispozici vám tak jsou například klasická útočná kouzla, jako je paprsek ohně nebo blesku, která zraňují jednotlivé cíle, spousta podpůrných kouzel, díky nimž můžete například zvýšit svoji odolnost nebo schopnost v boji a několik druhů kouzel, která útočí plošně, jako je například fireball nebo blesková bouře. No a pak tady máme několik specialit, jako proměnění protivníka nebo spojence v berserkera, který útočí na vše ve svém okolí, schopnost vytvořit magickou zeď nebo vyčarování kulového blesku, který se vydá nejbližší možnou cestou k nepříteli a cestou zasáhne vše, co mu stojí v cestě.
Celkově vzato jsme byli s tímto kouzelným arzenálem velmi spokojeni a užili jsme si s ním velkou porci zábavy.
Jak už jsme zmínili na začátku, naše hlavní hrdinka se vydává na cestu za ovládnutím světa a tak jsme se dočkali i poměrně velké změny v pojetí samotné herní mapy. Ta je teď nově rozdělena na oblasti, které jste ještě neosvobodili a na ty, které už jsou pod vaší nadvládou. Kromě hlavních příběhových misí tak bude vaším úkolem postupně dobýt celou říši a nově vám k tomuto cíli dopomohou i žoldnéři. Zatímco v prvním díle jste se k spřáteleným bojovníkům, kteří nebyli zároveň hrdiny, moc často nedostávali, v Blackguards 2 hrají žoldnéři velmi podstatnou roli a některé ze soubojů v pozdějších částech hry by bez jejich pomoci byly prakticky nereálné.
Před velkým množstvím bitev si navíc můžete zvolit, které ze svých žoldáků vezmete s sebou a tím tak výrazně ovlivnit, jakým směrem budete specializovat vaši armádičku. Někdy se například hodí mít více střelců, zatímco jindy raději využijete více bojovníků na blízko. Možností je mnoho a postupem času navíc získáte přístup k silnějším a jedinečnějším bojovníkům. Novinkou je také fakt, že Cassia má jako správná vévodkyně svůj vlastní tábor, kde může pokecat se svými druhy, trénovat v aréně nebo svoje hrdiny naučit některou z nových dovedností. Jsme velmi rádi, že autoři zvolili tento přístup a že už nemusíte vyhledávat jednotlivé učitele po herním světě jako v předchozím díle.
Ne všechno je ale ideální a Blackguards 2 nás nemile překvapil poměrně velkým množstvím nedodělků, které nám poněkud kazili dojem z hraní. Drobnosti, jako je například špatný pathfinding hrdinů, kteří poměrně rádi padají do pastí které sami vidí autorům rádi odpustíme, ale trochu nás zamrzelo, že samotná hra měla při našem průchodu hrou tendenci po konci bitvy zamrzat. No a jediným způsobem, jak pokračovat, byl restart bitvy, která mohla trvat i několik desítek minut. Také nás trochu zklamala optimalizace, která mohla být na grafické poměry této hry daleko lepší. Každopádně věříme, že tyto nedostatky autoři odstraní pomocí patchů a jedná se tak snad jenom o přechodný problém.
Co se audiovizuálního zpracování týče, Blackguards 2 rozhodně nepatří mezi „AAA” hry současnosti, ale na poměry tohoto žánru nás autoři mile překvapili mírou grafického zpracování, povedeným ozvučením a některými speciálními efekty při soubojích. Pozornost si pak ještě zaslouží zpracování jednotlivých bojišť, která už nepůsobí tak sterilně jako v minulém díle a to samé se dá říci i o pozadí těchto oblastí. Autoři nás prostě a jednoduše dokázali zpracováním okolí vtáhnout do děje o něco více, než v minulém díle a to je jedině dobře.
Shrnuto podtrženo, Blackguards 2 je velmi povedené pokračování prvního dílu, které v konečné míře táhnou ke dnu hlavně nedodělky ze strany autorů a po několika hodinách hraní i mírný stereotyp. I tak se ale jedná o jednu z nejlepších her současnosti v rámci svého žánru a pokud se vám líbil první díl, určitě vám můžeme doporučit i toto skvělé pokračování, obzvlášť pokud chvíli počkáte, než autoři vychytají všechny technické nedodělky. Všem ostatním, kteří s touto sérií ještě neměli tu čest a chtějí si zahrát kvalitní tahové RPG můžeme Blackguards 2 také doporučit, jenom přidáme varování, že tato hra není příliš vhodná pro casual hráče a že proniknutí do ní může pár hodin zabrat. Blackguards 2 si tak od nás odnáší finální hodnocení 80 %.
Dost dobrá! Doufám, že jí budu mít!
parádní článek :)