Pryč jsou doby, kdy se hraní na počítači omezovalo na ty nejnadupanější počítače za desítky tisíc a kdy speciální herní notebooky stály násobně tolik, vážili jako několik cihel a topily víc než radiátor. V současnosti je možné již za cenu trochu lepšího notebooku získat zařízení vhodné ke hraní her i na cestách. My jsme dostali od zastoupení společnosti ASUS možnost podívat se na notebook FX504 ze série TUF Gaming a otestovat, co takové zařízení dovede. Samozřejmě nečekejte detailní recenzi se řadou testů a grafů, ale spíše pohled na to, zda takové relativně dobře dostupné zařízení může posloužit na příležitostné hraní na cestách i nějakou tu práci.
Série TUF gaming, kterou společnost ASUS používá pro špičkové herní komponenty samozřejmě zdaleka neobsahuje pouze notebooky, ale samozřejmě také periferie, sluchátka a další vybavení pro hráče. Není tedy divu, že i zapůjčený notebook je směřován právě na ně. V relativně tenkém kovovém šasi je napěchována velmi kvalitní výbava. Hlavním srdcem notebooku je celkem nový procesor Intel Core i7 8750H a v kombinaci s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti s vlastní 4GB pamětí dokážou poskytnout velmi slušný výkon, který vydrží minimálně na pár let.
Výbava dále obsahuje 8 GB základní RAM a dalších 16 GB Intel Optane, což je technologie, která kombinuje výhody, a především rychlost SSD disku s kapacitou klasického pevného disku při minimálním navýšení nákladů. Jedná se vlastně o cache, která je napojena mezi pevný disk a operační paměť a vytváří mezistupeň s výrazně vyšší rychlostí nahrávání dat. Díky tomu máte na počítači daleko větší operační paměť, než by za stejnou cenu mohla být a také stačí řádově pomalejší standardní plotnový disk s obří kapacitou, který by v SSD variantě byl velmi nákladný. V případě této sestavy se jedná o jedno terabajtový disk se 7200 otáček, takže místa na hry bude dost.
O zobrazování se stará Full HD displej s technologií IPS v antireflexním provedení, který zobrazuje velmi pěkně. Občas se sice zdálo trochu světlejší podání barev a ve velmi černém prostředí se trochu ztráceli detaily, ale pokud si uvědomíme, že se pohybujeme na notebooku a v jaké cenové relaci, myslíme, že je to plně dostačující. S displejem se váže ještě jedna zajímavost, a to je výřez ve spodní části mezi klouby pro otvírání. Tento výřez v otevřeném stavu sice vytváří zvláštní otvor, ale v uzavřeném stavu odkrývá výhled na čtveřici stavových kontrolek, které jsou díky tomu dobře dostupné. O ozvučení se stará interní zvuková karta se simulací sedmikanálového zvuku a na poměry notebooků hraje velmi slušně. Jedním z důvodů budou i použité reproduktory, které zvládnou i vysokou hlasitost bez šumu a zkreslení a díky tomu není nutno v každé situaci hned používat sluchátka. Pro hraní je zde k dispozici také herní mód, který zvýrazňuje zvuky kolem vás a měl by vám pomoci s orientací v prostoru.
Vše je zabaleno v líbivém designu, který se na první pohled odlišuje od ostatních standardně šedých notebooků. Naše verze byla sice provedena v tmavě šedé, až skoro černé barvě s výrazně rudými prvky, které dodávají notebooku futuristický vzhled. Ve stejné barvě je vyvedena i kompletně podsvětlená klávesnice, u které bohužel nelze barvu měnit, to bychom byli cenově zcela jinde. Klávesnice ostatně obsahuje i numerickou část, nicméně má i některé neduhy. Sice velmi pěkně zvýrazňuje klávesy WSAD, ale šipky jsou poměrně úzké a nepotěší ani úzký enter a absence některých kláves, které jsou dostupné pouze přes funkční klávesu. Klávesy jsou příjemné na dotek a příjemně se mačkají, ale občas jsme měli pocit, jako by nám ujížděly pod prsty. Klávesnici doplňuje touchpad, který je mírně vystředěný vlevo a umožňuje ovládání gesty až se čtyřmi prsty.
Výdrž na baterii hodně záleží na tom, co s notebookem, budete dělat, ale při běžné činnosti se můžete dostat lehce přes čtyři hodiny, zatímco v náročné grafické hře budete rádi za dvě hodiny, ale to se bohužel dá očekávat u takto výkonného zařízení. Zajímavostí je, že baterie je zabudována v kovovém těle, a tak ji nemůžete uživatelsky snadno vyndat, je třeba vymontovat spodní kryt. Díky unibody řešení je celý notebook hodně pevně, nijak se nekroutí a pevné panty zaručují, že se dá dobře otevírat i jednou rukou.
Určitě stojí za to se také zmínit, jak se choval notebook přímo ve hře. Jednou z her, které jsme vyzkoušeli bylo již starší, ale graficky pořád poměrně náročné GTA V. Na maximální detaily a nastavení už bylo znát, že přeci jen notebook přestává zvládat, ale po snížení detailů a některých dalších parametrů na zhruba polovinu už se v pohodě dalo hrát, aniž by to mělo výrazný vliv na kvalitu hry. Také Shadow of Tomb Raider byl bez problémů hratelný na vyšší detaily a při hraní Fortnite nebyl problém vůbec, protože je to poměrně dobře optimalizovaná hra. Poslední hrou, co jsme vyzkoušeli byl loňský Battlefield 1 a ani u něj jsme nezaznamenali nějaký problém, který by znemožňoval hru hrát. Dá se tedy říci, že pokud vyloženě neočekáváte, že budete vše hrát na maximum a ultra detaily, nebudete mít s většinou her žádný problém, a to dokonce v cestovním omezení.
Série TUF Gaming má za cíl přinést kvalitní a výkonné počítače za dostupné ceny a v podobě tohoto notebooku se jí to daří. Dejte si ale dobrý pozor, protože jeden model se prodává v různých stupních výbavy a například stejný model, jako recenzovaný, může obsahovat obyčejný matný monitor, nižší grafickou kartu a horší procesor. A podle zahraničních recenzí tento model za moc nestojí. Je tedy třeba dobře vybírat, ale zapůjčený model, který mimochodem obsahuje v základu Windows 10 Home, můžeme vřele doporučit.
Super napsáno, akorát bych ocenil po sebou někde v článku (nejlépe na konci) sepsané parametry notebooku nebo alespoň odkaz někam na e-shop kde si ho můžu prohlédnou. Vím že parametry jsou popsané v první části ale pokud by byli sepsané hezky také v řádcích tak to bude přínos.