Nešťastný úvod
Když se řekne Assassins Creed, mnoho spokojeným fanouškům se rozzáří oči jako lampióny a já byl jedním z nich. Ale to po vydání současného dílu s názvem Unity to již neplatí. Hra byla vydána v tak nedodělaném stavu, že jsem se opravdu styděl za to, že jsem si ji slepě předobjenal a těšil se na ni. Jen heslovitě, protože chyb hra obsahuje opravdu mnoho – framerate hry klesá až na neuvěřitelných 15 fps (recenzováno na PS4, takže o nedostatečném hardwaru nemůže být řeč), doskakování objektů a detailů na oblečení NPC postav, chyby v online části, nedodělaná lokalizace a další menší chyby jako propadaní NPC skrz zem, kolize atd. A co k vydání tak nedodělané hry pohlaváry Ubisoftu vedlo? Samozřejmě předvánoční trh. Jenže, nedomysleli jednu zásadní věc – poškození celé věhlasné značky v očích fanoušků a také strach, co si Ubisoft dovolí vydat příště, když se podle statistik Unity prodává jako housky. Vím, že jsem začal recenzi na tuto hru velmi negativně, a proto si teď dejme tu lepší část recenze, ať potom mohu v tomto trendu později pokračovat.
Arno Victor Dorian a jeho pouť po Francii
Nový díl se odehrává ve Francii, respektive v hlavním městě tohoto státu – Paříži, v období rodící se Velké francouzské revoluce. Revoluční doba si žádá nového hrdinu a také mnoho nových „revolučních” prvků. Prvního jsme se dočkali – budete hrát za mladíka, který se jmenuje Arno Victor Dorian a pochází ze šlechtického rodu. Ovšem revoluční prvky jsou ve hře jen částečně. Za malou revoluci v žánru lze označit jednoznačně nádherně vymodelované interiéry, kterých je opravdu mnoho a naznačují směr, co můžeme od následujících her z universa Assassins Creed Ubisoft očekávat. Ale to není vše. Hra vám dále nabízí dvě lokace, a to Versailles a Paříž. Hlavně Paříž je překrásně vymodelovaná a opravdu to v jejich ulicích žije před revoluční náladou. Při procházení městem mně ani nevadilo, že ve hře slyším málo hudby. Tu totiž ve větším měřítku nahradil halas davu lidí, které potkáváte na významných místech Paříže. Například před Notre Dammem, či Palácem spravedlnosti atd.. Právě davy lidí jsou velkým tahákem Unity, protože činí historické město uvěřitelnějším a hlavně živějším, než v kterémkoliv dílu této série. Davy čítající několik stovek NPC postav, protestují, skandují hesla či podnikají útoky a provokace, které směřují proti vládní politice Ludvíka XVI. Všiml jsem si, že nově bylo také pozměněno měřítko, v kterém je herní svět vystavěn. Díky tomu mapa Paříže působí naprosto obrovským dojmem a například oproti Black Flag vám opravdu nějakou tu minutu trvá, než doběhnete do požadované lokace, která je od startu vzdálená třeba jen 800 metrů. Právě proto bych v tomto díle s radostí uvítal koně, na kterém jsme se proháněli v Římě ve hře AC: Brotherhood. Jediném, co mě trochu mrzí, je odstranění plavby lodí, která by mohla být obsažena jen v menším měřítku po řece Seině. Mořeplavci si ale tento rok zoufat nemusejí. Svou oblibu totiž najdou v dalším aktuálním dílu, který je určen pro staré konzole a nese název Assassins Creed: Rogue.
K RPG patří neodmyslitelně výbava a souboje
Poprvé v celé asasínské sérii byly do hry zavedeny RPG prvky, které vám pomohou zlepšit statistiky vašeho hlavního protagonisty. Nově se tak pomocí různých částí oblečení můžete připravit na stealth mise opravdu důkladně. Prostě si před misí obléknete jiné rukavice, kalhoty, opasek, kapuci či koženou zbroj, která umožňuje kradmý a mrštný pohyb. Ve hře se dají tímto způsobem vylepšovat čtyři statistiky jako boj na blízko, boj na dálku, kradmý pohyb a zdraví. Samozřejmě dražší kousky výbavy vám umožní i navyšování kombinaci těchto atributů. A jak už jsme zvyklí z minulých dílů, budete si kupovat i jednotlivé zbraně, které mají také své atributy. I tady samozřejmě platí, že čím větší atribut, tím lepší zbraň. Ale z vlastní zkušenosti doporučuji kupovat spíše vyvážené kousky. Mezi zbraně, které si můžete pořídit, patří krátké a dlouhé chladné zbraně, pistole a pušky. Hra obsahuje ale čtyři rozdílné měny, které do hraní vnáší zbytečný zmatek. Jednou měnou se nakupuje oblečení a výbava, druhá vám umožní odemykání nových dovedností Arna Doriana, tudíž ze začátku hry nemůžete například používat střelné zbraně jako pistole a pušky. Díky třetí měně si můžete vylepšit již zakoupené oblečení a zbraně a čtvrtá měna je dle mého názoru naprosto zbytečná – pomocí ní si totiž také nakupujete/vylepšujete zbraně a oblečení, či si můžete zakoupit boosty, které vám usnadní hru v kooperaci. Dále se toto platidlo dá použít k nákupu map, které vám prozradí všechny lokace vedlejších misí a sběratelských předmětů. A pokud byste poslední měny měli málo, můžete si ji navýšit koupením balíčků za skutečné peníze. Ale upozorňuji, že balíčky jsou dosti drahé a ten nejdražší z nich vás přijde na nepěkných 2779 Kč, což odpovídá spíše freetoplay titulům a ne kvalitní AAA hře! K RPG zážitku patří neodmyslitelně souboje, a ty jsou společně s interiéry a systémem výbavy to nejlepší, co nový díl AC her nabízí. Souboje jsou totiž těžké a nepřátele již nečekají v kruhu na to, aby se do vás mohli pustit. Už prostě nejste ten stroj na zabíjení, jako Kenway z Black Flag, který na mě vedle Arna Doriana působil jako Rambo. V AC: Unity jste opravdový assassín – tichý, zranitelný, ale smrtící nástroj svého hnutí. Navíc se vám již automaticky nedoplňuje zdraví, ale musíte si vypomáhat lahvičkami, což je dle mého názoru velké plus. A pokud se náhodou dostanete do otevřeného konfliktu (já schválně co nejvíce využíval perfektního stealth systému, který má nově možnost použití skrčení a v této pozici se držet, aby vás nepřátele neodhalili), budete zírat s otevřenou pusou na nové animace pohybu, které jsou naprosto úžasné.
Až přehršel sociálních funkcí, které ale nefungují
Tak nějak jsme si zvykli, že k AC: Black Flag byla dostupná mobilní aplikace, která vám pomáhala v lodních bitvách vydělávat peníze pro mateřskou hru. Kdo chtěl, mohl jí používat a tím si rychleji vylepšit svou loď Kavku. Jenže aplikace AC: Unity Companion App je nezbytně nutná k hraní AC: Unity, protože bez ní neotevřete některé truhly, rozmístěné po herním světě. To samé platí pro vnořenou aplikaci v hlavním menu hry AC: Unity s názvem Initiates, což je obdoba portálu AC univerza, který sdružuje všechny vaše odehrané Assassins Creed hry a informace o postupu z těchto her, které jste si provázaly skrze Uplay. Díky Initiates si odemknete v AC: Unity další typ truhel a také získáte dva nové sety oblečení pro Arna. Na tomto portálu si vytvoříte svůj profil, který bude postupně získávat vyšší levely a také se vám díky vašim akcím v Unity bude v Initiates utvářet jakýsi profil vašeho stylu hraní. Pro mě zcela zbytečné a překombinované nic, které ani pořádně nefunguje. Někdy je v jednoduchosti opravdu síla, Ubisofte! Tak si to pro příště zapamatuj. A když už jsme u těch sociálních funkcí, v menu hry naleznete položku My Brotherhood, což je dle mého odhadu něco jako váš online hub, kde někdy v budoucnu potkáte vaše kamarády a můžete se vydávat na kooperativní mise. A proč jsem schválně napsal někdy v budoucnu? Protože ve verzi pro PS4, kterou vlastním, tato položka nefunguje a ani nejde zapnout kooperační hra a to je čtrnáct dní po vydání celkem vada.
Sliby a chyby
Abyste mi ovšem rozuměli, Unity není koncepčně špatná hra. Kdyby totiž vyšla plně odladěná, s fungující online částí a případně také češtinou, mnoho jejich českých a slovenských fanoušků by zaplesalo. Zásadní problém z očí česko/slovenského hráče tkví v nekompletním zobrazování českého překladu. Český překlad je totiž na disku se hrou kompletní, ovšem Ubisoft opět použil pro zobrazování herního textu systémové nastavení konzole, které je v angličtině. To znamená, že se nám zobrazují česky pouze dialogy a zbytek hry je v angličtině. Do této problematiky jsem se plně ponořil, abych mohl podpořit naše hráče. Vytvořil jsem na předních českých webech diskuze zabývající se touto tématikou, založil jsem na oficiálním fóru technické podpory Ubisoftu vlákno, aby byla tato chyba odstraněna a napsal jsem rozhořčený email distributorovi konzolových verzí hry. Jenže do doby, než vyjde Patch 3, který by měl snad tuto problematiku řešit, se musíme jen modlit a doufat. Od distributora Conquest se mi totiž do dnešního dne nedostalo žádné odpovědi. Dle mého názoru prostě dostali za český překlad zaplaceno a více je již nezajímá. Jenže jedna věc mě zaráží – v českém tištěném manuálu, který každý zákazník objeví v krabičce se hrou, je psána informace, která se tváří, jako by byl manuál ve hře v českém jazyce. Což není k výše uváděným skutečnostem pravda. Conquest a hlavně Ubisoft by měl více lpět na finálním dolaďování svého produktu před tím, než ho pustí na český trh. Kvůli této kauze, výše zmíněným chybám ve hře a s nefungující online částí, uděluji hře Assassins Creed: Unity hodnocení 60 % a doufám, že se již nikdy nebude opakovat, aby Ubisoft vydal tak nedodělanou hru a z jejich hráčů si dělal betatestery.
Je to zvláštní ale z těch 2 nových dílů je lepší Rogue,který sice vypadá hůř ale hraje se a ovládá se mnohem příjemněji.Unity 3*
Musím pochválit kolegu, že hodnocení napsal opravdu upřímně. Jak už jsem četl v jednom článku na internetu, AC: Unity je test herních serverů, zda hru hodnotí podle jména nebo podle skutečnosti. Bonusweb dal vyloženě směšných 75%, já bych dal 50 až 60%.
obyčejná průměrná hra, která nijak nenadchne ani po "příběhový" části
tohle je opravdu drzost chtít za hru někde 1500kč a takhle ji vydat s brutálním propadem fps i u konzole a ten krátký příběh mě taky moc nenadchl snad jen to prostředí na mě udělalo dojem
Při hraní mi klesá fps na 35 :( .