Ústřední postavou Assassins Creed 3: Liberation HD je Aveline de Granpré, která se roku 1747 narodila známému obchodníkovi jménem Philippe Olivier de Granpré a jeho milované Jeanne, kterou koupil na otrokářském trhu a zakrátko ji vykoupil ze statutu otrokyně formálním sňatkem, který se ovšem v té době ani nemohl považovat za manželství. I když nebyla Jeanne nikdy za Philippa vdána, plnila roli matky Aveline více než dobře. To se zlomilo s rokem 1752, kdy se Philippe oženil s Madeleine de L’Isle, která se stala zakrátko adoptivní matkou malé Aveline. Milovaná Jeanne Philippa opustila roku 1757 a Aveline to svojí pravé matce nikdy neodpustila.
Ale už k samotné hře. Největší změnou oproti Assassins Creed 3 či aktuálnímu Assassins Creed 4 jsou převleky. Vůbec poprvé v historii této značky budete hrát za ženu a díky tomu jsou po mapě rozmístěné budovy, v kterých se lze převléci do třech různých převleků. Prvním z převleků je převlek za dámu, díky němuž lze okouzlit stráže a další hodnosti vojenského světa – ovšem půvab Aveline v dámském kostýmku neplatí na všechny, takže si na to dávejte pozor! V tomto převleku můžete stráže i uplatit a dostat se tak nepozorovaně do zakázaných oblastí. Každý převlek má samozřejmě své výhody a nevýhody. Mezi nevýhodou převleku dámy se řadí nemožnost sprintu, skákání a lezení po budovách. Naštěstí můžete alespoň běhat. Toto omezení v pohybu je způsobeno díky korzetu a těžkým šatům. Ovšem ke kostýmku dámy patří také slunečník, který v podání Aveline umí střílet jedovaté šipky – a je to sranda. Pokud chce Aveline v tomto převleku zmírnit svou hledanost, musí potichu usmrtit svědky, kteří se stali nevědomky členy události.
Další z převleků je převlek za otrokyni. Díky tomuto převleku může Aveline lehce splynout s davem. Lze se také vydávat za nosiče beden a uniknout tak pozornosti stráží. V převleku za otrokyni lze využívat plného pohybu asasína, takže nejste nikterak omezováni. V otrokářském ražení má Aveline k dispozici větší množství zbraní, než v převleku za dámu, ale pořád to není toliko zbraní, které dokáže Aveline používat ve své asasínské róbě. Jestliže se Aveline v převleku za otrokyni dostane do hledáčku strážných, měla by se snažit urychleně strhnout vylepené plakáty se svojí podobiznou. Díky těmto oběma převlekům má Aveline méně životů, než když je převlečená za běžnou asasínku. Pokud Aveline zůstane v běžném asasínském převleku, zůstávají ji všechny výhody i nevýhody, které asasíni mají. To znamená plnou podporu zbraní, kradmý pohyb, běh, sprint, šplhání a samozřejmě plnou pozornost stráží, které ji díky tomu půjdou neustále po krku. Pokud strážným utečete, můžete se zbavit hledanosti tím, že podplatíte městské vyvolávače.
Na rozdíl od Assassins Creed 3 jsou ve hře zahrnuty i střechy domů, které se dají pěkně zdolávat a prostředí měst nepůsobí tak stroze jako ve zmíněném dílu. V Liberation se podíváte do New Orleans, The Bayou, což je vlastně močál, který se rozprostírá zhruba na stejné rozloze jako Hranice ze třetího dílu. Po té se podíváte ještě do Mexika, kde se nachází vykopávky mayských ruin a jen krátce zavítáte také do přírodní lokace blízko New Yorku. Série Assassins Creed byla vždy spjata s prolínáním historie s alternativní současností a tento díl nezůstává nikterak pozadu. Sice zde nesledujeme žádnou zásadní příběhovou linku, ale především jde o první skutečný interaktivní zážitek firmy Abstergo, která to pořádně rozjela až v dílu čtvrtém. Mezi ústřední motivy AC III: Liberation HD patří boj s otroctvím, čemuž se třetí díl úspěšně vyhýbal.
Stranou nezůstal ani obchodní systém s tím rozdílem, že ve třetím dílu jsme posílali karavany a dopravníky se zbožím mezi provinciemi jednotlivých amerických států a zde posíláte vámi zakoupené lodě prodávat a nakupovat zboží mezi přímořskými státy. Jenže tento obchodní systém je trošku nedomyšlený, protože jak by v roce 1770 mohla Aveline udílet jednotlivé rozkazy kapitánům lodí, když v té době neexistoval telegraf ani telefon? První známý optický telegraf fungoval pouze ve Francii a to roku 1793. První elektrický telegraf byl zprovozněn roku 1839, ale pouze pro železnici. Je sice hezké, že autoři hry chtěli hru obohatit o prvek obchodu mezi přímořskými státy, ale příště by to chtělo více domýšlet maličkosti. A to nejsem žádný odpůrce žádného dílu, naopak tuto sérii řadím v osobním žebříčku na nejvyšší příčky. Jen se mi nelíbí, že má tento díl více chyb, nedodělků a nedomyšleností, než kterýkoliv jiný.
Tento odstavec bych rozhodně věnoval chybám a nedodělkům, které samotné hráče moc nepotěší. V Assassins Creed Liberation HD totiž nelze odklízet mrtvá těla zabitých strážných, což může nazlobit mnoho příznivců kradmého pohybu. Naštěstí obírání mrtvých těl zůstalo přítomno. Bohužel zde nejde lovit ani zvěř, což jsem si ve třetím díle opravdu užíval. Je to škoda, protože v divočině, která zde dostala pojmenování The Bayou (v podstatě jde o prales plný močálů, v kterém se můžete pohybovat i pomocí kánoe), na vás vyrukuje nejeden krokodýl, po jehož zabití by se dala kůže prodat za opravdu tučný peníz. Bohužel zde ale obchod s kůží není. Mezi nedodělky rozhodně řadím i to, že když mám někoho omráčit, Aveline viditelně zlomí pár strážím vaz. Co mě však hodně zaskočilo, jsou barikády v ulicích New Orleans, které se pomalu dostává do područí Španělů. Tyto barikády jsou uměle vytvořeny level designery a bohužel nejdou zdolat! To je ve hře, která staví na parkour pohybu rozhodně krok zpět!!! Hra neobsahuje multiplayer, což za chybu hry rozhodně nepočítám, protože u Assassins Creed považuji tento herní obsah naprosto zbytečný a vždy jej jen zkusím, abych věděl, co obsahuje nového. Jako hráče, který má odehraných více jak 40 hodin u Assassins Creed 3 taky zamrzí, že tento prequel ke třetímu dílu neobsahuje změnu denní doby a proměnu počasí (herní doba se sice mění, ale pevně dle typu mise).
Grafická stránka hry nevypadá sice špatně, ale oproti třetímu dílu (o čtvrtém raději ani nemluvím, ten je totiž graficky úplně jinde) by se dalo leccos zlepšit. Musíme brát však v potaz, že se jedná o konverzi z Playstation Vita, takže v rámci mezí si hra graficky náramně polepšila. Tento díl ovšem vykazuje nespočet doskakujících textur (testováno na PlayStation 3) a chyby spočívající v kolizi jednotlivých objektů a také občas vypadává anglický dabing. Zvuková složka také vykazuje občasné artefakty v podobě hlasitého lupnutí. Naštěstí se to neopakuje příliš často, takže tento neduh téměř nepostřehnete. Hudba je naopak klenotem tohoto dílu a celkové hodnocení zachraňuje. Když vezmu v potaz, že se jedná o HD předělávku hry, která nebyla plnohodnotným dílem, ale jen doplňkem k příběhu třetího dílu, tak musím uznat, že pro běžného hráče, který nezbožňuje svět Assassins Creed tato hra určena rozhodně není. Naopak pro hráče, kteří toto universum znají jako své boty a při uvedení každého nového dílu zažívají jakési vzrušení (přeberte si to každý, jak chcete), Assassins Creed III: Liberation HD doporučuji. Napomáhá tomu i cenovka 405 Kč na PSN či 399 Kč na Xbox Live. Jen cena hry pro PC je o 150 Kč dražší. Jako redaktor Gameparku.cz uděluji hodnocení 65 %, ovšem jako fanoušek universa Assassins Creed bych klidně ještě deset procent přidal. Rozhodněte se podle toho, do jaké škatule patříte vy …
uvidime jestli bude mit uspech treba jako assasins creed 3
už je to trapný .. totální znásilnění celého konceptu.. z původní dobré hry udělali pouťovou záležitost
Vypadá to dost dobře :)
Za sebe můžu říct jen to, že po Brotherhoodu mě herní série přestala bavit. Neříkám, že další díly nejsou kvalitní, ale gameplay už zkrátka není nic pro mě. Ačkoliv jsem nezkoušel Black Flag (který většina lidí hodnotí velice pozitivně), možná bych měl...
článek za 5 =)
bude zajímavý hrát za ženskou
TOp Hraa...
Top
a bavi me to vic nez AC III za Conora. Mam i nejaky DLC Aveline u AC IV Digital Deluxe Edition a to bylo jen na hodku hrani a i to stacilo,abych vedel, ze tohle ani a AC III ne i kdyz jde vesmes o to same. Porad ale je nejlepsi AC II,Brotherhood a AC IV
vipadá to pěkně :)
dobra hra