Na konci loňského roku jste měli možnost si na našem serveru přečíst recenzi na další díl úspěšné herní série Assassin’s Creed s podtitulem Brotherhood. Recenze to byla konzolová a PC hráči si museli nechat zajít chuť a dočkali se až nyní, tři měsíce po konzolistech. Zda se čekání vyplatilo, posuďte z recenze sami, my se, s dovolení, zaměříme na změny, které PC verze nabízí ve srovnání s konzolovou, a o samotné hře se zmíníme spíše okrajově. Pokud máte zájem dozvědět se maximum o příběhovém pozadí a herních prvcích, určitě si přečtěte naši prosincovou recenzi Xboxové verze.
Na začátku jen shrňme příběh. Ezio Auditore, italský mladík, toho času zkušený zabiják patřící mezi assassiny přijíždí za svým strýčkem do rodinného panství, aby si konečně užil trochu klidu. Ten bohužel netrvá moc dlouho a po pár úvodních úkolech, během kterých se naučíte pracovat s prostředím, jezdit na koni a vůbec ovládat svého avatara, se vrátí hlavní potížista předchozího dílu – Borgia. Nevrátí se ale sám a s celým vojskem napadne panství, zničí ho a strýčka zabije. Ezio s hrstkou blízkých jen taktak unikne, aby se ocitl sám a bez veškerého vybavení (moc pěkná scénáristická klička na to, abyste si museli veškerou výbavu shánět znovu) uprostřed hlavního italského města, Říma. Pokud neznáte děje předchozích dílů, budete do událostí uvedeni velmi rychle pomocí videa na začátku, které bez skrupulí vyzradí všechny zajímavé momenty obou předchozích her.
I Bratrstvo trpí rozdělením na dvě souběžné dějové linky. Jednou je samotný příběh Ezia, který se ale odehrává skrze přístroj zvaný Animus v mozku současného člověka Desmonda. V předchozích dílech jsme sledovali, kterak Desmond prchá ze spárů templářů, kteří chtěli jeho a jemu podobných lidí využít ke svým zvráceným účelům. I nyní budeme za Desmonda hrát a budeme sledovat jeho čím dál silnější propojení s jeho prapředkem Eziem, které se projevuje i mimo přístroj animus. Naštěstí tato linka není až tolik podstatná a velkou část hry strávíte jako zabiják v římských ulicích. Možná s námi budete souhlasit, že dějovou linku v současnosti může Ubisoft postupně zcela umrtvit, protože to, na co se většina hráčů těší, jsou právě příběhy v minulosti a reálné sekvence je poněkud kazí a trhají zážitek na kusy.
Příběhově je celá hra stejná jako na konzolích a tak PC hráče potěší jedině automatická přítomnost DLC Zmizení DaVinciho (v originále DaVinci Disappearance), které bylo na konzolích k zakoupení. V rámci něj se Ezio musí vypravit po stopách svého dobrého kamaráda Leonarda DaVinciho, který se stal obětí vlastní touhy po poznání tajemna. Právě jeho schopnosti potřebuje sekta, která chce (jako vždy) lidstvo přizpůsobit svým touhám a tak jej unese. Ezio jej musí vypátrat za pomoci Leonardova milovaného pomocníka Salai a také pomocí řady stop ukrytých v Leonardových obrazech. Jak je u série zvykem, scénáristé velmi obratně pracují s historickou přesností míchanou se zkrášlujícími momenty, které se nikdy nestaly a tak například postava Leonardova pomocníka je mixem skutečných historických reálií a scénáristické nápaditosti. Současně se dostane větší role také na mladičkou Lucrezii a mezi ní a Eziem to celou dobu velmi příjemně jiskří. Tento minirománek by se skutečně dal přirovnat k některým filmovým.
V rámci DLC se podíváme do dvou nových lokací a odehrajeme postupně osm rozdílných misí, které jsou navíc naplněny spoustou vedlejší a velmi zábavných cílů a úkolů. Jejich úroveň je dosti odlišná, ale všechny se dají hodnotit jako nadprůměrně, přičemž především úvod a závěr tohoto dílčího příběhu je skutečně excelentní a patří k tomu nejlepšímu, co série o Assassinech nabízí. Znalci historie také narazí na spoustu historický narážek, jako když v jedné místnosti narazíme na Leonardův nedodělaný obraz Mona Lisa a řadu dalších pomrknutí. Celkově vám dohrání tohoto mini příběhu zabere zhruba tři hodiny hraní, ale během nich se budete maximálně bavit. Pokud budou mít DLC minimálně tuto úroveň, můžeme být spokojeni.
Drobných změn se dočkal také multiplayer, který je v PC verzi rovněž přístupný, a nebýt otravného videa na začátku, které není možné nikdy přeskočit, je skutečně zábavný. Díky přítomnosti DLC si můžeme užít další mapu a to španělskou Alhambru a také se můžeme vžít role čtyř nových postav. K dispozici jsou navíc i dva nové herní mody. V Assassination jde o klasický deadmatch, tedy zabíjení všech proti všem a v modu Eskorta se vytvoří dva týmy po čtyřech, přičemž jeden tým má za úkol dovést VIP osobu beze zranění na určité místo a tým druhý má za úkol jej ochránit. Určitě si umíte představit velmi dobrou atmosféru, kdy jedna parta provádí VIP skrze živé město plné lidí a nikdy neví, kdo z davu je vrah a kdo běžný občan. Problémem jen občas je najít partu a připojit se do hry, nicméně časem se snad počet hrajících rozšíří a čekací doby nebudou tak dlouhé.
Krom hraní multiplayeru potřebujete internet pouze na úvodní zalogování do hry a aktivaci doplňkových balíčku, především DLC o kterém jsme již psali. Poté již nemusíte být online a odpadá tak nepříjemný nešvar předchozího dílu, respektive jeho ochrany, kdy po vypadnutí internetu hra zamrzla a nedalo se hrát dále. Nyní jen vyskočí informační hláška o nedostupnosti online připojení, ale hra jede dále a vy můžete pokračovat. Někteří hráči si také stěžovali, že se nemohou zalogovat do hry, ač mají originální kus, ale jak se ukázalo, jednalo se o hráče, kteří měli staženou pirátskou verzi některého z předchozích dílů, takže s přihlašováním do hry není nejmenší problém.
Další odlišností oproti konzolové verzi je ovládání. To je připraveno pro klávesnici a myš a již se nekoná chyba předchozích dílů, kdy jste sice ovládali skrze tyto ryze PC periferie, ale symboly na obrazovce vás neustále masírovaly symboly tlačítek z konzolových gamepadů, takže hraní následovalo neustále hledání, co který symbol znamená za klávesu. Bratrstvo již správně zobrazuje tlačítka klávesnice i symboly pro myš. Nicméně i přesto, že si můžete ovládání dle libosti nastavit, je hraní na klávesnici srovnatelné s hraním náročnější hudební skladby na klavíru, a pokud si hru chcete skutečně užít, doporučujeme nějaký kvalitní gamepad, pro který je ovládání samozřejmě primárně dělané.
Jednou z posledních kapitol, které se týkají rozdílu mezi PC a konzolovou verzí je grafika. Tu je možné si nastavit v řadě parametrů a při maximálním nastavení běží na poměrně běžném stroji, jako jsme my testovali – Intel Core i5, 4GB ram, GeForce 8800GT Windows 7, velmi plynule. Autoři se raději nepouštěli do modernizování enginu pod modernější knihovnu DirectX11, ale využili klasickou a ověřenou knihovnu DirectX9. Grafika tak vypadá velmi slušně, ale nedosahuje toho nejlepšího, co dneska můžeme vidět. Případné grafické nedostatky ale hra vynahrazuje obrovským množstvím prvků, které zobrazuje při pohledu na město a především městem samotným, které je vrcholem designérské práce. To vše doplňují vypilované pohybové schopnosti hlavního hrdiny, který se až na drobné výjimky chová jako reálná osoba a jeho lezecké schopnosti mu stoprocentně věříte.
Závěrečná kapitola nemůže patřit ničemu jinému, než je česká lokalizace. Zde se český distributor Playman skutečně předvedl a předložil nám velmi kvalitní překlad, který neobsahuje žádné překladatelské podivnosti, perfektně pasuje k originálnímu dabingu a pouze v několika drobných věcech nesouhlasí za cenu toho, že zkrátka pasuje do českého jazyka. Hru si tak můžete užít v italském dabingu, což zní velmi dobře a přesto rozumět českým titulkům. Přestože jsme již dříve hru hráli na konzoli, až při novém hraní v české verzi jsme měli možnost pochopit některé drobné narážky, které nám v angličtině utekly. Česká verze je tak jasná volba pro všechny, kteří angličtinou nevládnou a chtějí si hru maximálně užít.
PC verze Assassin’s Creed: Bratrstvo je ukázková konverze z konzolí, kterou by se měli řídit všichni distributoři a také vzornou implementací českého jazyka do hry. Jak Ubisoftu tak českému Playmanu za to patří palec nahoru a hodnocení celé hry nemáme důvod měnit, zůstává tedy na „konzolových” 93 %!
PC verze Assassin’s Creed: Bratrstvo se náramně vyvedla a bude Vás bavit až do konce. A my pro Vás máme možnost, jak si tuto zábavu užít zadarmo 🙂 Díky společnosti Playman pro Vás máme soutěž o tři originálky a bonusové předměty!
1. místo: Originální hra Assassin’s Creed: Bratrstvo pro PC + kniha na motivy hry + tričko
2. + 3. místo: Originální hra Assassin’s Creed: Bratrstvo
Pro účast stačí, když správně odpovíte na tři otázky. Soutěž trvá do 6.4.2011 včetně, výherce oznámíme u tohoto článku v komentářích a budou kontaktováni emailem! Hodně štěstí!