Age of Empires: Online přišlo s naprosto novým herním systémem, který nemá obdoby. Se svou civilizací vlastníme město, do kterého se budeme po jednotlivých misích stále vracet. Na tomto území také postupně stavíme různorodé budovy. Každá z nich má speciální funkci a tak přes ni ovládáme část své civilizace. Město můžeme postavit přesně podle svých představ včetně okrasných budov, keřů, soch a dalších zkrášlujících prvků.
Bydlí zde také vlivní občané, u kterých si lze jednoduše brát questy, za jejíchž splnění získáme tučnou odměnu. Každý z questů odstartuje jednotlivou misi a světe div se, úkoly v misích jsou natolik nápadité, že ani na chvíli nezavání stereotypností. Zatímco jednou musíme osvobodit rukojmí ze spárů nepřítele, jindy je třeba ochránit město našeho spojence. Mise v coopu si můžeme zahrát s přáteli či náhodně nalezeným hráčem. Pokud se tedy vyskytne problém s dokončením některé mise, kamarádi na vyšším levelu nám mohou hravě pomoci.
Postupem času se propracujeme k dalším questům, z čehož jsou některé repeatable. Ty lze vždy po 12 hodinách opakovat a tak získat znovu odměnu. Aby úkolů nebylo málo, podíváme se mimo své město také do dalších oblastí, kde si můžeme nejenom vzít další úkoly, ale také nakoupit zajímavé itemy.
V průběhu plnění misí na mapě narazíme na poklady, které jsou však patřičně chráněny stráží. S menší armádou ji ale není problém překonat a po otevření truhlice samozřejmě získáme nějaké ty itemy. Jelikož jsou poklady v drtivé většině misí, většinou z nich nezískáme nic extra cenného.
Za dokončené mise získáváme také zkušenosti, díky kterým postupujeme na stále vyšší úroveň. Po každém postupu si vybereme jednu z nových schopností ve stromě skillů. Každá civilizace má o něco jiný výběr. To samozřejmě ještě více prohlubuje odlišnost národů. Bohužel není skillů zrovna hodně a tak ve vyšších úrovních musí hráči investovat do skillů, které třeba vůbec nevyužijí.
Přes všechny změny si hra zachovala všechny oblíbené prvky celé série. Opět se budou těžit čtyři suroviny – jídlo, dřevo, zlato a kámen, kde každá bude mít svou nezaměnitelnou roli. Zatímco jídlo je důležité pro tvorbu jednotek, s kamenem zase postavíme pevné hradby. Suroviny získáváme a těžíme známými způsoby z předchozích dílů série.
Nezastupitelnou roli ve hře mají také itemy. Těmi lze totiž vybavit jednotlivé typy budov, lodí i bojovníků, kteří tak získají značné bonusy. Jakožto ve správném RPG systému, i zde je jsou je jejich vzácnost odlišená příslušnou barvou. Omezení jsme levelem civilizace a tak je jasné, že nováčci nemohou využívat ty nejlepší věci ve hře. Zmíněné itemy můžeme získat jejich koupí v obchodě nebo úspěšným splněním mise.
Další možností je craftění, ke kterém potřebujeme kromě receptu na daný item, také množství daných surovin. Ty lze vyrábět na farmách v našem hlavním městě, vyhrávat za mise a některé lze ne příliš výhodně koupit v obchodech.
Nesmíme opomenout Advisory, úředníky, kteří v určité dosažené době dávají civilizaci pěkně bonusy. Advisory můžeme získávat a měnit stejně jako jiné itemy, ale jejich počet je omezen na čtyři aktivní v jednom momentě. Každý je přitom přiřazen k jednomu období. Na příkladu si to předvedeme nejlépe, pokud v misi pokročíme na úroveň II., aktivní budou advisoři z doby I. a II., při čemž advisor z doby III. začne svým bonusem působit až při postupu do třetí doby.
Jinou funkci pak mají tzv. consumable itemy neboli spotřební věci, které lze použít jen v omezeném počtu. Můžeme s nimi například přivolat bandu bojovníků, kteří nám pomohou v boji nebo dát naší armádě znatelnou výhodu v boji, třeba dočasným zvýšením maximálního zdraví o 25%.
Pokud je pro vás důležitý také vzhled armády, jistě také oceníte nově přidaný druh itemů, který ovlivňuje pouze vizuální vzhled jednotlivých jednotek. Není tak problém udělat z pěchoty samuraje, prehistorické neandrtálce nebo jakýsi druh klaunů, nosící duhu na štítu a dýni na hlavě. Dát hráčům možnost vytvořit ze své civilizace něco originálního je od vývojářů chytrý tah, který do hry vnáší novou rovinu zábavy.
Pochvaly se od nás dočká také grafická stránka. Ta je líbivě kreslená a působí výjimečně dobrým dojmem. Je vidět, že si vývojáři dali tu práci a kompletně propracovali hru od menu, přes jednotky, budovy, prostředí, až po obrázky při načítání hry.
Zmínit je také třeba hudební doprovod, který je radost poslouchat. Po zapnutí hry nás okamžitě začne doprovázet známá hudba, která je vytvořena na motivy oblíbené melodie série Age of Empires. Samozřejmostí je pak také nová hudba, která je stejně tak vydařená.
Celou hrou nás bude provázet jedna ze čtyř civilizací. Z toho má každá samozřejmě své pro i proti. Pokud váháte kterou z civilizací si zvolit, jistě vám bude nápomocna následující charakteristika jednotlivých národů.
Řekové – jedna z prvních vydaných civilizací, která oplývá poměrně vybalancovanou armádou. Po třech druzích jednotek najdeme v kasárnách, stájích i mezi lukostřelci. Mocným strojem je dále balista, který hravě ničí nepřátelské budovy a zároveň se poměrně rychle pohybuje. Tento národ je pro svou vyváženost vhodnou volbou pro nováčky, ale ocení ho i zkušení hráči.
Egypťané – poněkud pobožná civilizace. Klade důraz na kněží a chrámy. Chrámy přitom mají velký vliv na pokročení do další doby. Pokud kněží uctívají některou z budov, do které vesničané odevzdávají své suroviny, pracant odevzdá o 10% více surovin. Natěží se 10 dřeva, ale odevzdá 11. To je jeden z důvodů, proč má Egypt nejlepší ekonomii ve hře. Velkou zbraní Egypťanů jsou pak váleční sloni, kteří jsou sice dražší, ale o to větší paseku nepříteli udělají.
Peršané – přestože se u Peršanů dočkáme poněkud slabšího námořnictva, přednosti najdeme u nejsilnější jízdy ve hře. Špatně na tom není ani pěchota, ve které se objevují Immortal, speciální jednotka vybavená lukem i mečem. Peršané také velmi dobře bráni své těžební území, čemuž pomáhá sklad schopný léčit okolní jednotky.
Keltové – coby nejnovější civilizace disponuje mocnými druidy, kteří dokáží hromadně zvyšovat damage svých jednotek v boji. Zároveň mohou léčit přátelské jednotky, které jsou zapojeny do boje. Keltové mají výtečnou pěchotu, do jejíž čela se staví nezdolatelní šampióni. O něco hůře je na tom jízda, která lze trénovat až ve třetí době, zatímco ostatní civilizace mohou již ve druhé. Keltové obecně potřebují více jídla a zlata, ale o to méně ostatních surovin.
Age of Empires: Online nabízí hned několik měn, se kterými lze obchodovat. Ústřední roli mají zlaťáky, které lze získávat za plnění questů nebo získávání určitých achievementů. Dále zde máme měny jednotlivých území a ty lze pouze tam také utratit. Nezapomeňme ani na Empire Pointy, co si za ně ale můžeme zakoupit vývojáři pořád obměňují.
Bohužel i v této hře najdeme několik menších chybiček. Někdy má s přesunem potíže větší armáda, kde se vojáci vzájemně pletou pod nohy a zpomalují se tak. Jindy zase lodě útočí na jednotky na břehu z takové blízkosti, že voják s mečem na ní může klidně zaútočit. Přitom by stačilo udržet od mělčiny odstup a loď by byla naprosto v bezpečí. Problémy mají také vesničané, kteří při nesení surovin do skladu neuhnou tomu druhému a tak do sebe občas narazí a na chvíli se zastaví.
Nicméně je Age of Empires: Online povedený návrat světoznámé herní série. Disponuje úplně novým herním systémem včetně návykových RPG prvků, ale zachovala si také to nejlepší z AoE. To vše je pak zabaleno do povedené grafiky a naservírováno free to play! Co víc si dnes stratég může přát?
opravdu free to play ? nebo jsou tam skryté poplatky ?
jine f2p hry si do hry muzete dokupovat ruzne blbiny, co vam hru zprijemni
spis musis nebo to mas tak silene oklestene, ze tam polovinu veci nemuzes delat
Hrál jsem to tak před 4-6 měsíci a moc mě hra nezaujala . Ze začátku dobrá hra , ale pač začala nudit
hral sem a ti co platej maj neuveritelny vyhody oproti free. A je to tak sileny, ze maj jednotky treba 20% vetsi utok, obranu a zivoty. Az takhle extremni to je.
asi to zkusim ale jestli to bude moc zvyhodnovat DONATE hrace tak se na to nejspis vyprdnu...
AoEO je free. Premium, které kdysi bylo placené, si samozřejmě můžete koupit za Empire Points, které stojí normální peníze. EP jdou ale získat i free cestou - skrz prosté questy. Jenže těch Q není moc, většinou jsou to úkoly z hlavní linie a nedostanete jich tolik abyste to za týden měli. Hrál jsem to v době, kdy premium bylo pouze placené, teď jsem to zkusil znova. Nehral jsem to dlouho, páč hrát sám je nanic a mnoho Q vyžadují kooperaci, buď jako volitelnou možnost nebo povinnou a mnoho Q prostě sami nedáte ikdyž to hra nabízí hrát SP. Premium byste mohli ziskat tak do dvou tří měsíců, zaleží jestli hrajete sami nebo s kamarádem, kolik Q denně uděláte a jak dobře vám to jde. Hru byste měli začínat s 500 EP a potřebujete jich 900, mě Q dávaly od 2 do někde 20 EP. Denně jsem se dostal tak ke dvěma třem questů s EP odměnou.
nevím proč ale nejde. Stahnu na steamu ve hře se přihlásím na live email a chce to po mě klíč nevíte co stím ? pak ěm to hodí na market na kterje se nejde lognout emailem na live i když by mělo jsem z toho docela v haji.
podle obrázků vypadá dobře
hra je nezábavná--nudná
jojo docela dobry
Hra mě bavila všechno v pořádku co se týče hry :) Když jsem chtěl hrát hru s jiným hráčem tak jsem čekal minimálně 10 minut než to někoho našlo a když jsme se konečně dostali do hry tak to byli takový lagy jako prase 5sekund zpoždění... a v půlce hry aby jsem se mohl hnout dál jsem si musel koupit určitý věci za real peníze, atd. kdy by hra jela v pořádku aniž byh si musel něco dokupovat tak bych určitě u ní zůstal, ale boužel :)
Clovek by si myslel ze 2012 a budou se delat hry co vypadaj fotorealisticky a vychazí jeden cartoon za druhym. Wow nasadilo dementni grafiku a vsichni to kopirujou. Prvni Aoe vypadala lip .. tohle je hnus.
tato hra je suprova :D
jako z gameplaye to vypada na dobrou grafiku a to propracovani bitev a bourani budov je vskutku dobry nic uz ale neprekona AoE1 :) ty byly stejnak nejlepsi
Milujem strategie a tato je dokonce free to play...:)
Určitě se u této hry nenudíte
se neda hrat. příliš velky rozdil mezi premium učtem a normalnich ten rozdil by nevadil kdyby aspon povolily všem všechny karty jako např utok a zdraví s premium muže mit až o polovinu vic než normal
chcem to hrat dam oficialnu stranku a dam ftp skoci my tam steam ze tato hra neni dostupna unas co stym?
U typu her kde se dají dokupovat věcičky to je většinou hodně nefér oproti normal hráčům, o to jim taky de aby donutili si všechny co to chtějí hrát u nich utratit co nejvíc peněz, ale tady je to opravdu přehnaný.
vypadá to dost zajímavě .. už sem to viděl od nějakých zahraničních lets playerů ...
:-)
Melete tu uplně nesmysli, hra je ted uplně zdarma, kdo hraje 2-3 měsíce aktivně tak si může civilizaci koupit zadarmo. Jinak kdo si zaplatí bude to mít akorát rychleji. https://www.gamepark.cz/img/smile/bum.gif
docela dobry napad, na pohled pekna a nehraje se taky spatne, akorat mi chybí čeština
treba si uvedomit, ze hry f2p tu nie su aby ste mali hru zadarmo.. je to nahrada dema. Hru si tak mozete skusit no k plnohodnotnemu zazitku za to v konecnom dosledku zaplatite. Preto mi trosku vadi to nadsenie z kazdeho f2p titulu.. keby vydali demo, tak to neskusi tolko hracov ako ked je to f2p. A v konecnom dosledku zaplatite aj o nejaky ten dolar viac pri kupeni vsetkeho co sa ponuka tak zaplatite aj viac ako pri kupeni plateneho titulu. Vyborna tah pre distributora.:)))
nepovedlo se mi ani zahrát jeden tah nevím jak na to prosím pomoc
No ta grafika je příšerná