Ačkoliv se obvykle snažím o pravý opak, dovolte mi dnes na úvod trocha subjektivity. Pro mě osobně je Age of Empires 2 skutečně srdcovou záležitostí a na základě ohlasů na mou první recenzi, vím že tu rozhodně nejsem jediný. Ano, bylo to právě Age of Empires 2 HD, které jsem recenzoval pro gamepark jako první a bylo to také Age of Empires 2, které jsem si jako jednu z prvních strategií (společně s Warcraftem 2) užíval s kamarády po LANu. Pokud s výše zmíněnými řádky souzníte a nebo jste snad téhož ražení – není důvod dále číst… už jste měli rozestavovat město, trénovat armádu a zajistit dostatečný přísun základních surovin.
On už vůbec ten fakt, že vychází expanze na hru starou bezmála 16 let o něčem jistě svědčí. Tahle hra zkrátka odolává času jako pyramidy v Gíze, stále se těší početné fanouškovské komunitě a navíc ji lze považovat za tolik dobrou, že v žánru klasických real-time strategií je poněkud nepřekonaná. A to jak sama sebou (třetím dílem) tak tituly jinými – i když přiznáváme, že o Starcraftu by se dalo silně uvažovat, především jde-li o scénu pro-gamingu. Otázky typu zda má ještě Age of Empires II po tolika letech hráčům co nabídnout, jsou myslíme dostatečně zodpovězeny už jen tím, že se titul dočkal HD verze a ještě následné expanze. A právě proto se v recenzi soustředíme především na to, co nová expanze přináší…
Jak už to tak u strategií často bývá, jedním z nejatraktivnějších obsahů, které můžete hráčům, jako vývojář nabídnout je přidání nové hratelné rasy popř. ras. Právě ony jsou často nositelem neohraného obsahu, který hráče zajímá nejvíc. A ano, dalo by se říci, že v tomto ohledu nejsou Age of Empires II žádnou výjimkou. Nová expanze (kromě jiného) stojí skutečně zejména na několika nových rasách a s nimi spjatou kvalitní kampaní. Z minulosti a předchozích expanzí víme, že rozmanitost je v kontextu ras zaručena. Už v původní hře jste si mohli zahrát za Kelty hned vedle Číňanů, zatímco první datadisk (Conquerors) se soustředil zejména na národy střední a Jížní Ameriky. Španělé byli rovněž přítomni, ale ty rozhodně nepředstavovali takové novum, jako právě Indiáni.
Následoval další neoficiální datadisk s názvem Forgotten Empires. Ten vyžadoval přítomnost předchozího Conquerors, ale jeho přínos tkvěl především v dalším doplnění ras. Nejen, že přidal další indiánskou civilizaci (tentokrát Inky) a umožnil zahrát si také za dalekou hinduistickou Indii, mnohé tehdy potěšilo také přidání Slovanů v čele se speciální jednotkou Bojar. Samozřejmostí jsou také nové mapy, technologie a pokud si pamatuji správně – 1 nová budova. Onehdá to byly právě neoficiální expanze, které byly ceněny a možná si vzpomenete, že původní HD verze Age of Empires 2 si snesla kritiku také za to, že je sice hezké, když si to pustíme ve vyšším rozlišení, ale co se týče obsahu – původní verze s Forgotten Empires značně HD verzi převyšuje.
To už naštěstí není aktuální, protože v novém Age of Empires II HD: African Kingdoms jsou implicitně obsaženy veškeré zmíněné expanze včetně kampaní. Nikdo už tak nemůže říkat, že někde jinde najdete něco lepšího, alespoň v rámci Age of Empires 2. Co však přináší nového African Kingdoms? Už z názvu je dosti patrné, jakým směrem se vydáme tentokrát. Nedovolím si úplně hodnotit, jak moc je to aktuální nebo spíše pro hráče atraktivní, nýbrž vydáme se skutečně do zemí, kde se kdysi rozprostíraly mocné říše, jakými byla třeba ta Egyptská a těžko opomenout Fénické Kartágo. Za ty si však nezahrajete.
Časově je totiž dění dimenzováno do období po arabizaci afriky (8-9.století), díky čemuž si zahrajete zejména za islámské vojevůdce. Celkově pak datadisk pracuje se 4 novými rasami, mezi kterými najdete: Berbery, Maliány, království Etiopie a Portugalce. Jako vždy i tentokrát jsou jednotlivé rasy specifické, mají své speciální jednotky, vlastní kampaně, ale také jisté síly i slabosti. Kupříkladu Berbeři v podstatě představují sjednocené kmeny severní Afriky, které se chystají dobít přes gibraltar Ibérii. Tou není samozřejmě nic jiného než pyrenejský poloostrov, tudíž dnešní Španělsko a Portugalsko. Kdo si vzpomene z hodin dějepisu na město Cordoba, tak právě to bylo jakýmsi arabským centrem na tehdejším Iberském poloostrově.
Mnohem důležitější než dějepisné údaje jsou pro nás technikálie. Berbeři jsou tak národem, který díky kočovnosti exceluje v kavalerii, ale i námořnictvu. Všechny jednotky na koních jsou o 20% levnější, zatímco flexibilitu zajišťuje +10% rychlosti do pohybu vesničanů a stejná porce i do rychlosti lodí. Speciální jednotkou Berberů je pak camel archer – tedy lučištník na velbloudu, pro kterého je navíc možno vyzkoumat i jistou dávku regenerace života. Maliány, kteří představují další hratelný národ, si můžete představit, jako typický africký voodoo kmen. Jsou plně soustředěni na pozemní jednotky a zisk surovin. Veškeré upgrady a vylepšení, které se týkají těžby zlata tak získáte zcela zdarma! Veškeré budovy budou zase, co se týče dřeva, o 15% levnější a taky je tu zvýšený armor pro vaše pozemní jednotky. I speciální jednotka je tedy pozemního charakteru, ale za zmínku stojí ještě výzkum Tigui, který zajistí, že všechny vaše Town Centra střílejí šípy, aniž by v nich museli být vesničani.
Třetím národem, za který to můžete rozjet po africkém kontinentě jsou skoro až tradiční Etiopané. Pokud si představujete primitivní divochy skákající kolem ohně, možná budete vyvedeni z míry. Etiopané jsou zejména národem lovců, což znamená, že excelují v lukostřelství a obecně by se mohli považovat za zdatné v umění práce s lukem. Etiopané chtějí v kampani znovu nastolit slávu pradávného Aksumitského království, na které již zapomněl i čas. Jejich cílem je tak opět získat dominantní pozici na africkém kontinentě, ale také ovládat a kontrolovat rudé moře. Co se týče technikálií, u veškerých střeleckých jednotek najdete bonus +15% do rychlosti útoku. Při přechodu na další věk vás hra odmění několika málo surovinami ale nejdůležitější jsou jejich speciální jednotky, které se dělají s enormní rychlostí, téměř až instantně. Díky hradu jste tak schopni vyprodukovat poměrně zajímavou vojenskou sílu v krátkém čase.
Poslední Portugalci již opouští kulturu a tradice afrického kontinentu a jak už to tak u těch bílých národů v historii bývá – jejich cíle jsou přesně opačné. Naprosto paralelně, jako když v Conquerors chtěli Španělé ovládnout nový svět a šli na to třeba tím způsobem, že tam vybili cca 80 milionů Indiánů. Zde se děje něco podobného, ale v menší míře. Portugalci chtějí dobýt ‚tehdejší‘ nový svět a získat tak nejen kvanta území, nové obchodní trasy a nerostné bohatství, ale také třeba lidské otroky. Samozřejmě vše pod záštitou pokroku. Portugalce bychom mohli popsat, jako národ plavby a střelného prachu. Veškeré jednotky vás budou stát o 15% zlata méně, zatímco veškeré lodě budou mít o 10% životů navíc. Mezi speciální jednotky je zařazen Organ Gun určený k obléhání a také válečná loď Karavela. I technické výzkumy jsou zaměřeny zejména na oblasti plavby a zajímavý je portugalský Team Bonus, díky kterému jsou schopni poskytnout svým spoluhráčům odhalenou mapu. (Takže už víte, koho je dobré mít za spojence až budete hrát po internetu?)
Nutno říci, že kampaně které jsou za jednotlivé národy připravené jsou velmi kvalitního provedení a určitě nejsou sešity horkou jehlou. Upřímně jsme se bavili naprosto stejně dobře, jako před mnoha lety, kdy jsme dělali první krůčky s Williamem Wallacem nebo Johankou z Arku. Je také pravdou, že přibylo několik nových lodí a námořní bitvy jsou tak zase o něco zajímavější. Na druhou stranu nic zásadně nového nečekejte – Age of Empires 2 HD včetně datadisků nabízí minimální počet změn, což je dobře. Spíše jen obohacuje dosavadní koncept a tak starou dobrou hru, dělá ne lepší nebo horší, ale stále stejně dobrou. AoE2HD se zkrátka drží svého kopyta a my jsme za to moc rádi, jelikož je to zřejmě nejlepší cesta, kterou se mohla série vydat. Jak jinak bychom si mohli dnes v roce 2015 zahrát kvalitní poctivou RTS v novém kabátku a s jistou dávkou nového obsahu?
Na závěr je nutno upozornit, že rozšíření The African Kingdoms vyžaduje kompletní verzi předchozího Age of Empires 2 HD a to včetně datadisku Conquerors. To v praxi znamená, že pokud již na STEAMU nějaký ten čas Age of Empires 2 HD hrajete, stačí si přikoupit DLC balíček za pouhých 9,99€. Pokud byste však předchozí HD verzi nevlastnili – budete muset zainvestovat o něco více. Sečteno a podtrženo – pokud jste fanouškem Age of Empires není naprosto, co řešit a hru můžeme jen vřele doporučit. Pokud máte navíc možnost hrát s kamarádem po STEAMU, celá zábava se ještě násobí. A pro ty úplně nejnáročnější už jsou nějaký čas dostupné i achievmenty. Nakonec tak nevidíme důvod, proč bychom nedali strategii, která dokáže být 16 let úspěšnou, ale hlavně zábavnou záležitostí, rovných 90 %.
Souhlas ve všech bodech :), sečteno a podtrženo, berte, kupujte, hrejte :). Jediné co mě mrzí je hra ve vetším počtu hráčů, jak s AI tak s lidmi. Hra se stane nehratelnou :(.
Já nevím, asi je to síla zvyku, ale mě už The Forgotten a The African Kingdoms neberou tak, jako The Conquerors, ke kterým se i po letech rád vrátim a zahraju si.
tieto remake hry starších hier ma nelákajú na nejaké dlhodobé hrania.