Od věci není ani představit si tým, který za tímto kontroverzním titulem vlastně stojí. Není to nikdo jiný, než Jagex Games Studio, nezávislí vývojáři z Velké Británie, kteří čítají na téměř 500 zaměstnanců. Tito vývojáři již za sebou mají několik úspěchů, ale nejvíce se proslavili vytvořením údajně nevětší free-to-play MMORPG s názvem RuneSpace. Jak si ale poradili s dnes recenzovaným Ace of Spades?
Ace of Spades, jinak přezdíváno jako spojení Minecraftu a Battlefieldu nebo Minecraftu a Team Fotressu obsahuje dva hlavní prvky – stavění a střílení. Budování přitom probíhá téměř totožně jako ve zmíněné hře Minecraft, kde sbíráme kostičky světa a stavíte vlastní konstrukce. V Ace of Spades se nám však neplní inventář odlišnými typy kostek, ale načítají se nám body, za které následně můžeme stavět. Učinit tak můžeme po jednotlivých kostkách a pomalu tak postavit téměř cokoliv. Vybrat si však můžeme i z omezeného počtu předem připravených konstrukcí. Jedním kliknutím tak jednoduše vytvoříme bunkr nebo zeď s mezerou pro naše zbraně. Za tyto větší stavby se nám samozřejmě odečte více bodů, než za jednotlivou kostku. Při startu určitý počet bodů již vlastníme. Bohužel jich není moc a tak je třeba jejich počet navyšovat kopáním do okolního světa. Námi vytvořené stavby mají barvu našeho týmu. Na první pohled tak je patrné, který z týmů co postavil. Ve hře můžeme vytvořit také svítící kostku, která září barvou našeho týmu. To se hodí při identifikaci místa při nočních misích. Nedávno přibyla také zbraň, díky které můžeme umisťovat kostky, která tato pistole jednoduše střílí. Nemusíme tak na cílové místo vždy dosáhnout, stačí jej zaměřit pomocí hledáčku naší speciální zbraně.
Popišme si však také akčního ducha této hry. Hráč se nejprve přidá k jednomu ze dvou týmů, tedy k zeleným nebo modrým. Dále si vybere jedno ze čtyř povolání, z čehož má každá samozřejmě svá specifika a odlišné zbraně. Po volbě třídy si tak ještě vybereme z malé nabídky vybavení, které je pro danou postavu k dispozici. Pojďme si však jednotlivé třídy podrobněji představit.
První třídou je Commando, což není nic jiného než obyčejný tank. Je sice nejpomalejší, zato má pchopitelně nejvíce životů. Mezi jeho vybavením najdeme těžký kulomet, dva druhy bazooky i granáty. Jedna taková rána z bazooky snadno zabije protivníka nebo rozmetá soupeřovu základnu. Právě tady se zdá být hra poněkud nevyváženou, neboť jeden výstřel bazooky zničí většinu nepřátelské budovy, která se samozřejmě stavěla o poznání déle.
Marksman je naproti tomu klasický sniper. Své cíle jednoduše likviduje na dálku skrze svou odstřelovačku. Přestože má také také miny a nůž, jeho rychlost je nejlepší využít k vyhýbání se blízké konfrontaci s protivníky. Dobrou strategií naopak je vykopat si zákop v mapě nebo vyšplhat na vysoké místo a své nic netušící oběti tak snadno likvidovat. Stavět krytí pomocí vlastních kostek je však bláhové, neboť díky jejich odlišné barvě od okolí se na vás nepřítel ihned zaměří.
Rocketeer je vlastně lehká pěchota, vybavena samopalem a turretem, který automaticky útočí na nepřítele. Jeho pohyb je velice snadný a to především díky jump jetpacku, se kterým lze okamžitě vyletět do závratných výšek. To se hodí zejména na hornatých mapách. Na rozlehlých mapách zase můžeme využít Glide Jetpack, který nás naopak rychle nese po vodorovných krajinách.
Poslední třídou je Miner. Ten by se dal charakterizovat jako Bořek stavitel. Nedělá totiž nic jiného, než že staví a boří. Při hře mnoha hráčů tak buduje základny, mosty, žebříky nebo tunely pod mapou. V rukou dřímá svůj věrný krumpáč a nepřátele nekompromisně odstřeluje brokovnicí. Pro rychlé vytvoření chodeb může využít zbraň vystřelující vrtáky, které automaticky projedou kostkami před ním.
V jakožto každé správné akční hře, i zde působí větší zranění trefa do hlavy a tak nepřijdeme o oblíbený headshot. Smrt tímto způsobem je tak samozřejmě označena i v soupisu kdo koho zabil, který je v rohu obrazovky. Po smrti hráče, se na jeho místě objeví náhrobní kámen, který po chvíli exploduje a poničí tak blízké okolí. Tento prvek dobře známe ze série Worms. Při vydatných přestřelkách se nezřídka stává, že nám dojdou náboje. Doplnit je tak můžeme nalezením krabice s příslužnou municí. Stejným způsobem lze doplnit i zdraví.
Hru značně oživuje řada módů, které naprosto mění cíl hry. Najdeme zde klasiku v podobě Team Deathmatch, kde jde o pouhopouhé zabíjení protivníků nebo Capture the flag, kde zase musíme donést nepřátelskou vlajku do naší základny. Nechybí ani Zombie mód, kde se zombíci snaží nakazit všechny živé hráče. Jakmile se jim to podaří, onen živý hráč se promění v dalšího zombíka a snaží se tak nakazit své původní spoluhráče. Ne tolik obvyklým je pak Demolition, ve kterém je třeba zničit co nejvíce kostek ze základny nepřátelského týmu. Bránit se naopak můžeme stavěním kostek v našem stanovišti. V Diamond mine pak musíme odnášet diamant na místo určení a tak vzniká značné přetahování o jediný diamant, který vládne všem. Opomenout nesmíme ani Multi hill, kde týmy bojují o kontrolu nad určitým území. Mapy se po čase automaticky mění.
Grafická stránka hry je samozřejmě velmi jednouchá, kostičkovaná, což má stejně jako v Minecraftu své kouzlo. Bohužel v Ace of Spades nejsou vytvořené modely natolik vydařené. Mapy jsou často tmavé a díky jejich stavbě nepřehledné. Ačkoliv v nich často nalezneme zajímavé obří objekty, hraní na nich je dosti komplikované. Zejména pohyb po velmi nerovných površích může být pro většinu povolání velmi komplikovaný. Jindy se zase musíme dostat na určité vyvýšené místo, ale většina tříd se tam zase dostává až moc dlouho.
Překvapivá je také absence editoru map, protože se z velké části jedná o budovatelskou titul. Hráči by jistě ocenili možnost postavit si vlastní kus světa, na kterém by si následně mohli zahrát s přáteli. Ty nejlepší mapy by pak zároveň mohly soutěžit a nejlepší mapy by se tak mohly dostat mezi ty oficiální. Bohužel, ničeho takového se nedočkáme.
Ačkoliv má Ace of Spades dobrý námět, realita je bohužel poněkud pochmurnější. Hratelnost totiž není nijak oslnivá a hra se brzy stává stereotypní. Chybí tu zkrátka pořádné kouzlo, lepší atmosféra, která by hráče zaujala. Hra nicméně dosti těží z povedených videí a dobré propagace. I proto byla na Steamu po krátkou dobu jednou z nejprodávanějších her. Negativní názory zahraničních kritiků však pověst titulu rychle dostihly. Nutno dodat, že hra se stále vylepšuje a při radikálnějších změnách může být o poznání lepší. Můžeme tak jenom doufat, že se to vývojářům skutečně podaří.
Jak je patrné z řádků výše, titul Ace of Spades není zdaleka takový, jak jsme si jej naivně představovali. Své fanoušky si jistě nalezne, ale většina hráčů nic oslnivého na této hře neshledá. Hru naštěstí rozšiřuje řada povedených módů a čtyři povolání. Atmosféra celé hry pak je spíše nudná a pobavení jen krátkodobé. Proto nelze jinak, než hru ocenit pouhopouhými 65%. Hra je na prodej za zhruba 200 korun. V patřičné slevě ji však lze sehnat za zlomek této ceny.
To sem dřív hrál ještě jak to nebylo placený dobrá hra !!!
jeden důvod proč si hru nekoupit. obsahuje jen multiplayer
O ničem toto nebude mít úspěch
Nadáváte tu jak malý fagani, jak zmiňuje kubíček, na GP je většina lidí malé děcka ;)
Tuto hru jsem nehrál, nicméně na mě docela pusobí chaoticky, taková rádobyřežba alá minecraft a rozhodně ale nevytěžila co mohla ani ze stříleček, ani z minecraftu
Pěkná recenze, dík (: Jenom dvě malé chybky, kterých jsem si všiml: MMORPG od Jagexu se jmenovalo RuneScape, ne RuneSpace, což je docela jistě překlep. Stejně tak Ti chybí jedno "r" v Team Fortress (: To já jen tak ^^
Ace of Spades byla užasná hra, do doby kdy ji odkopily a změnily grafiku a přesrali to uplně. A ještě je placena nelibi se mi :( A taky od doby co ji koupily se většině lidi nelíbi. Zničily užasnou hru!
není špatné
tato hra se mi moc nelibi
starsi verze je dobra koukal sem na steam tam ta hra je taky ale uplne jina neni to ono
nej a nej lepší
Tvůrce si myslely,že když udělají hru na bázi Minecraftu tak budou mít vyhráno. Omyl !
Goog hrat Ace of spades goog hra nemato chybu ta hra sranda jak neco :D
minecraft + CoD
hodně dobrý 2 hry v jednom pecka
Můj názor na tuhle hru je dobrý cena je sice ve špatném poměru ale pokud si počkáte na nějakou akci a hru si seženete za 4 eura a míň budete spokojení. Já osobně jsem si hru koupil v -75% slevě. Hra je dobrá na odreagování nebo pokud si chcete zahrát s přáteli.
I přes hodně plusů u mě vítězí hra: Team Fortress 2 (free 2 play)