Adventura se silným příběhem a unikátním audiovizuálním zpracováním. Prožijte dva zcela odlišné osudy obyčejných lidí za první světové války a pobavíte se více, než u kdejakého obyčejného filmu.
11-11 Memories Retold je poměrně typická adventura od japonské společnosti Bandai Namco Entertainment, ve které hraje příběh naprosto klíčovou úlohu. A to je dobře, jde totiž o příběh skutečně kvalitní. Zápletka se motá okolo hned dvou postav, které se navzájem vůbec neznají a přitom se snadno mohou střetnout na život a na smrt.
První hlavní postavou je Kurt, dělník středního věku pracující v továrně, jehož syn odešel do 1. světové války. Jednoho dne se k němu dostane zpráva, že několik vojáků z jeho jednotky se ztratilo a nejsou o nich žádné zprávy. I když jsou ve stejné jednotce i potomci jeho kolegů, je jediný, koho napadne vydat se přímo na frontu zjistit více informací – ano, vstoupí proto do armády. Jde tak o poměrně netypický a riskantní čin, o němž by se dalo diskutovat. Skutečně musí Kurt do války nebo jen chce ukojit svou zvědavost? Jako manžel a mimo jiné i otec osmileté dívky, má přece jen nějakou zodpovědnost. Mohlo přitom jít jen o chybnou informaci, jednotka se třeba oddělila, schovala nebo zemřela jen ta část, kde onen syn vůbec nebyl. Ať tak či onak, pro našeho Kurta začíná detektivní mravenčí práce, každodenní poslouchání rádia, vyptávání se všech okolo a podobně. Zda otec svého syna vypátrá a jak všechno vlastně dopadne, vám necháme jako překvapení.
Dosud jsme mluvili o osudu německého občana. Druhá postava je však na opačné straně barikády. Jde o kanadského fotografa jménem Harry, kterého navštíví vojenský důstojník kvůli vlastnímu focení. Osud tomu ale chtěl, aby důstojníka napadlo, že by se takový fotograf hodil i na frontě. Když o tom slyšel mladý chlapec a zároveň viděl, jak jeho vyvolené dívce imponuje uniforma důstojníka, rozhodl se ukázat, co je v něm zač a vydal se na frontu do Francie. Náš mladík brzy poznává skutečnou tvář války a místo šťastných hrdých vojáků v naleštěných uniformách potkává špínu, smrt a utrpení. Stejně jako u první postavy se postupně stane celá řada nečekaných zvratů a hráč se v posunu příběhu určitě nenudí. Nejde zkrátka o nějakou nekonečnou telenovelu a zdejší vývoj příběhů má ten správný spád.
Dlužno dodat, že příběhy obou postav započnou 11.11. 1916, z čehož se odvíjí název celé hry. Jednou za čas skončí kapitola příběhu, čas je o něco posunut a hráči je sděleno, kolik měsíců ještě zbývá do konce války. Pak si hráč vybere, se kterou postavou chce pokračovat v příběhu jako první. Jelikož však po zhruba deseti minutách opět hrajeme za postavu druhou, je tato volba poměrně nevýznamná. Co oba dále spojuje, je možnost být v kontaktu s blízkými. Harry si dopisuje se svou vyvolenou, a jako fotograf ji samozřejmě posílá i fotografie. Záleží přitom, co na dané fotografii je. Jelikož Julia stále básní o onom důstojníkovi, asi ji nebudete chtít posílat fotky, kde kapitána fotíte v dobře vypadajících pózách. Příběh a zejména text příštího dopisu pro nás se tak odráží od toho, co pošleme my. Naopak Kurt se zaměřuje na texty. Volíme tak, o čem napíšeme. Vždy máme na výběr několik možností, o kterých můžeme napsat. Náš výběr se zvětšuje dle toho, s kolika lidmi jsme mluvili a kolik jsme toho prožili. Hodně možných interakcí je dobrovolných a kromě zkrácení herní doby přijdeme právě o možnost více voleb dopise.
Až doposud je hra skutečně parádní, jenže hra není jen příběh a kontakt s domovem. Mnohé hráče zaskočí už menu, které se ovládá kombinací myši a řady písmenek. Když se dostanete do hry, postava se překvapivě pohybuje skrze písmena rozmístěna po klávesnici, takže je nutné přenastavení ovládání. I tak jsem občas nevěděl, proč se pro různé interakce používá tolik tlačítek, když mohlo být vše sjednoceno do intuitivního ovládání několika tlačítky. Negativa bohužel nekončí u ovládání, ale pokračují i u možností pohybování se v prostoru, které je jednak dosti omezené, a jednak animace pohybu vypadá jako ze hry před patnácti lety. Jinak řečeno, hra nepůsobí plynule a věrohodně, ale sekaně a uměle.
Zastarale a někdy i směšně vypadají i různé úkoly, které po čas hraní dostáváme. Chceme například slyšet novinky z rádia, ale to je rozbité. Musíme tak jít vyzvednout nové součástky, ty donést k rádiu a to opravit. Jindy přímo na bojové linii opravujeme kytaru, pro což opět sháníme nástroje. Nechybí ani karetní hra, jejíž pravidla jsou však směšné. Hráči jednoduše dávají na stůl jednu kartu a pokud jsou na stole kterékoliv dvě karty shodné, musíte co nejrychleji plácnout do stolu.
Celkově tak zážitek ze hry ruší poněkud nudné pasáže a úkoly. Škoda, že autoři nevytvořili hru podobnou těm z Telltale Hames, kdy solidní příběh plyne a hráč zasahuje jen občas, kdy to dává smysl. Pokud se totiž zaměříme na příběh a ostatní prvky pomineme, jde o parádní kousek. Pokud si však chceme užít ostatní věci jako jsou úkoly a hry, pak tvrdě narazíme.
Co však stojí opravdu za to, je audio stránka. Nejen, že na nás čeká příjemná hudba, ale dialogy jsou namluveny skutečně kvalitně a mnohdy konkurují i filmovým trhákům. Čím však hra zaujme na první pohled a co ji zároveň odlišuje od jakékoliv jiné adventury, je grafika. Připomíná ručně malované kresby, které hrají všemi barvami. Ačkoliv jde o krajně originální zpracování, neostré obrysy nemusí sedět úplně každému. I když se mi tento styl velmi líbí, po zhruba hodině hraní jsem již měl chuť udělat si pauzu, protože delší dobu se dívat na něco tak abstraktního, není dvakrát příjemné.
11-11 Memories Retold je výbornou volbou, pokud chceme prožít silný příběh v originálním audiovizuálním zpracování. Ten sice znepříjemňuje zbytek rovin hry, ale i přes to stojí za to. Hru vám tak můžeme doporučit, i když nás trochu překvapuje cena 25 euro, která u takto nevyrovnané hry je kapku přehnaná. Pokud však hru seženete za méně, pak nešlápnete vedle. Jen nečekejte ví než dechberoucí příběh dvou mužů. Titul vyšel pro PC, PlayStation 4 a Xbox One. K dispozici je již také DLC Child Charity, který se zaměřuje na příběh dvou dětí z první světové války – Jacka a Evy.