Možná vás již také omrzelo, jak hra za hrou slibuje jedinečnou atmosféru a zážitek, načež se z ní vyklube něco, co nezapomenutelnost a atmosféru, která by se dala krájet, vidělo snad jen v hlavě tvůrce. Na poli survival akcí je v poslední době her jako hub po dešti. Většina z nich obvykle nestojí ani za zmínku, nenabízí totiž nic skvělého, avšak The Forest je světlou výjimkou.
Za jeho tvorbou stoji kanadské studio Endnight Games s pouhými čtyřmi členy. Dnes zmiňovaná hra je jejich vůbec první tvorbou. Přesto si napříč hodnoceními vysloužila přímo perfektní hodnoty. Naše první dojmy vychází z pouhé alfa verze 0.13, která je nyní dostupná pro Windows, avšak v budoucnu má vyjít i pro PlayStation 4. Zakoupit a zahrát si ji ale můžete v předběžném přístupu už od 30. května 2014 prostřednictvím Steamu.
Zápletka příběhové linie hry není příliš složitá. Coby cestující letadla jste účastníkem nehody a jako jediný přežívší se probudíte na tajemném ostrově. Cíl je tedy jasný – přežít. Naštěstí zpočátku se ocitáme nedaleko letadla, ve kterém je několik základních potravin i záchranná sekera. Ta se stane po dobu pobytu na ostrově naším hlavním nástrojem. Hráče zajisté na počátku napadne otázka – s čím vlastně začít? Potřebné odpovědi nám poskytne příručka, napovídající, že je třeba postavit základní přístřešek, ohniště a důležité je také hlídat si, zda máme dostatek energie i nakolik jsme aktuálně hladoví.
Tím jsme nakousli jeden z hlavních prvků hry – budování. Ve hře je možné stavět velké množství budov nejrůznějšího charakteru. Jakmile v noci nastane pořádná tma, je třeba vybudovat ohniště. Kromě toho jednoduchého z pár klacků a listí, si lze ale vybudovat i pořádné kamenné, případně obří oheň z klád stromů či stojící pochodeň pro osvětlení okolí. Další sortou staveb slouží k bydlení (a ukládání hry). Můžeme sice něco jednoduchého narychlo splácat z pár klacků, ale pyšní na sebe budeme teprve při vybudování úctyhodných budov z desítek stromů. Nepřijdeme ani o budování dřevěných ohrad, malých zahrádek či úschoven získaného materiálu. Specialitkou jsou pak samo-spouštěcí pasti, které se postarají o nevítané návštěvy. Aby ale nebylo brutality náhodou málo, z části těla nepřátel lze postavit i jakési krvavé mystické totemy. Je trochu zvláštní, že takových totemů lze vybudovat tolik typů, zatímco základní zbraně jsou pouze tři – sekera, luk a pistole na světlice.
Každá stavba probíhá prostřednictvím katalogu, udávající možné modely a potřebný materiál. Něco si tedy zvolíme a následně umístíme kdekoliv na mapě. Objekt lze i libovolně natočit. Jakmile budoucí stavbu zasadíme, začne na svém místě svítit bílou barvou a dožaduje se materiálu – obvykle postačí kameny, klacky a klády. Kameny jsou téměř všude a jsou tak stejně jako klacky snadnou kořistí. Více práce dá kácení stromů, což je na druhé straně perfektně zpracovaná činnost. Každé seknutí je na kmenu vidět a vzhled díry záleží na směru i množství seknutí. Nakonec se strom vyvrátí a automaticky z něj vznikne několik klád. Pozor však na šikmé plochy, jelikož kmeny se začnou kutálet směrem dolů. Jelikož jsou klády velmi těžké, je možné na rameni nést maximálně dva kusy. Jejich přepravu tak značně urychlí vozík z klacků, na kterém jich lze přepravovat mnohem více.
Naše postavička má ale určité potřeby, které je třeba naplňovat. Hladu se zbavíme snězením nějaké tyčinky či ulovením a následně na ohni upečeným králíkem / ještěrkou. Dále tu máme energii, která rychle ubývá při sprintu či těžení. Při různých brutálních hrátkách nás může ostříknout cizí krev, po čemž hrozí infekce. Je tedy nutné se rychle umýt ve vodě. Potom jsme ale mokří a tak se zase musíme u ohně na chvíli usušit. Na stejném místě se také zahřejeme při mrazivých nocích.
Ve svém inventáři ne úplně přehledně, avšak realisticky vidíme všechny naše věci. Hra při prohlížení není zastavená, takže na nás může klidně někdo zaútočit nebo nás zabít. Můžeme zde ale i využít možnosti spojit věci a vytvořit nové či vylepšené věcičky. Co takhle vyrobit si luk a šípy nebo časovanou bombu? Nemáme zde ale seznam možných kombinací a na vše si tak budeme muset přijít vlastní kreativitou. Vložíme-li však určitou věc, ukáží se nám věci, které z toho lze vytvořit. Na to, co k tomu přidat, abychom zobrazenou záležitost skutečně vytvořili, ale musíme přijít vlastní iniciativou.
Jednou z nejzábavnějších věcí je průzkum okolí. Díky nádhernému zpracování světla je grafika velice vydařená a narazíme zde jak na moře, tak na kopce, louky, lesy, ale také ztroskotané lodě, opuštěné vesnice i k smrti strašidelné podzemní jeskyně. Při průzkumu na moři je třeba postavit si loď a vydat se coby skoro pirát na zajímavé plavby.
Ať už se vydáme rozkrývat krásy přírody či nikoliv, brzy si začneme všímat podivného pohybů v okolí. Když si tak hezky v klidu kácíte strom a najednou si všimnete, že vás z dálky pozoruje jakýsi prapodivný tvor, umí to pěkně zamrazit. Tvorů bude stále přibývat a nebudou se rozpakovat naběhnout i přímo do vašeho tábora či na vás rovnou zaútočit. Zapomeňte ale na předvídatelné chování této umělé inteligence. Tihle tvorové jsou skutečně nepředvídatelní. Někdy vás budou jen pozorovat, jindy se na vás rozběhnou, těsně před vámi zastaví a zase utečou, jindy na vás zaútočí ve skupině.
Přestože se nejdříve může zdát, že tihle tvorové jsou spojenci proti vaší postavě, postupem času zjistíte, že tomu tak úplně není. Někdy mezi nimi totiž vznikají bitky, jindy požírají své mrtvé. Ano, jsou to vyloženě lidojedi a tak by se jim samozřejmě hodila i nějaká ta vaše končetina k obědu. Při navštívení jejich sídla ihned narazíte na pověšené části těl všude kolem. Zatím není k dispozici příliš zbraní a tak se boj omezí na mávaní sekerou, bloku jejich úderu či úplnému vyhnutí se útoku. Mimo to si své šance vylepšíme vytvořením lékárničky či “brněním” z kůže ještěrky a listí. Je zde i několik typů soupeřů. Většina vypadá jako vychrtlí štíhlí lidé, někteří se ale ozdobí svítící baterkou a hrůzu vám teprve naženou jakási zmutovaná monstra s chapadly, které umí prorazit i pevní hradby.
Ačkoliv to z popisu výše nemusí být zřejmé, The Forest dokázal vytvořit atmosféru, která neskutečně vtáhne do děje a jen tak hráče nepustí. Když už se vám podaří hru opustit, máte chuť se vrátit a zjistit, co je tenhle tajemný ostrov vlastně zač. Vydařené atmosféře napomáhá výjimečná hra světel a stínů. Když se například setmí, můžete si přisvítit svým zapalovačem, který občas ovšem zhasne a tak je nutné několikrát škrknout, než máte své světlo zpět. Jste-li přitom někde uprostřed lesa, pocítíte skutečnou nejistotu, jelikož nikdy nevíte, co vás právě pozoruje.
Jak jsme podotkli výše, jedná se o alphu, což sice obecně znamená, že je nutné počítat s chybkami na denním pořádku, překvapilo nás ale, že v tomhle případě tomu tak úplně není. Přestože hra neoplývá kdoví jak velkými možnostmi, téměř vše funguje jako již vydaná hra. Umožněn je i multiplayeru až pro 128 hráčů, avšak autoři nedoporučují překračovat limit 2 až 8 hráčů, aby vše fungovalo korektně.
The Forest je nedokončená hra, která si ale paradoxně zaslouží více pozornosti, než řada dokončených. Díky své výborné atmosféře, zvýrazněné světelnými efekty, brutalitou a možnosti zábavnou cestou stavět mnoho věcí, je hratelnost na nadprůměrné úrovni. Bude zajímavé sledovat, jak si čtyřčlenné nezkušené studio vyvine hru v budoucnu. Už teď ale mají obdivuhodné výsledky. Již nyní bych ale The Forest doporučil, ačkoliv cena přes 360 korun se mi zdá být poněkud přemrštěná.
very good game
Tuhle hru už nějaký ten pátek sleduji, ale pořád né a né do slev. Za 50% bych jí na PC bral hned. Láká mě hlavně ten coop. Až to oficiálně vyjde, tak si chceme s kámošem pořídit PS4 verzi, která vyjde až společně s dokončenou hrou.