Ať už se pustíte do kteréhokoliv pořádného RPG, pokaždé se po určité době objevíte na jednom jediném místě. Jakém? Přece v obchodě – místě, kde najdeme plné regály nejrůznějších mečů, seker, brnění, helem, štítů, rób a v neposlední řadě i medikamentů doplňující zdraví či manu. V tomhle kouzelném místě konečně zúročíme všechny nasbírané předměty z mrtvých potvor, které se nám naivně postavily do cesty i nasbírané zlaťáky za všechnu tu tvrdou dřinu.
Jistého vývojáře jménem Arvydas Žemaitis ale napadlo pojmout obchodní transakce doslova naopak. A tak se místo nebojácného legendárního hrdiny tentokrát staneme prostým obchodníkem, jenž si hrdě otevře svůj vlastní obchůdek s nejrůznějším vybavením pro sedláky, ušlechtěné rytíře i magii ovládající nátury. Zatímco ale v RPG obchody obvykle zboží i vykupovaly, zde je obchod pouze jednostranný – prodejce tak pouze prodává.
Rovnýma nohama tak skočíme do role prodejce, pro realističtější dojem dokonce přímo do pohledu z 1. osoby, a začneme plánovat vlastní byznys. Než však zákazníkům otevřeme, je třeba nakoupit nejrůznější druhy skříněk a stolů, na kterých zboží bude vystaveno. Některé druhy jsou univerzálnější a lze na ně položit téměř cokoliv, jiné jsou naproti tomu specializované pro určitý druh vybavení. Na stůl tak například dáme meče, štíty i health pointy, zatímco věšák umí vystavit pouze klobouky či přilby. Každý kus nábytku ale něco stojí, při čemž ceny jsou obzvláště rozdílné. Najdeme nábytek za 3 zlaté, ale za dražší kousek zaplatíme i zlaťáků 500. Tady dle mého mínění mohli vývojáři být poněkud střídmější, protože na začátku hry je problém vůbec nakoupit nábytek s pár místy na pro zboží a téměř nic nezbyde ani na to nejlevnější zboží. Začátky jsou tedy obzvláště chudé a zdlouhavé.
Ještě před tím, než začneme zboží rozmisťovat do již nakoupených a rozmístěných regálů, je zapotřebí zboží vůbec objednat. K tomu slouží přehledová nabídka, kde najdeme seznam všeho dostupného zboží a jeho nákupní ceny. Stačí poklikat na to, co se nám zalíbí a objednávku odeslat. Ihned po odeslání se nám odečtou zlaťáky a začne se odpočítávat čas, po kterém zboží konečně přistane u nás. Coby majitel obchodu „vzadu“ máme svou místnost, kde je naše harampádí, ale především se zde objevuje dodané zboží. Přesněji řečeno se najednou zjeví truhla, na kterou stačí kliknout, aby se zboží přeneslo na inventáře. Pak už stačí jen dojít k regálům a zboží zde rozmístit a to hezky kousek po kousku.
A když už držíme danou věc v ruce, můžeme rovnou nastavovat i jeho cenu. Kromě finální ceny se nám zobrazuje i rozdíl v procentech, takže ihned víme, že nápoj many jsme koupili za 1 zlatý a prodáváme ho za 3 zlaté, což je 300 %. Přestože na tomto příkladu jsme to mohli ihned vypočítat z hlavy u zboží, kde je nákupní cena 147 a prodáváme ho za 320, je již počítání procent samozřejmě horší. Nad cenovkami si ale není třeba lámat příliš hlavu. Předmět lze totiž kdykoliv znovu vzít, změnit cenu a položit jej zpátky. Máme-li vše nachystáno, můžeme konečně otevřít dvojité dřevěné dveře, aby kolemjdoucí mohli zabrousit do našeho středověkého obchůdku.
Jakmile se zákazníci nahrnou dovnitř, objeví se u jejich hlav občas bubliny s textem, značící jejích právě utrousené poznámky. Někdy se dozvíme, že dotyčný nemá dostatek zlatých, jindy, že ono zboží není to, co právě hledá. Někdy naopak „řekne“, že hledá rukavice nebo mana point, ale i když do sekundy dáme ono žádané zboží před něho a on na něj kouká, nevezme si ho a odejde. Zdá se tedy, že tyhle poznámky jsou spíše na okrasu, nežli že bychom si z nich měli dělat těžkou hlavu. Také zamrzí, že kupující vlastně nemluví a nevydávají snad ani žádné zvuky, což působí jaksi uměle.
Brzy po vstupu našich milých zákazníků taky zjistíme, že v téhle krajině je snad nonstop blátivé počasí. S každým krokem se totiž podlaha špiní a stačí, aby se po obchodě prošel jediný panáček, aby po sobě zanechal „pěknou“ spoušť. A tak nezbývá, než popadnout koště a začít pořádně zametat. Přestože to úplně nedává smysl a zametat mokré bláto suchým koštětem by reálně nadělalo ještě větší paseku, ve hře to funguje bezvadně (že by magické koště?) a během pár sekund je čisto. Samozřejmě také záleží na vrstvě špíny a pokud neuklízíme delší dobu, budeme to podlaze muset vzápětí vynahradit.
Čím vyšší cena, tím méně zákazníků si výrobek může dovolit, takže je vždy otázka vaší zvolené taktiky, zda chcete, aby se prodávalo jako na běžícím pásu s nízkými cenami a větší práci při objednávání a dodávání do regálů, či zda raději prodáte zboží méně, avšak s tučnou provizí. Přestože nyní uvádím dva extrémy, samozřejmě nejčastějším a možná i nejlepším řešením je zlatý střed.
Ne každý zákazník je ale slušným občanem a pokud se mu bude zdát být cena příliš vysoká, nebude se obávat předmět popadnout a zahodit. Po takové události je nutné (poníženě) věc zvednout a hezky ji urovnat na své místo, aby byla zase připravena pro jiné. Horší jsou situace, kdy se objeví zlodějíček, který danou věc prostě popadne a utíká pryč. Můžeme sice rychle vytáhnout meč a setnout ho nebo ho usmažit magickou elektrickou koulí, vyplašíme tím ale všechny kolem, takže utečou také. Pokud pachatele zabijeme, daná věc spadne na podlahu a můžeme ji vrátit na původní místo. Pokud ale například ukradne něco s nákupní cenou jeden zlatý, je třeba zvážit, zda se vyplatí vyplašit všechny zákazníky kvůli takovým drobným. Z obchodu navíc nelze odejít, takže pokud překročí práh dveří, už jej nedohoníme.
Je samozřejmě třeba i dobře hospodařit, jelikož se nám načítají i různé poplatky, které je nutné uhradit. Pokud nám ale peníze úplně dojdou a nemáme již ani co prodávat, hra pro nás samozřejmě končí. Reálnějším rizikem ale je, že náš obchod napadne obrovský dav barbarů, který téměř nelze zastavit. Přestože jich pár udatně zabijeme, na jejich počet (který je v desítkách) obvykle nemáme. Obchod nám tak zničí cobydup a my zase můžeme začít od píky.
Základem hry je kampaň, která se skládá z misí, ve kterých musíme splnit různé úkoly, abychom postoupili dále. Zadání obvykle zní jako prodat určitý počet konkrétního předmětu nebo našetřit jistou částku. Jak ale budeme postupovat dále, bude se nám odemykat stále více předmětů k prodeji, takže za nějaký čas přichází v úvahu vykašlat se na kampaň a začít vlastní hru, kde již ony odemknuté věci můžeme prodávat hezky po svém. Zároveň se při jakémkoliv hraní zvyšuje náš level a získáváme i sklil body, kterými lze odemknout různé výhody. Například lze snížit čas potřebný pro dodání zboží, získat výhodnější ceny při nakupování nebo vytvoření jakéhosi automatického laseru, který usmaží jakéhokoliv zloděje, který se bude pokoušet utéci. Dohromady jsou zatím k dispozici tři stromy schopností.
Vše řešené prosím berte s rezervou, jelikož se jedná o první dojmy ze stále vyvíjejícího se titulu. Přesto je Shoppe Keep originálním a zábavným počinem, který mě osobně dobře zabavil na spoustu hodin. Přesto je nutno počítat s občasnými chybkami, jako když se třeba když se zasekla dodávka zboží, takže jsem zkrachoval a musel hrát znovu. Také je škoda, že do hry není zabudován multiplayer, protože vést obchod s kamarádem by bylo mnohem zábavnější. Cena pouhých 7 eur je nicméně dosti příznivá, takže konečné rozhodnutí necháme na vás.
Fakt divné :)