Když jsme se v redakci dívali na fotky ze hry, neměli jsme příliš chuť titul zkoušet. Na druhé straně je hra výtečně hodnocená a chválena, ačkoliv je stále ještě v alfa verzi. A tak jsme ji dali šanci. Následně jsme se nestačili divit, jak úžasnou hratelností tenhle titul vlastně oplývá. Za hrou přitom stojí nezávislí vývojáři Ludeon Studios a věřte nebo ne, tohle je jejich vůbec první hra. Pokud byste se chtěli podívat na oficiální stránky, najdete je zde.
Cílem hry je postavit vlastní základnu, později město či celou kolonizaci. Ještě než ale začneme, si v menu vybereme typ kmene, s jakým budeme startovat. Můžeme dostat perfektně vyzbrojeného, chytrého a bohatého jedince, kterého jen tak něco nezabije. Nebo popadneme tři, středně vybavené a znalé lidi, případně pět indiánů, jež však o moderních technologiích, natož střelných zbraních, snad ani neslyšeli. Nejlepší však zřejmě je hrát pokaždé za někoho jiného, díky čemuž hra baví mnohem déle a není tolik stereotypní.
Dále si vybereme místo, kde budeme žít. Takové místo ovlivňuje zejména podnebí, ačkoliv to se dále ještě mění dle aktuálního ročního období. Dále daná lokalita určuje, jaké že materiály budou okolo převládat. Pak už si určíme pouze obtížnost a jak často a pravidelně se mají objevovat přírodní pohromy. Nemusíte se vůbec bát, i střední obtížnost je vcelku jednoduchá. Doporučujeme ale nejdříve projít tutoriál, který ukáže základy hry a zabere jen zhruba 15 minut. V opačném případě je docela pravděpodobné, že budete ve hře bloudit.
Ovládání není úplně intuitivní a zabere pár (desítek) minut, než si ho řádně osvojíme. Pokud si však přečtete tento článek, pochopíte kus hry již nyní a ovládání bude značně snazší. Naši přeživší dostanou do začátku nějaký ten materiál za zbraně. Avšak vše je rozházeno kolem. Aby jej naši panduláci vzali a mohli použít pro stavění, je třeba nejdříve vymezit určitou oblast jako sklad. Může být uvnitř i venku. Tuto plochu lze později kdykoliv smazat a vymezit ji jinde, takže si s tím nemusíme příliš lámat hlavu. Ale pozor, tyto prvotní věci jsou překvapivě defaultně zakázány brát. Je tedy třeba je označit a tento zákaz zrušit. Dále již postavy vše automaticky nashromáždí a materiál se započítá jako náš. Je tak dále možné s ním nakládat.
Zvláště v chladnějších oblastech je brzy potřeba postavit příbytek. Na výběr ale nejsou přednastavené koncepty budov, ale každou budovu si pěkně postavíme skrze jednotlivé zdi. Jakmile naši svěřenci postaví zdi, automaticky postaví také střechu. Tu lze rozšířit i na okolí, takže pokud tam třeba venkovní posezení či zákopy pro boj, můžeme zastřešit i je. Zdi můžeme postavit u skály, abychom ušetřili materiál. Hra správně vyhodnotí, že jde o místnost i v tomto případě. Skálu lze dále těžit, čímž se krásně rozšiřuje vnitřní prostor. Postavit lze také jiné typy zdí, z odolnějších materiálů, pokud si tuto možnost odemkneme. Nechybí ani možnost položit různé typy podlah či koberec.
Obydlí bychom tedy měli. Ale je naprosto holé a noc se blíží. Proto je vhodné postavit několik postelí (případně dvojpostelí), kde si naši stavitelé mohou odpočinout. Nejradši mají vlastní pokoje. Vytvářet lze i další nábytek jako jsou židle, stůl u kterého se jí, komodu na zbraně, ale třeba i šachovnici pro rozptýlení po perném dni.
Potřeba je vytvořit také celou řadu speciálních stolů, které slouží jako pracoviště v rámci určitého oboru. Máme tu stůl řezníka pro porcování ulovené zvěře, tkalcovský stůl pro vytváření oblečení a tak podobně. Často existuje také možnost postavit vylepšenou verzi stolu, kde jsou zapojeny přístroje poháněné elektřinou. Na těch trvá práce o poznání kratší dobu. Dodávanou elektřinu však musíme vyrobit pomocí solární či větrné elektrárny, dále vést kabeláž až k baterii, ve které se elektřina uskladňuje a teprve pak je třeba zapojit také spotřebiče. Zapojit lze třeba i lampičku.
Dále je třeba vytyčit oblast pro zemědělství, kde již brzy můžeme vidět růst potřebné plodiny. Zasadit lze celá řada potravin (brambory, rýže apod.), při čemž po vytěžení mají různou trvanlivost. Pěstovat lze také okrasné květiny či léčivé byliny. A nakonec i chmel, abychom si mohli uvařit vlastní pivo. Pro zisk masa pak lovíme okolní zvířata. Ty si však můžeme také ochočit.
Důležité také je vymezit prostor pro odpadky, neboli doslova vytvořit skládku. Tam se budou dávat všechny „odporné“ věci. Například když na nás někdo zaútočí a my ho zastřelíme, je jeho mrtvola u našeho baráku, kde hnije, teče z ní krev a podobně. Mrtvého můžeme pohřbít do vykopaného hrobu, nebo prostě odnést na skládku (vím, zní to strašně).
K naší malé posádce se časem přidávají noví členové. Občas také narazíme na kolemjdoucí skupiny, se kterýma můžeme obchodovat, případně na ně také zaútočit a vzít jim vše. Útokem si však zároveň znepřátelíme frakci, ke které patří. A udobřovat si je pomocí darů je drahé. Jindy na nás nějaký vetřelec (dokonce i zvíře co se zblázní) zaútočí. Pak nezbývá, než vytasit zbraně, přepnout postavy do bojového módu a zaujmout bojové pozice. K obraně se nejčastěji používají pytle s pískem. Nicméně nepřítel může třeba i celý den stát opodál, aby nás vylákal z úkrytu. Později si můžeme postavit třeba i turret či různé pasti.
Ve hře se toho může stát mnohem více, než jsme v tomto článku schopni popsat. Kterýkoliv náš člen se může otrávit, zbláznit či být zraněn, takže následně vyžaduje péči a příliš nám nepomáhá. Například nám také vybouchla baterie, takže všechny elektrické spotřebiče ihned vypadly a baterie navíc poničila blízké okolí. Některé elektrické zařízení mohou při dešti zkratovat.
Zpočátku toho nemůžeme mnoho postavit či vyrobit. Nevíme totiž jak. Je tak zapotřebí postavit výzkumnou stanici, na té si zvolit jednu věc, která se bude aktuálně zkoumat a počkat, až to daná postava vyzkoumá. A to trvá poměrně dlouho. Pokud máme málo lidí, třeba jen jednoho a ten má plné ruce práce s obživou a obranou, nemá na výzkum ani pomyšlení a my se tak neposouváme vpřed vůbec.
Ačkoliv je RimWorld stále v alfa verzi, stojí celých 28 euro, tedy 760 Kč, což není zase tak zanedbatelná suma. Titul je již nyní dostupný na Steamu v rámci předběžného přístupu pro Windows, Mac OS X, SteamOS a Linux. Výbornou zprávou nechť je, že hra je česky, ačkoliv nejsou přeloženy všechny texty. Když se podíváme na hodnocení uživatelů Steamu, hra má mezi 90 a 100 %. My bychom hře dali okolo 80-85 %, pokud bychom ji však hodnotili v recenzi. Hra je totiž opravdu neuvěřitelně promyšlená a originální. Určitě ji vyzkoušejte!