Na současné videoherní scéně můžeme od nedávné doby sledovat nárůst popularity Battle Royal žánru. Obsahovou verzatilitu tohoto žánru dokazuje stále nové vydávání her s jiným pozadím a rozdílnými mechanikami. Jedním z nejnovějších přírůstků do Battle Royal rodiny je počin studia Hi-Rez, které mimo jiné stojí například za tituly Smite či Paladins, s příznačným názvem Realm Royale. Jak můžeme již z názvu vydedukovat, jedná se o hru zaměřenou přímo na Battle Royal žánr. Hra je ve stádiu otevřené bety, pojďme se tedy podívat na první dojem.
Realm Royale přejímá většinu záladních mechanik ostatních Battle Roayal her. S naší postavou seskočíme z magické vzducholodi na ostrov, který vymezuje bojiště. Máme určený časový úsek pro seskok, během volného pádu můžeme dále směrovat dopad a při dopadu nás nic nebrzdí, proto při kontaktu s pevninou uděláme hlasitou ránu, podle které se můžeme orientovat, zda v našem okolí přistáli i další hráči. Naším úkolem je zůstat posledním hráčem naživu, v případě módů ve dvojci nebo týmu, mít posledního na živu, alespoň jednoho člena skupiny. Správně, hra má zatím tři módy, tedy sólo, duos a team squad. Doba zápasu je omezena časem, a aby na prostorné mapě netrvaly celé věky, postupně nám hratelnou zónu omezuje magická bariéra. Během hry nám k přežití a přemožení dalších hráčů pomáhají nejen zbraně, ale také schopnosti lišící se podle herních class.
Po skončení hry dostaneme podle umístění zkušenosti, které nám jednam dovolují postupovat v žebříčku u jednotlivých módů a také odemykání nových úrovní profilu v rámci sezóny, jak je tomu například u Fortnite. Zde je mechanika téměř totožně převzata. Za každých x levelů dostanete nějakou menší odměnu, s tím ,že je možné zakoupit battlepass na sezónu a získávat odměnu za každý level. Odměny v rámci battle passu se s každou novou sezónou obměňují. Battle pass je možné pořídit za Crowns, které dostáváme buď expením nebo je můžeme koupit za reálné peníze. Pojďme se podívat, co nám oproti ostatním hrám v žánru tato hra nabízí a jak její mechaniky fungují.
Oproti většině ostatních titulů v tomto žánru nás hra vybízí k vybrání jedné z pěti hratelných class. Každá z class má rozdílnou začáteční schopnost, v průběhu hry může získávat další, od ostatních class, rozdílné schopnosti a také má každá classa svoji pasivní schopnost. Tato možnost hře dodává širší možnost taktizování a přizpůsobování hráčského stylu více, než “pouze” sbíráním předmětů a používání jejich kombinací. Pro každou classu jsou přitom životně důležité úrovně zdraví a armoru. Při konfliktu nejdříve ztrácíme armor, až poté body zdraví. Dostupné Classy jsou: Warrior, válečník vrhající se střemhlav do víru bitvy v průběhu času doplňuje svoje zdraví. Engeneer má k dispozici jetpack a během hry se mu automaticky doplňuje armor. Další v pořádí je Assasin, který nám umožní se teleportovat za zády nepřítele a rychleji přepínat zbraně. Mage je mistr lektvarů, proto na nás mají dvojnásobnou účinnost a přemístit se na strategičtější místo můžeme vzdušnou čarou. Na konec, ale ne poslední je Hunter, s nímž můžeme pravidelně provádět kotrmelec vpřed a máme zvýšenou pozemní pohyblivost o 10%.
Každá klasa může k pohybu využívat mounta, kterého vyvolá jednou klávesou. Ten vydrží do doby než jej odvoláme nebo jsme zraněni. Dalším zajímavým mechanismem je systém oživení, který není prováděň našimi kolegy v týmu, nýbrž naší schopností utíkat. Pokud naše životy klesnou na nulu, jsme proměneni v kuře. V této formě můžeme jeno pobíhat kolem, ale pokud se nám podaří vyhnout veškerému zranění po dobu třiceti sekund, jsme vráceni opět do hry. Tyto možnosti vzkřísení máme vždymaximálně 3 za danou hru. Pokud dostaneme zranění, jsem poraženi a hra pro nás končí.
Jak je u Battle Royalu zvykem i v Realm Royale patří k jedné za základních aktivit lootování. Kromě již zmíněných základních abilit, které máme od začátku souboje určené podle classy, máme k dispoziti čtyry základní looty: zbraně, zbroj, spelly a lektvary. Hned při dopadu může znamenat rychlost otevření první bedny rozdíl mezi životem a smrtí. Loot můžeme získat z několika zdrojů. Základním jsou otevíratelné bedny, které jsou ve hře tři druhy. Klasická na vybavení, ze které nám padají zbraně, vybavení a classové spelly. Vzácná bedna na vybavení, která má vyšší drop rate na zbraně a zbroj s lepšími staty + možnost dropu vylepšené základní ability.
Na zbraně a spelly máme dostupné separátně pro každou kategorii dva sloty a v průběhu hry je můžeme obměňovat. Pokud narazíme na lepší. Můžeme tak více specifikovat výbavu podle našeho konkrétního herního stylu.Rúznorodost zbraní je v této hře doslova kouzelná. Od kuše, přes ohnivou kouli můžeme pobíhat klidně i s automatickou puškou. Navíc každá classa má dostupné různé spelly, které se v bednách mohou nacházet. Setkáme se tak například s hunterovou nášlapnou minou, neviditelným assassinem, magem v kuse ledu, zápalnou bombou od ingeneera nebo warriorem s navýšeným zdravím.
Zbrojí můžme pak vylepšit náš armor na slotech: rukavice, boty, helma a krunýř. Armor je potřebné k navýšení hranice armoru, které nám vstřebává zranění, než se začnou odebírat body zdraví z healthbaru. Třetím typem bedny je apk bedna s elixíry, která nám poskytne elixíry na doplnění zdraví či armoru. Jak naše schopnosti a vybavení poskládáme, záleží na našem hráčském stylu, situaci i zdali hrajeme sami nebo v týmu. Zdroj nejlepší výbavy ve hře je pak crafting systém.
Crafting systém v Realm Royale umožňuje hráčům během hry vyrábět předměty, které nejsou dostupné, tedy kromě elixírů, z klasických beden. Ke craftingu potřebujeme shardy, které získáváme disenchantováním předmětů ve hře. Pokud tedy otevřeme bednu ze které nám padne horší vybavení než máme nebo to stejné nemusíme zoufat, získáme cenné shardy na crafting. Kromě možnosti craftování elixírů můžeme craftovat legendární armor či legendární zbraň – s nejlepšími staty v dané kategorii. Nebo dokonce legendární zbraň přímo pro classu, tedy od ohnivého luku, přes plasmovou pušku po ohnivou bojovou sekeru. Na tyto speciální zbraně pak kromě shardů potřebujeme také speciální zlaté kuře, které dropne každá postava, poté co je zabita její forma kuřete a tak definitivně poražena. Crafting nemůžeme prováděť kdekoliv, ale musíme využívat speciálních kováren vyznačených kovadlinou na mapě. Tyto místa jsou pak často lemována bojovým rykem, jelikož výroba předmětů nějakoudobu trvá a my musíme po tuto dobu kovárnu bránit proti ostatním hráčům.
Realm Royale sice staví na obecných základních mechanismech žánru Battle Royal a mnoho hráčů se kvůli hravému pojetí grafiky neubrání srovnávání s Fortnite. Nicméně hra samotná přichází i s novými koncepty a působí značně osobitě. Asi nejpříjemnější možností je využití mounta k rychlejšímu pohybu na mapě, což prospívá ke zrychlení herní dynamiky. Systém class na jednu stranu sice může omezovat přizpůsobivost v terénu, avšak nadruhou stranu máme nějaké ty ability do začátku. Znatelný rozdíl je v crafting systému, který je možná provádět na určených místech a při boji tak hra vytváří místa zájmu. Kromě možnosti vyrobit lepší výbavu, tak víme, kde pravděpodobně očekávat naše další oběti. Na otevřenou betaverzi hra vypadá velice slušně a nezbývá nám než čekat, o co bude dplněno plné vydání. Betaverzi je možné hrát zdarma na platformě Steam. Hru je možné testovat i na konzolích PS4 a Xbox One.