Survival her je celá řada, Project winter se ale od nich dosti odlišuje, a to nejen svým designem. Tím největším rozdílem je kombinace survival prvků a společenské hry. Jednoduše řečeno, budete vždy hrát ve vícečlenném týmu, přičemž ve vašich řadách budou dva zrádci, jejichž identita zůstane skryta. Vašim cílem tedy nebude jen přežití, ale především určení a eliminace těchto záškodníků.
Hra je prozatím v předběžném přístupu a je dostupná pouze na PC. V budoucnu ale přibude verze na konzole, a to včetně Nintenda Switch.
Už hned ze začátku můžu říci, že Project Winter se vydal poměrně dosti minimalistickou cestou a že jeho základ tak tvoří velmi jednoduchý princip „přeživších“, kteří se snaží dostat z promrzlé oblasti, a „zrádců“, kteří se jim v tom snaží za každou cenu zabránit. Velmi důležitým prvkem je totiž spolupráce v týmu, ke které se vás hra bude celou dobu vcelku efektivně snažit dokopat všelijakými způsoby. O výsledku vašeho úsilí navíc rozhodně i souhra okolností, např. spawnování beden se zásobami, mrazivé bouře, útoky divoké zvěře atd. Tímto získáváte dvě jakési proměnné, které zaručí, že každá bude jiná, třebaže základní pravidla jsou stále stejná.
Hrát můžete v pěti až osmi lidech. Větší počet je lepší, a to z prostého důvodu, zrádci jsou pokaždé dva a čím více lidí proti nim stojí, tím jsou zranitelnější. To je ostatně nutí k úplně jinému – velmi opatrnému a skrytému – stylu hraní, takže máte jistotu, že vás po pěti minutách hraní jednoduše nezastřelí.
Začnete všichni pospolu ve vaší základní chatrči. Ta vám poskytne teplo, které je v této hře velmi důležité, a pracovní stůl, kde si můžete ledacos „vykraftit“. Taktéž zde můžete vařit a pomocí hlasování zakázat někomu přístup do této chatrče. To může být rozsudkem smrti, jelikož přežití bez přístupu sem je mnohem těžší.
Ihned po začátku se pokusíte najít nějaké základní suroviny. Budete jich potřebovat docela dost, a to nejenom kvůli nástrojům a zbraním. Neustále si budete hlídat, abyste jednak neumrzli a abyste abyste nehladověli. Vaším úkolem ale nebude jen postarání se o tyto základní potřeby, bude jím opuštění dané oblasti. Toho docílíte jen tím, že splníte úkoly, které vám hra bude zadávat.
A právě zde je nesmírně důležitá týmová souhra. Tu totiž budete potřebovat nejen jako obranu proti zrádcům, ale také pro rychlé splnění cílů. Tak např. většinu budov se zásobami lze otevřít jen ve více lidech. Taktéž budete muset často opravovat různá zařízení (třeba meteorologickou stanici), na což budete potřebovat velké množství surovin, jež sami získáte jen těžko. Toto vše vás nutí ke spolupráci, která je naprosto klíčová.
Pokud je vás celkově osm, dobří zrádci si budou vědomi toho, že proti přesile mají jen malou šanci. A tak se namísto chladnokrevné popravy brokovnicí budou snažit nenápadně zbrzdit plnění úkolů. Už jenom pomalá práce má svůj efekt, protože jakmile nesplníte úkol včas, zrádci dostanou bonus v podobě bonusových zásob. K překažení postupu ale mohou použit i jiné praktiky, mohou např. na hojně využívaná místa položit minu či past na medvědy, taktéž mohou různé přístroje sabotovat či mohou využít jakési týmové diplomacie a poštvat proti vám ostatní – třeba tím, že vás označí za zrádce. No a jelikož všichni se bojí zrádců, jelikož neví, kdo je kdo, věřte mi, že nemálo lidí vám ihned uvěří a klidně nechají nevědomky zabít nevinného. Tohle je krása intrik v podání Project Winteru.
Za zmínku určitě stojí i stylizace hry, grafika je komiksová, minimalistická a místy dosti komická. Hlavně postavičky, které si můžete mnoha způsoby přizpůsobit, jsou občas opravdu vtipné. Taktéž se mi líbí smysl pro detaily. Ačkoli grafika je tedy jednoduchá, kupříkladu ztvárnění sněhu je úžasně uvěřitelné. Třpytí se, vámi vyšlapané cestičky se postupně zavanou, hlubší sníh vás zpomaluje atd. Dalším a zároveň trošku morbidním detailem je kanibalismus. Hlad vás v této hře dokáže zabít, a tak se můžete uchýlit i k této praktice. Je to jen na vás. Aspoň můžete zrádce použít k něčemu užitečnému. Takových detailů je to vícero, Project Winter zkrátka není žádnou nováčkovskou hrou.
Bohužel zde narazíte na lootboxy. Týkají se pouze skinů, ale i tak to každého nepotěší. Spoustu itemů si navíc můžete plnit tím, že budete plnit dlouhodobé cíle. Ty vám navíc poskytnou skvělou motivaci hrát dál, i když jí popravdě moc potřebovat nebudete, protože hry jsou zábavné samy o sobě.
V Project Winteru moc nedostatků nenajdete. Je tu jen jediná výjimka, a sice žalostně malá komunita. Žalostně je slabé slovo, neboť počet hráčů je příšerně, uboze a neuvěřitelně malý. Opravdu. Přes den si nezahrajete, večer možná. Navíc se mi už párkrát stalo, že se z lobby po mém připojení všichni odpojili (aniž by mě znali). A ještě dodatek, na češtinu rovnou zapomeňte, hraje probíhá většinou v angličtině, případně němčině či ruštině.
Osobně mě to velmi mrzí, protože tahle hra je parádní a rád bych ji hrál, ale bohužel není s kým. Druhak je mi líto tvůrců, protože do ní evidentně vložili – a stále vkládají – značné úsilí, a takovou to mizernou pozornost si rozhodně nezaslouží.
Pokud tedy chcete zkusit Project Winter, což vám směle doporučuji, sežeňte kamarády a známé. Ostatně s nimi budou hry nejzábavnější. Pokud vás jako malé bavilo hrát dohromady Městečko Palermo a podobné společenské hry, Project Winter budete milovat.