Dnes se podíváme na další nezávislý počin věnující se žánrovému fenoménu survival. Na rozdíl od většiny konkurence nás však hned z kraje může zaujmout dosti solidní grafikou. Nejenom, že si vychutnáme celou řadu zajímavých okamžiků, jako je třeba procházka loukou zalitou sluncem či napíná atmosféra v husté mlze, ale navíc budeme mít stále co zkoumat. Zatímco mnohá konkurence vsází především na crafting, Mist Survive otevřel dveře širokým možnostem průzkumu. Craftingem to zde tak nekončí, ale právě naopak. Po vycraftění potřebného vybavení to teprve začíná…
Survival je to vcelku nemilosrdný. Tekutiny musíme doplňovat každou chvíli, při čemž plechovek s bezpečnými tekutinami nám do kapsy mnoho zrovna nenaskočí. Můžeme sice riskovat otravu a pít přímo z jezera, avšak lepší (ač mnohem pracnější) je vodu přece jen převařit. S hladem je to horší, protože jídla je tu opravdu málo. Vývojáři hned z počátku nabádají k vytvoření luku a lovu zvěře, avšak já za pět hodin hraní narazil jen na jednu slepici a dva medvědy. Medvědi přitom nejsou vůbec lehká kořist a ulovit je bez střelné zbraně vyžaduje větší skill. Ze zabitého medvěda je možné vykuchat střeva, tuk či syrové maso. To vše je časově velmi náročné a daný úkon může zabrat i půl dne. S časem jako takovým si hra opravdu vyhraje a sebemenší úkon zabere čas, jež znamená opětovné zvětšení hladu, žízně a únavy.
Kapitolou samou o sobě jsou pak zdravotní potíže. Jakýkoliv boj a dokonce i respawn po smrti obvykle vede k vytvoření konkrétních zranění, například poranění rukou či nohou. Ty se sice samy léčí, avšak nejlepší je poskytnout na dané poškození obvaz. Někdy dokonce dojde k otevřenému krvácení a obvaz se stává otázkou života a smrti. Poraněnou část přitom nesmíme příliš zatěžovat, jinak se krvácení znovu spustí. S nemocnou nohou tak nesmíme dlouho sprintovat, u rukou je zase třeba omezit práce jako je kácení lesů. Opominout nesmíme ani nutnost odpočinku, který ovlivňuje naši výdrž. Zpočátku můžeme spát rovnou na zemi, ale brzy si pořídíme vlastní postel.
Nelze se ubránit dojmu, že se autoři inspirovali u titulu The Forest. I tam člověk craftil jen do nutné míry, aby se vzápětí vydal na průzkum neznámých končin. Kromě toho se tu stejným způsobem kácí i stromy, které jakmile jsou dostatečně nalomené, spadnou a promění se v klády. Mimo to nám i tentokrát budou dělat společnost lidožrouti, kteří se nikdy nerozpakují rozběhnout se na nás a usilovat nám o život. Mist Survival však odděluje boj od těžby/stavby mnohem zřetelněji. Lidojedi se totiž venku potulují pouze v noci, případně v mlze. Ano, někdy se na okolí poměrně rychle snese hustá a nepropustná mlha, skrze kterou lze vidět jen na několik metrů. O hledání nepřátel pak skutečně není nouze a lze je možné vidět na každém rohu. Hráč dokonce přímo vidí, jak se nepřátele z ničeho nic objeví (spawnou), zatímco při pominutí mlhy padnou mrtví na zem a zmizí. Ačkoliv jsem brzy nabyl jistoty ve dne, po otevření dveří neznámého domu mě zarazil odporný hlasitý řev a blížící se lidojedi. Velmi rychle mi tak došlo, že před světlem se dokáží schovat do domů a my musíme být na obzoru i při jejich prohledávání.
Pokud máme nůž, lze zezadu soupeře elegantně zlikvidovat jedinou ranou. Jestli si nás však všimne, máme velký problém. Nepřátelé jsou zde poměrně agresivní a vytrvalí. S nožem je téměř nemožné zabít lidojeda v přímém boji a tak je nejlepší použít střelné zbraně. Zatímco z pistole je třeba vystřelit několik nábojů, z brokovnice stačil výstřel jeden. Jenomže co čert nechtěl, ve hře je opravdu málo zbraní a ještě méně munice. Pokud tedy lidožrouti zrovna nehlídají nějaký zajímavý objekt, nemá cenu s nimi bojovat a plýtvat tak zdravím i municí. Platí to o to víc, že vývojáři hráčovu smrt trestají dosti tvrdě. Po respawnu nám totiž hra oznámí, o které předměty z inventáře jsme zcela přišli a jaké předměty (obvykle nářadí a zbraně) jsou poškozené.
Pokud si chceme dopřát výzvu, můžeme proaktivně zaútočit na nějakou tu nepřátelskou základnu. Nejde však o sídlo lidojedů, ale o pevnost po zuby ozbrojených přeživších. Můžete sice zkusit jít je pozdravit s úsměvem na tváři, ale i tak vás ihned zasypou palbou ze svých samopalů. Ideální tak je pozorovat jejich hlídky a odstavit co nejvíce stráží nožem zezadu. I to však dá fušku, protože většina hlídek se neustále pohybuje a hlídat takhle pět chlápků najednou, aby nás okem ani nezahlídli, dá pořádnou práci. Pokud se nám však podaří dostat se dovnitř tábora, můžeme tu zachránit rukojmí, který se k nám ihned přidá. Ve vlastní základně tak konečně nebudeme sami. Aleluja.
Našim novým spolubydlícím můžeme zadávat různé úkoly, například craftění, ale do rukou dokáží vzít i zbraň, aby naši domovinu bránili proti příchozímu útoku. Za tímto účelem ostatně základnu budeme různě opevňovat, takže až nás hra jednou v noci probudí s tím, že je okolo domu slyšet hluk, budeme na to připraveni. Postavit si ostatně můžeme jak stan, tak malou kabinu. Kromě toho lze obsadit (spíše jen prohlásit za svou novou základnu) předem vybrané budovy. Některé jsou malé, jiné mají podobu vícepatrového prostorného domu. Větší sídla se hodí zejména pro budování užitečných věciček, jako jsou třeba stroje pro zpracování surovin, vaření či pokročilejší craftění. Překvapivě však na craftovací mašiny narazíme ve světě a to i v hromadném počtu, což je nakonec trochu demotivující.
Ačkoliv je Mist Survive stále ve vývoji, některé chyby ve hře jsou vcelku zarážející. Tak například vám zřejmě nepůjdou brát zbraně a nástroje skrze čísla na horní straně klávesnici. Bez toho nevytáhneme žádnou zbraň a jsme hned od začátku zcela bezbranní. Řešení spočívá v zapnutí anglické klávesnice v systému Windows. Další problém nastal, když jsem potřeboval střeva zvířete pro výrobu luku. Ty je totiž třeba usušit, ale když je vložíme na dřevěný stroj na sušení, nic se neděje. Je zde sice okno pro nápovědu, avšak text v něm zní „textblock textblock textblobk…“ a hráč se tak toho příliš nedozví. Ostatně hra nám toho příliš nepoví ani na začátku a člověk se tak první hodinku potýká s nepříjemným chaosem.
Co si na Mist Survival pravděpodobně zpočátku nejvíce zamilujete, je možnost průzkumu okolí. Zejména v prvních hodinách vás až zarazí, jak krásné místa tu jsou. Člověk tak vlastně neví, kam se vydat dříve. Postupem času však počáteční nadšení víceméně odpadává, protože mapa sice není malá, ale není ani kdo ví jak obrovská. Při průzkumu budeme každou chvíli narážet na auta. Některé jsou jen pasivními objekty, ale jiným lze otevřít dveře, zavazadlový prostor i přední kufr. Zatímco zbytek auta skrývá mnohdy užitečné předměty, kufr nabízí součástky jako je motor, zapalování, případně zbylý benzín. To vše je třeba vzít, abychom to později namontovali do auta, které chceme řídit. Některá auta jsou totiž označená ikonou, jež značí možnost řízení. A právě autem po jeho opravě projdeme celou mapou poměrně brzy.
Mist Survive je dost možná nejlepším survival počinem z hlediska poměru cena/hratelnost. Přestože jsou na trhu kvalitní kousky jako již zmíněný The Forest nebo Subnautica, Mist survival ohromí nízkou cenou 8.99 euro, tedy asi 240,- Kč. Je ale velká škoda, že titul nepodporuje multiplayer. Po několika hodinách začne být hra lehce stereotypní, avšak vzhledem k aktuální verzi 0.16 lze očekávat, že je tohle pouhý začátek. Kde hra nakonec skončí se samozřejmě ještě uvidí. Její start je však lepší, než jsme očekávali a za nás dáváme jasný palec nahoru.