Hrdina z alba Hrdina počítačové hry od kapely Zrní se po osmi letech dočkal své vlastní hry. Jmenuje se HRDINA a je to 2D skákačka, v níž každý level představuje jednu skladbu z již zmíněného alba.
Za HRDINOU stojí Dalibor Bartoš, kterému se hudba kladenského Zrní zalíbila natolik, že se rozhodl vytvořit hru na motivy její desky Hrdina počítačové hry. Jde o příběhové album, kde každá skladba představuje část vyprávění, a právě to reflektuje i samotná hra, jelikož každá úroveň „zhmotňuje“ jednu skladbu coby jednotlivou epizodu vyprávění. Hru si můžete zdarma zahrát na Steamu.
Jedná se o veskrze jednoduchou 2D plošinovku, kde je každá „mapa“ vygenerovaná na základě různých vlastností skladby. Je-li melodie vzestupná, půjdete do kopce; zpívá-li se v písničce o zamrzlé řece, rozprostře se ona řeka před vámi. Do hraní se promítá text, a to tak že některá slova se přímo zobrazí na mapě a vy je můžete sebrat, čímž získáte odměnu v podobě bodů. Na své cestě narazíte i na nějaké nepřátelé, většinou půjde jen o víceméně bezmocné panáčky, jejichž život ukončíte elegantním skokem na jejich hlavu. Časem někteří získají štít a naučí se skákat, abyste to neměli tak moc lehké. Nechybí ani bossové, ti jsou ale bohužel docela slabí a porazíte je velice snadno.
Nečekejte od HRDINY nic sofistikovaného, je vskutku jen malá hra, kterou bez problémů dohrajete za 1–2 hodinky. Na druhou stranu, každý z více jak desítky levelů přináší do hry nový koncept, takže nudit se nebudete. V jedné úrovni např. budete hrát za autobus (úroveň koresponduje se skladbou Autobus od Zrní) a v samotném závěru dokonce coby Hrdina opustíte dvojdimenzionální prostor a zavítáte do 3D.
No a jak se HRDINA hraje? Dobře i špatně. Některé úrovně prosvištíte na první pokus aniž byste se jakkoli zapotili. To je ostatně i cíl hry. Podle Dalibora Bartoše je Hrdina pouze relaxační záležitostí, nebo, chcete-li, novým způsobem jak si vychutnat hudbu od Zrní. Nicméně některé levely jsou dost náročné a mohou vás slušně potrápit. Týká se to zejména těch delších s větším počtem nepřátel. Vždy se ale nabízí možnost koupit si jeden život za dosavadní skóre (o které tedy přijdete), takže pokud nelovíte achievementy, můžete si hru značně ulehčit.
Bohužel zde narazíte i na pár bugů, ten nejotravnější spočívá v tom, že se vám text skladby vygeneruje na opravdu nešikovném místě, např. pod úrovní plošiny, po které musíte jít. Kdyby vás nehonil čas, tak byste takový problém vždy vyřešili, jenže s tím, jak hraje písnička, mapa se nejen generuje, ale i mizí, tudíž jakmile se na chvilku zastavíte, skončíte v propadlišti herních dějin.
Nelze ale Hrdinovi nic vyčítat, je to „jen“ miniatura a vzhledem k tomuto formátu je povedená. Tomu odpovídá i reakce kapely Zrní, ta je z hry natolik nadšená, že již plánuje speciální koncert, při němž se bude hraní HRDINY promítat. To by mohlo mít zajímavé důsledky, jak totiž řekl frontman Zrní Honza Unger v jednom rozhovoru, když ve hře umřete a restartujete úroveň, restartuje se i přehrávání písničky. A teď si představte, jak by se to asi promítlo do živého koncertu…
Ačkoli tedy Hrdina je jen malou hrou, vzbudil poměrně velkou, ale zaslouženou, pozornost. Hra samotná potěší zejména milovníky českého indie rocku, případně přímo kapely Zrní. Pro ostatní to je spíše jen taková zajímavost, která ale rozhodně stojí za zkušení, ať už posloucháte cokoliv.