Dota jakožto jedna z nejslavnějších modifikací herní historie, rychle uchválila masy hráčů a mohli bychom dokonce spekulovat, zda měla větší úspěch než jeho předloha Warcraft III. A paradoxně je to další modifikace, která tento dnes už samostatně spustitelný mód zkouší znovu inovovat, respektive vytvořit určitou alternativu. Může ale nová modifikace starší modifikace vůbec fungovat?
Minimálně společnost Valve o tom zřejmě nemá pochyby. Do předběžném přístupu tak dorazilo herní dílo Dota Underlords, které je dostupné v rámci free to play konceptu. Jinými slovy si hru můžete kdykoliv vyzkoušet na vlastní kůži, a to samozřejmě zcela zdarma.
Po spuštění se na nás usmějí tři možnosti – tutoriál, single-player neboli hra proti bootům a multiplayer jakožto PvP. Ať už si vybereme cokoliv, do hry se zapojí hned 8 hráčů najednou. V jednotlivých krátkých kolech postupně probíhají souboje na šachovnici s 8×8 políčky, kde na svou část rozmístíme námi vybrané hrdiny, zatímco soupeř udělá to samé. Pak se souboj spustí a hrdinové již válčí zcela automaticky, takže se můžeme pouze dívat. Naším cílem tak je zejména příprava bitvy. V každém kole se utvoří dvojice hráčů, kteří proti sobě bojují. Po každém kole je nám pak nabídnuto několik hrdinů ke koupi, kterými můžeme rozšířit své řady. Počet hrdinů, které můžeme umístit na šachovnici je však omezený a zpočátku lze umístit pouze jednu postavu. Pokud v boji zemře, po skončení souboje se zase obnoví (oživí), takže o ní nepřijdeme. Občas se objeví speciální loot kolo, kdy hráči bojují proti počítači (každý sám) s vidinou získání bonusu do dalších bitev. Pokud naopak vyhrajeme klasický souboj s hráčem, ubereme mu životy. Celou hru jednoduše vyhrává ten, který zbyde na konci, zatímco ostatní mají životy na nule.
Začínajícím hráčům však rozhodně nedoporučujeme pouštět se rovnou do hry pro více hráčů. Podobně jako v Dotě nebo třeba Counter-Striku je totiž hra nabitá hráči, kteří jako by o hře četli, přemýšleli a zkoušeli různé strategie každý den. Ačkoliv my jakožto level 1 bychom měli stát proti podobně schopným hráčům, hra nás zpravidla postavila proti hráčům s vyšším levelem a netrvalo tak dlouho, abychom zcela pohořeli. Když tímto způsobem prohráváte znova a znova, aniž byste měli čas promyslet si strategii, protože mezi hrami je jen pár vteřin na rozmyšlení, člověk má brzy chuť hru vypnout (a už ji nezapnout).
Kromě hry proti počítači a samotného tutoriálu nám v orientaci dopomohou i dostupné přehledy. Jde zejména o seznam všech hrdinů, kde každý hrdina má určitý počet životů, udělené poškození, rychlost útoku a další parametry. Hrdinové jsou také rozřazeni dle jejich síly do pěti levelů. Zpočátku si můžeme koupit pouze hrdiny s levelem 1, avšak stále častěji se objevují i bojovníci s vyššími levely, které tak můžeme začlenit do našeho bojovému týmu.
Opominout nelze ani speciální schopnost, kterou hrdina automaticky uplatní po nabití many. Ta je na začátku kola na nule a musí se tak teprve dobít. Samozřejmě hrdina může zemřít dříve, než se tak stane. Protože každý hrdina oplývá celou řadou charakteristik, nemá hráč v PvP obvykle čas vše studovat a pořádně mezi nimi vybírat. Mezi koly totiž máme jen několik vteřin času, což sice znamená, že se zkušení hráči nebudou nudit čekáním, avšak začátečníci kvůli tomu vyloženě. Hře by tak určitě prospělo, kdyby se čas mezi koly prodloužil v případě, kdy se hry účastní hráč s nízkým levelem (například levelem 1). Zatím však můžeme doporučit hrdiny si co nejpodrobněji nastudovat ve zmíněné herní databázi.
Do hry však vstupují také tzv. synergie. Každý hrdina spadá do určitých kategorií, například rytíř má kategorií štít a kategorii člověk. Pokud ve svém týmu máme více jednotek stejných kategorií, získáme určitý bonus. Máme-li tak například tři jednotky s kategorií štítu, obdrží všichni hrdinové +10 obrany. Jenže počet jednotek, které můžeme dát na stůl, je omezený, a tak je na hráči, aby využil tu nejlepší kombinaci hrdinů, která zaručí největší počet bonusů. Postupně však získáváme hrdiny vyššího levelu, kteří však nemusí sedět do našich synergií, a tak je otázka, co upřednostnit. Ačkoliv samotný princip je vcelku jednoduchý, když máme k dispozici například 6 hrdinů v ruce, dalších 6 jich máme na stole a další řada čeká, zda si některého z nich nekoupíme, je možných kombinací opravdu velké množství a člověk to může propočítávat klidně i celé minuty, na což v PvP prostě není čas. Jakmile dojde čas mezi koly (několik vteřin), další kolo bitvy začne ať už jsme se stihli rozmyslet či nikoliv. Kategorií je aktuálně 23 a taktéž si je můžeme nastudovat v přehledu.
Dále hru ovlivňují předměty, které lze po čas hry získat. Některé předměty například navýší počet životů daného hrdiny, jiné zvýší rychlost útoku nebo třeba rychlost nabíjení many. Předměty získáme v tzv. loot soubojích, které protínají souboje proti jiným hráčům (tedy některé kola bojujeme proti hráčům, jiná kola proti počítači nabízející loot). Pokud vyhrajeme, můžeme si vybrat jeden ze tří předmětů. Pokud prohrajeme, získáme sice předmět, ale už si nemůžeme vybírat, který to bude. Každý předmět je nutné přidělit některému hrdinovi v poli a bonus platí pouze pro něj. Ačkoliv toto je asi nejméně náročné na přemýšlení, netřeba dělat nějaké neefektivní věci, jako je třeba zrychlování útoku postavy, která má slabý útok a slouží jako tank či která léči pomocí schopnosti po dobytí many
Hru také zpestřují Denní úkoly, kde najdeme například úkol přivolat 100 jednotek nebo ukrást 4000 životů nepříteli. Ačkoliv zpočátku je hra poměrně složitá a člověk chvílemi neví, o co tu přesně jde, už po zhruba hodině se z chaosu stává poměrně jednoduchá hra. Nikoliv jednoduchá na propočítání toho nejlepšího způsobu zachování se v aktuální situaci, ale jednoduchá z pohledu principu hry. Dota Underlords však v PvP režimu vyžaduje skutečný skill a pokud téhle hře nechcete věnovat hodně času, pak vás v PvP části příliš úspěchu zřejmě nepotká. Takoví hráči však mohou využít singleplayer, kde budou jistě spokojenější. Ten navíc nabízí možnost vše si promýšlet prakticky donekonečna, jelikož další boj jednoduše spustíme tlačítkem, až budeme připraveni.
Dota Underlods je k dispozici pro PC a mobilní platformy se systémem iOS/Android. Na Steamu již hru hodnotilo přes 85 000 hráčů a celkové hodnocení se nyní drží na velmi pěkných 85 procentech. Hra si tak své publikum očividně nalezla a jistě to není vinou jen hezké grafiky, efektů či ozvučení, ale zejména zajímavého konceptu, který dokáže pobavit. Pro dlouhodobější hraní bychom sice uvítali více hrdinů a zejména více arén, ale suma sumárum jde stále o velmi dobrou hru, která vás určitě nezklame.